Genialna przyjaciółka

Okładka książki Genialna przyjaciółka
Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Genialna przyjaciółka (tom 1)
L'amica Geniale
Sonia Draga
2014-06-11
2014-06-11
Alina Pawłowska-Zampino
kobieta literatura włoska Neapol poszukiwanie powieść obyczajowa przyjaźń starość ucieczka od życia Włochy współczesność

Pierwsza część tetralogii, wg mnie najlepsza, dlatego zasługująca na najwyższą ocenę. Gatunkowo określiłabym ją ( podobnie jak pozostałe części) jako powieść obyczajowo -psychologiczną, z tym że proporcje obyczajowości i psychologii w każdej części są różne.
"Genialna przyjaciółka" to dla mnie przede wszystkim niesamowity klimat Neapolu lat 50 i 60 ubiegłego wieku. A jeszcze precyzyjniej klimat ubogiej dzielnicy miasta z jej walką o byt, przemocą, obyczajowością... Na tym tle przedstawiona została historia przyjaźni dwóch dziewczynek, która zaczęła się gdy miały po sześć lat...Historia zostaje opowiedziana z perspektywy czasu przez starszą już kobietę. Książka wciąga stopniowa... a potem uzależnia...
Dla mnie najważniejsze były dwie kwestie, które nie pozwalały się oderwać od tej powieści.
Po pierwsze lata 50 i 60 we Włoszech. Przyznam, że niewiele wiedziałam o historii tego kraju. W naszej części Europy są to lata naznaczone "patronatem" ZSRR, lata biedne, szare, lata zniewolenia. I pewnie z tego powodu funkcjonowało w mojej świadomości przekonanie, że na Zachodzie Europy w tym czasie było inaczej, lepiej...
Powieść rozwiała ten mit, okazuje się, że raczkujący, bez nadzoru państwa kapitalizm, walka o władzę między różnymi frakcjami, łapówkarstwo i przekupstwo, mogą tak samo skrzywdzić i zniewolić obywatela jak narzucony reżim.
Bieda, z której wywodzą się bohaterki, jest jak wciągające bagno, z którego bardzo ciężko się wydostać. Istnieją dwie możliwości wydawania się z tego piekiełka: edukacja i przestępczość = mafia.
No i kwestia druga, która uczyniła tę książkę "nieodkładalną", to tytułowa przyjaciółka -Lila. Tak wykreowanej bohaterki już dawno nie miałam okazji poznać. Inteligentna, niespokojna, skryta, nieobliczalna...od początku czytelnik wie, że to postać nieprzeciętna, czeka na rozwój wypadków, oczekuje czegoś niesamowitego...
No i jest w tej książce też o przyjaźni, ale...jest to przyjaźń zupełnie inna, niemieszcząca się w obiegowym znaczeniu tego słowa. Przyjaźń trudna, budząca wątpliwości... Być może jedyna prawdziwa???

Historia dzieciństwa i młodości dwóch dziewczynek żyjących w robotniczym środowisku Neapolu lat 50. i 60. XX wieku. Urocze.

Historia dwóch dziewczynek nie wciąga od początku, ale jak już wciągnie, to się przepada.

Książka nie do czytania ale do przeżywania. Teraz, kiedy skończyłam czytać cały cykl, czuję się niejako "osamotniona" - brakuje mi tych emocji, tych bohaterów, ich życia, Neapolu...

Książkę mi polecono. Przeczytałam ale szczerze mówiąc nie mogłam się doczekać kiedy w końcu skończę bo mnie nie zachwyciła i miałam nadzieję że na końcu będzie jakiś WOW. Niestety, po prostu opis dzieciństwa w biednej dzielnicy Neapolu.

" Genialna Przyjaciółka " to historia bardzo ciekawa i wzruszająca .
Pierwsza część powieści opowiada o dzieciństwie ,druga o młodości głownych bohaterek, o ich dojrzewaniu, życiu w biedzie i marzeniach. Przyjazń jaka je łączy jest zaskakująca . Elena patrząc na Lilę, widzi w niej ideał, piękno, mądrość i odwagę. Lila traktuje tę znajomość jako rywalizację i robi wszystko ( czasem posuwa się do podłych rzeczy) aby być najlepsza. Dziewczyny dojrzewają w nędzy żyjąc na przedmieściach Neapolu. Okres ich dorastania to lata 50 , przemoc domowa i szkolna są czymś normalnym, ból fizyczny i wulgaryzmy to codzienność, ale pomimo szarej rzeczywistości mają marzenia, które chcą zrealizować. Kolejny raz odkrywamy, że edukacja to przywilej i liczy się pochodzenie a nie geniusz dziecka.
Patrząc na Elenę oczami wyobraźni widzę siebie sprzed lat : jako małą dziewczynkę z nosem wciśniętym w książkę. Dosłownie wciśniętym bo pokój w którym się uczyłam cuchnął moczem i alkoholem.
Hm może też powinnam napisać o tym książkę ?

" Pomyślę o tym jutro" a teraz zabieram się za kolejne części trylogii i oczywiście gorąco polecam. Ania G

" Genialna Przyjaciółka " to historia bardzo ciekawa i wzruszająca .

Coming of age we włoskim wydaniu ubiegłego wieku. Rzecz zaskakująca pozytywnie od samego początku. Rozpoczynając powieść, a raczej cykl, mamy wrażenie przeżywania la dolce far niente. Oczywiście, tak jak i bohaterki niedługo przekonamy się, że życie nie jest bajką i na wszystko trzeba sobie zapracować na różne sposoby. Początkowo miałam bardzo duże obiekcje do głównej bohaterki (zmora cyklu, przecież jak można wytrzymać z bohaterką kilka części, kilka lat, której się nawet nie lubi...ekchem "Zmierzch"), ale z mojej strony wynika to z jej wieku i braku doświadczenia. Jestem przyzwyczajona do czytania książek o #powerwomen, a więc jak tylko Elena zaczyna swoją przygodę z nauką, czyli walkę o coś niezmiernie dla niej ważnego - ale też coś niezmiernie JEJ, coś co należy tylko do niej - zaczynam ją rozumieć i delikatnie się identyfikować. Oczywiście triumfy świeci tu bohaterka/przyjaciółka Lili - genialnie napisana postać, która wciąż przed czytelnikiem ukrywa mnóstwo tajemnic. Trochę ubolewam nad ilością sekwencji włoskich - mamy tu tylko tak naprawdę jedną dzielnice zamieszkaną przez główne bohaterki - pominiętą tak naprawdę w opisach, jedną sekwencje wakacji na wyspie (moment w którym Elena przestaje drażnić) i jedno wyjście na ulice Neapolu - po cichu liczę na więcej w kolejnych częściach!

Na półkach: , , , , ,

Ciekawy pomysł na fabułę - to trzeba przyznać. Pierwsza część - opis dzieciństwa dziewczyn trochę nużący, ale druga połowa - opis czasu nastoletniego był już dużo lepszy. Czytelnik mógł też trochę zastanowić się nad wyborami i decyzjami bohaterek. Urwane oczywiście w ważnym momencie i muszę sięgnąć (z chęcią) po kolejną część :)

Wspaniała powieść. Jest to jedna z tych książek, które pochłaniają bez reszty i które długo się pamięta. Wciągnęła mnie ogromnie historia dwóch przyjaciółek, chociaż tę relację ciężko nazwać prawdziwą przyjaźnią, ponieważ jest wiele w niej toksyczności. Ta książka zawiera w sobie mnóstwo tematów i wywołuje dużo emocji. Jest to też tego rodzaju powieść, w której miasto jest swego rodzaju bohaterem. Neapol tutaj wręcz się czuje i mimo że bohaterki dorastają w biednej, pełnej przemocy dzielnicy ma się ochotę jak najszybciej odwiedzić to miasto. Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Polecam ogromnie "Genialną przyjaciółkę" i zabieram się za kontynuację.