Za kogo ty się uważasz?

Okładka książki Za kogo ty się uważasz?
Alice Munro Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
Inne

Oficjalne recenzje i

Po co Ci aspiracje?

1018 51 118

Fantastyczna książka, która idealnie trafia w mój temperament i osobowość. Czasem myślę, że nikt lepiej nie mógł wyrazić tego co czasami czuję, niż Alice Munro w tej książce. W innych zresztą też, ale ta jest taka moja.

Historia jest raczej ponura, melancholijna i niewygodna. Z perspektywy osoby, która jest w udanym małżeństwie, nie było mi łatwo wgryźć się w temat. Jednocześnie rozumiałam bardzo dobrze rozterki Rose, niemożność dopasowania się, ciągłą zmianę otoczenia i uwierającą samotność. Jej historia nie jest usiana różami, raczej ciągłymi rozczarowaniami, niepowodzeniem i ucieczkami, ale mimo wszystko ciekawie i szybko się to czytało. Książka sprawiła, że wpadłam w nostalgiczny nastrój, ale dzięki niej bardziej doceniam też to, co mam.

Niejednoznaczna

Niejednoznaczna

W skrócie książkę można opisać jako historię Rose.Poznajemy jej życie od wczesnego dzieciństwa, przez trudne lata nastoletniego dojrzewania, przez młodość, której towarzyszy nieudane małżeństwo i romanse, przez dojrzałą dorosłość, w której musi zmagać się z samotnością, tęsknotą za bliskością z drugim człowiekiem i obserwować schyłek życia swojej macochy. Książka składa się z rozdziałów - opowieści o kolejnych etapach życia bohaterki, co może sugerować, że jest to zbiór opowiadań, ale wedługnie z uwagi na jedną bohaterkę wszystkich rozdziałów jest to powieść. Czyta się dobrzechoc nie wiem czy zostanie na długo w mej pamieci 🤓

Życie Rose nie jest usiane różami, ale ta zwykła historia jest niezwykle napisana, jak to u Alice Munro bywa. Nikt tak - jak autorka - nie potrafi oddać niuansów i meandrów kobiecej nieoczywistości. Styl autorki jest wyjątkowy.

Jednocześnie ciepła i smutna

Jednocześnie ciepła i smutna

Zbiór opowiadań , które łączy główna bohaterka i chyba najmniej porywający zbiór Munro jaki czytałam, nie wczułam sie w losy bohaterki.

Ta książka niestety mnie nie poruszyła. Nie poczułam magii książki, ani zainteresowania i sympatii do bohaterki. Z trudem dobrnęłam do końca.

Bardzo przyjemna lektura, szybko się ją czyta. Ciekawe, silne postaci, interesująco zarysowane. Wnikliwe spojrzenie na psychikę kobiety :)

Wspaniale się czyta o dzieciństwie i dorastaniu Rose, jej charakternej macosze Flo, bardzo ciekawa to postać. Myślę, że Munro odkryła tu prawdę o wielu "dzieciństwach" psychologicznie jest to wszystko bardzo wiarygodne, czasami też zabawne, dziwne. Milton Homer jest bardzo ciekawie opisany, to postać dość uboczna, ale dla mnie wspaniale napisana. Jedyne momenty, które trochę mnie nudziły to opisy przyjęć już dorosłej Rose, ale może miały być tak opisane, bo są z natury czymś nudnym?;). Polecam, warto czytać do końca, bo wszystko się spina klamrą, choć nic nie jest tu oczywiste.