Dziwne losy Jane Eyre

Świat Książki
2015-11-04
2015-11-04
Teresa Świderska
Teresa Świderska Charlotte Brontë literatura angielska klasyka literatura gotycka
Inne

Najbardziej za serce ujęła mnie końcówka, kiedy to Jane postanawia wracać do Thornfield i kiedy spotyka się z panem Rochester'em. To są po prostu przepiękne sceny.

Cała historia sama w sobie jest piękna, a niekiedy nawet dziwna. Sytuacje z jakimi główna bohaterka musi się niekiedy zmagać, przekraczają ludzkie pojęcie. Ale to ma też swój urok.

Przyznaję szczerze, że początek dłużył mi się niemiłosiernie, ale potem jak już czytałam rozdziały z perspektywy osiemnastoletniej Jane - przepadłam.

Główną bohaterkę polubiłam już od samego początku. Była mądra, czasami naiwna, czasami przesadnie przepełniona energią, ale nie da się zaprzeczyć, że nikt nie potafi tak zaskarbić sobie czyjejś symaptii jak Jane.

Czytało mi...

To było piękne.

Fascynuje mnie, że ta książka jest jednocześnie lekko przestarzała i niesamowicie aktualna. Jak na czasy, w których powstała, chyba musiała być dość postępowa. Relacje Jane z jej ukochanym momentami wywołują zgrzytanie zębami, jednak należy pamiętać, że świat był wtedy zdecydowanie inny, a w wielu teraźniejszych związkach lepiej nie jest, tylko nie widać tego na pierwszy...

Jeden z tych klasyków, które nadal dobrze się czyta. Na plus naprawdę dziwne losy Jane, podoba mi się, że postać nie jest wyidealizowana, jak w innych powieściach tego gatunku

Dziwne losy Jane Eyre to historia o kobiecie ,której los od najmłodszych lat nie oszczędzał . Poprzez wszystkie swe doświadczenia ukształtował ją na kobietę silną , walcząca o swoją niezależność ,a jednocześnie osamotnioną i nie wierząca w samą siebie .
Książka nie bez powodu zaliczana jest do klasyki , większość prawd możemy odnaleźć tu i teraz.
Historia Jane jest o...

Na półkach: , , , ,

W sam raz na zimową porę. Bardzo długo czytałam, myślę , ze koło miesiąca, momentami byłam już bliska odłożenia jej na półkę. Nudnawa, ale fajnie zarysowani bohaterowie, dobrze oceniam książki, których bohaterów rozumiem, czy tez szanuję ich decyzje (zazwyczaj są inne od tych która ja bym podjęła).

Ogrom pozytywnych opinii o tej książce to coś cudownego. Większość zachwala tę powieść i szczerze nastawiłam się, że mnie również zachwyci. Bynajmniej. Sam opis mnie szczerze zaciekawił, bo bardzo lubię klimat wiktoriańskiej Anglii w książkach.
Na początku książka bardzo przypadła mi do gustu, czytając byłam szczerze zaciekawiona co wydarzy się dalej, jednak w momencie...

Jedna z najbardziej powieściowych powieści, jakie czytałam.

Książka przedstawia historię tytułowej Jane Eyre na różnych etapach życia: od osieroconego dzieciństwa po przejmujące koleje dorosłego życia.

Opowieść jest dość rozwlekła, jednak przez ogrom zdarzeń - autentycznie zajmujących zdarzeń! - płynie niespotykanie warto, co rusz zaskakując kolejnym, wciągającym...

Ja nie wierzę co to była za książka! Zdecydowanie jest to mój ulubiony klasyk. Uważam, że myśli głównej bohaterki i jej poczynania są doskonale dobrane do jej wieku. Widać jej dojrzewanie na przestrzeni czasu. Jane Eyre to zdecydowanie mądra postać kobieca. Niektóre momenty w książce były tak niespodziewane, że czasem musiałam odłożyć książkę i przetrawić treść. No była po...

13 369
    10 098