Prawiek i inne czasy

Okładka książki Prawiek i inne czasy
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2015-05-14
2015-05-14
baśniowość II wojna światowa I wojna światowa Kieleckie literatura polska polska wieś przyroda realizm magiczny
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

No cóż, przekaz autorki do mnie nie dociera. Te same idee odnajduję u innych i przy tym zostanę. Przeczytałam wcześniej kilka opowiadań Olgi Tokarczuk, niektóre mi się podobały, ale nawet te mnie nie poruszyły, nie przemówiły do mnie. Nie szkodzi. Z zamieszczonych tu opinii wynika, że do wielu czytelników jednak autorka dociera i chyba o to chodzi w literaturze, żeby do jakiejś części dotarła.

Przepiękna lektura, jednak nie dla każdego. Uważam, że do książek pani Tokarczuk (oraz pana Małeckiego) trzeba byc w odpowiednim momencie życia. Jestem po 30 i zupelnie zmienilo się moje postrzeganie czasu, życia i śmierci w ostanich latach. Idealnie odnajduję się w lekturach tych autorów, przepięknie opisują życia prostych ludzi. "Prawiek..." jest książką wielowątkowa, z mitycznymi a nawet filozoficznymi wstawkami, które chętnie analizowałam, smakowałam. Bardzo polecam,zwłaszcza dla osób, których świadomość rozbudziła wizję przemijania czasu (każdy to wie, ale dopiero w pewnym wieku, człowiek zaczyna sie nad tym powaznie zastanawiać).

Będzie bardzo subiektywnie, gdyż ta książka była pierwszym moim zetknięciem z autorką.
Jakiś głos we mnie każe mi odsuwać od siebie modne rzeczy, tak też było z książkami Tokarczuk, a wszechobecny szum medialny po Noblu jeszcze bardziej mnie zniechęcał. Myślałam, że to kolejna Zyta Rudzka albo Wojciech Kuczok, z których poetyką zupełnie mi nie po drodze. Jednak z uwagi na fakt, że chciałam sięgnąć po Księgi Jakubowe, postanowiłam zrobić sobie rozeznanie w kontekstach autorki. I wsiąkłam. Odkryłam na tym świecie głowę, która myśli moje myśli i czuje moje odczuwanie.
Książka jest niesamowita, naturalistyczno-mistyczna, wciągająca, niepokojąca, uniwersalna, przekraczająca granice, historiozoficzna.

"PODANO DO STOŁU"

Wieczny gulasz, zwany również gulaszem myśliwego to metoda gotowania polegająca na pozostawieniu potrawy na małym ogniu i dokładaniu nowych składników w miarę ubywania starych. Uzyskany w ten sposób bulion zostaje nasycony niezwykłym aromatem. W smaku można wyczuć wpływ mięsa, którego czas już dawno minął. Tylko, jaki to ma związek z panią Olga Tokarczuk?

W swej powieści noblistka przybliża losy całej wsi na przestrzeni kilku pokoleń. Brak tutaj wyraźnie zarysowej głównej postaci. Bohaterem w moim odczuciu jest cala wieś, ogół społeczności wrzucony do historycznego kotła. Podobnie jak w gulaszu myśliwego, ludzie oddziałują na siebie, wywierają wpływ, nasiąkają otoczeniem jednocześnie samemu wpływając na smak. Na ile całość determinuje jednostkę? Jak bardzo jednostka może zmienić delikatną fakturę specyficznego ekosystemu? Autorka nie udziela jednoznacznych odpowiedzi. Nie decyduje się na komentarz, wybiera obserwacje.

Całość, choć napisana prostym językiem, została doprawiona olbrzymia ilością mistycyzmu, który tylko pozornie gryzie się z wulgarnością oraz naturalizmem. Pisarka pozwala nam zajrzeć do kuchni, niczego nie ukrywając. Na własne oczy widzimy, jak kroi świeże, krwiste mięso oraz ze starannością dobiera przyprawy, by zbadać smak. Dzięki szerszej perspektywie dostrzegamy, jak blisko okrutnym ruchom noża do czułego podmuchiwania na łyżkę, wypełnioną gorącą potrawą.

„Prawiek i inne czasy” to jedna z tych książek, które nie narzucają się z treścią. Nie doświadczymy nachalnych ekspozycji, filozoficznych komentarzy, czy wszechwiedzącej postaci przekazującej nam światopogląd autorki. Powieść przede wszystkim skupia się na opowiedzeniu historii z perspektywy aktualnych bohaterów. Wspomniane historie z kolei poruszają szereg zagadnień, ale zostawiają nam pole do interpretacji. Autorka poza kipiącym od ludzkich emocji gulaszem, nie podaje nam nic więcej, wnioski i oceny musimy wystawić sami.

Książka niebanalna, kontrowersyjna. Dla jednych objawienie, dla innych rozczarowanie. Ja daje 8/10 i polecam wszystkim nieprzekonanym.

"PODANO DO STOŁU"

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Zbitka opowieści względnie powiązanych ze sobą, które w żaden sposób nie potrafiły mnie wciągnąć. Codzienne historie życiowe opowiedziane filozoficznym językiem, przemyśleniami nad ich sensem, co wcale nie sprawiło, żeby do samego końca pozbyć się pragnienia szybkiego dobrnięcia do finału. Zdecydowanie nieprzystępny dla mnie styl pisania, mimo wszystko doceniam za ciekawą próbę analizy ludzkiego istnienia oraz jego powiązania z otaczającym światem.

Według mnie najlepsza książka zaraz po Księgach Jakubowych.

Według mnie najlepsza książka zaraz po Księgach Jakubowych.

Przeczytałam książkę ze względu na fakt, że autorka została uhonorowana nagrodą literackiego Nobla. Jednak styl autorki i tematyka zupełnie nie jest dla mnie. Po prostu to nie pozycja dla mnie. Niemniej jednak dla wielu może to być wybitna książka.

Każde człowiek ma swój świat.

Każde człowiek ma swój świat.

Nostalgiczna, oniryczna, wielowarstwowa, filozoficzna; wyborna niczym placek z pokoleniowej włoskiej pizzerii. Można o Tokarczukównej powiedzieć wiele, ale pisać to ona potrafi.

Potrzebna, ważna, inspirująca, oczywiście dla mnie. Zapowiedź późniejszych podróży literackich autorki, zwięzła w porownaniu z poźniejszymi dziełami, dlatego nieprzegadana.