rozwiń zwiń
FannyBrawne

Profil użytkownika: FannyBrawne

Nie podano miasta Kobieta
Status Bibliotekarka
Aktywność 10 godzin temu
2 291
Przeczytanych
książek
5 553
Książek
w biblioteczce
1 174
Opinii
57 521
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Studentka Wydziału Polonistyki (co nie znaczy, że uważam się za mądrzejszą niż inni użytkownicy i mam zamiar ich pouczać), więc jest tu dużo różnorakiej klasyki. Kiedy czas pozwala, czytam powieści historyczne czy fantasy. Oprócz tego kocham francuskie musicale i bawię się w pisarkę, więc zapraszam też na mojego Wattpada. Jeśli jesteś autorem i chcesz wysłać egzemplarz do recenzji - polecam się, ale raczej przyjmę to, co leży w sferze moich zainteresowań. Natomiast jeśli chcesz zareklamować swoją lub cudzą powieść, możesz to zrobić tylko, jeśli jesteś moim aktywnym znajomym - mieliśmy jakieś interakcje, śledzimy się od dłuższego czasu. W przeciwnym wypadku potraktuję to jako spam.

Opinie


Na półkach: , ,

Teresa Horvath dorasta w konserwatywnej katolickiej rodzinie. W ramach młodzieńczego buntu wymyka się na imprezę, gdzie dochodzi do przypadkowego stosunku między nią a chłopakiem, w którym od dawna się podkochiwała. Skutki są opłakane – Teresa zachodzi w ciążę, a rodzice, by uchronić się przed utratą dobrego imienia, przeprowadzają się i postanawiają uznać jej dziecko za swoje. Przez jakiś czas Teresa żyje izolowana od rówieśników oraz własnej córki. Jej los zmienia się, gdy wybiera się na casting filmowy i dostaje rolę Jo w ekranizacji ,,Małych Kobietek”. Tak rozpoczyna się jej kariera filmowa pod pseudonimem Tessy Kent.

To moja trzecia książka Krantz i póki co najlepsza. Nadal nie jest w mojej topce, ale zdecydowanie przemówiła do mnie bardziej niż ,,Tylko Manhattan” i ,,Córka Mistrala”. Wątek relacji rodzicielskich jest jednym z moich ulubionych, szczególnie gdy są one trudne i niejednoznaczne. Krantz unika sentymentalizmu i cukierkowości. Tessa czuje więź z małą Maggie, ale przez lata się jej wypiera, przekonuje samą siebie, że dziewczynka naprawdę jest jej siostrą i że nie powinna chcieć niczego więcej. Mimo że te uczucia są spychane, są bardzo mocne. W dalszej części również uczucia Maggie zostały podane bez ckliwości, ale wyraziście. Również budowanie ich relacji wypadło naturalnie i emocjonalnie, chociaż dla mnie zbyt skrótowo. Na dalszym planie obserwujemy też relację Tessy z własną matką, która była pełna bólu i pretensji, ale miała uzasadnienie i budziła przekonanie, że wybaczenie i zrozumienie są potrzebne do przerwania pokoleniowych traum. Jest to jedna z powieści z dość prostym morałem, że nie liczą się pieniądze i sława, a proste wartości, rodzina, miłość, poczucie wspólnoty, ale nie jest to podane w bardzo zerojedynkowy sposób. Fajnie też zostały połącznie filmowe losy Tessy z realnymi wydarzeniami i życiorysami prawdziwych aktorów, dzięki czemu łatwiej było uwierzyć, że taka aktorka mogła istnieć. Nawet jeśli jak zawsze główna bohaterka dostaje Oscara na początku kariery i oczywiście jest lepsza od czołowych gwiazd tamtych lat 😉

Jeśli chodzi o inne minusy, to nie da się ukryć, że pewne fragmenty książki źle się zestarzały. Nie jestem za cenzurą i rozumiem kontekst epoki, ale dzisiaj chyba trudno czytać bez zgrzytów scenę gdy niespełna czternastolatka przekonuje, że pod wpływem alkoholu, ale z własnej woli, odbyła stosunek seksualny, czy gdy kobieta postanawia nie informować męża o odstawieniu antykoncepcji i okazuje się, że jemu to odpowiada. Autorka w podziękowaniach wspomina też o researchu na temat katolicyzmu, ale i tak nie uniknęła błędów, chociażby twierdząc, że dzieci komunijne przyjmują krew Jezusa… No i jak dla mnie za dużo miejsca poświęcono początkom kariery Tessy, a za mało jej dalszym latom.

Polecam tę powieść osobom, które lubią wątki tajemnic rodzinnych i skomplikowanych relacji, ale też motywy kariery filmowej. Z tego co wie Judith Krantz była kiedyś wielkim fenomenem, teraz jest dość zapomniana, a moim zdaniem ,,Klejnoty Tessy Kent” wypadają lepiej od ,,Siedmiu mężów Evelyn Hugo” czy ,,Córki z Włoch”, gdzie mamy podobną tematykę.

,, (…) zwyczajna, codzienna miłość, najważniejsza rzecz pod słońcem…”

Teresa Horvath dorasta w konserwatywnej katolickiej rodzinie. W ramach młodzieńczego buntu wymyka się na imprezę, gdzie dochodzi do przypadkowego stosunku między nią a chłopakiem, w którym od dawna się podkochiwała. Skutki są opłakane – Teresa zachodzi w ciążę, a rodzice, by uchronić się przed utratą dobrego imienia, przeprowadzają się i postanawiają uznać jej dziecko za...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Panna Stefania Ilnicka wraz z rodziną spędza wakacje w podkrakowskim dworku swojego narzeczonego Artura. Nie jest to sielankowy czas – Stefania kocha narzeczonego, ale nie jest pewna jego uczuć i czy nie była dla niego ,,rozsądnym wyborem”, a jego rodzina nie kryje niechęci do niej. W pewnym momencie w majątku dochodzi do morderstwa i kradzieży. O rozwikłanie sprawy zostaje poproszony Klemens Grabiński, były detektyw, którego dni do tej pory wypełniały zabawy z wnukami i doglądanie pszczół.

Jeśli lubicie kryminały w stylu Agathy Christie, to ta pozycja jest dla Was. Nie mam na myśli samego osadzenia akcji w dawnej epoce czy morderstwa, do którego doszło w zamkniętym środowisku. To jest taki ,,cosy kryminał”, bez wielkich dramatów, mocno pokomplikowanych postaci i ukazywania najmroczniejszych stron natury ludzkiej. Zagadka jest skonstruowana ciekawie i poprawnie, kolejne rozmowy z podejrzanymi i szukanie poszlak wzbudzają zainteresowanie, ale nie ma tu nerwowego zagryzania paznokci, czy nasza ulubiona postać nie okaże się potworem, a samo rozwiązanie zagadki nie budzi jakichś gwałtownych emocji. Natomiast jest tu humor, ciepło i wykorzystanie zagadki do odkrycia dość pozytywnych rzeczy – emerytowany detektyw uświadamia sobie, że przed nim jeszcze wiele przygód, a grzeczna panna z dobrego domu, że ma w sobie inteligencję i spryt.

Bardzo dobrze niosą też fabułę bohaterowie i ich relacje. Czytałam ,,Szkic zbrodni” po raz pierwszy jako beta-czytelnik, wtedy zaznaczyłam autorce, że nie czuję tu aż tylu emocji, co przy jej wcześniejszych książkach… I nadal nie czuję, ale teraz spodobała mi się jeszcze bardziej. Nie wiem, czego to kwestia, ale po prostu czułam większe przywiązanie do tych bohaterów, traktowałam ich jak dobrych znajomych i całe to ciepło i urok jakoś mnie otulało. Klemens Grabiński to zabawny starszy pan, który jest inteligentny i bystry i który odkrywa, że mimo wieku i doświadczeń nadal czuje pęd do przygody. Bardzo miłym elementem jest jego pasja pszczelarska. Natomiast Stefania to z pozoru typowa bohaterka z XIX-wiecznego domu: spokojna, nieco nieśmiała, dopasowująca się do otoczenia. Czuje się nijaka, nawet mimo swojej pasji malarskiej, zależna od narzeczonego. Z biegiem fabuły rozwija się i odkrywa, że też ma coś do powiedzenia. Bardzo podobał mi się wątek miłosny – nie jest klasycznie romantyczny, chociaż zaręczyny bohaterów nie zostały zaaranżowane, Stefania cały czas ma wątpliwości, czy Artur poślubia ją dla niej samej. Małgorzata Niemtur w moim odczuciu zwraca uwagę na wszelkie ówczesne problemy zalotów, które toczyły się na oczach tłumu i ciężko było wtedy o szczerość i intymność, ale też na to, że same uczucia nie wystarczą do stworzenia związku, brak rozmowy, zaufania i dopasowania nie wynagrodzi pociąg fizyczny czy zakochanie. Zauważyłam, że coraz więcej autorów porusza takie problemy w wątkach miłosnych i do mnie to bardziej trafia niż te wszystkie gromy z jasnego nieba i ,,miłość ci wszystko wybaczy”. Na uwagę zasługuje też kuzyn Karol, który podkochuje się w Stefanii, ale jego intencje nie są do końca jasne. Do tego tło historyczne, ukazanie perspektywy dosyć zwyczajnych, prowadzących spokojne życie ludzi, którzy skupiają się na ploteczkach i małych intrygach, oraz umiejscowienie akcji pod moim kochanym Krakowem.

Polecam ,,Szkic zbrodni” zarówno tym, którzy lubią klimaty a’la Jane Austen, z małą społecznością w dawnych czasach, gdzie konwenanse i opinie sąsiadów są wszystkim, ale jest to ukazane z ciepłą i lekką ironią, oraz kryminały w stylu tych lżejszych i zabawniejszych Agathy Christie. Może nie będzie to bomba emocjonalna, nie będziecie na tej powieści płakać, ale zdecydowanie umili Wam czas czy poprawie humor.

,, (…) zakochane przypominało spacer po zdradliwym bagiennym terenie – nigdy nie można być pewnym, czy stawia się stopę na bezpiecznym gruncie, czy na podłożu, które wciągnie w głąb i pochłonie.”

Panna Stefania Ilnicka wraz z rodziną spędza wakacje w podkrakowskim dworku swojego narzeczonego Artura. Nie jest to sielankowy czas – Stefania kocha narzeczonego, ale nie jest pewna jego uczuć i czy nie była dla niego ,,rozsądnym wyborem”, a jego rodzina nie kryje niechęci do niej. W pewnym momencie w majątku dochodzi do morderstwa i kradzieży. O rozwikłanie sprawy zostaje...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Inspektor i Złodziejka Justyna Andrulewicz, Joanna Truchel
Ocena 7,3
Inspektor i Zł... Justyna Andrulewicz...

Na półkach: , ,

Justynę Andrulewicz i Joannę Truchel znałam z konta na Instagramie victorian_fiveoclock, gdzie dzielą się swoją miłością i pasją do XIX wieku. Dlatego bardzo chciałam poznać ich powieść ,,Inspektor i Złodziejka”. Niestety, zebrałam się dopiero gdy wydawnictwo Romantyczne zamknęło swoją działalność, ale i tak postanowiłam zobaczyć, jak autorki poradziły sobie jako pisarki.

Caitlin Brogan od lat szuka zemsty za śmierć rodziców. W tym celu trafia do Londynu, gdzie żyje z kradzieży i własnego ciała. Jednak przypadkowe spotkanie z Valentinem Cosgrovem, inspektorem Scotland Yardu, sprawia, że zaczyna kwestionować swój zdystansowany stosunek do życia. Tymczasem sam Valentine zmaga się z demonami przeszłości i trudną sytuacją rodzinną.

Ta powieść pod wieloma względami mnie zaskoczyła. Spodziewałam się połączenia romansu i przygody, czegoś lekkiego i sympatycznego, ale z mocną warstwą historyczną. I rzeczywiście tło jest świetne. Widać ogromną wiedzę autorek oraz umiejętność jej przekazywania. Londyn tu przedstawiony naprawdę żyje, różne obyczaje i ciekawostki wplatane są w fabułę w sposób ciekawy i naturalny. Na duży plus jest to, że to nie tylko historia Anglii, dużą rolę odgrywa Irlandia i walka o jej niepodległość, dowiemy się sporo o Rosji i narodzinach komunizmu, mamy także epizody ze Stanów. Jednak sam klimat mnie zadziwił. Bo to nie jest historia wzorująca się na klasykach, z rozbudowaną archaizacją i nieprzekraczaniem ustalonych dawno temu granic, nie jest to też słodki i sentymentalny romans historyczny o szukaniu męża. Autorki głównie krążą wokół ówczesnego półświatka i tych osób, które nie były wpuszczane na salony. Mamy tu więc prostytucję, przygodny seks, przekleństwa, nadużywanie alkoholu, narkotyki, chwilami dość brutalne opisy… Mi osobiście kojarzyło się to nieco z ,,Operą za trzy grosze” Brechta. Pewnie wielu osobom to nie podpasuje, szczególnie że rzadko pisze się o XIX wieku w ten sposób, ale mi się to spodobało. W końcu tamtejszy świat nie składał się tylko z arystokracji, a i ta miała swoje ciemne strony, i ta powieść oddaje głos tym, którzy zazwyczaj go nie dostają. I robi to w sposób, który fascynuje i wciąga. Postacie są rozbudowane, każda jest ,,jakaś”, nawet te bardziej antagonistyczne dostają swoje pięć minut. Natomiast główna para, Caitlin i Val, to ludzie moooocno pokomplikowani, niepotrafiący budować relacji, z ewidentnymi zaburzeniami i traumami, często postępujący mało moralnie. A jednak dość łatwo im kibicować i czuje się przy nich coś takiego, co przy słynnych parach takich jak Heathcliff i Katy czy Scarlett i Rhett – wiemy, że ich relacja jest dość niezdrowa i ,,porypana”, ale chcemy wierzyć, że jest dla niej szansa.

Muszę jednak wspomnieć o kilku minusach. Mimo że ostry, naturalistyczny klimat tej książki mi nie przeszkadzał, to chwilami czułam się zmęczona nieustannymi ucieczkami bohaterów i ich szukaniem pociechy w destrukcji, zamiast w szczerej rozmowie. Podejrzewam, że autorki zdają sobie z tego sprawę, bo w akcji wyjaśniają, z czego te zachowania wynikają i sądzę, że są one logiczne, ale po prostu czasami było mi za dużo negatywnych emocji 😉 Podobnie jak rozdziałów składających się w dużej mierze z opisów przypadkowych stosunków. Rozumiem konwencję, ale czasami moja wyrozumiałość dla bohaterów była solidnie wystawiana na próbę.

Nie wiem, czy mogę polecić tę książkę, bo znika już ona z dystrybucji, ale szczerze życzę autorkom znalezienia kolejnego wydawnictwa i wysłania tej historii dalej w świat.

,, Każda podjęta decyzja jest jak piętno wyciśnięte na twoim życiu, jak stara blizna. Nie znika, tylko z czasem trochę blaknie.”

Justynę Andrulewicz i Joannę Truchel znałam z konta na Instagramie victorian_fiveoclock, gdzie dzielą się swoją miłością i pasją do XIX wieku. Dlatego bardzo chciałam poznać ich powieść ,,Inspektor i Złodziejka”. Niestety, zebrałam się dopiero gdy wydawnictwo Romantyczne zamknęło swoją działalność, ale i tak postanowiłam zobaczyć, jak autorki poradziły sobie jako...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika FannyBrawne

z ostatnich 3 m-cy
2024-03-19 00:42:56
FannyBrawne dodała cytat z książki Prokurator Alicja Horn
2024-03-19 00:42:56
FannyBrawne dodała cytat z książki Prokurator Alicja Horn

Na to, żeby kochać, trzeba pokochać to, co on kocha, co stanowi treść jego istnienia.

2024-03-19 00:42:32
FannyBrawne dodała cytat z książki Prokurator Alicja Horn
2024-03-19 00:42:32
FannyBrawne dodała cytat z książki Prokurator Alicja Horn

W tysiącach rewolucji od początku świata zdruzgotano tysiące bałwanów, by lepić nowe, coraz groźniejsze, coraz bardziej zawzięte, coraz mściwsze, coraz mocniej przygniatające swymi potw...

Rozwiń Rozwiń
FannyBrawne
2024-03-19 00:26:42
FannyBrawne dodała książkę Jezioro Bodeńskie na półkę Teraz czytam, 2024
2024-03-19 00:26:42
FannyBrawne dodała książkę Jezioro Bodeńskie na półkę Teraz czytam, 2024
Jezioro Bodeńskie Stanisław Dygat
Średnia ocena:
6.6 / 10
519 ocen
FannyBrawne
2024-03-19 00:18:46
FannyBrawne oceniła książkę Prokurator Alicja Horn na
5 / 10
2024-03-19 00:18:46
FannyBrawne oceniła książkę Prokurator Alicja Horn na
5 / 10
Prokurator Alicja Horn Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Średnia ocena:
6.7 / 10
133 ocen
FannyBrawne
2024-03-19 00:18:09
FannyBrawne dodała książkę Siódma królowa na półkę Chcę przeczytać
2024-03-19 00:18:09
FannyBrawne dodała książkę Siódma królowa na półkę Chcę przeczytać
Siódma królowa Greta Kelly
Cykl: Lodowa Korona (tom 2)
Średnia ocena:
9.5 / 10
2 ocen
FannyBrawne
2024-03-19 00:17:51
FannyBrawne dodała książkę Piąty król na półkę Chcę przeczytać
2024-03-19 00:17:51
FannyBrawne dodała książkę Piąty król na półkę Chcę przeczytać
FannyBrawne
2024-03-17 00:53:19
FannyBrawne dodała książkę Zapomniane niedziele na półkę Chcę przeczytać
2024-03-17 00:53:19
FannyBrawne dodała książkę Zapomniane niedziele na półkę Chcę przeczytać
Zapomniane niedziele Valérie Perrin
Średnia ocena:
7.8 / 10
167 ocen
2024-03-17 00:29:08
FannyBrawne dodała cytat z książki Klejnoty Tessy Kent
2024-03-17 00:29:08
FannyBrawne dodała cytat z książki Klejnoty Tessy Kent

(...) szczęście zależy od ludzi, nie przedmiotów.

2024-03-17 00:28:20
FannyBrawne dodała cytat z książki Klejnoty Tessy Kent
2024-03-17 00:28:20
FannyBrawne dodała cytat z książki Klejnoty Tessy Kent

(...) zwyczajna, codzienna miłość, najważniejsza rzecz pod słońcem...

2024-03-17 00:27:51
FannyBrawne dodała cytat z książki Klejnoty Tessy Kent
2024-03-17 00:27:51
FannyBrawne dodała cytat z książki Klejnoty Tessy Kent

Rodzina(...) rodzina. W naszych myślach pozostaje taka sama, ale nam również nie wolno zmienić się za bardzo, bo w przeciwnym razie przestaniemy do niej należeć. Najbliżsi odrzucają czł...

Rozwiń Rozwiń

ulubieni autorzy [48]

Henryk Sienkiewicz
Ocena książek:
6,7 / 10
164 książki
8 cykli
Pisze książki z:
1322 fanów
Waris Dirie
Ocena książek:
7,0 / 10
6 książek
1 cykl
121 fanów
Brittainy C. Cherry
Ocena książek:
7,6 / 10
22 książki
6 cykli
731 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej
Wisława Szymborska Nic dwa razy: Wybór wierszy - Nothing Twice: Selected Poems Zobacz więcej
Paulo Coelho Alchemik Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Holly Black Okrutny książę Zobacz więcej
Holly Black Okrutny książę Zobacz więcej
Kasie West P.S. I Like You Zobacz więcej
Holly Black Okrutny książę Zobacz więcej
Holly Black Królowa niczego Zobacz więcej
Madeline Miller Kirke Zobacz więcej
Holly Black Okrutny książę Zobacz więcej
Holly Black Królowa niczego Zobacz więcej
Holly Black Okrutny książę Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
2 290
książek
Średnio w roku
przeczytane
229
książek
Opinie były
pomocne
57 521
razy
W sumie
wystawione
2 236
ocen ze średnią 7,5

Spędzone
na czytaniu
12 786
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
godziny
11
minut
W sumie
dodane
4 070
cytatów
W sumie
dodane
11
książek [+ Dodaj]