Księgi Jakubowe

Olga Tokarczuk powieść historyczna 912 str.
Wydawnictwo Literackie
powieść historyczna
literatura polska wielokulturowość herezja literatura polska Podole powieść historyczna Rzeczpospolita Obojga Narodów XVIII w. XVIII w. Żydzi

Wydawnictwo Literackie
powieść historyczna

Porównaj ceny i

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Historia jednej herezji

152 Link do recenzji

Absolutne arcydzielo literatury. Gdyby Tokarczuk napisala w zyciu tylko jedna ksiazke - to wlasnie za nia powinna dostac Nobla. Ogrom misternie splecionych opowiesci, nie sposob sie oderwac.

Księgi Jakubowe to trzecia książka Olgi Tokarczuk, którą przeczytałam i jak dla mnie jest to pozycja wybitna.Chylę czoło przed autorką za jej wiedzę oraz niezwykłą kreatywność w opowiedzeniu historii Jakuba Franka na tle historii Polski XVIII wiecznej. Niezwykle plastyczne opisy miejsc i postaci, gdzie zarówno Żydzi jak i Polacy są pokazani jako dobrzy i źli , bo tak...

Mogę napisać tylko jedno. Po przeczytaniu Ksiąg Jakubowych, a wcześniej jeszcze Prowadź swój pług przez kości umarłych, żałuję, że dopiero Nagroda Nobla skłoniła mnie do przeczytania książek p. Olgi Tokarczuk. Dobrze, że już wiem ile traciłem. Jeśli pozostałe książki utrzymają poziom, p. Olga Tokarczuk zostanie moim ulubionym autorem (obok Jose Saramago, którego chyba nikt...

Ufff, przeczytałem. Niezła cegła. Czyta się ogólnie bardzo dobrze. Sporo akcji, interesujące wydarzenia, bardzo dokładny opis realiów i codzienności tamtych czasów. Wady które mi nieco utrudniały czytanie (choć dla innych mogą to być zalety), to język - dużo staropolskiego, wysublimowane słownictwo i ilość bohaterów godna książki telefonicznej. Do tego doszła jeszcze zmiana...

Obiecałam sobie, że to moja ostatnia pozycja Tokarczuk w całej mojej czytelniczej karierze. Ogólnie książka mogłaby być bardzo udana gdyby nie została rozwleczona ponad czytelniczą wrażliwość mojego typu.

Plusy:
- temat bardzo ciekawy (zgodny z moimi zainteresowaniam), akcja osadzona w historii (jak lubię)
- autorka bez obaw pisze o naszych narodowych przywarach, głośno...

Niesamowita, ponad 900-stronicowa podróż po historii XVIII wieku, Rzeczypospolitej i nie tylko. Do tej książki potrzeba spokoju, czasu i małej lampki w kącie pokoju, bo tylko wtedy usłyszy się płynące z niej dźwięki i poczuje zapachy jarmarków i chat. Warto, zdecydowanie warto.

Pozycja z góry pisana pod granty unijne i uznanie lewackiego salonu, książka przesiąknięta ideologia politycznej poprawności. Nie dobrnąłem do końca przez ten bełkot. Nie polecam.

Wierzę, że podczas lektury udało mi się być bliżej światła.

Książka nie jest lekturą łatwą, choć zdecydowanie dającą ogromną przyjemność czytelnikowi. Niesamowita staranność o szczegóły daje wspaniałą ucztę poznawczą. Ale to co najważniejsze, autorka inspiruje do myślenia o czynnikach kształtującą rzeczywistość ludzi. I tę rzeczywistość, która otaczała bohaterów w XVIII w, ale też i naszą współczesną.

Dyskusje

6 118