Za kogo ty się uważasz?

Okładka książki Za kogo ty się uważasz? Alice Munro
Okładka książki Za kogo ty się uważasz?
Alice Munro Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Elżbieta Zychowicz
Elżbieta Zychowicz literatura kanadyjska nobliści
Inne

Po co Ci aspiracje?

Dość sympatyczna powieść i bohaterka też wzbudziła moją sympatię, choć nie pochwalam jej miłostek. Mężczyźni, których poznaje mają zawsze jakieś wady, przez które bohaterka się z nimi rozstaje. Rytm powieści wciąga, zaciekawia, budzi oczekiwanie: co będzie dalej?

Od książki "Dziewczęta i kobiety" różni się ta powieść jedynie tym, że narracja poprowadzona jest w trzeciej osobie. Znów mamy historie ludzi, a wspólnym mianownikiem jest postać głównej bohaterki, Rose. Ciepła opowieść, przepełniona nutką melancholii i tęsknoty za tym, co minęło, mimo że nie wszystkie wspomnienia są radosne. Na uwagę zasługuje autentyczność psychologiczna postaci.

Fantastyczna książka, która idealnie trafia w mój temperament i osobowość. Czasem myślę, że nikt lepiej nie mógł wyrazić tego co czasami czuję, niż Alice Munro w tej książce. W innych zresztą też, ale ta jest taka moja.

Historia jest raczej ponura, melancholijna i niewygodna. Z perspektywy osoby, która jest w udanym małżeństwie, nie było mi łatwo wgryźć się w temat. Jednocześnie rozumiałam bardzo dobrze rozterki Rose, niemożność dopasowania się, ciągłą zmianę otoczenia i uwierającą samotność. Jej historia nie jest usiana różami, raczej ciągłymi rozczarowaniami, niepowodzeniem i ucieczkami, ale mimo wszystko ciekawie i szybko się to czytało. Książka sprawiła, że wpadłam w nostalgiczny nastrój, ale dzięki niej bardziej doceniam też to, co mam.

Niejednoznaczna

Niejednoznaczna

W skrócie książkę można opisać jako historię Rose.Poznajemy jej życie od wczesnego dzieciństwa, przez trudne lata nastoletniego dojrzewania, przez młodość, której towarzyszy nieudane małżeństwo i romanse, przez dojrzałą dorosłość, w której musi zmagać się z samotnością, tęsknotą za bliskością z drugim człowiekiem i obserwować schyłek życia swojej macochy. Książka składa się z rozdziałów - opowieści o kolejnych etapach życia bohaterki, co może sugerować, że jest to zbiór opowiadań, ale wedługnie z uwagi na jedną bohaterkę wszystkich rozdziałów jest to powieść. Czyta się dobrzechoc nie wiem czy zostanie na długo w mej pamieci 🤓

Życie Rose nie jest usiane różami, ale ta zwykła historia jest niezwykle napisana, jak to u Alice Munro bywa. Nikt tak - jak autorka - nie potrafi oddać niuansów i meandrów kobiecej nieoczywistości. Styl autorki jest wyjątkowy.

Jednocześnie ciepła i smutna

Jednocześnie ciepła i smutna

Zbiór opowiadań , które łączy główna bohaterka i chyba najmniej porywający zbiór Munro jaki czytałam, nie wczułam sie w losy bohaterki.

Ta książka niestety mnie nie poruszyła. Nie poczułam magii książki, ani zainteresowania i sympatii do bohaterki. Z trudem dobrnęłam do końca.

• Audiobooki
  • Nobliści