Prawiek i inne czasy

Okładka książki Prawiek i inne czasy Olga Tokarczuk
Okładka książki Prawiek i inne czasy
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2015-05-14
2015-05-14
baśniowość II wojna światowa I wojna światowa Kieleckie literatura polska polska wieś przyroda realizm magiczny
Inne

Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1/2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olga Tokarczuk
Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olg...

Mozaika składające się na XX-wieczne losy ludzi i naszej ziemi. Fragmentaryczna, a składająca się w przepiękną całość.

"Prawiek i inne czasy" to powieść napisana pięknym, choć prostym językiem. Autorka dotyka w niej bardzo delikatnie, choć bezpośrednio ludzkiego życia, targanego przez okrucieństwo wojny, przeplatane radosnymi wydarzeniami, niosącego pewną tajemnicę i podążające za odwiecznym rytmem przyrody, która nieustannie się odradza. Losy bohaterów przeplatają się ze sobą, co tworzy harmonijną całość. Czytelnik obserwuje ich od narodzin aż po śmierć.
Z pewnością jest to doskonała powieść dla Czytelnika, który rozpoczyna swoją przygodę z literaturą noblistki. Piękny język, harmonijna fabuła i brak moralizatorskiego tonu.
Muszę jednak uczciwie przyznać, że mimo to odczuwam pewien niedosyt.

Arcydzieło!

Arcydzieło!

Olga Tokarczuk ma rękę do tytułów - i to trzeba jej przyznać. Co zaś tyczy się treści, po przeczytaniu jej świetnego debiutu ("Podróż ludzi Księgi"),nie trafiłem już na żadną książkę tej autorki, która satysfakcjonowałaby mnie na wszystkich płaszczyznach.

"Prawiek i inne czasy" jest napisany trochę naiwnie, z Coelhowskimi myślami i czerstwymi banałami, zamazaną konstrukcją, piórem, które nie różni się od przykładowej Dominiki Słowik i innych autorów pretendujących do tzw. prozy środka.

Miła jest, prawda, pewna oniryczność tej powieści, delikatne rozmazanie przywodzące na myśl realizm magiczny, jakaś bliżej nieokreślona, kobieca delikatność narracji i świata przedstawionego. Całość jednak, a tak należy przecież oceniać książki, nie przekonuje mnie, by dać więcej niż 6 gwiazdek. Z drugiej strony "dobra" (6),to przecież też nie żadna niska ocena.

Schematyczna, powierzchowna książeczka, która przypomina szkielet, plan powieści niż mięsistą, wykończoną powieść. Nie bardzo wiem, co się w niej ludziom podoba. Owszem, są tam dobre pomysły, ale to wszystko jest jakby niedokończone, nierozwinięte, niepogłębione.

„Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata”

Moje zainteresowanie twórczością Olgi Tokarczuk nie gaśnie. Każdą nową przeczytaną książką mnie zaskakuje i wciąż chcę sięgać po nowe pozycje.
Tytułowy Prawiek to fikcyjna wieś, położona niedaleko Kielc. Fabuła książki skupia się wokół mieszkańców Prawieku, poczynając od 1914 roku po lata osiemdziesiąte. Losy głównej bohaterki Misi przeplatają się z pogmatwanymi losami wielu pobocznych bohaterów. Ich ścieżki przeplatają się i mają na siebie wpływ, często uzupełniają się. W tle śledzimy historię Polski, I i II wojnę światową i jakich dokonały spustoszeń w życiu mieszkańców tej niewielkiej miejscowości.
Autorka pokazuje w magiczny sposób, oddziaływanie przyrody na funkcjonowanie świata. Śledzimy też zmagania człowieka z samym sobą, ze swoją moralnością, religijnością i wrażliwością na losy drugiego człowieka. Sceny wzbudzające współczucie i podziw przeplatają się ze scenami pełnymi odrazy i okrucieństwa. Jest to wyjątkowa powieść o codzienności, zwykłym życiu i jego przemijaniu.
W mojej ocenie jest to literatura doskonała.

„Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata”

Pomijając smutne wątki, po przeczytaniu „Prawieku” pozostają w głowie cudowne wrażenia polskiej wsi, widoki przyrody, zwykłego życia. Czułam się jak po przeczytaniu „Opowiadań” Iwaszkiewicza.

Według mnie to dobra książka, by zacząć przygodę z literaturą Noblistki.
Ona pobudza wyobraźnie i zaostrza zmysły na kolejne dzieła autorki.
W tej historii łatwo znaleźć sobie bohatera, któremu się kibicuje i innego, którego się nienawidzi.
Opisy przyrody są bardzo dopracowane a mieszkańcy Prawieku i okolic nietuzinkowi.

Według mnie to dobra książka, by zacząć przygodę z literaturą Noblistki.
Ona pobudza wyobraźnie i zaostrza zmysły na kolejne dzieła autorki.

Absolutnie wspaniała!!!! Czyta się z zapartym tchem. Moja ulubiona książka Tokarczuk. Polecam każdemu, kto jeszcze nie zna jej twórczości, zacząć właśnie od tej pozycji. Perełka!

To moje pierwsze spotkanie z Tokarczuk. Do tej lektury podchodziłem ostrożnie, z pewnymi obawami o to czy podołam zrozumieć, poczuć tak wielką sztukę. Od dnia przyznania nagrody Nobla autorce minęło sporo czasu, a ja dopiero teraz odważyłem skonfrontować się. Mam krytyczne zdanie na temat tej nagrody a i do wszelakich autorytetów podchodzę bardzo ostrożnie. Bałem się rozczarowania i powracającej wątpliwości czy to aby ze mną może jest coś nie tak. Nie znam jeszcze innych dzieł pisarki, ale wszystkim borykającym się z podobnymi wątpliwościami jak ja, śmiało polecam zapoznanie się z nią właśnie od tej powieści. To jest wyjątkowa proza, wyjątkowa opowieść rodząca wyjątkowe przeżycia. Rzadko zdarza mi się, by po zakończonej lekturze, w kolejnych dniach wracać myślami do bohaterów i wydarzeń. Tu wciąż o nich myślę, gdyż to opowieść o przemijaniu, które i moim jest udziałem. To piękna i poruszająca opowieść kilku pokoleń, kilku mieszkańców Prawieku, których życie mieli czas niczym ojciec Misi ziarna kawy w ręcznym młynku. To historia wsi i przemian społecznych na przestrzeni niemal całego XX wieku. Wszystko to napisane prostym acz pięknym językiem. Nie ma tu kwiecistych metafor, sążnistych zdań wielokrotnie złożonych, przydługich opisów przyrody. Jest za to kwintesencja treści. Każde zdanie jest potrzebne, każdy akapit niesie poruszenie.