rozwińzwiń

Dewajtis

Okładka książki Dewajtis Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Dewajtis
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Edipresse Ekranizacje: Dewajtis (2023) literatura piękna
literatura piękna
drzewo dewajtis miłość pieniądze

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Powieść "Dewajtis" to ukłon w stronę XIX-wiecznej wsi na Żmudzi, pochwała pracy, miłości do przyrody i ziemi oraz bycia prawym człowiekiem. Rodziewiczówna przekazuje uniwersalne prawdy w sposób klarowny, pięknym językiem (dziś brzmiącym nieco archaicznie, ale warto docenić jego brzmienie),wplatając w obyczajowy wątek baśniowe elementy.
Głównym bohaterem powieści jest Marek Czertwan, który rezygnuje z własnych planów i ambicji i przysięga umierającemu ojcu spełnić jego wolę i zarządzać ojcowizną. Jak potoczą się losy Marka i czy jego prawość zostanie doceniona? Autorka kreśli losy rodu Czertwanów w dość przewidywalny sposób. Tłem wydarzeń jest przyroda, z rozłożystym dębem na czele - tytułowym Dewajtisem.
To, co mnie osobiście nieco zgrzyta w tej powieści, to stereotypy, jakimi posługuje się Autorka w odniesieniu do Żydów, Indian, stosunków panujących w rodzinie.
Mimo wszystko warto po "Dewajtis" sięgnąć- choćby dla podbudowania się, że miłość do ojcowizny, uczciwość i praca zostają wynagrodzone.

Głównym bohaterem powieści jest...

Niestety "Dewajtis" nieco mnie zawiodło. Powieść Marii Rodziewiczówny nie wywołała we mnie żadnych emocji i ciężko było mi przywiązać się w żadnym stopniu do jej bohaterów , a co za tym idzie również ich historii. Momentami drażniła mnie zbytnia ckliwość i sentymentalizm. Mimo wszystko, lekturę "Dewajtis" zapamiętam jako wartościową, a to za sprawą przepięknych opisów przyrodniczych, rozpoczynających każdy rozdział. Pozwoliło mi to przenieść się w wyobraźni do (nieco wyidealizowanych) krajobrazów polskiej, XIX-sto wiecznej wsi, co sprawiło mi dużą przyjemność.

Jak uwzględnię serial z 2023 - 7 odcinków to nawet takie 7,5/10 Sama książka, którą jakby nie patrzeć tu oceniam to takie 6 oczek. Mimo wszystko daję 7 bo obejrzenie serialu złagodziło moje krytyczne wrażenia po lekturze. W zasadzie serial naprawił wszystkie te sceny, momenty które rażą mnie w książce, wypełnia nawet pewne luki w budowaniu fabuły i relacji między postaciami, choć inne z Kolei pomija (np patrz Kazimierz, brat Witolda i Hanki)

Przeczytałam na klub polskiej książki klasycznej - doświadczenie wspólnej lektury i wymiany opiniami jest świetne

Ogromnie podobał mi się motyw Dewajtisa, miłości do tego drzewa, szacunku do historii, tradycji, pamięci przodków, ale też przyrody i ziemi. Nie było dla mnie przesady w tych aspektach. Polubiłam Rymko Ragisa - za humor i czułość wobec zwierząt i Anetę - za dobre serducho i taką życiową mądrość

Natomiast na nie jeśli chodzi o książkę w mojej ocenie - pośpiech w budowaniu fabuły - jest tu tyle dramatów i zwrotów akcji w tej niezbyt obszernej powieści, że naprawdę można się zdziwić, niektóre rozwiązania fabularne - nauka polskiego Ireny, scena z Żydem, opowieść o Indianach, scena z Białką, główny wątek romantyczny - bardzo nierealistyczny pospieszony, styl momentami nazbyt kwiecisty

Zamysł na historię jest naprawdę piękny, wartościowy, aż szkoda że Ci bohaterowie nie dostali więcej miejsca, ta książka jest po prostu za krótka

XIX-wieczna powieść, która jest niczym baśń o Kopciuszku, gdyby to książę owym Kopciuszkiem był…

Przez lata żyłam w przekonaniu, że tytułowy Dewajtis to nasz główny bohater. Akcja powieści rozgrywa się na XIX-wiecznej Żmudzi, więc imię jak najbardziej pasuje, ba, wyróżnia nawet postać. A tu zaskoczenie, bo bohaterem powieści Rodziewiczówny nie jest wcale Dewajtis, tylko… Marek. Okazuje się, że Dewajtis to faktycznie imię, ale prastarego dębu, który w powieści pilnuje ruin dawnej litewskiej warowni. Ale to nie wszystko! Dewajtis bowiem istnieje naprawdę, ma jest ponad pięćset lat, a rośnie na terenie dawnej rodzinnej posiadłości Rodziewiczów w Hruszowej. W powieści jest symbolem tradycji, miłości do ojczyzny, korzeni i odpowiedzialności za ziemię.

Całość powieści ma w sobie wszystko to, co sprawia, że od razu czuć ducha polskiej literatury XIX wieku. Najlepszym tego przykładem jest nasz Marek. Marek jest cichym, młodym mężczyzną, który przyjmuje wszystkie ciosy z pokorą i pozorną biernością. Z zewnątrz to opoka, statua, pomnik spokoju, którego nie ruszy żaden wicher. A jednak, jeśli zajrzymy do jego wnętrza, do jego duszy, to poczujemy ten romantyczny powiew. Niezwykłą wrażliwość, uduchowienie, wiarę, że wszystko jest po coś, a ojczysta ziemia znaczy więcej niż kilka piędzi ziemi. Romantyczny, niespokojny, pełen wzniosłych uczuć, które kryje tylko dla siebie. Widać to w uczuciu, jakim obdarzy Irenkę, chociażby w finałowych poszukiwaniach – ile tam jest ognia i wzburzenia! Druga strona Marka to jego pozytywistyczny duch pracy u podstaw, wbrew wszystkiemu i wszystkim. Majątek Poświcie pozornie skazany jest na ruinę, a Marek swoją ciężką harówką sprawia, że staje się znów… majątkiem, miejscem, które przynosi zysk, które ma znaczenie. Nie poddaje się, nie narzeka, brnie naprzód, chociaż wydaje się, że na próżno.

Maria Rodziewiczówna zachwyca opisami Żmudzi, wzrusza porywami serca bohaterów i ich poświęceniem. Daj też nadzieję, która sprawia, że kończymy „Dewajtisa” podniesieni na duchu, zadowoleni i nasyceni. Tutaj dobro zostaje nagrodzone, owoce ciężkiej pracy widać jak na dłoni, a dramat przeradza się w szczęście i zadowoleni. „I żyli długo i szczęśliwie” – tak mogłaby zakończyć i te baśniowe słowa pasowałyby idealnie.

Na półkach: , , , ,

Dawno już nie czytałam książki, w której tak pięknie pisze się o miłości, pracowitości i przywiązaniu do ziemi. Niezwykłe jak ludzka pomoc innym potrafi się nam odwdzięczyć.

To nie jest obiektywna opinia, to po prostu jedna z tych książek, które ja KOCHAM! Jest to ulubiona książka z młodości mojej mamy i już dawno planowałam ją przeczytać, ale jakoś nigdy do tego nie doszło. Kiedy wyszedł serial razem z mamą oglądałyśmy każdy odcinek, a ja wiedziałam już wtedy, że po prostu MUSZĘ przeczytać tę książkę. Zdecydowanie nie zawiodłam się. Trafia do moich ulubieńców ❤️

🌳 Marek Czertwan spełnia obietnicę złożoną ojcu zajmując się majątkiem Poświcie. Jednocześnie zaczyna poszukiwania prawdziwych dziedziców dworku i okolicznych terenów. Tak odnajduje Irenę - jedyną spadkobierczynię. Historii rodzin Czertwanów i Orwidów towarzyszy tytułowy dąb Dewajtis, niewzruszony świadek przeszłości i teraźniejszości.

🌳 Powieścią zainteresowałam się dzięki głośnej ekranizacji, której nawet nie mam zamiaru oglądać. 🤣 Pomyślałam: no dobra, przeczytam, zobaczę. Sprawy nie ułatwiła notka na tylnej okładce, głosząca podobieństwo powieści do "Nad Niemnem". 😵‍💫 Na szczęście Rodziewiczówna okazała się być łaskawszą w opisach przyrody i ogólnie w objętości książki. 😅

🌳 "Dewajtis" urzekł mnie od pierwszej strony. Nie sądziłam, że aż tak się wciągnę w dzieje Czertwana, który z tytułowym dębem ma wiele wspólnego: tak samo ogromni, tak samo zawzięci i nieustraszeni. W sumie to wątek dębu stał się moim ulubionym a zaraz za nim uplasowały się fragmenty dotyczące dawnych wierzeń Żmudzinów. Podobało mi się również przedstawienie przez Autorkę Ameryki (uważam, że od tego czasu postrzeganie USA niewiele się zmieniło).

🌳 Jeśli nie jest Wam straszna dawna polszczyzna, lubicie XIX-wieczne powieści z lekką nutką romansu to myślę, że warto przeczytać. 😊

🌳 Powieścią zainteresowałam się...

Pozytywistyczna opowieść, która zyskała popularność dzięki ekranizacji. Nie urzekła mnie szczególnie. Podobał mi się jednak wątek starego dębu i nawiązana do ludowych wierzeń Żmudzi.

„Jedną mamy drogę przed sobą, jeden cel, jedno serce”

„Dewajtis” to osadzona w XIX wiecznej Żmudzi, pełna pozytywistycznych ideałów, historia rodzinna z wątkiem romansowym. Jedna z najpopularniejszych powieści Marii Rodziewiczówny. Opowieść o przywiązaniu do ziemi, lojalności, szacunku do natury, przewrotności losu i miłości.

Głównego bohatera tej historii, Marka Czertwana, umierający ojciec zobowiązuje do zajęcia się Poświciem – majątkiem swojego przyjaciela, który za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię. Posłuszny woli rodziciela Marek, ciężko pracując, odkładając w czasie realizację własnych planów i marzeń, trapiony niesnaskami z macochą i młodszym bratem, zarządza majątkiem Orwidów, jednocześnie próbując ich odnaleźć. Nie posiada się z radości, gdy kilka lat później okazuje się, że w odległej Ameryce żyje córka prawowitych właścicieli. Kiedy Irena Orwid przybywa do Poświcia, Marek ma nadzieję, że w końcu pozbędzie się kłopotliwego obowiązku. Okazuje się jednak, że przewrotny los ma wobec niego inne plany.

Miło było, po ponad dwudziestu latach, wrócić do tej napisanej przepięknym, staropolskim, nieco poetyckim językiem powieści. Do świata, w którym największą wartość stanowi praca, w którym szanuje się spuściznę przodków i wyznaczającą rytm życia, dającą siłę, niosącą ukojenie naturę, w którym niezależnie od okoliczności, dotrzymuje się raz danego słowa. Doceniam wyrazistych bohaterów, którzy ujmują prawością, siłą, niezłomnością i mądrością. Zachwycam się umiejętnie wplecionymi w fabułę elementami baśniowymi, bogatą symboliką, chociażby tytułowego dębu.

Niegdyś „Dewajtis” był dla mnie przede wszystkim historią pięknej, romantycznej miłości, która czyni świat piękniejszym, a życie prostszym, dziś potrafię dostrzec w tej powieści znacznie więcej.

„Jedną mamy drogę przed sobą, jeden cel, jedno serce”

Głównego bohatera tej historii, Marka...

Po prostu arcydzieło. Jest to przepiękna historia o życiu i przede wszystkim o miłości. Miłość jest tu ukazana w przepiękny sposób. Autorka ukazuje jak można pokochać ziemię, pracę ponad siły, swoją ojcowiznę. Bohaterów po kilkunastu stronach po prostu zaczynamy darzyć wielkim szacunkiem. A nad tym wszystkim szumi tytułowy Dewajtis co dodaje książce czegoś magicznego. Książka jest napisana pięknym językiem, dzisiaj się już tak nie pisze.

1 738
  • 2023