Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5839/ile-ze-100-ksiazek-ktore-trzeba-przeczytac-juz-znasz

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

43 wartościowy tekst

Empik ogłosił właśnie listę „100 książek, które trzeba przeczytać”. Na razie znajdują się na niej tytuły rekomendowane przez dziennikarzy i pisarzy. Ale do współtworzenia listy zostali zaproszeni też czytelnicy – internauci mogą zgłaszać swoje typy do 29 lipca. Efektem akcji będą dwa książkowe zestawienia.

Pierwszą listę stworzyli dziennikarze i pisarze: Sylwia Chutnik, Anna Dziewit-Meller, Małgorzata Halber, Karolina Korwin Piotrowska, Katarzyna Montgomery, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Żakowska, Piotr Bratkowski, Mariusz Cieślik, Remigiusz Grzela, Michał Rusinek, Janusz Leon Wiśniewski oraz Jakub Żulczyk. Każdy z członków jury wytypował 10 książek. O swoich propozycjach dyskutowali w czasie wspólnych obrad. W efekcie powstało zestawienie 100 książek.

Jak zaznacza Sylwia Chutnik, pisarka i jedna z jurorek plebiscytu: Przy tworzeniu tego typu listy bardzo ważne jest, by pamiętać o tym, że ma ona przede wszystkim zachęcać do czytania. W Polsce - jak wiemy - mamy z tym spory problem.

Lista 100 książek to przede wszystkim powieści – lecz nie tylko. Nie zabrakło na niej poezji T. S. Eliota, Allena Ginsberga, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Marcina Świetlickiego, Czesława Miłosza i Adama Mickiewicza.

Znajdują się na niej również książki zaliczane do klasyki dziecięcej: „Baśnie” Hansa Christiana Andersena, „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” A. A. Milne, „Muminki” Tove Jansson i „Cholonek, czyli dobry pan Bóg z gliny” Janosha.


Wśród rekomendowanych tytułów znajdują się książki, które swobodnie możemy zaliczyć do kanonu literatury – bo czym innym są powieści Dostojewskiego, Flauberta, Tołstoja, opowiadania Gogola czy dramaty Szekspira – oraz do klasyki XX wieku. Są to m.in. dzieła Samuela Becketta, J. L. Borgesa, Ernesta Hemingwaya, Franza Kafki, Kena Kesseya, Milana Kundery, J. D. Salingera, J. P. Sartre'a, Philipa Rotha, Williama Styrona czy Kurta Vonneguta.

Zestawienia zdominowały zagraniczne nazwiska, lecz autorami aż 32 tytułów są polscy autorzy. Wśród wymienionych pozycji znalazło się 19 książek napisanych przez kobiety. Sześciu twórców miało szczęście znaleźć się na liście dwukrotnie: Fiodor Dostojewski, Witold Gombrowicz, Wiesław Myśliwski, John Steinbeck, Mario Vargas Llosa i Virginia Woolf.

Na stronie www.empik.com/100ksiazek można znaleźć listę książek uzupełnioną o uzasadnienie osób, które je zaproponowały. Również pod tym adresem ruszyło głosowanie czytelników. Za pośrednictwem specjalnej aplikacji można zagłosować na pozycje z rankingu jurorów lub dodać swój ulubiony tytuł. Po zamknięciu głosowania dowiemy się, jakie książki czytają Polacy.

Dodatkowo, każdy z głosujących może wziąć udział w konkursie polegającym na rozwiązaniu quizu wiedzy o literaturze i napisaniu recenzji ulubionej książki. Trzy osoby, które najszybciej i najtrafniej odpowiedzą na pytania oraz napiszą najciekawszą rekomendację otrzymają 100 wybranych przez siebie książek z oferty Empiku. Dla kolejnych 10 osób zostały przewidziane nagrody pocieszenia. 

Projekt „100 książek, które trzeba przeczytać” jest jednym z elementów nowej strategii Empiku i stawia sobie za cel popularyzację czytelnictwa w Polsce oraz zachęcenie do ogólnonarodowej dyskusji nad wartościową literaturą.

Lubimyczytać.pl objęło akcję patronatem medialnym.

Na następnej stronie znajdziecie pełną listę "100 książek, które trzeba przeczytać".

Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 237  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 247
Kramer
10-08-2015 10:21
Takich zestawień jest na świecie wiele i każde z nich można krytykować. Tylko po co. Nie to jest ładne co jest ładne, ale co się komu podoba. Mógłbym zarzucać obydwu listom to i owo, zamiast tego obydwie potraktuję jak inspiracje do wyszukiwania kolejnych książek, które mam ochotę przeczytać.
książek: 95
Ewelina
10-08-2015 11:19
Lista czytelników to raczej lista najpopularniejszych książek, a nie takich, które "trzeba przeczytać". Co do listy jurorów, to szczerze przyznaję, że o wielu książkach nawet nie słyszałam i myślę, że warto byłoby to nadrobić. ;)
książek: 22
Saurau
10-08-2015 11:39
Ja polecam książki takie jak:

Wymazywanie. Rozpad - Thomas Bernhard
Zaburzenie – Thomas Bernhard
Autobiografie - Thomas Bernhard
Dawni mistrzowie - Thomas Bernhard
Auto da fe – Elias Canetti
Martin Eden – Jack London
Autoporter z blizną – Roman Frister
Miłość Niemożliwa: Ashera Levy'ego Tęsknota do Niemiec – Roman Frister
Dłoń pełna gwiazd – Rafik Schami
8% z niczego – Etgar Keret
Niebo nad...
Ja polecam książki takie jak:

Wymazywanie. Rozpad - Thomas Bernhard
Zaburzenie – Thomas Bernhard
Autobiografie - Thomas Bernhard
Dawni mistrzowie - Thomas Bernhard
Auto da fe – Elias Canetti
Martin Eden – Jack London
Autoporter z blizną – Roman Frister
Miłość Niemożliwa: Ashera Levy'ego Tęsknota do Niemiec – Roman Frister
Dłoń pełna gwiazd – Rafik Schami
8% z niczego – Etgar Keret
Niebo nad Indiami – Nicole C. Vosseler
Ojciec Chrzestny – Mario Puzo
Sycylijczyk - Mario Puzo
Mroczna Arena – Mario Puzo
Składany nóż – K. J. Parker
Dziennik uwodziciela - Søren Kierkegaard
Sztuka słyszenia bicia serca – Jan-Philipp Sendker

Zresztą polecam wszystkie pozycje literackie Mario Puzo oraz Thomasa Bernharda :) :) :)

Pozdrawiam
pokaż więcej
książek: 1448
Tina
12-08-2015 09:43
Dziwi mnie na tej liście między inymi pozycja numer 58, książka pt. Piąte dziecko. Większego chłamu nie miałam w ręce. Polecająca pisze, że to książka u uczuciu macierzyństwa itp., ale w rzeczywistości jest to marnie napisana, totlanie tandetna opowieść, na którą nie warto tracic czasu.
Fabuła niczym z najgorszego scenariusza do taniego filmu klasy B.
Ale są oczywiście gusta i guściki.
książek: 494
Mila
28-02-2016 20:41
Źródło i Cień wiatru obok Samotności w sieci - zaczynam powątpiewać w ten ranking.
książek: 500
Molly
10-03-2016 17:34
Są różne gusta. Ja miałam ze 4 podejścia do "Cienia wiatru" i dla mnie ta książka jest najlepszym przykładem na siłę reklamy. Nie do przejścia. Pompatyczna tak, ze to aż boli. Wykażmy się więc zrozumieniem. Każdy taki ranking jest subiektywny - nigdy nie uda się ułożyć takiego, który zdoła zadowolić wszystkich.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Tatuażysta z Auschwitz

Bardzo dobrze napisana historia. Może przeważa tu wątek miłosny, przez co jjedna z lżejszych powieści o takiej tematyce.

zgłoś błąd zgłoś błąd