rozwiń zwiń

15 inspirujących pisarek, które warto znać

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.04.2016

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.

15 inspirujących pisarek, które warto znać

Kim jest Gay Talese? To amerykański autor, który w latach 60. zasłynął jako dziennikarz The New York Times i Esquire próbujący zdefiniować, czym jest nowy rodzaj literackiego reportażu, jaki wówczas zaczynał być popularny. Tom Wolfe określi go mianem wynalazcy „nowego dziennikarstwa”. Poza tym słynie z napisania cyklu artykułów o Joe DiMaggio i Franku Sinatrze.

Teraz jest jednak znany przede wszystkim z niefrasobliwej odpowiedzi, jakiej udzielił na pytanie zadane mu w sobotę, w czasie prowadzonego przez niego wykładu, o kobiety-pisarki, które go inspirują. Talese przyznał, że nie ma takiej.

Wieść o tym szybko rozeszła się w mediach społecznościowych, prowokując dziennikarzy i internautów w całym anglojęzycznym świecie do kpin i wysuwania sugestii, z dziełami jakich pisarek Talese powinien się niezwłocznie zapoznać. Ich wypowiedzi szukajcie po hashtagu #WomenGayTaleseShouldRead. Do dyskusji włączyli się też pisarze – np. Neil Gaiman:

 

Do formułującej się listy anglojęzycznej dorzucamy nasze trzy grosze i podpowiadamy, jakie autorki mogłyby tego autora zainspirować.

1. Doris Lessing (1919 – 2013)

Jej najsłynniejszą i najlepszą powieścią jest Złoty notes: świetnie skonstruowana i napisana historia młodej rozwiedzionej kobiety, która samotnie wychowuje dziecko i jednocześnie próbuje budować swoją indywidualną i polityczną tożsamość. Książka zaliczana jest obecnie do najważniejszych tekstów o ruchu feministycznym w latach 60.

Poza tym polecamy:

Piąte dziecko
Lato przed zmierzchem
i wreszcie niezwykle inspirującą autobiografię Doris Lessing, która ukazała się w dwóch tomach – Pod skórą i Spacer w cieniu

2. Toni Morrison (1931)

Jej najbardziej znaną książką jest Umiłowana. A. S. Byatt określiła tę książkę wielką, hojną, ludzką i poruszającą. W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu jej Nagrody Nobla Szwedzka Akademia napisała: W powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości.

Poza „Umiłowaną” polecamy:

Odruch serca
Najbardziej niebieskie oko
Miłość
Pieść Salomonowa

3. Ursula K. Le Guin (1929)

Poznawanie jej można zacząć od Ziemiomorza lub Sześciu światów Hain. O tej słynnej pisarce tworzącej w konwencjach science fiction i fantastycznej powstaje właśnie film dokumentalny.

Polecamy:

Dary
Jesteśmy snem
Lawinia

4. Virginia Woolf (1882 – 1941)

Która z jej powieści jej najsłynniejsza i zasługuje chociaż na drobną wzmiankę przy okazji inspiracji? Trudno odpowiedzieć bez wahania. Może Pani Dalloway? A może Fale? Orlando? Lata?

Poza tym polecamy:

Chwile wolności. Dziennik 1915 – 1941
Do latarni morskiej
Eseje wybrane

5. Chimamanda Ngozi Adichie (1977)

Zacząć można od Amerykaany: opowieści o urokach nigeryjskiego i amerykańskiego życia i o tym, jak pełne życia, wyraziste postacie - tak wyraziste, że stają się niemal członkami rodziny - próbują radzić sobie w obu światach jednocześnie.

Polecamy też:

Połówka żółtego słońca
Fioletowy hibiskus
To coś na Twojej szyi
Warto też zapoznać się z jej wypowiedzią o feminizmie.

#####

6. Margaret Atwood (1939)

Warto zacząć od Opowieści podręcznej o orwellowskim piekle kobiet, w którym reżim i ortodoksja są jedynym prawem, prawem stanowionym przez mężczyzn i dla mężczyzn, gdzie kobieta została sprowadzona do roli niemej reproduktorki. Wstrząsająca antyutopia, jedna z najlepszych powieści kanadyjskiej pisarki.

 Polecamy też:

Ślepy zabójca
Rok potopu
Kobieta do zjedzenia

7. Zadie Smith (1975)

Dobrym początkiem poznawania tej autorki będą Białe zęby – genialny debiut tej brytyjskiej pisarki. Pełna epickiego rozmachu powieść o losach trzech rodzin emigrantów mieszkających w Londynie.

Ponadto warto zajrzeć też do:

Jak zmieniałam zdanie. Eseje okolicznościowe
O pięknie
Londyn NW

8. Elena Ferrante (1943)

W Polsce ukazały się na razie trzy tomy jej cyklu neapolitańskiego (czwarty ukaże się w maju) – o tej autorce pisaliśmy już np. tutaj. Zdecydowanie warto poszukać w nim inspiracji. Po kolei polecamy:

Genialna przyjaciółka
Historia nowego nazwiska
Historia ucieczki

9. Wisława Szymborska (1923 – 2012)

Polska noblistka wydaje się całkiem inspirująca. Na dobry początek polecamy:

Chwila
Tutaj
Dwukropek

9. Joanna Bator (1968)

Jedna z najlepiej i najbardziej kreatywnie operujących językiem polskim pisarek. Warto zacząć od Chmurdalii – to co prawda kontynuacja znakomitej „Piaskowej Góry”, ale możliwie, że najskuteczniej zachęci do przeczytania wszystkich innych książek tej pisarki.

Polecamy też:

Piaskowa Góra
Ciemno, prawie noc
Japoński wachlarz

#####

11. Olga Tokarczuk (1962)

Poznawanie twórczości Tokarczuk zacząć można od Prawieku lub od Biegunów. Albo od Domu dziennego, domu nocnego. Ale również dobrze od każdej z tych trzech powieści:

Księgi Jakubowe
Podróż ludzi księgi
Prowadź swój pług przez kości umarłych

12. Zofia Nałkowska (1884 - 1954)

Pisarka najbardziej doceniana jest przez czytelników za swoje Dzienniki, ale warto też zajrzeć do tych książek:

Między zwierzętami. Opowiadania. Fragmenty
Medaliony
Romans Teresy Hennert

13. Dorota Masłowska (1983)

Dobrym początkiem poznawania Masłowskiej jest książka, którą debiutowała i przyniosła jej natychmiastową sławę i uznanie krytyków – Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną.

A później po kolei:

Paw królowej
Między nami dobrze jest
I gdy się rozsmakujemy, coś lżejszego: Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne

14. Małgorzata Szejnert (1936)

Na zakończenie zestawienia (symbolicznego, bo czujemy, że dopiero się rozkręcamy) mistrzyni reportażu. Jako pierwszą warto przeczytać Wyspę klucz – w której trafiamy na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku.

Polecamy też:

Czarny ogród
Dom żółwia. Zanzibar
Usypać góry. Historie z Polesia

15. Magdalena Grzebałkowska (1972)

Jedna z najlepszych polskich autorek non-fiction. Wstrząsnęła czytelnikami jako autorka mistrzowskiej biografii Beksińscy. Portret podwójny. Ale może ktoś wolałby zacząć od jednej z tych książek:

1945. Wojna i pokój
Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego

Wiemy: nam też jest mało! Jakie inne pisarki Wy byście polecili Gayowi Talesowi? Tak na dobry początek? 


komentarze [25]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mystery 20.03.2017 10:59
Czytelniczka

Moim zdaniem swoimi książkami inspirują także Heidi Hassenmüller i Jana Frey - niesamowicie potrafią ukazać prawdziwe historie zwykłych ludzi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Julian T 18.03.2017 12:20
Czytelnik

Ostatnio układałem podobna listę: z pisarek, które inspirowały (a nie ma ich na liście): 1.Herta Müller , 2.Grazia Deledda, 3.&4.Gitta Sereny / Oriana Fallaci, 5. Hanna Krall, 6.&7. Selma Lagerlöf / Astrid Lindgren, 8.Joyce Carol Oates,

które będą inspirowały: 1.Gertrude Stein, 2.Hannah Arendt, 3.Emily Dickinson, 4.Sylvia Plath

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Vey 16.04.2016 21:41
Czytelnik

Już po przejrzeniu pierwszej strony zawierającej listę mogę stwierdzić, że autorka ma kompleksy i zaniżone poczucie własnej wartości przy wysokim ego a feminizm i marksizm stanowi dla niej zapewne religię. W jaki sposób ich twórczość popchnęła świat ku rozwojowi a nie degradacji moralnej i tworzeniu pseudo inteligencji która jest oderwana od rzeczywistości? A gdzie pisarka...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Carmel 16.04.2016 06:53
Bibliotekarz

A może ten pan jest nieinspirujący się?
Może realizuje zasadę znaną z publikacji filozoficznych, gdzie słabi piszą tylko cytatami, lepsi przypisami, a geniusze nie odwołują się do nikogo, bo to ich później się cytuje?
A może słowo "inspiracja" zostało za wąsko zinterpretowane. Mnie na przykład zainspirowała Hilary Mantel powieściami o Tomaszu Cromwellu do nabycia DVD z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Remek 15.04.2016 11:54
Czytelnik

Zacząłem pisać długi tekst o braku sensu tworzenia takich list, a nawet o tym, że wyświadczają pisarkom niedźwiedzią przysługę, ale po zapoznaniu się z kilkoma źródłami, które przytaczają wypowiedź Talese'a w szerszym kontekście, ograniczę się do stwierdzenia dwóch faktów:
1. Talese mówił o kobietach uprawiających ten sam rodzaj twórczości co on, i to w latach 50. i 60.,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Robert Stokowiecki 15.04.2016 09:22
Czytelnik

Ale głupota. Mnie również żadne pisarki nie zainspirowały. Czy to źle? Umrę z tego powodu?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
14.04.2016 22:50
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

FannyBrawne 14.04.2016 17:56
Bibliotekarka

Nie rozumiem takie podejścia, że koniecznie trzeba się inspirować pisarstwem kobiet, pana nie kojarzę, większość tych pań(tych zagranicznych) też nie, ale dodałbym od siebie autorki i tytuły:
Alice Munro - Za kogo ty się uważasz?
Siostry Bronte Wichrowe Wzgórza,Dziwne losy Jane...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LoboBathory 14.04.2016 10:41
Czytelniczka

Zadziwiająco dobra lista. Od siebie dodałabym tylko Octavię Butler i Jane Austen.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zuba 14.04.2016 09:05
Czytelniczka

Nie rozumiem - przecież to klasyczna wmawianie, że Słowacki wielkim poetą był. To już inspirowanie się jest obowiązkowe, koniecznie pisarstwem kobiet, a nie ludzi w ogóle?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nikodema 14.04.2016 12:58
Czytelniczka

Hmm, mam wrażenie, że może to wynikać z tego, że jednak istnieje mocna tendencja do deprecjonowania wartości kobiet i ich twórczości - takiej czy innej. A że w nastrojach społecznych się gotuje, taka wypowiedź mogła zostać odebrana jako obraźliwa.
Nie mówię, że słusznie, i nie twierdzę, że akurat ten autor popisał się szowinizmem (trochę wyrwana z kontekstu ta wypowiedź)...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się