Bieguni

Olga Tokarczuk
1997 ocen 263 opinii
literatura piękna 456 str.
Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
ciało człowiek literatura polska podróż samotność śmierć współczesna obyczajowość zło

Wydawnictwo Literackie
literatura piękna

1997 ocen 263 opinii

Kup książkę

1997 ocen

Temat podróży, przemieszczania się jest mi bardzo bliski, dlatego jest to jedna z najciekawszych książek, które w życiu przeczytałem. Autorka raczy czytelników wieloma wątkami, historiami i płaszczyznami. Po jej przeczytaniu poczułem inne powietrze. Genialna!

Jak na prozę bądź co bądź Noblistki spodziewałem się czegoś dużo lepszego... Tymczasem dostałem infantylne i zalatujące nudą "dzieło", które ciężko mi było nawet dokończyć. Brak w tej książce nie tylko powiązania wielu różnych wątków ale też sensu istnienia wielu rozdziałów. Bo zupełnie nie rozumiem po co barwnie opisywać lotniska, ich sposób funkcjonowania i emocje jakie budzą...

GE-NIA-LNA. Duma z Nobla!!!

1960

To nie tak, że wybrzydzam, nosem kręcę, bo polityka, feministyka czy co tam innego trendy lub na czasie.
Owszem, zgrabność narracyjną dostrzegam w tych fragmentach, okruchach egzystencji nieraz z prawdziwa maestrią zapisanych. Choćby o Rosjance opuszczającej rodzinę albo umierającej córce czarnoskórego poddanego któregoś z bodaj cesarzy.
Bodaj? No właśnie, do diaska! ...

Wypada zapoznać się z twórczością świeżo upieczonej polskiej noblistki pomyślałem i od razu zakupiłem dwa jej dzieła. Przez moment miałem dylemat czy powinienem zacząć od 'Biegunów', czy 'Prawieku', zdecydowałem się na tę pierwszą. Po jej zakończeniu muszę sobie zrobić dłuższą przerwę od twórczości Tokarczuk, ponieważ nabawiłem się swego rodzaju literackiej niestrawności. Tak s...

Nie lubię zbiorów opowiadań, trudno jest mi je czytać,
Niemniej jednak "czapki z głów".
Kategoria: Księgi.

Czytana w podróży nabiera innego wymiaru.

Książka z tyloma tak różnymi wątkami, od egzotyki poprzez marazm do erotyki, że czytając czułem się jak pasażer Orient Ekspresu w jednym przedziale z Agatą Ch. Ernestem H. i Zofią N.

Zasluguje na Nobel!

Czy Nagroda Nobla wpływa na nagły wzrost zainteresowania danym autorem? Z pewnością. Na odbiór twórczości również. Może nie dorosłem jeszcze do tego typu literatury, może moja zdolność pojmowania ma granice na tyle wąskie, że nie jest mi dane uchwycenie nici przewodniej i podążanie za nią? Nie wiem. O czym, do diaska, to jest? Do dziś nie wiem. I z tą niewiedzą pozostanę.

Dyskusje