Przeminęło z wiatrem

Okładka książki Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell
Okładka książki Przeminęło z wiatrem
Margaret Mitchell Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Przeminęło z wiatrem (1939) klasyka
klasyka
Gone with the Wind
Albatros
2015-10-07
2015-10-07
Celina Wieniewska
Ekranizacje:
Przeminęło z wiatrem (1939)
Celina Wieniewska literatura amerykańska literatura kobieca wojna secesyjna Południe miłość kobieta Stany Zjednoczone XIX wiek
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Jestem oczarowana stylem Margaret Mitchell! Doceniam szczegółowe przedstawienie postaci i to nie tylko tych głównych, również tych mniej znaczących, zmiany w ich zachowaniu po przejściach wojennych. Autorka odkrywa przed nami sposób życia w Stanach w XIX w. przed, w trakcie i po wojnie secesyjnej, ówczesne zasady moralne, kompletnie różne role kobiet i mężczyzn, sytuację ludności cywilnej Południa w tym okresie. Jestem pod wrażeniem przedstawienia tła historycznego i szczegółów życia wielu, różnorodnych bohaterów.

Po przeczytaniu książki widzę, że głównym napędem akcji jest uczucie głównej bohaterki, ale nie określiłabym tej pozycji jako romans. Owszem, jest tam wpleciona historia miłosna, podobnie jak w "Chłopach", ale nigdy w życiu nie nazwałabym ich romansem. Oczywiście jest para głównych bohaterów o burzliwej relacji, ale spotykają się oni tylko od czasu dodając opowieści nuty raczej humorystycznej niż uczuciowej. Dopiero pod koniec następuje zmiana w ich relacji.

Podsumowując, myślę, że powieść ta powinna być lekturą obowiązkową dla Amerykanów i dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć i bliżej poznać tzw. wojnę Północ-Południe, przyczyny postania KKK (Ku Klux Klanu),sytuację i zmiany poziomu życia elity Południa w trakcie i po wojnie. Wszystko to zostało podane w przystępny sposób wplecione w fikcyjną historię Scarlett i jej otoczenia. Podziwiam też fakt, że nie czuje się znudzenia książką, mimo że do przeczytania jest ponad tysiąc stron. Akcja wije się raz w prawo, raz w lewo, raz jest optymistyczna, kiedy indziej przynosi fakty smutne lub zaskakujące, nie zawsze zgadzałam się z opinią bohaterów, ale wciąż, do ostatniej strony byłam ciekawa, co wydarzy się dalej.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Genialna książka. Świetnie opisuje realia Wojny Secesyjnej. Wg mnie to zdecydowanie nie romans

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z najlepszych i najbardziej wstrzasających książek, jakie czytałam. Jednocześnie kocham i nienawidzę główną bohaterkę, z jednej strony się z nią utożsamiam, z drugiej jesteśmy zupełnie inne, podziwiam ją i jednocześnie potępiam. Nie sądziłam, że powieść historyczna może tak mnie wciągnąć i przekazać tak wiele emocji ale i bardzo wiele mądrości.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo mi się podobała, z filmu mało zapamiętałam, że chyba w książce jest o wiele więcej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Długi czas zajęło mi przeczytanie tej powieści... I niestety się nią nie zachwyciłam, mimo że na to liczyłam. Nie polubiłam bohaterów, szczególnie Scarlett, której egoizm, sposób traktowania innych ludzi, w tym własnych dzieci... był dla mnie po prostu niepojęty. Rhett również nie zrobił na mnie pozytywnego wrażenia.
Doceniam, że jest to klasyka gatunku, może znaleźć ona wielu zwolenników, ale ja w tej grupie niestety się nie znajdę.

Wydanie od wydawnictwa Albatros jest przepiękne. Ale jednocześnie jest to dość ciężka cegiełka, niezbyt wygodna do czytania. Mnie tę książkę udało się dokończyć dopiero w formie ebooka.

Doceniam, że jest to klasyka gatunku, może znaleźć ona...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

KOCHAM TĄ KSIĄŻKĘ. Wszystko w niej mnie ujeło. - Fabuła, bohaterowie, styl pisania. Kocham Rhetta Butlera i Scarlet O Hara. Sytuacje, przez które główna bohaterka musiała przejść były niezwykle ciężkie i interesujące. Moje emocje i nastawienie co do każdego bohatera zmieniały się co kilka rozdziałów. Najlepsze z tego wszystkiego było to, że do końca książki nie miałam pojęcia jak się ona skończy. Nie mam pojęcia czemu jest o niej tak cicho w porównaniu do np. Dumy i uprzedzenia Jane Austin, której powieść w ogóle mnie nie porwała. "Przeminęło z wiatrem" jest ponad czasową książką, która już na zawsze będzie moją ulubioną.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka mojego życia, cudowna i niezapomniana. Postać Scarlett skradła mnie, cudownie było przeżywać z nią kawałek jej życia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przepiękna powieść. Jedna z najlepszych i najpiękniejszych książek jakie przeczytałam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałam dwa razy, to jedna z najpiekniejszych ksiazek. Taka, stara dobra powieśc na dłuuugie wieczory.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czuje pustkę po jej przeczytaniu… ostatnią cześć przeciągałam jak tylko mogłam, żeby się nią delektować i nie kończyć. Książka życia ❤️

17 859
    12 356