Dom dzienny, dom nocny

Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
2015-06-10
1998-01-01
Wydawnictwo Literackie
Dolny Śląsk literatura polska poszukiwanie szczęścia realizm magiczny samotność sen średniowiecze świętość
literatura piękna
2015-06-10
Inne

Okładka książki Nadzieja Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Juliusz Strachota, Łukasz Orbitowski, Wiesław Myśliwski, Ignacy Karpowicz, Grażyna Plebanek, Jerzy Sosnowski, Hanna Krall, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Jacek Dehnel, Krzysztof Varga, Urszula Kozioł, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Rejmer, Julia Fiedorczuk, Ziemowit Szczerek, Adam Wajrak, Waldemar Bawołek, Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Parys, Przemysław Truściński, Mikołaj Grynberg, Agata Romaniuk, Wojciech Chmielarz, Andrzej Muszyński, Paweł Sajewicz, Jacek Napiórkowski, Katarzyna Boni, Ilona Wiśniewska, Dominika Słowik, Małgorzata Lebda, Paweł Piotr Reszka, Grzegorz Uzdański, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Grzegorz Bogdał, Joanna Gierak-Onoszko
8,1
Nadzieja Andrzej Stasiuk, Ol...
Okładka książki Znak nr 779 Olga Tokarczuk, Oksana Zabużko, Zbigniew Mikołejko, Joanna Rudniańska, Tomáš Halík, Julia Fiedorczuk, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Joanna Guszta, Katarzyna Sarek, Anna Marchewka, Józef Kwaterko, Eliza Kącka, Elżbieta Żak, Krzysztof Jarosz, Olga Gitkiewicz, Redakcja miesięcznika Znak, Miłosz Puczydłowski, Maciej Topolski
9,0
Znak nr 779 Olga Tokarczuk, Oks...
Okładka książki Nieswojość Olga Tokarczuk, Zdzisław Skrok, Henryk Worcell, Karol Maliszewski, Ziemowit Szczerek, Leszek Koczanowicz, Piotr Jakub Fereński, Marta Leśniakowska, Ilona Witkowska, Magdalena Barbaruk
8,0
Nieswojość Olga Tokarczuk, Zdz...
Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Tadeusz Cegielski, Olga Tokarczuk, Tomasz Raczek, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Marcin Świetlicki, Radosław Romaniuk, Andrzej Werner, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Andrzej Waśko, Paweł Maciejko, Mariusz Koryciński, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Andrzej Barański, Karolina Mendak, Kamila Sokołowska
7,0
Rozmawiamy we ... Tadeusz Cegielski, ...

Kolejna książka Olgi Tokarczuk, która mnie urzekła. Historie zwykłych - niezwykłych osób osadzonych w realiach Nowej Rudy i okolic. Wyśmienita lektura.

Książka wpadła w moje ręce trochę przypadkiem, ale nie żałuję, że ją przeczytałem. Piękny styl, ciekawe opowieści o życiu. Warto czytać takie książki, choćby po to, żeby mieć lepszą perspektywę na te wszystkie bestsellery.

Ależ klimat! Tokarczuk zabrała mnie na przedziwną wyprawę. Prowadziła mnie piękną polszczyzną po dziwnych zakątkach, sennych marach i historiach. Trochę szkoda, że już musiałam wrócić do domu.

Książka pomimo bogatego słownictwa jest lekka w odbiorze. Sama fabuła jest jednak takim bajdurzeniem niby o czymś ważnym, ale jednak zupełnie nie wciągającym, trochę takim o niczym. Być może lepszymi adresatami są wyłącznie kobiety.

Pięknie się czyta o miejscu, w którym się urodziło. Nowa Ruda ❤️

To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk i niejako wiedziałam czego oczekiwać. A jednak tym razem przeżyłam rozczarowanie. Książka mnie nie porwała, a nadmiar niedopowiedzeń znokautował całkowicie nutkę tajemniczości i refleksyjny klimat. Jak zwykle podziwiałam piękną polszczyznę autorki, jej doskonale metafory i trafną dosadność wypowiedzi. Forma...

"Czasem nawet myślał, że bycie kobietą to jakiś rodzaj maski, którą nakłada się zaraz po urodzeniu, żeby się nigdy nikomu nie ujawnić do końca. Żeby przeżyć życie w zakamuflowaniu." (str. 144)

Wraz z upływem czasu ewaluują moje gusta czytelnicze z czego bardzo się cieszę, bo dzięki temu mogłam sięgnąć po książki Olgi Tokarczuk. Tym razem "Dom dzienny, dom nocny", który...

Wybitna książka, ale uczciwie trzeba powiedzieć, że dla wytrawnych, dojrzałych czytelników. Przyznam, że kiedy po raz pierwszy czytałam ją wiele lat temu nie wzbudziła we mnie takich emocji, jak teraz. Owszem, zawsze doceniałam kunszt pisarski autorki, ale żeby odpowiednio zinterpretować i zrozumieć poruszane w książce treści trzeba mieć pewną wiedzę. W każdym razie...

Arcydzieło narracji.
Najlepsza powieść Tokarczuk.
Zostałem w fotelu bez ruchu na kwadrans po skończeniu.
Potem wstałem, odłożyłem ksiażkę na półkę między Krwawy Południk a Weisera Dawidka.
Usiadłem na powrót i czytałem ja od nowa, w swoich myślach.

By się pozbyć złych humorów
Robię zupę z muchomorów
Bardzo pyszna to potrawa
A do tego jeszcze trawa
Zupa halucynowa zaraz będzie gotowa
Muchomory na humory
Grzybki w sosie na muchy w nosie

Nie mogłem się powstrzymać przed zacytowaniem tekstu utworu Marii Peszek.Uważam,że pasuje idealnie.
Przepis na tort z muchomora czerwonego kończy się słowami"Jeść...

Dyskusje

5 010