Duma i uprzedzenie

Inne

Oficjalne recenzje i

Angielska herbatka z książką

7713 425 181

W domowej biblioteczce każdego zaangażowana fana czytelnictwa powinny znaleźć się klasyki, które kształtowały pokolenia. Nawet jeśli z danym gatunkiem nam nie po drodze i zazwyczaj nie sięgamy po podobne historie to są książki, które po prostu trzeba przeczytać. "Duma i uprzedzenie" bez wątpienia należy do kategorii tych wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju a najnowsze wydanie w przepięknej szacie graficznej tylko dodatkowo kusi, by odświeżyć sobie lekturę.

Do historii Jane Austen robiłam trzy próby, które na początku okazały się klęską. Dużo lepiej odnajdywałam się w stylu sióstr Brontë oraz ich spojrzeniu na świat a Austen wydawała mi się zbyt melancholijna, zbyt mocno nastawiona na relację damsko męskie, które wypaczały postrzeganie rzeczywistości. Tak, na początku naprawdę trudno było mi zrozumieć wizję autorki. Jednak po czasie zdecydowałam się na kolejne podejście i wtedy - przepadłam. Zupełnie odmieniło się moje podejście do stylu autorki a losy bohaterów ręcz chwyciły mnie za serce co ostatecznie poskutkowało czytaniem przeze mnie "Dumy i uprzedzenia" przynajmniej raz w roku a niektóre fragmenty znam na pamięć.

To opowieść o wielkiej miłości wystawionej na próbę. Historia dwóch skrajnie różnych charakterów, które przez cały czas się oszukiwały. To także nawiązanie do krótkowzroczności, potrzeby widzenia jedynie ludzkiej krzywdy oraz brak własnej indywidualnej drogi. Mówimy bowiem nie tylko o parze głównych bohaterów, którzy bawili się w pościg między kotkiem a myszką, ale i o otaczających ich ludziach, którzy zbyt mocno mącili. Gdyby pozostawić sprawy samemu sobie i dać Elizabeth Bennet oraz panu Darce'mu szansę na nawiązanie konkretnej relacji, udałoby się uniknąć wielu nieprzyjemności. Z drugiej strony nie byłoby całego tego dramatu i tak ponadczasowej fabuły, więc nie ma co narzekać, tylko przyjąć twórczość Jane Austen jako coś absolutnie emocjonalnego i wyjątkowego.

Nie trzeba przedstawiać fabuły, bo każdy zna jej zarys a by poznać przesłanie oraz piękno tej opowieści koniecznie należy zmierzyć się z nią samemu. Piękna szata graficzna oraz wyjątkowa oprawa od wydawnictwa MG zaostrzają jedynie zmysły i potęgują odbiór a towarzyszące mi podczas czytania uczucia były równie intensywne co za pierwszym razem. Przenosimy się na angielską prowincję XIX wieku, więc otulamy się wyjątkowym klimatem niczym ciepłym kocykiem i zatapiamy w poruszanych wartościach, które mają swój silny wydźwięk po dziś dzień jako ważne, ponadczasowe oraz pozwalające wyciągnąć odpowiednie wnioski.

"Duma i uprzedzenie" nie bez powodu kształtuje pokolenia. To opowieść o sile miłości, o walce z przeciwnościami oraz o stawianiu pierwszych kroków na drodze indywidualności. Miejscami zabawna, kiedy indziej szczera i dosadna, zawsze chwytająca za serce, ponieważ mówiąca o dwójce zagubionych bohaterów. Jane Austen to wielka pisarka, której echo wyjątkowości nie cichnie po dziś dzień a my z dumą sięgamy po jej dzieła, których znaczenia doszukujemy się w otaczającej nas rzeczywistości.

Moja ukochana książka.

Moja ukochana książka.

Mój osobisty lek na całe zło!
Kiedy jest mi źle, jestem smutna, przygnębiona i zmęczona, kiedy mam ochotę uciec od całego świata, przenoszę się do krainy empirowych sukien i krynolin, w którym zawsze czeka na mnie miłe spotkanie z niezwykłymi ludźmi, w którym mogę popodglądać zupełnie inne życie, pogawędzić z Elizabeth i poirytować się na Pana Darcy'ego :)

Mój osobisty lek na całe zło!

Na półkach: , , , ,

Książka o okropnym gadulstwie, wścibstwie, życiu spełniającym oczekiwania innych. Równocześnie w tym szeregu konwenansów i ograniczeń, miłość znajduje dwójka nieprzeciętnych ludzi. Ona - energiczna, bystra, oddana. On - tajemniczy, mrukliwy, gburowaty. A jednak, mimo różnic, iskrzy i to od pierwszych stron! Od początku wiedziałam, że ta dwójka znajdzie do siebie drogę. Podoba mi się antypatyczność wybranka Elizabeth. Idzie pod prąd, nie ogląda się za siebie, nie pozwala innym wściubiać nosa w nieswoje sprawy. Zdecydowanie mój ulubieniec w tej powieści. Nie nazwę tej książki rewelacyjną, ale mimo upłynięcia ponad 200 lat od wydania, wciąż bawi i miło spędza się z nią czas a to najważniejsze.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie zachwyciłem się...?

Poległem na 264 stronie, wynudziłem się chwilami tak mocno, że przesypiałem. Chyba jednak typowo angielska literatura z tego okresu, nie jest do końca dla mnie, albo nie był to czas dla tej książki. Jeśli kiedykolwiek postanowię wrócić ponownie do tej powieści i zmienię swoje zdanie, to napiszę nowy komentarz, ale wątpię w to, żeby tak było. Tam się nic nie dzieje i tylko każdy każdego obgaduje, że z tego wszystkiego się pogubiłem, kto kim jest.

Nie zachwyciłem się...?

Bardzo mi się spodobała ta książka! Do tej pory nie czytałam tego typu klasycznej literatury ale na pewno to zmienię. Lubię elementy historii w książkach, ukazanie obyczajów, życia ludzi. Tutaj mamy do czynienia z Anglią na przełomie XVIII i XIX wieku. Myślę, że w ciekawy sposób opisane zostało tutaj życie i konwenanse wtedy obowiązujące. W dobry sposób przedstawiony jest tutaj wątek romantyczny. Na obecne czasy można powiedzieć, że jest schematyczny, jednak książka pochodzi z początku XIX wieku. Jak dla mnie świetna lektura.

Wciąga xD

Wciąga xD

Duma i uprzedzenie została wydana w 1813 roku. Minęło ponad 200 lat. Popularne i wznawiane tłumaczenie na polski pochodzi z 1956 roku. Dobrze więc, że ukazało się nowe, współczesne tłumaczenie pani Doroty Sadowskiej. Ma ono przypisy pozwalające zrozumieć realia czasów regencji opisanych w powieści. Nagrałem rozmowę z autorką.

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Nie potrafię być obiektywna jeśli chodzi o tą powieść, uwielbiam ją od pierwszych przeczytanych stron.

Zgubiłam się pomiędzy linijkami zapisanymi przez Jane Austen.

Powieść napisana prostym językiem (przekład Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej) często przypomina bardziej dramat niżeli prozę, jednak wybrzmiewa w niej tajemnicza nuta współczesności. Już od bardzo dawna tak bardzo nie wciągnęło mnie czytanie i jestem Austen bardzo za to wdzięczna, bo już wydawało mi się, że utraciłam na zawsze moją dziecięcą ciekawość lekturą.

Moja ocena spadła o gwiazdkę przez jeden bardzo ważny fragment powieści. Podczas istotnej sceny dialogu dwóch bohaterów nagle narracja zmienia się z bezpośredniej w pośrednią. Czułam się, jakbym w tym najważniejszym momencie nagle ogłuchła i oślepła. Bardzo rozczarowałam się takim rozwiązaniem, nie mogę tego przeboleć.

Zgubiłam się pomiędzy linijkami zapisanymi przez Jane Austen.