Hańba

John Maxwell Coetzee literatura piękna 268 str.
Disgrace

Znak
literatura piękna
powieść południowoafrykańska

Kup książkę

Poprzeczkami „wiek żelaza”zaopatrzyłem się i przeczytałam ta książkę, jeszcze bardziej mną wstrząsnęła niż poprzednia. Autor pokazuje życie w Południowej Afryce dyskryminacje i gnębienie białych, pokazuje co człowiek potrafi przeżyć i co znosić, jakich wyborów dokonywać... na mnie zrobiła olbrzymie wrażenie! Polecam

Drugi raz - 27.11.2019

Nie pamiętam kiedy ostatnio pożyczałam książkę z biblioteki, tak duży jest mój księgozbiór. Jednak w październiku musiałam skorzystać z tej formy czytelnictwa, by sprostać wyzwaniu zakładającym przeczytanie książki laureata Nagrody Nobla. Bibliotekarka poleciła mi "Hańbę" urodzonego w Kapsztadzie Johna Maxwella Coetzee.

David Lurie jest dwukrotnie rozwiedzionym wykładowcą...

Wina zawioniona i niezawiniona.

Wiwisekcja od A do Z. Wszystko co w nas najlepsze i najgorsze zostało wywleczone na światło dzienne. Ludzkie instynkty, które przybierają brutalny charakter, są sprawcami tytułowej hańby.
Jak sobie poradzić z takim brzemieniem? Niestety, nie wiadomo. Każdy radzi sobie na swój sposób.
Świetnie ukazane relacje ojciec - córka, którzy byli od siebie bardzo oddaleni.
Wszystkiego...

Jest to opowieść o ludzkiej ułomności. O tym, jak każdy, kogo los doświadczy traumatycznymi splotami wydarzeń, radzi sobie, gdy wstaje nowy dzień. O tytułowej hańbie, którą nosi każdy z bohaterów– nie mogą jej już zmyć ani zapomnieć. Nie odwrócą wydarzeń które miały miejsce więc…buntują się przeciwko wszystkiemu lub pokornie dostosowują się do nowo panujących reguł.

Na półkach: , , , , , , ,

Kilkukrotnie tu pisałem, że lubię w swojej biblioteczce to, że ma sporo (nie ukrywajmy - większość) pozycji, których nie przeczytałem. Źródła ich pochodzenia są różne: dziedziczenie, prezenty, antykwariaty, księgarnie, kosze z makulaturą. Od jakiegoś czasu staram się sięgać po pozycje, które od lat leżą i czekają na...

Kolejny noblista, którego sztandarowe dzieło zawiodło moje oczekiwania. Książka, o której zapewne za jakiś czas zapomnę. Nie obudziła we mnie żadnych emocji ani głębszych refleksji. Szybko się czyta, ale w tym wypadku to nie jest zaletą.

Literatura współczesna, a więc dotyczy człowieka, jego egzystencji, problemów, natury.
Jest to ten rodzaj literatury, nad którym,po przeczytaniu, trzeba chwilę pomyśleć, wyciągnąć pewne wnioski, może się czegoś nauczyć, może coś zrozumieć, docenić?
We wrześniu 2018 roku przeczytałam bardzo ciekawą recenzję tej książki, napisaną przez Pana Piotra i pamiętam, że wtedy bardzo...

Dyskusje

4 130