Powstaje dokument o Ursuli K. Le Guin

LubimyCzytać
02.02.2016

Arwen Curry, reżyserka i producentka filmowa rozpoczyna zbieranie funduszy na dokończenie trwającego już projektu – stworzenie filmu dokumentalnego opowiadającego o autorce książek science fiction i fantastyki, Ursuli K. Le Guin.

Reżyserka pierwszego filmu dokumentalnego poświęconego życiu i twórczości Ursuli K. Le Guin, Arwen Curry, nakręciła już kilkadziesiąt godzin rozmów z pisarką w przeciągu ostatnich siedmiu lat. Poszczególne spotkania pisarki i reżyserki rozgrywały się w wielu niezwykłych miejscach, które zainspirowały Le Guin do stworzenia fantastycznych światów. Film będzie opowiadać o życiu pisarki od najwcześniejszych lat aż do czasów, kiedy została pisarką zaliczaną do najbardziej znaczących feministek na amerykańskiej literackiej scenie. W dokumencie występują również inni pisarze – Michael Chabon, Margaret Atwood i Neil Gaiman.

Reżyserka otrzymała na zrealizowanie filmu grant National Endowment for the Humanities, ale środki z niego zostaną jej przekazane dopiero, gdy uzbiera cały budżet potrzebny do produkcji filmu. Dlatego Curry rozpoczęła zbiórkę brakującej jej kwoty – 80 tys. dolarów – w serwisie Kickstarter. W przeciągu paru dni udało jej się już uzbierać w ten sposób ponad 50 tys. dolarów.

Curry zdecydowała się nakręcić film o Le Guin, ponieważ jej twórczość wywarła wielki wpływ na jej życie, gdy była młodsza.

Siedem lat to bardzo długo, jeśli w tym czasie w kamerze śledzisz głównie jedną twarz. Kręciłam Ursulę na pustyni w Oregonie, na kamienistych klifach i w jej rodzinnym domu w Napa Valley, gdzie pierwszy raz słyszała wiele z legend i opowieści, które wpłynęły na kształt jej fikcji. Dużo ujęć nakręciłyśmy również w jej salonie. Jest osobą o szerokich horyzontach, mocno stojącą na ziemi i uważną. Jako pisarka otworzyła nowe możliwości – zarówno rzeszom czytelników, jak również pokoleniom młodszych pisarzy, których inspirowała, i to bez względu na to, w jakich gatunkach literackich tworzyli.

Michael Chabon określa w swojej filmowej wypowiedzi Le Guin jako jedną z największych XX-wiecznych amerykańskich pisarek. Dodaje, że każdy stworzony przez nią świat, każda planeta to rodzaj eksperymentu, laboratorium.

Obejrzyjcie film promujący zbiórkę funduszy na dokument, zamieszczony na stronie serwisu Kickstarter:

Zapytana o to, dlaczego postanowiła zostać pisarką, Le Guin odpowiedziała:

Ludzie zawsze o to pytają. A ja nigdy nie chciałam zostać pisarką. Po prostu pisałam. Tylko tyle.

W innym wywiadzie autorka cyklu Ziemiomorze i wydanych niedawno w Polsce Sześciu światów Hain mówi, że każdy rodzaj fikcji opartej na grze wyobraźni uczy bycia świadomym tego, że istnieją inne sposoby robienia wszystkich rzeczy, inne sposoby życia.

Premiera filmu zaplanowana jest wstępnie na rok 2017.

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
6
1
24.01.2018 21:09

Nie mogę doczekać się tej produkcji :)


6
1
24.01.2018 21:09

Nie mogę doczekać się tej produkcji :)


1373
17
04.02.2016 12:27

Co to znaczy autorka "książek science fiction i fantastyki"??

science fiction i fantasy - OK
fantastyki - OK
science fiction i fantastyki - a co to za dziwaczne sformułowanie?

Dam Wam przykłady z innej dziedziny ilustrujące absurd takiego wyrażenia:
w terrarium są żółwie i gady - jaki to ma sens? Czyżby żółw nie był gadem?
Można napisać:
żółwie i jaszczurki
gady
żółwie i...

więcej

1471
296
03.02.2016 13:00

Miałem 10 lat, kiedy w kiosku wysępiłem lipcowy numer "Małej Fantastyki", był tam długi artykuł "Magia czarnoksiężników i magia książek". Od tego czasu jestem stracony.


2351
77
02.02.2016 23:49

Będąc dzieckiem zapytałam mojego tatę, czy mamy w domu jakieś książki fantasy - i tak zaczęła się moja przygoda z tą cudowną autorką! Ziemiomorze było moją pierwszą, lecz nieostatnią przygodą z Ursulą i myślę, że z przyjemnością obejrzę o niej dokument :)


2782
4
02.02.2016 13:35

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd