Dziwne losy Jane Eyre

2015-11-04
2015-11-04
Teresa Świderska
Świat Książki
Teresa Świderska Charlotte Brontë literatura angielska klasyka literatura gotycka

Jestem na tak. Jednak klasyka to klasyka. Nie sądziłam, że ta książka tak mnie wciągnie. Bardzo dobrze napisana. Choć dopiero gdzieś w połowie, książka nabiera tempa, a pod koniec nie sposób się oderwać. Tyle zwrotów akcji, analiz głównej bohaterki. Polecam jestem urzeczona. Choć książka zdecydowanie dla pań.

Na półkach: , , , ,

Naprawdę bardzo dobra książka. Klasyka, którą na pewno warto znać. Momentami mnie irytowała i frustrowała, momentami zachwycała a nawet trzymała w napięciu... Polecam!

Dzieje się w tej powieści dużo i to bardzo dziwnych zdarzeń, a większość akcji upchnięta jest w ostatnich stu stronach, co sprawia, że przez ostatnie chwile z tą książką jesteś w ciągłym szoku i zmieszaniu.

Najfajniejszy moim zdaniem jest aspekt psychologiczny i to, jak ona analizowała samą siebie i wpływ chrześcijańskiego wychowania na jej psychikę.

Niestety miałam...

Po raz pierwszy czytałam tę książkę jeszcze w liceum i wtedy bardzo mi się podobała. Teraz podeszłam do sprawy ambitniej i sięgnęłam po oryginał, który od kilku lat kurzył się na mojej półce. Momentami było ciężko, nużyły mnie przemyślenia i nic nie wnoszące do fabuły opisy. W książce roiło się od archaicznych słów. Dałam jednak radę, ale pomogło mi to, że znałam fabułę....

To zachwycająca książka. Zachwyca nastrojem, klimatem i główną bohaterką. Jane jest niesamowita. Jest stoiczką. Podziwiam ją. Daje mi pocieszenie, otuchę i stanowi wzór.

piękna, klimatyczna, osadzona wśród urokliwych pól XIX-wiecznej Anglii. Trochę nie rozumiałam motywów działania pana Rochestera ale to moja osobista ocena. Poza tym mamy tu do czynienia z doskonałą narracją i pewnym napięciem, które mile kontrastuje z romansowym charakterem powieści

Motyw książki pojawia się m.in. w filmie "Definitely, Maybe" - gdzie jedna z bohaterek czyta "Dziwne Losy Jane Eyre" prawie co roku, twierdząc, że uczy ją ona zawsze czegoś nowego. Co już samo w sobie stanowi pełnowartościową opinię o powieści.

Świetna lektura dla osób lubiących wiktoriańskie klimaty oraz żywy romans w tle.

Wiktoriański klimat, kreacja postaci, dokładność narratora, który prowadzi czytelnika po fabule z nutką dreszczyku. Te aspekty najbardziej zachwyciły mnie w tej książce. Już od pierwszych stron możemy wejść w świat Jane Eyre, poczuć jej cierpienie, mając nadzieję, że czasy bólu odejdą w końcu na kolejnych kartach powieści. Jednakże, nie darzę tej książki ogromnym podziwem....

"Dziwne losy Jane Eyre" to jedna z najwspanialszych książek, jakie przeczytałam. Zachwyciła mnie dosłownie wszystkim: klimatem, pięknym ozdobnym językiem oraz kreacją bohaterów. Zarówno fantastyczny Edward Rochester, jak i doskonała Jane Eyre – skradli moje serce. To bohaterka, która kocha i chce być kochana, ale jako nowoczesna, odważna kobieta, jest świadoma swojej...

Przeczytałam kilka lat temu i choć była to lektura przyjemna, nie porwała mnie w taki sposób w jaki się spodziewałam. Bez względu na powyższe, mimo wszystko nadal jest to bardzo dobra książka.

Dyskusje

11 949