Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie

Carl Sagan Wydawnictwo: Zysk i S-ka astronomia, astrofizyka
Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space
astronomia, astrofizyka
2018-03-26
Marek Krośniak

Piękna i lekka książka. Przyjemnie się czyta. Lubie do niej wracać.

Kawał historii podboju kosmosu przez człowieka - dosłownie z pierwszej ręki. I piękny manifest ludzkiej egzystencji, konieczności zmiany mindsetu i przyszłości w tym niepewnym wszechświecie. I choć książka momentami przestarzała, to nie ma co się obrażać - astronomia rozwija się w zastraszającym tempie. Miło jest z sentymentem popatrzeć na nasz kosmos sprzed kilkudziesięciu...

Od wielu lat zajmuję się naukami przyrodniczymi i uważam że aby swobodnie poruszać się w danej dziedzinie trzeba mieć solidne podstawy. Książka Carla Sagana mimo prawie trzydziestu lat jest taką cegiełką do fundamentu podstaw w dziedzinie astrofizyki i kosmologii. Jest tu dużo podstaw ale znalazłem również smaczki tj. historia badań kosmicznych sondy Mariner , Viking czy...

Absolutnie magiczna książka, a ta magia w niej zawarta to nasza Kochana Ziemia, świat ją otaczający i ten bliski jak też ten dalszy. Ciekawe opisy, zdjęcia.
Naukowo/amatorska narracja.
Propozycja dla każdego, gdyż dobra jest choćby minimalna wiedza o nas, przeszłości, przyszłości oczami autora.

Jestem na początku lektury i już spotkał mnie zawód. Czemu? Zamiast popularno-naukowej ciekawej książki o kosmosie dostałam rozpaczliwy monolog nt. „Żadnego boga nie ma”. Argumenty? Nie ma boga, bo jest nauka. Nie ma boga, bo wszechświat jest ogromny. Nie ma boga, bo wiemy, skąd biorą się burze. Autor bardzo się boi, żeby przypadkiem nie było jakiegoś – nawet najmniejszego...

ta książka powinna być lektura obowiązkową dla wszystkich. Pozwala uświadomić miejsce człowieka w świecie i pomaga znaleźć właściwą perspektywę dla postrzegania miejsca człowieka.

Z pewnością Carl Sagan zaciera teraz rączki i przebiera nóżkami na wieść, że eksploracja Kosmosu wciąż jest kontynuowana, narzędzia eksploracyjne wciąż są udoskonalane, loty w Kosmos są co raz tańsze, a zdjęcia i pomiary Kosmosu bardziej precyzyjne. Osobiście czekam na schedę po Błękitnej Kropce w postaci zapierających dech w piersiach zdjęć otaczającego nas Kosmosu.

Jak już ktoś wspomniał, książka powinna być lekturą w szkole. Ponadczasowa!

Jak dla mnie to jest to totalny majstersztyk i chyba najlepsza książka w tej tematyce, każdy interesujący się astronomią powinien ja przeczytać a nawet przydała by się jako lektura w szkole ponieważ zawiera wiele bardzo przydatnych informacji i zdecydowanie pokazuje jak powinno się rozumieć niektóry procesy zachodzące w kulturze i wszechświecie.

W skrócie, najlepsza książka w tej tematyce jaką czytałem.
Fantastyczna opowieść , Carlo prowadzi czytelnika przez wszystkie meandry wszechświata . Absolutny mus z tej serii

Dyskusje

2 136