Historia nowego nazwiska

Nominacja w plebiscycie 2015
Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 2) literatura piękna
Storia del nuovo cognome
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Sonia Draga
dziewczyna literatura włoska nastolatka Neapol odmiana losu poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości powieść obyczajowa uczucie Włochy
Storia del nuovo cognome
Genialna przyjaciółka (tom 2)
literatura piękna
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Inne

Wspaniała druga część powieści o Elenie i Lili. Czyta się szybko i wciąga z każdą następną stroną coraz bardziej. Serial HBOGO bardzo wiernie odzwierciedla książkę.

Jestem zachwycona - nie potrafię określić co takiego uzależniającego w sobie ma ta książka, ale nie mogłam się od niej oderwać! Pierwsza cześć cyklu była dobra, ale nie porwała mnie zbytnio, dlatego zwlekałam z sięgnięciem po drug tom. Uważam, że "Historia nowego nazwiska" jest o wiele lepsza od "Genialnej Przyjaciółki", chociaż utrzymana w podobnym klimacie. Gorąco...

Pewnie moja opinia nie spotka się z ciepłym przyjęciem wśród fanów Ferrante. Czytadło. Dla mnie trochę popłuczyny pierwszego tomu. O ile tam była jeszcze jakaś tajemnica, pojedyncze zagadki rzucone co kilkaset stron (jak zakończy się wyprawa dziewczynek do don Achillego, czemu pani Oliviero nagle stała się tak obojętna, czy wręcz wroga wobec Lili), o tyle tutaj to zwykła...

Brak słów by opisać jak dobre to było

Dwa tomy w ciągu doby! Tak, kolejne strony przelatywały mi między palcami, aż sama się trochę zdziwiłam. Możliwe, że to kwestia tego, że już widziałam serial, więc fabuła była mi od początku znana. Jednak niczego nie żałuję, oczywiście. Książka wypada świetnie, nie nudzi, a tylko wzmaga zainteresowanie następnymi częściami. Zwłaszcza w sytuacji, gdy jeszcze musimy poczekać...

Książka bardzo spokojna, akcja powolna, właściwie mało się dzieje. Przyjaźń między Lilą a Eleną raczej tylko umowna, nie ma nic wspólnego z prawdziwą przyjaźnią. Nawet nieźle się czyta, ale szału nie ma.

Wahałam się między 9 a 10, bo zdarzył się taki moment, że było mi nudno. No, ale jeden taki moment, na tyle stron, to chyba jednak wybaczę autorce i zrzucę to raczej na być może swoje rozkojarzenie, a nie jej pogorszenie umiejętności opowiadania. Ferrante opowiada tak, jak nikt inny. To już trzecia moja jej książka i w planach mam przeczytać wszystkie. Ona mnie rozumie...

Im dalej, tym mocniej sympatyzuję z Eleną . A im więcej czasu autorka poświęca Linie, tym bardziej czuję się poirytowana.
Bardziej spodobała mi się część pierwsza - wydała mi się wielowątkowa, szybsza, po prostu "włoska".
Ta - momentami nieznośnie - skupia się na historii Liny. Na szczęście końcówka obiecuje mi więcej Eleny, więc od razu biorę się za kolejną część!

Dalsze losy już starszych przyjaciółek, inne problemy inne etapy w życiu każdej, warto przeczytać całą serię przygód Lili i Eleny

„Historia nowego nazwiska” jest jeszcze lepsza niż „Genialna przyjaciółka”. Jest przede wszystkim dojrzalsza, bohaterki są dojrzalsze i ich myśli i czyny już tak nie drażnią infantylnością. Jest tu też więcej przepychanek i zwrotów sytuacji, ale nie w tym rzecz. Lena jest bardziej świadoma, nie jest już ślepą kopią, ślepym naśladownictwem, teraz już wie. Wie, że jej myśli i...

Dyskusje

2 421