Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana

2018-11-28
2018-11-28
Historia Polski Władcy polski Piastowie Jagiellonowie Królowie elekcyjni

Na półkach: , , , ,

Mam ogromny problem z oceną tej publikacji. Na pewno jest to bardzo porządna książka niestety kompletnie dla nikogo.

Pozycja składa się z wywiadów rzek z naukowcami związanymi z historią opowiadających o poszczególnych władcach naszego kraju. Dzienikarze postanowili na zebranie tu tych bardziej kontrowersyjnych opinii na temat królów i książąt dzięki czemu laik nie znający tych bardziej oficjalnych wersji raczej pozna opinie niż fakty, a chyba nie taka powinna być kolejność. Natomiast ktoś kto bardziej się tematem interesuje nie wiele z tego wyciągnie nie licząc jakiś ciekawostek, bo już to wszystko wie.

Oceniając poszczególne rozdziały można dojść do wniosku, że są wyjątkowo nierówne. Od ludzi wyjątkowo rosądnych i znających się na temacie po osoby, które mówią o braku dowodów na niechęć kobiet do gwałtów dokonywanych na nich przez Bolesława Chrobrego (do granic obrzydliwe).

Można się zapoznać jako ciekawostką jednak wszystkie te wysokie opinie trochę na wyrost. Coś podobnego zrobiło na swojej antenie Polskie radio i słuchało mi się tego znacznie lepiej bez przykrych niespodzianek.

Na półkach: , , , ,

Jestem historykiem z wykształcenia i z tej perspektywy z pełną odpowiedzialnością oceniam tą pozycję na 10! Prawdziwa perełka zawierająca 1250 stron polskiej historii od Mieszka I po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całość zaserwowana w formie wywiadów z najznamienitszymi polskimi znawcami poszczególnych epok by wymienić choćby profesorów Jerzego Strzelczyka, Jerzego Wyrozumskiego, Henryka Samsonowicza czy Marię Bogucką. Dostajemy wiedzę popartą najnowszymi badaniami niejednokrotnie łamiącą utarte schematy utrzymujące się w polskiej historiografii od lat. Sama konwencja wywiadu działa tutaj moim zdaniem rewelacyjnie, umiejętnie zadawane specjalistom pytania poruszają często kwestie sporne i pozwalają wykazać się profesorom. Jeśli choć trochę interesuje nas historia Polski pochłaniamy kolejne strony odkrywając niezliczone sekrety dynastii Piastów, Jagiellonów czy Wazów. Fenomen pozycji tkwi w tym, że mimo swojej oczywistej wartości historycznej dla badaczy będzie ona równocześnie łatwo przyswajalna dla kompletnego laika w temacie. Polecam wszystkim, wspaniała lektura! Czytajmy, pielęgnujmy i przekazujmy dalej wspaniałe dzieje naszego kraju!

O rany jakie mniam! Danie to nie tylko pyszne ale i jeszcze cieplutkie (wydane pod koniec 2018 roku) dzięki czemu otrzymujemy naprawdę świeżą dawkę wiedzy historycznej. Nie lubię książek składających się z wywiadów, no chyba, że takich jak tutaj, przeprowadzanych przez kompetentnych i świetnie umiejących prowadzić rozmowę autorów, którzy wybrali na swoich interlokutorów (według Wikipedii słowo nadużywane w publicystyce) taki zestaw ekspertów. No właśnie, gdy oświeciłem się z kim będą przeprowadzane wywiady mimowolnie przełknąłem ślinę w obawie przed tym co przede mną. Te okazały się płonne, o jakżeż się okazały. Stereotypy krzyczały, osiągnięcia, tytuły równa się nuda i ramota. Nie w tym przypadku Szanowni. Słabszych, mniej interesujących wywiadów była taka ilość, że aż wstyd o nich pisać. Aż nie mogłem się nadziwić, że każdy z kolejnych przepytywanych łapał konwencję i opowiadał, ciekawie, szczerze, przywołując zdania odrębne. To co najcenniejsze w tej książce to wiedza i wnioski, które z tych rozmów wynikały. A te zazwyczaj ciągnęły tam gdzie zwykle leży prawda czyli ku środkowi. Zdejmowano tu z cokołów i uczłowieczano tych, którzy na nich stoją i wydobywano zazwyczaj z niezasłużonej niesławy tych ówcześnie lub przez lata opluwanych. Obala się też tutaj niejeden mit. Wady? Jako, że zazwyczaj czytam w pozycji leżącej to w przypadku tej pozycji ręce mnie od tego rozboleli (skromne 1260 stron). Tyle. Szanowni warto! Naprawdę warto!

„Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” to według mnie zachwycająca publikacja. Bardzo dużo czasu zajęło mi jej przeczytanie a to dlatego, że ją sobie po prostu dawkowałem. Składa się na nią szereg wywiadów, właściwie rozmów, autorów książki z historykami polskimi na temat wszystkich władców, którzy rządzili naszym krajem. Każdy rozdział to osobna rozmowa i osobny władca. Czasem jest to postać bardzo znana, która pozytywnie bądź nie, zapisała się na stałe w pamięci Polaków, czasem są to postaci wręcz zmarginalizowane o których wiadomo jedynie, że były a i to nie zawsze. Jednakże autorzy i ich rozmówcy skrupulatnie pochylają się nad każdą z nich.

Niewątpliwą zasługą książki jest jej język. To nie są jakieś mętne wywody i naukowe analizy a wręcz przeciwnie, niesamowicie ciekawe historie, wręcz żywe opowieści o postaciach, które tworzyły ten kraj i miały na niego wpływ, mniejszy bądź większy. To są opowieści podane w bardzo przystępny sposób, zajmujący i wciągający co prowadzi do wniosku, że gdyby tak wyglądały w szkołach lekcje historii to uczniowie uczyliby się jej z czystą przyjemnością.

Polecam ogromnie. Nie trzeba być żadnym fanatykiem i pasjonatem historii by sięgnąć po „Władców Polski”. Ale jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć wielu ciekawych informacji to nie zawiedzie się i mile spędzi czas.

Pochłonięcie całości zajęło mi z przerwami nieco ponad rok, jednak zdecydowanie warto zagłębić się w prezentowane wywiady. To książka, której brakowało mi w szkole, gdzie fakty historyczne mają formę suchych informacji i dat. Teraz, po latach, wreszcie czuję, że wiem już trochę więcej o wspaniałej historii naszego kraju. Wywiady są pieczołowite, miejscami naprawdę fascynujące i dla mnie odkryły wiele nieznanych faktów oraz interpretacji wydarzeń. Polecam wszystkim, nie tylko miłośnikom historii Polski :)

To jedna z tych książek, które bym sobie życzył by były w każdym polskim domu. Naprawdę. Zawarta jest tu esencja historii naszego kraju. Każdy dorosły powinien znać przynajmniej połowę zawartych tu informacji. Takie jest moje marzenie, amatorskiego historyka. Czterdzieści dziewięć fantastycznych wywiadów. Tony informacji pozbawionych przeszłych naleciałości. Oddech świeżego powietrza. Taka historia powinna być uczona w szkole, wtedy zdecydowanie mniej osób uważałoby historię za naukę nudną. Skończmy z wkłuwaniem nazwisk i dat. Zacznijmy uczyć i kierować się żywą historią.

Książka stanowiąca zbiór rozmów na temat kolejnych polskich władców z historykami-specjalistami od poszczególnych epok. Bez efekciarstwa czy sensacji, w oparciu o źródła i przyjętą wiedzę, ale i tak nawet osoby interesujące się historią mogą się dowiedzieć nieco nowego lub zobaczyć oryginalne punkty widzenia. Rzecz godna polecenia właściwie dla każdego kto lubi o historii czytać.

Jakże pięknie jest wydana ta pozycja! Kredowy papier, dużo zdjęć, reprodukcji i map. Omówienia i podsumowania. Na początku każdej rozmowy strona poświęcona najważniejszym faktom dotyczącym danego władcy - takim jak lata życia, panowania, żony/mężowie i dzieci. Kompendium wiedzy o naszych królach skonstruowane w arcyciekawy sposób. Nigdy bym nie przypuszczała, że z własnej woli i jedynie dla przyjemności będę studiować życiorysy władców Polski, co jest faktem już od ponad miesiąca. Bardzo polecam i zazdroszczę wszystkim zdającym maturę z historii w czasach, w których takie opracowanie jest dostępne.

Książka to zbiór artykułów i rozmów z historykami. Dobrze się to czyta. Jest dużo ciekawostek.

Swietna ksiazka!! Historia Polski naprawde jest fascynujaca, w taki tez sposob mozna ja przedstawic. Czyta sie prawie jak Gre o tron 😊

Ciekawostki historyczne