Prawiek i inne czasy

1996-01-01
Data 1. wydania:
2010-01-20
Wydawnictwo Literackie
baśniowość II wojna światowa I wojna światowa Kieleckie literatura polska polska wieś przyroda realizm magiczny
literatura piękna
2015-05-14
Inne

Okładka książki Nadzieja Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Juliusz Strachota, Łukasz Orbitowski, Wiesław Myśliwski, Ignacy Karpowicz, Grażyna Plebanek, Jerzy Sosnowski, Hanna Krall, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Jacek Dehnel, Krzysztof Varga, Urszula Kozioł, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Rejmer, Julia Fiedorczuk, Ziemowit Szczerek, Adam Wajrak, Waldemar Bawołek, Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Parys, Przemysław Truściński, Mikołaj Grynberg, Agata Romaniuk, Wojciech Chmielarz, Andrzej Muszyński, Paweł Sajewicz, Jacek Napiórkowski, Katarzyna Boni, Ilona Wiśniewska, Dominika Słowik, Małgorzata Lebda, Paweł Piotr Reszka, Grzegorz Uzdański, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Grzegorz Bogdał, Joanna Gierak-Onoszko
0,0
Nadzieja Andrzej Stasiuk, Ol...
Okładka książki Znak nr 779 Olga Tokarczuk, Oksana Zabużko, Zbigniew Mikołejko, Joanna Rudniańska, Tomáš Halík, Julia Fiedorczuk, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Joanna Guszta, Katarzyna Sarek, Anna Marchewka, Józef Kwaterko, Eliza Kącka, Elżbieta Żak, Krzysztof Jarosz, Olga Gitkiewicz, Redakcja miesięcznika Znak, Miłosz Puczydłowski, Maciej Topolski
9,5
Znak nr 779 Olga Tokarczuk, Oks...
Okładka książki Nieswojość Olga Tokarczuk, Zdzisław Skrok, Henryk Worcell, Karol Maliszewski, Ziemowit Szczerek, Leszek Koczanowicz, Piotr Jakub Fereński, Marta Leśniakowska, Ilona Witkowska, Magdalena Barbaruk
7,8
Nieswojość Olga Tokarczuk, Zdz...
Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Tadeusz Cegielski, Olga Tokarczuk, Tomasz Raczek, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Marcin Świetlicki, Radosław Romaniuk, Andrzej Werner, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Andrzej Waśko, Paweł Maciejko, Mariusz Koryciński, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Andrzej Barański, Karolina Mendak, Kamila Sokołowska
6,3
Rozmawiamy we ... Tadeusz Cegielski, ...

Nadrabiając niektóre pozycje noblistki zastanawiam się dlaczego nie przeczytałam tego wcześniej 🤦🏼‍♀️. Też tak macie? "Prawiek i inne czasy" to snuta przez kilka pokoleń magiczna historia ludzi mieszkających w Prawieku i okolicznych wsiach. Po za tymi granicami świat może istnieje, a może droga na Kielce jest tylko ułudą.
Czas w Prawieku należy do wszystkich - Kłoski,...

Pięknie napisana seria bardzo sugestywnych obrazków. Podoba mi się.

właśnie skończyłam czytać ponownie i wiem, że na pewno jeszcze do niej wrócę. jest naprawdę piękna i mądra.

Piękna historia, świetnie pokazująca to, co Olga Tokarczuk nazwała w przemowie noblowskiej "czułością narratora". Jest i mit, i historia, i piękno oraz nieuchronność przemijania, i metafizyka.
Jeśli ktoś nie zna twórczości Olgi Tokarczuk, warto przygodę z jej prozą rozpocząć albo od tej powieści, albo od książki "Dom dzienny, dom nocny".

"Prawiek i inne czasy" to jedna z najbardziej zmysłowych książek jakie czytałem. Cała powieść jest jednym, wielkim i odczuwalnym obrazem. Ciekawym doświadczeniem było uczestniczenie w życiu wielopokoleniowej rodziny. Towarzyszyć im od I Wojny Światowej aż do PRL-owskich realiów. Niesamowita była obrazowość i doznania jakie zapewniła czytelnikowi. W trakcie czytania można...

Trudno napisać niedoskonałą opinię o książce, której warstwa językowa jest wyjątkowa i delikatna.

Twórczości p. Olgi dotychczas nie znałam, a szkoda, po twórczość tę ostatnio sięgnęłam ze względów wiadomych.

Nie zachwycam się Prawiekiem z powodu Nobla, to nie ma w ogóle znaczenia. W zasadzie do tej literatury podchodziłam z pewną dozą rezerwy - w końcu wśród oczytanych...

Olga Tokarczuk korzystając z mitu polskiej wsi tworzy historię kilkupokoleniowej rodziny, wplatając w nią elementy duchowości. To właśnie one sprawiają, że książka ta zostanie w czytelniku na długo-przede wszystkich w naszych sercach. Uwrażliwi nas na cierpienie, krzywdę zło, radość,

Osadzenie fabuły w XX w. bardzo mi się spodobało. Pierwsza jego połowa obfitowała w...

Istnieją takie książki, które hipnotyzują, czytasz je jednym tchem. Istnieją takie zdania, których nigdy się nie zapomina, zostają z Tobą na zawsze.
Do takich pozycji należy “Prawiek i inne czasy”.
Tematem przewodnim książki jest przemijanie człowieka i jego bezradność w obliczu niezwykle szybko mijającego czasu.
Jesteśmy świadkami zwyczajnego życia mieszkańców Prawieku,...

Ustawiłam sobie opinie od najniższej do najwyższej i tak sobie czytam komentarze na temat tej książki. Że infantylna, głupia, nudna, hitem było porównanie do "twórczości" Blanki Lipińskiej. No i oczy mi wyszły z orbit, a ręce to mi opadły do samej ziemi. Ten kraj naprawdę potrzebuje gruntownej reformy edukacji.

warto przeczytać! to książka, do której napewno wrócę i będę chciała ją mieć u siebie w domu, aby sięgać często :)

Dyskusje

8 783