Przebudzenie

Zysk i S-ka
2015-01-01
1992-01-01
Beata Moderska, Tadeusz Zysk

Najważniejsza książka mojego życia, wracam do niej wiele razy. Rozpoczęła proces poszukiwania siebie w świecie i dociekania prawdy. Potrafi wywrócić do góry nogami niejeden światopogląd, uczy otwartości. Podarowałam ja synowi na 18 urodziny.

Nie było to moje pierwsze podejście do lektury zbioru rekolekcji wygłoszonych przez De Mello, ale z pewnością inne niż każde poprzednie. Tę książkę należy czytać z ogromną uważnością, ponieważ podważa sens tego, co uważamy, że czyni nasze życie atrakcyjnym. Z niezwykłą skutecznością burzy przekonania, preferencje i pragnienia będące skutkiem naszego uwarunkowania, tym samym wyzwalając nas od wszelkich złudzeń, rozprawiając się z "oświeconym ego" oraz wskazując na konsekwencje traktowania świadomości jako celu, a nie doświadczenia. Do szczególnej kontemplacji polecam poruszane tu kwestie dualizmu dobra czynionego wyłącznie w stanie nieświadomości, a zła będącego jej konsekwencją.

Rozważania dotyczące rozbieżności między religijnością a duchowością doprowadziły nawet do konieczności zwołania zebrania plenarnego Kongregacji ds. Nauki i Wiary, gdzie uznano niniejszą publikację jako szkodliwą dla wiary chrześcijańskiej, co w mojej ocenie, świadczy raczej o dostrzeżeniu trafnych i dobitnych refleksji autora, które odebrano jako zagrażające, albowiem "Bóg, zgodnie z nauką Chrystusa, byłby znacznie bardziej zadowolony, widząc waszą przemianę, niż waszą religijność. Byłby znacznie szczęśliwszy z powodu waszej miłości niż z powodu waszej adoracji".

"Życie nabiera sensu, kiedy patrzysz na nie jako na tajemnicę, której sens umyka konceptualizującemu umysłowi"

aruba, całkowicie nie pamietam treści juz

aruba, całkowicie nie pamietam treści juz

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niełatwo się ją czyta, jest mocna. Autor pokazuje zupełnie inną perspektywę i zachęca do refleksji. Moim zdaniem trzeba ją przeczytać. Na pewno warto

Ocena 2/10 głównie dlatego, że jest w dziale relgia.
Gdyby była w dziale pscholgia ocea byłąby 6/10.

Ocena 2/10 głównie dlatego, że jest w dziale relgia.
Gdyby była w dziale pscholgia ocea byłąby 6/10.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwsza książka skończona w 2024 roku. W większości czytałam w 2023, więc do tego roku ją jeszcze zaliczam.

Nie należę do osób wierzących, ale sięgnęłam po tę pozycję z uwagi na studia - praca na zaliczenie tego wymagała.

Nie żałuję jednak czasu spędzonego na czytaniu tejże książki. Z połową poglądów Anthony'ego de Mello się nie zgadzam i to nie jest przesada. Znalazłam jednak takie fragmenty, które dały mnie samej do myślenia.

Osoba wierząca na pewno znajdzie w tej pozycji sporo prawdy, którą wyznaje, utożsamia się z nią.

Polecam mimo wszystko, dla wyrobienia własnej opinii :)

Przeczytałam dwa razy. Treść pobudzająca do refleksji, głęboka i ponadczasowa. Każde podejście to inna interpretacja. Będę do niej jeszcze wracac :)

Czytając tę książkę, zastanawiałam się, jak to możliwe, że katolicki duchowny zachęca słuchaczy do dokonania dekonstrukcji własnych przekonań. W jego wypowiedziach czuć bardzo wyraźny wpływ buddyzmu. Moim zdaniem jest go w tej publikacji znacznie, znacznie więcej, niż chrześcijaństwa (i pewnie dlatego ta książka mi się podobała ;)).
Na końcu dodano ostrzeżenie prosto z Watykanu i prawdę mówiąc, jego obecność w ogóle mnie nie zaskoczyła, bo co by się stało z KK, gdyby ludzie zaczęli się budzić ze snu ;).

Na końcu dodano ostrzeżenie prosto z...

Mam problem z oceną tej książki. Gdyby skrócić ją do broszury i wyciągnąć najlepsze fragmenty mogłaby być naprawdę w porządku. Znalazłam bowiem kilka myśli autora, które do mnie przemawiają. Problemem jest to, że czytając tę książkę miałam wrażenie, że autor non stop powtarza te same frazesy "obudź się, bla bla bla". Niestety jest tutaj też dużo sprzeczności. Momentami autor w jednym akapicie potrafi sam sobie zaprzeczać. Dziwna książka.

Bardzo dobra książka jezuity, potem wydalonego ze stanu kapłańskiego. Duchowość wschodu i zachodu. Niezwykła pozycja.

• Duchowość
  • Rozwój osobisty