Ziemiomorze

Okładka książki Ziemiomorze
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Ziemiomorze (tom 1-6) Seria: Po raz pierwszy w jednym tomie fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Ziemiomorze (tom 1-6)
Po raz pierwszy w jednym tomie
The Earthsea
Prószyński i S-ka
2013-11-07
2013-01-01
Piotr W. Cholewa, Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Stanisław Barańczak
ziemiomorze guin smoki przygody czary czarnoksiężnik wyspa morze

Oficjalne recenzje i

Onomastyka magiczna

932 55 94

1980 ocen

Tom ten zawiera cały cykl Ziemiomorze, oryginalny pięcioksiąg oraz na końcu pięć opowieści z Ziemiomorza. Każdą z podstawowych powieści zaliczanych do cyklu oceniałem już wcześniej. Moje wrażenia były niejednoznaczne. Nie tego się spodziewałem, cykl ten znacząco różni się od współczesnych sag fantasy. Można powiedzieć, że jestem nieco rozczarowany. Poszczególne części oceniałem na 6 lub 7 gwiazdek. Szalę w kierunku 7 gwiazdek przechyliły końcowe opowieści ze świata Ziemiomorza, które były całkiem interesujące i nawiązywały do głównego nurtu cyklu. Powieści Ursuli LeGuin poruszają wiele ważnych tematów i pokazują postępowanie różnych osób, które czynią dobro lub zło, ale język autorki nie trzyma w napięciu, nie buduje nastroju i nie wciąga tak jak inne sagi fantasy, choćby Malazańska Księga Poległych S. Eriksona. Jestem w stanie zrozumieć rozbieżne opinie odnośnie przedmiotowego cyklu, który jednak, trzeba to uczciwie przyznać, wszedł do kanonu literatury fantasy.

„Ziemiomorze” to epicja powieść fantasy Ursuli K. Le Guin, osadzona w świecie wysp, gdzie głównym bohaterem jest Ged, młody chłopak z małej wyspy Gont. W tym wydaniu zebrano wszystkie książki z serii, które opowiadają jego losy od najmłodszych lat, przez pierwsze kroki stawiane w świecie magii, aż po czasy gdy stał się najpotężniejszym magiem w Ziemiomorzu. Historia Geda zwanego też Krogulcem przepełniona jest magią, smokami, duchami i wieloma mrocznymi istotami i jak to bywa wszędzie odbywa się walka między dobrem a złem.
🔹
Świat Ziemiomorza to szereg różnorodnych, barwnych wysp położonych na oceanie gdzie w centrum znajduje się Archipelag z wyspami, pełen różnych kultur i grup etnicznych. Jako że głównym bohaterem jest mag to i magia jest tutaj ważnym elementem. Ogólnie koncepcja magii przedstawiona przez pisarkę jest niezwykle oryginalna. Moc uzyskuje się poprzez poznanie rzeczy lub prawdziwego imienia osoby. Wiedza o tym pozwala magom manipulować naturą, uzyskać nad nią kontrolę i uczynić z niej swoje narzędzie. Czarodzieje poświęcają więc swoje życie nauce tych imion, a zarazem skrywając swoje. Więc przez większość historii Ged występuje jako Krogulec, a swoje imię skrywa przed każdym. Sam Ged posiada wszystkie cechy bohatera fantasy: jest potężny, odważny i dobry a zarazem będąc młodym przejawia niedojrzałość, arogancję i lekkomyślność.
🔹
Choć fabuła toczy się raczej spokojnie, swoim własnym niespiesznym rytmem, pozwalając czytelnikowi na rozsmakowanie się w niej, chwile refleksji a przy tym nie nużąc nas ani trochę. Opisy świata są bardzo plastyczne a opisywane pejzaże morskie pozwalają poczuć bryzę i słone powietrze na ustach. To historia drogi gdzie poznajmy świat Ziemiomorza pełnego magii ale też opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnego „ja”, gzie autorka nie tylko relacjonowała nam wszystkie wydarzenia, gdzie mogliśmy się poczuć niczym siedząc przy kominku w zimowy wieczór, gdzie z otwartymi ustami słuchamy opowieści gawędziarza, który snuję niezwykła historię maga Krogulca. Mi szczególnie przypadła druga opowieść „Grobowce Atuanu”, która wyróżnia się na tle innych swoim mrocznym klimatem.
„Ziemiomorze” to epicka opowieść, która jest czymś więcej niż przygodową historią o magu ale w dużej mierze dotyka spraw dojrzewania i kształtowania się osobowości, gdzie lekkomyślność z czasem przeradza się w dojrzałość. Historia ta to wylęgarnia niezwykle mądrych cytatów nad którymi warto się dłużej zatrzymać

Z olbrzymim zainteresowaniem postanowiłam zapoznać się z wydaniem ,,Ziemiomorza”, które po raz pierwszy ukazało się w jednym zbiorze. Nie ukrywam, że nieco przerażała mnie jej objętość. Ponad 940 stron wydanych w jednym tomie robi wrażenie. Na szczęście już teraz wyjawię, że była to bardzo dobra decyzja, by podjąć się tego wyzwania. Z lekturą spędziłam dwa dni i nie żałuję, że postanowiłam to zrobić.

Bardzo podobało mi się podzielenie jej na sześć dużych części. W każdej z nich występuje postać głównego bohatera. Gdy był on mały bardzo szybko okazało się, że ma nadzwyczajne moce. Następnie kształcił się w różnych miejscach, a co z tego wyniknęło musicie dowiedzieć się sami. Dodatkowo każdy rozdział to główna linia fabularna innej osoby. Poznajemy dziewczynkę odebraną rodzicom by pełniła inną funkcję, dziecko podpalone i poparzone. Nie brakuje także innych postaci.

Jest to świetna propozycja dla osób, które szukają niebanalnej lektury, w której wszystko jest ze sobą idealnie zgrane. Jedno wynika z drugiego, nie można mieć do tego wydania żadnych zarzutów. Bardzo odpowiada mi to, że sześć części wydano w jednym tomie. Dzięki temu publikacja jest jeszcze atrakcyjniejsza pod względem kupna. ,,Ziemiomorze” to pozycja, którą warto mieć w swojej biblioteczce.

,,Ziemiomorze", które napisała Ursula K. LeGuin zajęło jej kilkadziesiąt lat. Nie ma więc się czemu dziwić, że wszystko jest na swoim miejscu i z niesłabnącym zainteresowaniem pochłaniałam kolejne strony tomu.

Fantastyka. To gatunek, który uświadomił mi najmocniej, jak bardzo lubię czytać. To gatunek, który odkryłam mając lat naście i rozkochał mnie w sobie bezapelacyjnie. I możecie pomyśleć, że hej, to pewnie za sprawą Władcy Pierścieni. Ależ nie, bo pierwsza była Ursula K. Le Guin. I to Ged, zwany Krogulcem okupował moją młodość i to on miał na nią największy wpływ. Nie Gandalf, Merlin czy też inni magowie i czarownice, którzy mieszkali na mojej półce z książkami. Nie, to Ged przechowywał moje cenne wspomnienia. I to on po tych wszystkich latach pokazał mi, jak wciąż ogromnie kocham artyzm Le Guin, jednocześnie uświadamiając, że współczesna fantastyka jest niczym w porównaniu z tą tysiącstronicową, którą z uwielbieniem przyciskam do serca.

Ursula K. Le Guin była geniuszką, wizjonerką i niewątpliwą mistrzynią w rozbudzaniu wyobraźni czytelników. O jej Ziemiomorzu napisano już wszystko, oceniono na wszelkie sposoby i przeanalizowano w każdym możliwym aspekcie. Bo Ziemiomorze to triumf jej przenikliwości i inwencji, a wydanie, które dumnie dzierżę, to złożony jej hołd. Ta obejmująca wszystkie utwory z serii ogromna książka, której rozmiar sam w sobie jest niejako potwierdzeniem znaczenia i wpływu twórczości Le Guin. Jest potwierdzeniem jej unikalnego geniuszu. Bo tylko ona mogła stworzyć świat, który całkowicie zmienia naturę heroizmu. Świat, w którym nie ma stereotypowej walki dobra ze złem, bo tutaj by z nim walczyć, trzeba zrozumieć, że zło jest w tobie i ty jesteś w nim. Świat, w którym kobiety nie są tylko obserwatorkami, a dzierżą władzę i mają kluczowe znaczenie dla uzdrowienia ich otoczenia. Świat, w którym odrzuca się kłamstwa o nieśmiertelności, a paradoks życia polega na przyjęciu śmierci, a nie ucieczce od niej. Proza Le Guin jest bardzo mocna, a sposób, w jaki buduje świat wokół swoich bohaterów, jest absolutnie fascynujący. Cała tkanina Ziemiomorza jest ciasno utkana, a tekstura otoczenia jest wyczuwalna w każdej frazie. I prawie można poczuć wietrzne wybrzeża i zapach gotowanych potraw, a podziw zwykłych ludzi, gdy widzą czarodzieja, jest wręcz namacalny. A wszystko opowiedziane tym wdzięczny tonem w starym stylu, który sprawia, że czujemy się, jakbyśmy siedziały przy ogniu, słuchając opowieści starego mędrca. I być może nie do końca potrafię ubrać w słowa swoje zachwyty, być może nawet tego nie powinnam robić, ale ta historia, ten świat i ta zachwycająca magia, na stałe wryły się we mnie, więc jestem tutaj dziś i piszę i pragnę, by tę serię przeczytał każdy, nie tylko fani fantasy.

„Ziemiomorze”. Pamiętam, że ponad dekadę temu oglądałem ekranizację tej serii książek fantasy. Świetna była również japońska animacja. Książek jednak nigdy nie czytałem. Ale, o raju, ależ mi się spodobało to wydanie zbiorcze, które zobaczyłem na półkach lokalnej księgarni (wydanie miało swoją premierę w 2013r). W zasadzie cała seria Ursuli K. Le Guin z tego wydawnictwa mnie urzekła, więc oczywiście jestem w trakcie kompletowania całości. Aktualnie dostępne są raczej z drugiej ręki, dlatego ceny są niezwykle umowne.

OK, samo „Ziemiomorze” to zbiorcze wydanie sześciu tomów sagi fantasy, której akcja toczy się w tytułowym Ziemiomorzu, czyli w tajemniczej krainie pełnej czarodziejów, smoków itd. I przyznaję, że jeszcze nie przeczytałem całości, ale jestem na dobrej drodze. Wciąga bowiem ta książka niesamowicie. Dwa pierwsze tomy to swoiste ‘origin story’ dwóch głównych protagonistów – czarnoksiężnika Geda i kapłanki Tenar. Tomy te są stosunkowo krótkie, więc po ich przeczytaniu, łatwo odpowiedzieć sobie, czy mamy ochotę na całą resztę. A warto również odnotować, że akcja jest niezwykle wartka. Mało tu opisów przyrody, za to uwaga czytelnika jest wręcz ciągle wymuszona przez ciągiem następujące po sobie wydarzenia.

Oczywiście polecam wszystkim. Doszły mnie słuchy, że przygotowywana była kolejna ekranizacja. Tym razem z ogromnym budżetem. Jednak aktualnie panuje niepokojąca cisza w tym temacie. Trzymam za nią kciuki!

Gdybym nie miała wszystkich tomów naraz, wątpię, żebym po pierwszym sięgnęła po kolejne. Pierwszy tom okrutnie mnie zawiódł. Wynudziłam się i wymęczyłam niemiłosiernie. Styl autorki niestety zestarzał się przez te kilkadziesiąt lat i brakuje w nim emocji, akcji, jakiejś przyprawy do sucho podanych faktów. Druga część okazała się dużo lepsza z upiornymi opisami podziemnego pogrążonego w wiecznej ciemności. Najprzyjemniejszymi elementami tej sagi są zdecydowanie smoki i motyw życia po śmierci. Sam pomysł muru i Suchej Krainy może wzbudzić ciarki. Jednakże ciężko polubić bohaterów, którzy są płascy. Najbardziej intrygująca jest Tehanu, ale tu gra rolę również jej nietypowy wygląd i tajemnicza historia. Ged z kolei to ultranudna postać. Brakuje wewntrznych przemyśleń bohaterów, aby ich lepiej poznać. Ogólnie kilka pomysłów ciekawych, wielu następnych autorów fantasy inspirowało się Ziemiomorzem, ale nie wiem, jak może być to książka dla dzieci, skoro ja się tak przy tym wynudziłam.

Książka zawiera wiele początków między innymi początki Geda jako maga, początek życia Tenar poza grobowcami oraz początek zmian w Ziemiomorzu wywołanych ich działaniami.
Wydanie zawiera wszystkie 6 tomów historii z Ziemiomorza, ostatni tom to opowiadania uzupełniające historię, przybliżające nam powstanie i życie w tym świecie.
Autorka rozpoczyna od przedstawienia Geda i jego życia, w jaki sposób stał się Arcymagiem i z czym musiał się zmierzyć w drodze do wielkości. Dzięki tej części jesteśmy w stanie poznać kim jest Krogulec nie tylko poprzez jego historię ale też przez motywy jego działania oraz wybór jaki podjął. Nie polubiłam maga w tej części dopiero kolejna i następne pozwoliły mi zapłać do niego sympatią.
W drugim tomie autorka skupia się na Tenar, opowiada o jej początkach i jej przemianie. Ta część wyjątkowo mnie zainteresowała, zwłaszcza stworzony przez autorkę mroczny świat grobowców i wierzeń. Decyzje bohaterki i jej droga do wolności były niezwykle wciągające.
Trzecia książka nadała bieg wydarzeń Ziemiomorza i jest wyjściem do kolejnych tomów. Tu w końcu znaczącą rolę przyjmują smoki. Ged jako Arcymag pokazuje Swoją potęgę i cel istnienia.
Czwarty tom to droga do szczęścia Geda i Tenar. Tu poznajemy Tehanu i jej tragiczną historię. Najmroczniejsza jak dla mnie część historii pokazująca niegodziwość ludzkich czynów.
Ostatnia część historii rozwiązuje wszystkie wątki i pozwala na pożegnanie z bohaterami.
Tom szósty to opowiadania, najbardziej znaczącym jak dla mnie jest ostanie o Irianie.
Cała historia i świat Ziemiomorza jest olbrzymi i świetnie stworzony. Brakuje mi jednak w tych historiach akcji i ciekawszego rozwiązania zdarzeń. Autorka więcej poświęca czasu opisowi codziennych czynności niż scenom akcji.
Do tego najczęściej główne bitwy kończą się w bardzo banalny sposób i ich opis jest bardzo skrócony. To niestety działa na minus w odbiorze.
Postacie stworzone przez Le Guin nie są przewidywalne i proste co jest wielkim plusem. Wraz z rozwojem fabuły darzymy je większą sympatią. Do tego losy bohaterów nie są proste i nie zawsze rozwiązania zastosowane przez autorkę spełniają nasze oczekiwania, to jednak duży plus.

Autorka rozpoczyna od przedstawienia Geda i...

Zaskakujące jest posłowie Lema i otoczenie ziemiomorza kolorem jakiego zabrakło mu w świecie Tolkiena.

Mam co do tego cyklu mieszane uczucia. Wewnętrzne przeżycia i przemiany bohaterów są pokazane bardzo wyjątkowo, z drugiej strony tak dominują, że trudno tu mówić o jakiejś akcji. Bardzo mało mamy szczegółów o rzeczywiście fantastycznych duchach czy postaciach. Momentami ciemna natura ludzka czy też ludzkie nieszczęścia były pokazane tak, że nie dawałam rady tego czytać.

Podziw budzi różnorodność opisywanych przez autorkę kolejnych zakątków Ziemiomorza, piękny język powieści, jej głębia. Z każdą stroną ma się wrażenie, że chodzi tutaj o coś więcej niż tylko smoki i czary, które prezentują jednakże przyjemną oprawę całości. Ciężko nie zakochać się w Ziemiomorzu, tak pozornie odmiennym, a jednocześnie podobnym do naszego świata.

,,Ziemiomorze" Ursuli LeGuin to książka, która bezpowrotnie zmienia czytelnika. Zabiera go w daleką podróż do świata, który jest oparty na kruchej równowadze wszystkich istniejących w nim sił. To piękna opowieść, w niezwykle kompletny i satysfakcjonujący sposób przedstawiająca losy głównego bohatera, Krogulca, oraz innych, nie mniej bogatych postaci z jego otoczenia....