Dom dzienny, dom nocny

Olga Tokarczuk
literatura piękna 390 str.
2015-06-10
1998-01-01
Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
Dolny Śląsk literatura polska poszukiwanie szczęścia realizm magiczny samotność sen średniowiecze świętość

2015-06-10
Wydawnictwo Literackie
literatura piękna

Kup książkę

Niestety z przykrością muszę stwierdzić że literatura pani Olgi Tokarczuk nie jest dla mnie. Oczywiście podziwiam ją za jej niezwykły styl pisania, za język i wyobraźnię, jednak ja w literaturze szukam głównie przyjemności, odprężenia, a tutaj niestety tego nie znalazłam.

ulubione fragmenty:
"kiedy ludzie mówią"wszystko", "zawsze", "nigdy", "każdy" może to dotyczyć tylko ich samych, w świecie zewnętrznym bowiem nie istnieją takie ogólne rzeczy. Poradziła mi, żebym uważała, bo jeżeli ktoś zaczyna zdanie od słowa "zawsze", to znaczy, że stracił kontakt ze światem, i że mówi o sobie."<...

Na półkach: , , , , ,

Olga Tokarczuk pisze tak, jak ja zawsze chciałam pisać. Jej oniryczny, magiczny styl każdej, zdawałoby się, najbłahszej sprawie dodaje znaczenia.

Jeszcze przed otrzymaniem przez Tokarczuk Nobla postanowiłam nadrobić tę zaległość, polegającą na nieznaniu jej prozy. Połączenie realizmu z "bajką" przypadło mi do gustu i wywołało refleksję.

Lektura dodatkowa w liceum okazała się czymś mega ważnym. Nikt nie sadził wtedy, ze autorka zostanie noblistką. Klimaty, atmosfery, gęstości i temperatury - czuje wciąż przez skore, gdy myśle o tej książce.

Książka, której nie znałam, ale wiedziałam, że jest niezwykła i tak jest. Postanowiłam wysłuchać jej w formie audiobooka i to w wykonaniu autorki. Głos Olgi Tokarczuk towarzyszył mi przez kilka dni. Czułam się dzięki temu w taki sposób, jakby autorka przekazywała mi swoje myśli prosto do ucha. Wieczorami doczytywałam fragmenty w wersji e-booka. Czekam na wersję drukowaną.

Powieść wahająca się między jawą a snem, między fikcją a prawdą, miedzy rzeczywistością a fantastyką.

Książka składa się z luźno (lub w ogóle) ze sobą powiązanych historii ludzi. Opowieści te są miejscami smutne, miejscami zabawne, niekiedy melancholijne. Jedno je łączy - angażują bez reszty i skłaniają do refleksji. Może czytelnik znajdzie w nich senne zwierciadło wł...

Nieco przewrotnie będzie użyć stwierdzenia, że książki zwyczajnie przyjemnie się słucha w odniesieniu do treści, bo mamy tutaj sporo smutnych historii, ludzkich dramatów i jesteśmy świadkami ich przemijania.

Jednak konstrukcja w formie opowiadań kobiety to właśnie takie historie w historii, opowieści mniejsze i większe, które często z siebie wynikają.

Wspomni...

"Więc ludzie są słowami. Dopiero wtedy stają się realni".

Dla twórczości Tokarczuk wymyśliłam własne określenie: powolna proza. Czytanie jej książek jest jak zaglądanie pod podszewkę pojedynczych chwil, najczęściej takich, których na codzień nie zauważamy.

"Dom..." ma kompozycję patchworkową, zbudowaną właśnie z takich migawek rzeczywistośc...

jak pięknie można opisać świat dookoła...

Dyskusje