Ziemiomorze

Okładka książki Ziemiomorze Ursula K. Le Guin
Okładka książki Ziemiomorze
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Ziemiomorze (tom 1-6) Seria: Po raz pierwszy w jednym tomie fantasy, science fiction
Ziemiomorze (tom 1-6)
Po raz pierwszy w jednym tomie
The Earthsea
Prószyński i S-ka
2013-11-07
2013-01-01
Piotr W. Cholewa, Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Stanisław Barańczak
ziemiomorze guin smoki przygody czary czarnoksiężnik wyspa morze

Onomastyka magiczna

Zachwyca mnie ten cykl (choć dodatki do czteroksiągu są już słabe). Podkochiwałam się kiedyś w Gedzie, współczułam Tehanu. Ponoć pierwsza część jest na studiach psychologicznych czytana jako powieść terapeutyczna i wcale mnie to nie dziwi. Ucieczka Geda przed cieniem i to, co było dalej (bez spojlerów). Kiedyś ten cały cykl (a zwłaszcza pierwsza część wiele mi dał). Długo szukałam czegoś podobnego i znalazłam. Mam te same skojarzenia co Olesio_Luka. Ziemiomorzu dorównuje tylko "Kwestia wyboru. Wybrani" MarMaxa Borowskiego. Jego cień też kojarzył mi się z cieniem Geda, ale jeszcze bardziej z Gedem pobliźniona twarz Tegroma (choć postać zupełnie inna). Kiedyś miałam ciężki okres w życiu i trafiłam na "Ziemiomorze", które bardzo mi pomogło. A teraz też miałam bardzo ciężko i obudziła mnie powieść Borowskiego. Chyba mam wielki dług wobec literatury fantasy i wszystkim bardzo ten cykl polecam.

Uwielbiam ziemiomorze. Uwielbiam autorkę, stworzyła wspaniały świat, w którym chętnie nurkuję. Każdy powrót do lektury to wspaniała pzygoda. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacyjna saga. Nie przypadkiem porównywana z twórczością Tolkiena. Mam nadzieję, że doczeka się kiedyś godnej ekranizacji jak Władca pierścieni. Szczególnie, że nadaje się jak żadna do współczesnych wytycznych bo spora część świata i bohaterów jest czarna :) Przy okazji wielka prośba do administracji o zmianę opisu książki bo to jej streszczenie a to nie tak powinno chyba wyglądać.

Wspaniała cudowna książka, która naprawdę miała na mnie wielki wpływ w młodości. Do dziś kocham całą serię. Jedyny jej godny następca to MarMax Borowski i "Kwestia wyboru". Może przez fantastyczny świat, może głęboką psychologię, a może przez to, że jego Cień kojarzy mi się z cieniem Geda.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytanie tego zbioru zajęło mi około miesiąca. Ten czas to był dla mnie fantastyczną przygodą w niezwykle ciekawym uniwersum pełnym magii i smoków. Po pierwszym tomie czułam trochę niedosyt, zaczynając drugi mialam wrażenie, że spora część przygód Geda została ominięta, ale po skończeniu całego cyklu mogę śmiało powiedzieć, że seria jest kompletna i tymczasowy niedosyt został szybko skompensowany. Całość jest spójna, bohaterowie są ciekawi i wzbudzili we mnie wiele sympatii, dzięki czemu jeszcze chętniej przechodziłam do kolejnych tomów książki, bo byłam ciekawa jak dalej potoczą się ich losy. Będę polecać te serię wszystkim fanom gatunku i na pewno sama sięgnę po kolejne pozycje autorstwa LeGuin.

5/5
Uwielbiam tę serię, przepięknie napisana, magiczna i po prostu cudowna

5/5
Uwielbiam tę serię, przepięknie napisana, magiczna i po prostu cudowna

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak każdy zebrany cykl jest nierówna. Jednak nie mogłem się oderwać. Pierwsze cztery tomy znałem z wcześniejszych wydań i bardzo przyjemnie było mi wrócić do nich jeszcze raz. Całość ma ten ulotny i oryginalny styl snucia opowieści, oszczędny, w którym każde słowo wydaje się mieć znaczenie. Na pewno jeszcze niejeden raz powrócę do lektury.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka może i ciekawa ale wybitnie mi nie szło czytanie. Nie wiem czemu.

Książka może i ciekawa ale wybitnie mi nie szło czytanie. Nie wiem czemu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ewidentnie jestem za stary na "Ziemiomorze"... Świat wykreowany przez autorkę jest naprawdę fascynujący i niezwykły, szkoda tylko przez 940 stron tutaj absolutnie nic się nie działo... no i jak w ogóle mam się wczuć w książkę i przejmować losami bohatera, jeżeli już w 3cim (słownie: trzecim) zdaniu pada informacja, że zostanie największym arcymagiem? nieważne w jakich był tarapatach to i tak to było takie "meh, przecież nic mu się nie stanie", także na starcie autorka odebrała sobie element zaskoczenia. No ale też istnieje opcja, że jakbym to czytał 20 lat temu, w latach szczenięcych to bardziej by mi się podobało. Jednakże dla dorosłego czytelnika to jest to droga przez mękę i nie polecam.

Kocham tę książkę. Ledwo ją skończyłem, a już czuję do niej nostalgię. Zwrócę tylko uwagę, że trzeba do niej podejść z odpowiednim nastawieniem - pewną otwartością na poniesienie się przez bardzo bezpośredni i może trochę nietypowy dla gatunku flow narracji. To moje drugie podejście. Za pierwszym razem podszedłem z takim typowym dla mnie (i niezdrowym) nastawieniem, na jak najszybsze i krytyczne czytanie oraz "odhaczenie" książki. Wtedy faktycznie bardzo mocno się odbiłem. Ale za drugim razem trafiłem w jakiś moment, gdzie rzeczywiście byłem w stanie podejść do książki bez jakiegoś sztucznego pośpiechu i udało się w to wszystko wsiąknąć. A kiedy to się udało, to ta książka potrafiła być tak bardzo wholesome i no... po prostu magiczna. I tu brawa dla autorki, której proza w wyjątkowy sposób łączy prostotę i pewien stopień poezji, a jednocześnie to wszystko tak łatwo i jasno dociera do sedna tego, co autorka chciała przekazać. A przekazać chciała dużo i prawie wszystko sprawia, że w środku robi się jakoś tak ciepło.

• Do kupienia