Bieguni

Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
ciało człowiek literatura polska podróż samotność śmierć współczesna obyczajowość zło
literatura piękna
Inne

Drogi czytelniku, idź, biegnij, nie zatrzymuj się gnaj. Poruszaj się naprzód choć miałbyś się czołgać ostatkami sił. Poznawaj, słuchaj i podglądaj, to twoje naturalne prawo. Nie bój się, wszystko się zmienia, a my podążamy dalej do nieznanego nam celu, płynnie zmieniamy definicję czasu. Ruch.
Bardzo piękna książka o życiu. To moje pierwsze spełnione spotkanie z naszą...

Czytałam ją długo... Nie ma sensu do niej podejść, aby przeczytać i z głowy;) Książka jest wybitna. Podoba mi się styl autorki. Czytało się przyjemnie. Choć czasem zatrzymywałam się przy opowiadaniu, aby go lepiej zrozumieć;) Polecam 9/10

"Bieguni" to pierwsza książka Olgi Tokarczuk, po którą sięgnęłam. Raczej nie będzie ostatnią. Jednak ten zbiór opowiadań mnie nie porwał.
Opowiadań jest tutaj wiele, trudno jest je zapamiętać, niektóre zapisują się w pamięci, inne ulatują niepostrzeżenie. Oczywiście są ciekawsze, ale i bardzo nudne, które miałam ochotę omijać.
Wszystkie łączy motyw podróży, filozoficzne...

Nudna. Oderwane od siebie opowiadania, przeplatane krótkie myśli i dłuższe historie. Miałam nadzieję że na koniec się ze sobą połączą w genialną całość, ale nie, do końca pozostają bez związku.

Niezbyt głębokie przemyślenia z podróży (gównie samolotem), dużo inspiracji wystawą the body worlds (tej z zachowanymi ludzkimi ciałami), trochę religii i za dużo seksu. Jakieś...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przygotowywałam się do podróży z tą książką dość długo .. z lekkim niepokojem i obawą, czy zrozumiem. Bieguni cierpliwie na mnie czekali. Ciekawość zwyciężyła. Wędrowałam po kolejnych stronach, przesiadając się z opowiadania na opowiadanie z nieznanym dotąd uczuciem głodu, zahipnotyzowana. Nie za daleko i nie za blisko. Wyrwane fragmenty z ludzkiego istnienia....

Jest to zbiór opowiadań/historii. Jedne krótsze, inne dłuższe, przeplatające się ze sobą. Niektóre dość dziwne, wręcz obrzydliwe momentami (preparowanie ciał i ich elementów).

Niestety książka nie trafiła do końca w mój gust. Była po prostu nudna.

Niemniej jednak napisane pięknym językiem, na pewno książka jest godna uwagi.

Niesamowita książka. Można, a nawet trzeba do niej wracać.

Lektura, do której można wrócić, żeby zrozumieć lepiej i pełniej.
Myślę, że każde kolejne podejście, odkryje przed nami inny sens treści
Gorąco polecam

Czas, podróż, zmiany. Jedyne co jest w życiu pewne, to zmiany. Nie ma nic stałego. Ciekawe historie opowiedziane słowami bohaterów, rzeczy które dzieją się mimochodem podczas oczekiwania na cokolwiek, pomiędzy lotami na terminalach, na dworcach, lub na morzu. Podróż przez życie. Młodość, starość, inność, granice się zacierają. Zostaje tylko czas i zmiany.

Czytanie Pani Tokarczuk, to uczta dla mózgu. Jej inteligentny, a zarazem nieprzeładowany sposób pisania odżywia mnie wewnętrznie :)

Dyskusje

9 447