Sześć światów Hain

Oficjalne recenzje i

Bogactwo kosmicznych społeczeństw

[ 29 ] Link do recenzji

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu powieści, a w zasadzie zbioru opowiadań. W większości takich zbiorów są opowiadania lepsze i gorsze i to miało miejsce również tutaj.
Z jednej strony książka daje dużo do myślenia. O nas ludziach, naszym wpływie na innych, na środowisko na otaczający nas świat. Pokazuje do czego może doprowadzić skrajność w naszych poglądach. Po mimo...

sposób w jaki pisze autorka to literatura najwyższych lotów, język jakim się posługuje to czyste piękno, opisy stworzonych światów, niuanse myśli bohaterów, tak powinno się pisać, dla mnie literatura idealna

O to przykład tego, że całość może być większa niż suma części. A przynajmniej lepsza. Dopiero czytając cykl Ekumeny jako całość dostrzega się pełny zamysł Autorki. Pokazania świata, do którego powinno się dążyć. Opartego na wymianie idei, współpracy, szukaniu pełni zrozumienia i porozumienia. I wynikającej z tego akceptacji i szacunku dla różnorodności, wręcz pewnego...

Po zapoznaniu się z całym cyklem Ziemiomorza utarło się w mojej głowie takie powiedzonko, że dla mnie Le Guin kończy się na pierwszych trzech powieściach tejże serii. No, ale przecież byłoby to stwierdzenie bardzo na wyrost gdybym chociaż nie spróbował zapoznać się z cyklem Haińskim, który również jest bardzo popularny wśród wielu oddanych fanów. Małpując trochę klasyczną...

Niesamowite, że wszystkie sześć powieści zawartych w tym zbiorze, pomimo dość zróżnicowanej tematyki, trzyma ten sam rewelacyjny poziom.

Nie ma co się zastanawiać. Coś dla fanów hard sci-fi i socjologii. Historie spójne i wciągające, światy piękne i bogate, a bohaterowie rozbudowani pełni emocji i przemyśleń. Język bardzo przystępny i lekki. Do tego w pięknym wydaniu. Po...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może nawet 10?

Dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka, bo to dzięki nim sięgnęłam po Ziemiomorze tego samego wydawnictwa, a dzięki temu poznałam pióro Ursuli K. Le Guin.

Piękna seria science fiction. Piękna, ale zdecydowanie nie o samych szczęśliwościach. Powiedziałabym, że wręcz przeciwnie i za to jestem bardzo wdzięczna autorce. Za godziny rozmyśleń o problemach...

Rozmach i wielopoziomowość jak u Herberta, proza naszpikowana znaczeniami, odniesieniami. Trochę długa, ale i tak warto.

Wspaniała lektura! Znałam jedynie "Lewą rękę ciemności", nie żałuję przeczytania po raz kolejny.
Fantastyka na wysokim poziomie, zmuszająca do myślenia ale i wciągająca bez reszty.

Tym razem jest to zbiór sześciu powieści z cyklu Hain. Historie ludzi i nie-ludzi gdzieś w dalekiej galaktyce są zaskakujące bliskie emocjonalnie nam tutaj na Ziemi.

To tzw. fantastyka antropologiczno-socjologiczna. O innych kulturach - różnicach kulturowych - czyli także odmiennych wartościach, dążeniach, celach.
Jestem zafascynowana wyobraźnią i kreatywnością autorki, wspaniałą umiejętnością tworzenia nowych cywilizacji na bazie naszych, ludzkich.
Podziwiam jej tęsknotę za idealnym społeczeństwem i świadomość, że nie ma takiego.

Dyskusje

1 354