Małe kobietki

Louisa May Alcott Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Małe kobietki (tom 1) klasyka
Little Women
2012-10-17
2012-10-17
Anna Bańkowska
Wydawnictwo MG
klasyka literatury literatura amerykańska miłość powieść społeczno-obyczajowa przyjaźń relacje rodzinne siostra USA wojna secesyjna XIX w.

Piękna książka, z wieloma mądrościami . Ponadczasowa. Być może niektórzy powiedzą, że nie nadaje się na obecne czasy jeśli chodzi o przekaz, ale ja uważam właśnie odwrotnie.

Lata sześćdziesiąte XIX wieku , Ameryka i historia czterech córek. Niewiarygodne ,jak wszystko zmieniło się zaledwie w niecałe 200 lat 😳
Książka opisuje historie czterech córek Pani March -Jo, Beth,Amy i Meg. Każda z nich inna , każda z nich odczuwa nieobecność ojca , który walczy w wojnie secesyjnej . Dziewczynki bez względu na to , czy układają plan zabawy...

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee.
Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu.
Córki pani March...

‘’Małe kobietki’’ to jedna z najbardziej uroczych książek które przeczytałam w tym roku i chyba w całym życiu. Historia opowiada o 4 siostrach, Meg, Jo, Beth i Amy. Każda jest inna i wspaniała na swój sposób, choć szczerze przyznam że najmniej podeszła mi do gustu najstarsza Małgosia, jakoś ta jej próżność i wszystko tak naprawdę co wyprawiała nie bardzo mi podeszło....

Bardzo przyjemna, prosta opowieść po prostu o życiu. Historia niezwykle wciągająca i godna polecenia, a do tego podobno bardzo dobrze zekranizowana.

Nie wiem jak to się stało, że dotychczas nie sięgnęłam po ten tytuł. Teraz zmobilizował mnie film, który pojawił się w kinach, a jak wiadomo, wolę najpierw poznać książkę.
Cztery siostry, cztery różne charaktery, ale niesamowita więź i poznawanie radości i smutków życia. Wiecie czego im zazdrościłam czytając tę historię? Tego, że potrafiły z tak małych rzeczy, robić wielkie...

Na półkach: , , , , , , ,

Po fenomenalnej filmowej adaptacji "Małych kobietek" Grety Gerwig czułem w istocie coś w rodzaju niewyrażonej jeszcze wówczas ochoty, by do świata klasycznej powieści Louisy May Alcott powrócić. Życzliwie niebawem w moje ręce wpadł egzemplarz pierwszej części czterotomowej, jak się okazało później, sagi. Niezwłocznie zabrałem się za lekturę, ale po kilku rozdziałach...

Tak prostej i uroczej, a równocześnie cudownej książki nie czytałam od czasu kiedy skończyłam Anię z Zielonego Wzgórza, a to było już jakiś czas temu.
Pokochałam to połączenie prostoty i wartości które przekazuje ta pozycja. Podniosła mnie na duchu i umiliła wieczory gdy bardzo tego potrzebowałam.

W życiu nie sądziłam, że klasyka mi się tak spodoba - nie dość, że napisana jest prostym i przystępnym językiem, to naprawdę jest ciekawa, nie można się przy niej nudzić, a jednocześnie nie jest sztucznie ciągnięta czy przyspieszana. I - mówiąc szczerze - dałabym ją nawet dziecku, bo ma wartość merytoryczną.
Mój jedyny problem w tym wydaniu to tłumacz, na początku naprawdę...

Ta książka to coś świetnego. Piękna historia rodzinna, która w swej zwykłości kryje coś niezwykłego. Bohaterowie zostali przedstawieni tu w fajny sposób, gdzie każdy czytelnik w każdym z nich może odkryć cząstkę siebie.

Dyskusje

5 268