Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne

Okładka książki Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne
Dorota Masłowska Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
literatura piękna
Noir sur Blanc
2015-04-09
2015-04-09
jedzenie kulinaria felieton Maciej Sieńczyk

Oficjalne recenzje i

Jak zrobić coś z niczego...

Link do recenzji

3980 120 152

Już się przekonałam, że książki Doroty Masłowskiej nie przynoszą mi rozczarowań, tylko nie można być w nastroju ą ę.

Jak na literaturę rozrywkową, ten zbiorek felietonów jest - w swojej kategorii - wręcz wybitny, mimo pewnych zaniedbywalnych wad. Na przykład: autorka stara się bardzo, aż za bardzo, pisać ambitnie, czego efektem są fragmenty wysilone, ale bardziej...

Zbiór błyskotliwych felietonów z lat 2011-2013. Dorota Masłowska niesamowicie patrzy na otaczający świat i potrafi wychwycić i opisać w inteligentny sposób szczegóły, które dla wielu są niedostrzegalne.
Genialna.

Dorotka jest super :). Pisze po mojemu, odczuwa po mojemu i wspomina też po mojemu. Zbiór felietonów o tak-jakby-żarciu to humor na poziomie, dystans + odrobina literackiego surrealizmu. Język nie do podrobienia.

Masłowska broni się zarówno na papierze, jak i w teatrze – zachęcam do spróbowania w obu wersjach.

Książka przeczytana z uśmiechem na ustach - mnóstwo analogii i zabawy słowem. Nie spodziewałam się opisu wspomnień z podróży w postaci przepisów kulinarnych - ta książka na pewno Was zaskoczy.

Znakomite. Poczucie humoru na najwyższym poziomie. Niebanalne, mocno osadzone w rzeczywistości (tej prawdziwej, nie tej z telewizji). Zawsze fascynowała mnie umiejętność tak wnikliwego obserwowania świata i łatwość z jaką przychodzi autorce tak obrazowo ją opisywać. Niby wszyscy podświadomie wiemy o co chodzi i rozumiemy, ale jakby przyszło co do czego i trzeba by słów użyć...

"W atmosferze hotelowej restauracji wisi coś z atmosfery radosnego bezprawia, infantylnej anarchii, wielkiego 'starych nie ma w domu'! Jest w tym jakaś perwersyjna radocha z marnowania tego, czego nie wolno marnować, jakaś uciecha z łamania tabu, z huśtania się na żyrandolu, z wojny na torty, z kąpieli w szampanie."

Masłowskiej wręcz należy się medal za wysoce rozwiniętą...

Jako miłośniczka literatuty kulinarnej oraz fan Doroty Masłowskiej nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki. No i się nie zawiodłam. Co prawda próba praktycznego zastosowania zawartych tam przepisów mogłaby w niektórych przypadkach skutkować śmiercią, to śmiechu jest po pachy. Masłowska niezawodna jak zawsze.

Muszę przyznać, że te "parakulinarne felietony" Masłowskiej, wzbogacone ilustracjami Sieńczyka, to całkiem udany literacki paradeser. Napisane ze swadą i humorem, traktują kwestię kultury (bądź antykultury) jedzenia szeroko. A często po prostu pretekstowo, stanowiąc punkt wyjścia dla językowych zabaw i pełnych ironii obserwacji. Można sobie dawkować a można skonsumować na...

Śmieszna :)

Wytrawny zbior felietonow o tym ile w naszym zyciu przyziemnosci, szablonowosci i miernosci. Pelen zadziornego humoru rekonesans po gospodarstwach domowych, smazalniach ryb i innych przybytkach kuchennych sluzacy poznaniu naszych ulomnosci, dziwactw i niedostatkow.
Od strony jezykowej sui generis.
Szelmowskie, cierpkie i realne.

• Ebooki
  • Chcę w prezencie