1945. Wojna i pokój

Nominacja w plebiscycie 2015
Magdalena Grzebałkowska Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej historia
Agora
Inne

Oficjalne recenzje i

Rewers czasów (po)wojennych

[ 51 ] Link do recenzji

Bardzo dobra książka. I w sumie te trzy słowa wystarczą.
Szczególnie cenna pozycja dla osób, które interesują się tym okresem historycznym, ale też społecznym. Z naszej perspektywy 1945 to po prostu koniec wojny i radość ze zwycięstwa. Jak się okazuje to pozór.
Szczególnie w Polsce, która nie została wyzwolona, a jedynie zmieniła okupanta...

Wyjątkowa, pasjonująca i poruszająca opowieść o odradzającej się Polsce i ukazanie dramatu powojennego życia. Nie jest to jednak typowa historyczna narracja, a ciekawa i pisana lekkim piórem reporterska historia o ludziach i miejscach w nowej rzeczywistości po 1945 roku. Jest to książka, która zostaje w Tobie!

Ciekawa pozycja. Jedne reportaże lepsze, drugie mnie ciekawe ale ogólnie warto

Wyjątkowa książka.
Bardzo dobrze pokazuje życie ludzi w roku 1945. Niepewność, przesiedlenia, powroty w rodzinne strony, poszukiwanie członków rodziny, a w tle zniszczone miasta i ogrom trupów. Wszystko to powoduje, że czytelnikowi pęka serce. W głowie się nie mieści, że człowiek człowiekowi zgotował ten los.

genialny pomysł z zamieszczeniem ogłoszeń prasowych z epoki:)
Bardzo dobra książka. bardzo warto i bardzo trzeba:)

Na półkach: , , , ,

Książka pozwola inaczej spojrzeć na losy ludzi po II Wojnie Światowej, ukazując że pomimo zakończenia wojny nadal cierpią, umierają, starają się przetrwać, kochają i co najważniejsze- wciąż żyją. Budząca niesamowite refleksje nad naszym współczesnym życiem, pokazująca bez żadnych hamulców, że wiemy o sobie tyle jako o czlowieku na ile zostaliśmy sprawdzeni przez los.
Polecam

Rok 1945, to był dziwny rok.
Niby już po wojnie, ale jeszcze nie do końca pokój. Niby wyzwolenie, niby wolna Polska, a wszędzie pełno Niemców i Ruskich i nietrudno stracić życie, czy to przez głód, mróz, czy od przypadkowej (celowej) kuli. Magdalena Grzebałkowska zabiera czytelnika w to niezwykłe miejsce w czasie i przestrzeni, przedstawia losy ludzi doświadczonych przez...

Tragiczne losy narodów i ich następstwa. Konglomerat katów z ofiarami. No i tragiczne następstwa.

Dużo ciekawych historii ludzi po zakończeniu wojny, jednak jakoś źle się czyta te książkę, często nie mogłem ogarnąć o czym lub o kim pisze autor

Wspaniały reportaż, od którego nie mogłam się oderwać.
Najbardziej zapadły mi w pamięć rozdziały o katastrofie statku Wilhelm Gustloff, o festung Breslau i przechodzeniu wypędzonych Niemców przez zamarzniętą mierzeję.
Książka to świetnie napisane i zebrane wspomnienia ludzi, dla których rok 1945 nie był tylko końcem wojny, ale był początkiem nowego życia. W nowym kraju,...

Dyskusje

2 844