Prawiek i inne czasy

1996-01-01
Data 1. wydania:
2010-01-20
Wydawnictwo Literackie
baśniowość II wojna światowa I wojna światowa Kieleckie literatura polska polska wieś przyroda realizm magiczny
literatura piękna
2015-05-14
Inne

Powieści Olgi Tokarczuk przenoszą czytelnika w inny świat. Świat będący mieszanką przyziemnej rzeczywistości, magii ludowej i nadprzyrodzonych zdarzeń.
Taka też jest podróż do Prawieku - to intelektualna wycieczka, która nie pozostawia obojętnym.
Podróż która wzrusza, szokuje, czasem odrzuca, ale zawsze - fascynuje i pochłania bez reszty.

Czytało się przyjemnie. Olga Tokarczuk operuje słowem doskonale. Podróż z nią to przyjemność aczkolwiek w Prawieku czegoś mi brakuje, nie umiem stwierdzić czego. Brak efektu „łał”.

Książka bardzo mi się podobała. Pisana prostym językiem, ale w każdym rozdziale czuć glebie i magie.
Warta przeczytania przez każdego, kto szuka czegoś naprawdę dobrego.
Wte trudne dzisiejsze czasy pandemii.

2 .o4 .2020

Na półkach: , , , , ,

Ta książka mogłaby nazywać się "Zapachniało Arcydzięglem". Przepełniona zapachami ziół, kwitnących sadów, niezwykła podróż przez czasy. Czasy płyną i wszystko się zmienia, a Prawiek i jego mieszkańcy trwają. Wszystko co się im przytrafia przemyka jakby mimochodem, mimo, że czasy bywają straszne, ale przecież ciągle płyną i wszystko mija.... poczekaj... nawet największa...

Książka o przemijaniu, życiu na wsi, wojnie, przyjaźni i .......
Autorkę można lubić, kochać, uwielbiać lub krótko mówiąc niedoceniań - oczywiście do tych ostatnich na pewno się nie zaliczam . Moja dopiero druga książka autorki i już czytam kolejną "Anna In w grobowcach świata" i jeszcze dwie czekają na półce: Bieguni i E.E..
Tokarczuk cenię za ten piękny, niebanalny...

Malarska, skupiona i dobitna książka. Zupełnie inna niż wszystko co dotychczas przeczytałam.

Książka „Prawiek i inne czasy” była moim pierwszym czytelniczym spotkaniem z twórczością Olgi Tokarczuk. Wcześniej , jeszcze przed przyznaniem pisarce literackiej Nagrody Nobla, wiele razy słyszałem o autorce, choć jak dotąd nie miałem okazji, aby zapoznać się z jej dziełami. Wyróżnienie Tokarczuk przez Szwedzką Akademię przyspieszyło jednak to, co i tak było nieuniknione –...

Polecam najpierw przeczytać "Sto lat samotności" Marquez'a.

Mistyczna i prosta jednoczesnie opowiesc o przemijaniu. Fenomenalna interpertacja Mai Ostaszewskiej. Jedna z rodzaju tych, ktore nie chcesz zeby sie konczyly.
Polecam

Prawiek ... to historia jednej wsi na tle wydarzeń historii Polski . Tokarczuk kocham za ten piękny język , cytaty które sobie przywłaszczyłam i pragnienie dalszego poznania.

Dyskusje

8 392