Kup teraz - 18 ofert w cenie od 6.99 zł do 30.00 zł

Genialna przyjaciółka

Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 1) literatura piękna
L'amica Geniale
Alina Pawłowska-Zampino
Sonia Draga
kobieta literatura włoska Neapol poszukiwanie powieść obyczajowa przyjaźń starość ucieczka od życia Włochy współczesność
L'amica Geniale
Genialna przyjaciółka (tom 1)
literatura piękna
Alina Pawłowska-Zampino

Historia dzieciństwa dwóch przyjaciółek mieszkających w biednej dzielnicy Neapolu jest bardzo wciągająca. Specyficzna relacja dziewczynek została ujęta w bardzo zgrabny sposób. Ich skomplikowana więź, towarzystwo z dzielnicy, różnice klasowe i codzienne problemy życia na przedmieściach dużego miasta to świetna historia, która zachęca do przeczytania kolejnej części.

"Coś w otaczających nas domach, ulicach, ludziach sprawiało, że życie w tym miejscu było nie do zniesienia. Dałoby się tu wytrzymać, gdyby uwolnić wyobraźnię i wymyślić wszystko na nowo. Do tego potrzeba polotu i fantazji, ale my dwie - tylko my dwie - miałyśmy ich pod dostatkiem."

Neapolitańskie przedmieścia, powojenna rzeczywistość lat 50, zbrukany, ciemny świat bez...

Niezwykła książka, przepełniona mitologią czasów dzieciństwa.

Książka wg mnie nie jest książka łatwą. Czytamy o przyjaźni między dwiema przyjaciółkami, ale szczerze trudno mi nazwać to przyjaźnią. Na razie. Ponieważ historia opisana w tej książce powoduje, że chcę przeczytać kolejne części. Głównie z powodu właśnie Eleny, jak jej życie się potoczy. Choć nie ukrywam, że obie bohaterki nieco mnie irytują, ale jednak coś mnie w tym...

Wciągnęła mnie. Piękny język i super kompozycja, perspektywa z jakiej jest pisana bardzo mi się podoba. Naratorka się nie wybiela, równo opisuje co myśli i czuję choć nie są to zawsze kwieciste myśli. Taka inna. Polecam

Z mojej biblioteczki wyciągnęłam książkę Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka” i spędziłam z nią trzy wieczory. Bardzo ciekawa lektura. Z początku czekałam na jakieś spektakularne akcje, wydarzenia, przygody, a potem dałam się uwieść banalnemu życiu dwóch dziewczynek i ich ciasnego świata, z którego próbowały się wyrwać. Autorka zmierzyła się z trudnym zadaniem, bo pisanie...

Historia przyjaźni dwóch dziewczynek w powojennym Neapolu, w dość biednej i pełnej przemocy dzielnicy. W świeży sposób i trzymający w napięciu pokazana jest relacja między dziewczynkami, pełna rywalizacji i napięcia.

Włochy kończą się na Rzymie, poniżej jest już Afryka Północna? Genialna przyjaciółka udowadnia, że ten złośliwy stereotyp wymyślony zapewne przez mieszkańców Włoch Północnych jest – jak to ze stereotypami bywa – chybiony. Sama książka udowadnia, że prawdziwa jest teza odwrotna – Włochy, a może i cały świat, mieszczą się w biednej dzielnicy na peryferiach Neapolu…

Książka...

Mnie nie wciągnęła, nie wiem czy dam szansę kolejnej części.

Powieść wciągająca, przyjemnie się czyta.

4 963
    4 322