Sześć światów Hain

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Bogactwo kosmicznych społeczeństw

29 Link do recenzji

Tym razem jest to zbiór sześciu powieści z cyklu Hain. Historie ludzi i nie-ludzi gdzieś w dalekiej galaktyce są zaskakujące bliskie emocjonalnie nam tutaj na Ziemi.

To tzw. fantastyka antropologiczno-socjologiczna. O innych kulturach - różnicach kulturowych - czyli także odmiennych wartościach, dążeniach, celach.
Jestem zafascynowana wyobraźnią i kreatywnością autorki, wspaniałą umiejętnością tworzenia nowych cywilizacji na bazie naszych, ludzkich.
Podziwiam jej tęsknotę za idealnym społeczeństwem i świadomość, że nie ma takiego.

Po zapoznaniu się z całym cyklem Ziemiomorza utarło się w mojej głowie takie powiedzonko, że dla mnie Le Guin kończy się na pierwszych trzech powieściach tejże serii. No, ale przecież byłoby to stwierdzenie bardzo na wyrost gdybym chociaż nie spróbował zapoznać się z cyklem Haińskim, który również jest bardzo popularny wśród wielu oddanych fanów. Małpując trochę klasyczną...

Świetne wydanie.

Po wielu latach (bez mała czterdziestu) wróciłem do Le Guin. Nareszcie mogę przeczytać całe cykle. Kiedyś (młodzi czytelnicy pewno znają to tylko z opowieści rodziców) książki się zdobywało (antykwariaty, znajomości w księgarniach) i często tylko niektóre pozycje z serii.
Dobre pisarstwo się broni i to widać. Oczywiście nostalgia także się liczy. Chciałem dać 9 *, ale się...

Zupełnie inna sprawa niż Ziemiomorze. Trudno mi się czytało, zwłaszcza ostatnią powieść. Jest parę ciekawych refleksji dotyczących wolności, strachu i zaufania obcemu, ale postaci zachowują się naiwnie, karykaturalnie, w dialogach dużo jest idealizmu, akcji za to momentami brakuje. Raczej nie polecam.

W ciekawym wstępie do "Lewej ręki ciemności" autorka neguje rolę science fiction w przewidywaniu przeszłości, podkreślając, że jest to literatura komentująca czasy, w których powstaje. Jeśli czytać "Sześć światów Hain" mając na uwadze, że teksty zostały napisane około 50 lat temu i muszą być przez to inne, to jest to przyjemna lektura. Może wydawać się trochę naiwna przez...

Sześć powieści zebranych w jednym tomie. Ponad 900 stron czystej radości czytania. Pięć z nich było dla mnie zupełną nowością. Z ogromną ciekawością śledziłam losy nieznanych mi bohaterów. Jednak największą przyjemność sprawiło mi przeczytanie po raz trzeci opowiadania "Lewa ręka ciemności". Jest to zdecydowanie perła tego zbioru i w ogóle absolutny majstersztyk S-F....

Ja nie,umiem napisać,mądrej wielkiej opinii.O tej książce,bo wydarzyło się tu.Mnóstwo rzeczy,było cudownie czytać.
I to tyle.

Sześć światów. Sześć żywotów przedstawionych oczami różnych ludzi. Różne postury, różne kultury, różne ścieżki ewolucji, ale jeden prawdziwy gatunek - Hainowie. Wielcy wyzwoliciele i wielcy ciemiężyciele.
Wśród tego, Ziemia, wyjałowiona, walcząca o okruchy, gdzie ludzie z Ziemi nie są już dumni, ale są zaszczuci przez samych siebie.
Wybitna autorka, która tak niedawno...

Dyskusje

1 282