Londyn NW

Oficjalne recenzje i

London reality bites

Link do recenzji

1018 51 118

Cztery postacie, cztery historie… Jak dla mnie: Leah – niedojrzała trzydziestolatka, Nathan i Felix – obydwaj nieciekawi pechowcy, z tym, że jeden przynajmniej próbował coś zmienić, no i w końcu Nathalie – wbrew temu, co napisano na okładce, nigdy nie była przebojowa, raczej typ kujonki, która realizuje typowy dla kujonek scenariusz.
Nie tak dawno przeczytałam biografię...

Tym razem ciężko mi było za autorką nadążyć. Może trzeba mieć "brytyjskość" we krwi by ją w pełni zrozumieć? Może trzeba mieć większą świadomość, co kod pocztowy NW naprawdę znaczy? Nawet dla mnie, osoby mieszkającej na Wyspach od 7 lat, powieść jest kulturowo nie w pełni zrozumiała.

Po tej książce mam wrażenie, że autorka jest tego rodzaju gwiazdą literacką, że cokolwiek napisze, to jej wydadzą. Tutaj najwyraźniej, w moim odczuciu, się nie popisała, ale napisała......... 400 stron chaosu. To zdecydowanie za mało, by zasłużyć na oklaski, bo do "Białych zębów" nie udało jej się dorównać. Aczkolwiek pisać potrafi. Niekoniecznie. Chyba, że dla fanów.

Dobra, ale rzeczywiście jedna ze słabszych w dorobku Zadie. Ma swoje "momenty", ale ogółem chaos słowny, który miał oddać klimat zabieganego, współczesnego, wielokulturowego Londynu, zmienił się momentami w ciężkostrawny słowotok.

NW – zwykły tytuł, określony obszar Londynu, codzienność jego mieszkańców. W skrócie tym tkwi różnorodność, niebezpieczeństwo, dorosłość, tworzenie własnego samodzielnego życia. Z tymi trudnościami zmierzają się bohaterowie książki Zadie Smith „Londyn NW” – 30-latkowie, których losy są skrajnie różne, uwarunkowane wyborami, które zaważyły na ich obecnym życiu. Pisarstwo...

Zbyt chaotyczne, ciężko było przebrnąć. Pewnie źle rozpocząłem przygodę z Zadie Smith.

Białe zęby > O pięknie > Grand Union > Londyn NW > Swing Time

Rozczarowanie. Nudna fabuła.

Zadie Smith to trochę Ken Loach literatury, pamiętam że spoko - precyzja języka, uważność na sytuację i kontekst. Przeczytałbym coś jeszcze, białe zęby czekają na półce.

To pierwsza książka Zadie Smith z którą mam do czynienia. Niestety, jest totalną pomyłką. Mam nadzieję, że jej inne pozycje są choć trochę lepsze. Nie dotrwałam do końca, było bardzo ciężko mi ją czytać. I nawet po połowie trudno sprecyzować o czym właściwie była.

1 088
    1 032