Eseje wybrane

Karakter
publicystyka literacka, eseje
Magdalena Heydel

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Pisarka, która patrzy na życie

10 Link do recenzji

Wolny czas, pieniądze i własny pokój – tego według V. Woolf odmawia się kobietom, przez co nie mogą w pełni rozwinąć swoich talentów i stać się równoprawnymi obywatelami. Jednak w zbiorze wydanym przez wydawnictwo „Karakter” znajdziemy teksty nie tylko o kobietach i ich miejscu w społeczeństwie, ale także na temat literatury, podróży, polityki i życia codziennego.

Jest...

10 gwiazdek jak dla mnie. Dawno nie czytałem czegoś tak dobrego w tym segmencie. Jeśli chodzi o klasę i intensywność mojego czytania oraz to jak wciągnęła mnie ta powieść, w ostatnich latach Milenium i pierwsze powieści Perez Reverte dały mi tyle przyjemności. POLECAM.

Nie zawsze aktualne, nie zawsze interesujące, ale zawsze świetnie napisane. Do "Jak czytać książki?" i "Montaigne" będę na pewno wracał, bo pokazują jak traktować przedmiot swoich rozważań i czytelnika z szacunkiem i zrozumieniem.

Mimo licznych zachwytów nad tą pozycją, z przykrością muszę stwierdzić, że ja tę książkę po prostu zmęczyłam... Było kilka naprawdę ciekawych fragmentów, ale całość wydaje mi się dość nudna i mało odkrywcza. Styl Virginii Woolf zupełnie do mnie nie przemawia, choć mam zamiar dać jej jeszcze szansę i spróbować podejść do jej powieści - może będą bardziej zajmujące.

Zdanie najlepsze.
Trudny wybór: po długich deliberacjach padł na taką oto frazę:

"Używane książki to książki dzikie, bezdomne; gromadzą się w wielkie stada o wielobarwnym upierzeniu i jest w nich czar, którego brak udomowionym tomom na bibliotecznych półkach."

Mocne drugie miejsce:
"Najczęściej podchodzimy do książek z umysłami zamglonymi i niejasnymi, wymagamy od...

moja opinia w ogóle się tutaj nie liczy. trzeba to przeczytać.

Przyznam szczerze, że bardzo przyjemna lektura. Trudno mi dać inną ocenę, chyba, że dorosnę i przewyższę Virginię Woolf erudycją i umiejętnościami pisarskimi (co doskonale wiem, że się nie wydarzy w ogóle). Dzięki temu zbiorowi esejów mam kolejny punkt widzenia na twórczość tej kobiety.

"Eseje wybrane" to literatura wybitna. Sądzę że eseje Woolf nadają się do czytania całe życie. Wiele teksów jest dla mnie nie zrozumiałych, ale na pewno będę do nich wracać aby zrozumieć jak najwięcej.

Kocham Virginię Woolf.

Jak zaskakującym nawykiem jest katalogowanie, dowiadujemy się przy zetknięciu z tak rozmaitym zbiorem. Autorka przyjmuje w nim pozy przyziemności, uczestniczy w życiu, podróżuje, domaga się praw dla pokrzywdzonych, wreszcie wypowiada siebie. Zawsze jednak są to wyrazy, odmiany tej samej siły zachwytu życiem. Dla tak rozmaitych dań, przygotowała styl zrównujący te wydawać by...

Dyskusje

• Chcę w prezencie