Piąte dziecko

Okładka książki Piąte dziecko
Doris Lessing Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Piąte dziecko (tom 1) Seria: Biblioteka Babel literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
1989-01-01
Anna Gren
literatura angielska Nagroda Nobla

Miłość do dziecka nie jest oczywista, nie jest łatwa ani różowa. Życie stawia nas w sytuacjach, gdy nie pojęcia dobra i zła mieszają się ze sobą, a każdy wybór będzie złym wyborem. Książka zostawia głowę pełną myśli, ciężkich myśli...

Książka dobra, prosta historia i trudni do oceny bohaterowie. Wydanie fatalne, mnóstwo literówek, tłumaczenie słabe, co bardzo psuło odbiór.

Nie potrafię przestać myśleć o tej książce.

Nie potrafię przestać myśleć o tej książce.

Momentami zastanawiałam się, co bym zrobiła, gdybym była na miejscu Harriet. Myślę, że książka pozostawia czytelnika z pytaniami o człowieczeństwo. Czy postąpiłbym tak jak główna bohaterka? Czy postąpiłbym inaczej? Czy postąpienie w inny sposób byłoby moralne? Czy byłbym zdolny?
Polecam książkę.

Polecam książkę.

Kapitalna książka. Styl pisarki podobny do Kinga. Matka czwórki dzieciaczków dowiaduje się że jest w ciąży. Od początku ciąża jest inna niż poprzednie maluszek kopie wije się co chwilę zadaje matce ból. Po narodzinach, Ben jest niezwykle absorbującym dzieckiem. Z czasem matka dostrzega że jej dziecko jest inne. Ben dokucza wszystkim, wydaje się że robi to z niemałą satysfakcją. Przyznam szczerze że momentami miałam ciarki na plecach! Polecam

Z pozoru prosty koncept na opowieść o parze która chce mieć dużą rodzinę. Z czasem podczas lektury ukazują się jednak bardzo osobliwe wątki. W swej dziwności bardzo niepokojące. Była to jednak tego rodzaju osobliwość która ciągnęła mnie za sobą, chciałam czytać dalej i odkrywać tę historię. Myślę że książkę można czytać i rozumieć na wiele sposobów, co jest dla mnie jednym z wyznaczników dobrej literatury
Sięgnę po drugi tom.

Już tyle napisano o tej książce tutaj na forum Lubimyczytac.pl, że tylko mogę się przyłączyć do peanów na jej cześć.

Krótkie wprowadzenie w fabułę. Książka opowiada historię, która z początku wydaje się sielankowa - szczęśliwa rodzina: małżeństwo + ich czwórka dzieci + rodzice Dave'a i Harriet (małżeństwa), ich rodzeństwo - wszyscy żyją raczej szczęśliwie, w trosce o siebie itd. itp. Ale do czasu! Na świat przychodzi piąte dziecko - Ben, i wszystko się zmienia. Nie będę dalej omawiać fabuły, by nie spoilerować, bo uważam, że warto osobiście doświadczyć efektu odkrycia.

Trudna powieść - stawia pytania, dylematy, nie - odpowiedzi. Lessing miała 70 lat, kiedy pisała tę powieść, więc przemawia przez nią doświadczenie i wiedza, że nie ma prostych rozwiązań, bo bywa w życiu, że każdy wybór jest zły. Warto przeczytać i zastanowić się: "Jaka byłaby moja decyzja? Co zrobiłabym na miejscu Harriet?".

Poruszająca książka, niepokojąca i niewygodna, jednak - mimo wszystko - zachęcam do lektury.

Na półkach: , , , , ,

Obiektywnie napisana historia idealnej(?) rodziny, w której rodzi się piąte odmienne, groźne dla innych dziecko. Opieka, którą otacza je matka powoduje zaniedbanie pozostałych dzieci i rozpad rodziny. Trudno oderwać się od lektury.

Przychodzę dziś do Was z niewielką objętościowo książką, która mieści w sobie jednak niesamowitą ilość treści, której lektura rodzi niewiarygodnie dużo pytań, zasiewa wątpliwości, zmusza czytelnika do refleksji.

Bohaterami powieści Doris Lessing "Piąte dziecko" są Harriet i David Lovattowie, para wręcz idealna. Młodzi, choć dosyć konserwatywni, kupują ogromny dom pod Londynem, chcą mieć ogromną rodzinę a wszystko to trochę wbrew rozsądkowi i możliwościom finansowym. Nie przeszkadza im to jednak w realizacji planu. Kolejne dzieci wypełniają dom, a na święta i wakacje pojawia się coraz więcej krewnych. Mamy wrażenie, że wszyscy garną się do ich perfekcyjnego świata. Rodzina Lovattów to obrazek niczym z reklamy, uśmiechnięci rodzice, ułożone, grzeczne dzieci…
Wszystko komplikuje się wraz z narodzinami tytułowego piątego dziecka. Ben, w przeciwieństwie do swojego rodzeństwa nie jest ani śliczny, grzeczny, ani ułożony. Od początku są z nim trudności,prawie nie mówi, wolno przyswaja wiedzę, jest agresywny, wzbudza strach. Wkrótce staje się jasne, że jego przybycie zniszczy rodzinną sielankę.
Powoli odsuwają się od Lovattów wszyscy znajomi, potem kolejno upadają lukrowane filary tej dotąd tak równo przyciętej rodzinnej idylli. Pojawienie się trudnego, aspołecznego syna obnaża kruchość a może nawet obłudę tego obrazka. W czytelniku rodzi się pytanie czy winę ponosi tu owo nieprzystosowane dziecko czy raczej jest ono tylko symbolem "inności" która jest w stanie zdmuchnąć tworzony latami fałszywy obrazek perfekcyjnej rodziny,której brak prawdziwych problemów nigdy dotąd nie wystawił na próbę.

Do końca nie wiemy czy dziecko rzeczywiście było nieprzystosowane czy też chłopcu okazano za mało miłości?Czy zbyt łatwo go odrzucono?
Ostatecznie winą za rozpad rodziny zostaje obarczona Harriet, to ona staje się „zbrodniarką” przez urodzenie takiego dziecka! Widzimy tu bolesne miotanie się matki, rozdartej między oczekiwania innych, niepewnej własnych pragnień, nie potrafiącej pogodzić się z sytuacją. Pani Lovatt jako jedyna pozostaje aktywna, podczas gdy całą reszta rodziny wycofuje się, zostawiąc kobietę samą ze swoim wyborem.

"Piąte dziecko" to jedna z nielicznych lektur do których co jakiś czas wracam, to książka, która wytrąca z równowagi, prowokuje do refleksji, nie daje się „poskromić”, nie pozwala się zaszufladkować w łatwych interpretacjach.

Robi niesamowite wrażenie swoją lakonicznością, budzi dziesiątki pytań dotyczących kondycji ludzkiej, postaw społecznych, akceptacji środowiskowej i ról jakie są nam narzucane bądź jakie sami mniej lub bardziej świadomie przyjmujemy. Poza tym jest dowodem na to, że nie da się zaplanować bycia szczęśliwym, a już na pewno nie wtedy, gdy szuka się tego szczęścia poza samym sobą….

Być może niektórzy literaccy puryści zawyją w oburzeniu niczym wilcy do księżyca - „jak można Wielką Literaturę do jarmarcznego „horroru” porównywać” i SPŁYCAĆ DZIEŁO NOBLISTKI ale, ile by nie było wycia i krzyku, to nic nie ukryje faktu, że Doris Lessing pisząc „Piąte Dziecko” udanie zabawiła się gatunkowymi elementami powieści grozy, a że zdolna z niej pisarka ( :-) ), to powstała intrygująca, przejmująca powieść, opisująca tkwiące we wszystkich rodzicach, powszechne lęki dotyczące wychowania i zachowania własnych dzieci.
Młode małżeństwo ma na swe życie jasny plan. Chcą mieć Duży Dom i Dużą Rodzinę (myślą o ósemce (!) dzieci).
Plan trzeba wdrażać w życie. Młodzi kupują wymarzony Duży Dom i przystępują do dzieła. Systematycznie rodzą się kolejne dzieci, a pełni idylli dopełniają coroczne rodzinne święta, kiedy to do ich Dużego Domu przybywają rodzice i dalsi krewni obojga. Dzieci się bawią, dorośli spacerują rozmawiają. Planowana dzietność małżonków budzi oczywiście pewną konsternację w rodzinie, ale generalnie kwitną szczęście i radość.
Aż tu nagle, przy piątej ciąży, wszystko zaczyna się psuć. Tym razem matka swój błogosławiony stan znosi bardzo ciężko. Wciąż choruje („Dziecko Rosemary” się kłania), czuje się fatalnie, jest obolała i ociężała. Narodziny potomka tyko pogarszają sytuację. Mały Ben budzi u wszystkich, nie wyłączając matki, odrazę i strach; jest brzydki, ciągle głodny i ryczy wniebogłosy. Kolejne miesiące nie przynoszą żadnej zmiany. Ben szybko rośnie jest hiperaktywny, bardzo silny i ruchliwy. Wciąż zachowuje się dziwnie, budzi niepokój i antypatię innych domowników.
Podczas jednego z dużych zjazdów rodzinnych w niewyjaśnionych okolicznościach ginie pies. Brak dowodów, ale wszystko wskazuje na Bena, „trolla”, jak o nim teraz mówią w rodzinie. Gorzej, zgromadzeni obawiają się, że mały psychopata zagrozi życiu jednej z niepełnosprawnych kuzynek. Beztroska atmosfera rodzinnego święta pryska, kolejne osoby wyjeżdżają przed terminem, a Harriet i David zmuszeni są podjąć ciężką decyzję - oddać Bena do „domu opieki”.
Przez jakiś czas wszystko wydaje się powróciło do normy - matkę dręczy jednak obawa o losy swego niechcianego, potwornego dziecka. Pewnego dnia nie wytrzymuje - wbrew woli męża przybywa do szpitala psychiatrycznego, a widząc koszmarne warunki tam panujące, zabiera Bena z powrotem do domu.
Upór matki, jej kaleka, macierzyńska miłość i poświęcenie wobec „piątego dziecka” doprowadza do rozpadu rodziny - obrażony rozgoryczony mąż odsuwa się od niej, reszta dzieci z ulgą wyjeżdża do internatów, krewni, zniechęceni i obawiający się małego potworka przestają przyjeżdżać na święta.
Lata mijają, Ben rośnie, zaczyna uczęszczać do szkoły specjalnej, matka tymczasem wynajmuje pewnego starszego chłopaka, by ten dyskretnie opiekował się „trollem”, próbował jakoś wdrożyć do do normalnego życia….
Horror sięga wyżyn, jest naprawdę dobry i przejmujący, kiedy rezonuje z prawdziwymi lękami tkwiącymi w czytelnikach. Obawy, jakie rodzą narodziny - obawy o prawidłowy przebieg ciąży, lęk, jakie budzi wpływ dziecka na wzajemne relacje między członkami rodziny, no a przede wszystkim lęk dotyczący właściwego wychowania i zachowania własnej pociechy to uczucia doskonale znane.
„Piąte Dziecko” mistrzowsko gra właśnie na strachu przed własnym dzieckiem. To „mainstreamowe”, artystyczne przetworzenie znanych doskonale fanom gatunkowej grozy motywom „złej” ciąży („Dziecko Rosemary”) czy „złego” dziecka („Omen”). Przy czym nie chodzi o toi, by „poniżać” dzieło literackie przywoływaniem jarmarcznych porównań gatunkowych, a w tym, by otworzyć się na zrozumienie, że horror to nie tylko jarmarczne okładki i pulpowa treść, ale również najwybitniejsze arcydzieła literackie. To treść przesądza, o przyporządkowaniu gatunkowym, i niepokój wzbudzany przez nią. „Piąte Dziecko” to książka bardzo strasząca, może nawet bardziej od swych efektownych, bardziej gatunkowych kuzynów, gdyż natrafiając w „Omenie” czy „Dziecku Rosemary” na krzykliwe jump -scare’y każdy czytelnik ma świadomość że to tylko książkowa zgrywa, tymczasem duszny, realny niepokój obecny w powieści Lessing będzie dławił wszystkich rodziców na świecie.

„Piąte Dziecko”, mimo gry z prawdziwymi lękami czytelników, nie powstawało jako gatunkowy horror, stąd też przyznać trzeba, że z rozrywkowej, nieco jarmarcznej perspektywy nie jest nadmiernie porywający. Niewiele się tutaj dzieje, a brak napięcia i campowych jump scare’ów, powoduje, że lektura jest dość niewdzięczna, nastawiona raczej na odciśnięcie się w umysłach czytelników, by utkwić w nich niczym drażniąca drzazga. Porzuca ona wszelkie atrakcyjności, obecne w „Rosemary”, „Omenie”, czy „Musimy Porozmawiać O Kevinie”, odziera opowieść do samej istoty rzeczy. Kreacja postaci jest szkicowa, nie Lessing nie zajmuje się budowaniem skomplikowanych osobowości, kompleksową kreacją fabularną itp. Przeciwnie, bohaterowie są sprowadzeni do roli figur przenoszących główny wątek fabularny. Końcowy efekt to krótki tekst, do lektury dosłownie na dwa popołudnia, tak, by tym mocniejsze wywrzeć wrażenie.

Niemniej docenić trzeba, że autorka tak bardzo „mainstreamowa” sięgnęła śmiało do tematyki i estetyki bliskiej gatunkowej grozie. Teraz, będąc atakowanym przez krytyków tandetą Guya N. Smitha czy Grahama Mastertona można się odwinąć Doris Lessing. Zdecydowanie warto - „Piąte Dziecko” uznawane jest często - i słusznie - za „kanon literackiej grozy”.

PS.
Temat niepokojów wychowawczych rodziców przejęła i pociągnęła dalej Lionel Shriver w „Musimy Porozmawiać O Kevinie”. Z najnowszych prezentacji tego motywu na wyróżnienie zasługuje „Zła Krew” Zoje Stage.

PPS.
Powstała kontynuacja „Piątego Dziecka”, zatytułowana „Podróż Bena” ale przyznam, że nieco znużony lekturą jeszcze się do niej nie przymierzam.

Dodaj cytat z książki Piąte dziecko