Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami

Okładka książki Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami Michael Schulman
Logo Lubimyczytac Patronat
Marginesy
2024-02-28
2024-02-28
Jan Dzierzgowski

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (74) / 2024 Marta Hermanowicz, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Błażej Kurowski, Karolina Lewestam, Katarzyna Nandzik, Edward Pasewicz, Michał Potocki, Redakcja magazynu Pismo, Michael Schulman, Andrzej Sosnowski, Aleksandra Zielińska, Sylwia Zientek
Pismo. Magazyn... Marta Hermanowicz, ...

Wyróżniona opinia i

Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami

przeczytanych książek 241 napisanych opinii 154

Ciekawa i wartościowa opowieść o początkach Oskarów, największych wtopach, walkach między wytwórniami i dramatach.
Nie jest to kompletna kronika, a raczej zbiór wybranych wydarzeń i osób. Początki są opisane najbardziej wnikliwie i dokładnie i choć tamte filmy i ludzie są dosyć odlegli dla zwykłego fana to można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Później skaczemy dekadami, ale tu z kolei można poznać kulisy wydarzeń, które sami pamiętamy.
Zdecydowanie warto - dla hobbystów i miłośników kina pozycja obowiązkowa.

Książka kompletna. Autor pisze wartko, przechodząc płynnie każdą dekadę Akademii, korzysta z morza źródeł, a przy tym nie obawia się poruszać niewygodnych tematów. Fantastyczna przygoda dla każdego kto kocha kino.

Tak bardzo cieszymy się, że “Oscarowe wojny” Michael Schulmana trafiły w nasze ręce, tym bardziej że Kamil jest ogromnym fanem Oscarów i co roku ogląda transmisję z gali, zarywając noc, a wcześniej oglądamy wszystkie nominowane filmy! To była naprawdę fascynująca lektura!

Schulman bardzo rzetelnie opowiada historię powstania nagrody, a wcześniej kulisy utworzenia Akademii Filmowej, która złote statuetki przyznaje. Zaczynamy więc od lat dwudziestych, kiedy to filmy dźwiękowe rozpoczęły prawdziwą rewolucję w świecie filmu, powoli, choć nieuchronnie zastępując nieme obrazy. Autor podzielił książkę na 11 dużych rozdziałów, w których przechodzi przez kolejne dzieje najsłynniejszej nagrody filmowej, opisując związane z nią konflikty, afery i wyzwania. Właśnie tak jak wskazuje podtytuł: “Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami” książka przedstawia nieco ciemniejszą stronę nagrody - tę, której nie widać na przepełnionej blichtrem transmisji z gali. Jak można łatwo się domyślić, nie wszystko wygląda tak różowo i elegancko, jak my to widzimy. Za nagrodą stoją ogromne pieniądze, wpływy, koneksje i całe życie tysięcy ludzi, i choć absolutnie nie chcemy powiedzieć, że Oscary są stricte polityczne, to jednak historia pokazuje, że niejednokrotnie decyzja o przyznaniu bądź nieprzyznaniu nagrody nie była podejmowana jedynie na podstawie walorów artystycznych. Czy da się tego w pełni uniknąć? Chyba jest to bardzo trudne, więc trzeba się pogodzić z tym, że stworzenie całkowicie niezależnej nagrody prawdopodobnie nigdy nie nastąpi.

Mimo wszystko oscarowy świat kusi i pochłania, a jego historia jest niezwykle fascynująca. Książka jest naprawdę obszerna (niecałe 600 stron samej treści na dużym formacie stron, z nielicznymi zdjęciami),jednak dla prawdziwego fana filmu jest to lektura tak pochłaniająca, że czyta się ją z zapartym tchem. Dla osoby, która tylko pobieżnie chce poznać kulisy Hollywood ta książka może się okazać nieco zbyt sążnista, ale dla osób interesujących się filmem jest to zdecydowanie lektura obowiązkowa!

Książkę przeczytałam w ramach przygotowania do pisania artykułu na temat Hollywood. Ten tytuł pełny jest opisów dram pomiędzy poszczególnymi aktorami, reżyserami czy wręcz organizacjami. Dużo ciekawostek, anegdot oraz zdjęć. Ciekawa pozycja, chociaż raczej dla osób które interesują się typowo rozrywkowym aspektem Oscarów.

Gdy zobaczyłam propozycję recenzji tej książki, to zawyłam z radości, bo kocham stare Hollywood i dlatego zbieram lalki, które przedstawiają gwiazdy tamtych czasów. A tu taka cegła, ponad 600 stron sekretów, plotek i informacji, o których nie mieliśmy pojęcia najważniejszych osób tamtych czasów! Choć książka bardzo gruba i ciężka, to nie można się od niej oderwać nawet na chwilę, wciąga jak narkotyk. Teraz na Hollywood i Oscary patrzę zupełnie inaczej.
Sporo dowiedziałam się o moich ulubionych gwiazdach, a także właścicielach pierwszych wytwórni, producentach, reżyserach oraz innych ludziach, bez których nie byłoby kina. Poznałam historię pierwszych filmów z dźwiękiem, jaki był opór przed nowościami-wynalazkami kina. Wiele smutnych historii ludzi filmu jest w tej książce.
Patrząc na dzisiejszy świat Hollywood to niewiele się zmieniło. Nadal są afery, rozwody i zdrady wśród gwiazd. Rozsiewanie plotek, walka o angaż, powtórzyły się też strajki. Wtedy i teraz ludzie kina zawalczyli o swoją przyszłość. A w tym wszystkim najważniejsza nagroda kina-Oscary. Czy są tym samym, co kiedyś? Jak zmieniło się postrzeganie tego święta kina? Mam raczej negatywne spojrzenie na tę sprawę. Najważniejsza jest poprawność polityczna- nikogo nie można obrazić. Prowadzący ścigają się ze sobą, kto zrobi największe show. Często wychodzi z tego... I oczywiście, jak prawie od 100 lat najważniejsza jest polityka, nie sztuka. Smutne...

Autor zaczyna swoją opowieść w czasach, kiedy to największe i najbardziej wpływowe wytwórnie filmowe wraz z ich właścicielami dzierżą władzę w Hollywood. Przedstawia początki istnienia Akademii Filmowej, podsuwając nam historie dotyczące aktorów, reżyserów, scenarzystów i wielu innych osób, bez których świat filmu by nie istniał. W „Oscarowych wojnach” znajdziemy, oprócz szczegółowej kroniki nagrody, historie, które rozgrywały się nie tylko na scenie, ale także po za nią. Dzięki pracy, którą wykonał Schulman podglądamy blichtr czerwonego dywanu i gwiazdy prezentujące się na nim w blasku fleszy reporterów z całego świata. Zaglądamy za kulisy, które obfitują w dramaty, skandale i ogrom emocji, których nie widać na szklanym ekranie podczas transmisji z rozdania Oscarów w Dolby Theatre.
Od 1929 roku, czyli od momentu wręczenia pierwszych Oscarów, ceremonie stały się jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń. Polegają nie tylko na samej uroczystości, podczas której nagrody przyznawane są w wielu kategoriach (m.in. najlepszy film, reżyser, scenariusz, aktor, muzyka),ale bywa że stają się okazją do wyrażania poglądów politycznych, społecznych i kulturalnych. Ceremonie od lat stanowią także przedmiot dyskusji na temat reprezentacji różnorodności w kinie oraz sprawiedliwości społecznej. „Oscarowe wojny” to nie tylko kronika nagrody, ale także możliwość podejrzenia tego jak kształtował się świat kina przez ostatnie sto lat.

„Ameryka nie ma rodziny królewskiej. Ma Oscary”, które od prawie 100 lat są najbardziej prestiżową nagrodą w świecie filmu. Nowojorczyk, Michael Schulman, redaktor pisujący do takich czasopism jak New Yorker, New York Times czy Vanity Fair, podjął się spisania historii wręczania tej nagrody, ujawniając kulisy powstania Oscarów od początku lat 20-tych ubiegłego stulecia....

Wow! Chyba nie czytałem lepszej książki dotyczącej kulis mainstreamowego przemysłu filmowego.

Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisania złotem, potem i łzami z całą pewnością nie jest pozycją dla każdego. To zbiór historii, które nieraz tylko w niewielkim stopniu zainteresują przeciętnego kinomaniaka. Jest to książka przede wszystkim dla wielkiego fana Hollywood oraz Nagród Akademii Filmowej. Ciekawa kopalnia wiedzy, ale przy tym bardzo ciężka lektura – dosłownie i w przenośni. Mimo wszystko jednak wciąż nie najgorzej pokazuje ona, to, z czego słynie Hollywood: że sny o robieniu filmów nie zawsze są tylko nierealną fantazją.

Całą recenzję przeczytasz tutaj: https://popkulturowcy.pl/2024/03/21/oscarowe-wojny-historia-hollywood-pisania-zlotem-potem-i-lzami-recenzja-ksiazki/

Ależ to była podróż!
Zaczynając czytać myślałam, że mam do czynienia z prostymi sprawozdaniami z poszczególnych oscarowych gali. Nic bardziej mylnego. To BARDZO obszerna historia Akademii Filmowej i Hollywood napisana prostym językiem, dzięki czemu czyta się naprawdę dobrze.
Autor zaczyna swoją opowieść naprawdę od samego początku - lat 20 XX wieku, kiedy potężne wytwórnie filmowe i ich bogaci właściciele trzymają całą władzę w Hollywood. Widzimy początki Akademii, pierwsze rewolucje i rozwój kina. Poznajemy historie wielu aktorów, scenarzystów, reżyserów i osób odpowiedzialnych za marketing. Stopniowo przechodzimy przez całe dekady kinematografii. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy jaką autor wykonał nad tą książką.
Książka jest naprawdę bardzo obszerna, a przedstawione opowieści mają z grubsza ten sam schemat, więc jeśli ktoś nie interesuje się historią kina, aktorami i Oscarami może się zmęczyć. Mi samej przeczytanie zajęło rekordowo dużo czasu, ale nie ze względu na styl czy język. To akurat bardzo mi podpasowało i czytając łatwo wyobrażałam sobie przedstawione wydarzenia, a kulminacyjne momenty (oscarowe gale) nawet momentami sprawiały, że stresowałam się z kandydatami do nagrody, mimo że znałam ostateczne wyniki 🙈
Wspaniała przygoda w filmowym świecie dla wszystkich fanów kina.

Ależ to była podróż!

Książka nieco męcząca, bo stale powtarza się w niej opis podobnych sytuacji. Ciekawa, ale męcząca.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami