Trans-Atlantyk

Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
2013-01-01
978-83-08-04759-0

Trans-Atlantyk jest to książka nastroszona symbolami i alegoriami rozprawiająca o patriotyzmie i stosunku Gombrowicza do niego.
Polecam również przeczytać przedmowy z roku 1951, 1953 i 1957 można zaobserwować w nich dojrzewanie autora oraz delikatną zmianę ujęcia co do swojego dzieła.

Jakież to durne, piękne i przenikliwe!
Audiobook to wspaniały popis talentu Wojciecha Pszoniaka. Jego interpretacja jest brawurowa, nie wyobrażam sobie, aby można to było zrobić lepiej.

Druga najlepsza książka Gombrowicza zaraz po "kosmosie". Jest to powieść o zachwianiu przynależności narodowej, a także o tym czym w ogóle jest ta nasza przynależność. Po przeczytaniu książki zostanie nam w głowie pytanie: ojczyzna czy synczyzna?

Genialny most między romantyzmem a… no właśnie czym? Czuję, że stanem obecnym, co niestety jest dowodem na to, że nie przeszliśmy z romantycznych uniesień chociażby do utylitaryzmu, by po nim jeszcze dalej się rozwijać. Stoimy dalej na tym moście. Dlaczego?

Mistrz, którego nie trzeba komentować.

Ciekawe, czy można naśladować siebie. Witku, można?

Klasyk, którego z pewnością nie trzeba przedstawiać. Co prawda język nie jest zbyt przestępny (wynikający jednak z celowego zabiegu autora, aniżeli czasów, w których pisał), jednak wartości, które z tej książki płyną jak najbardziej aktualne nawet po latach.

Ciekawa polemika z Panem Tadeuszem i romantycznymi dziełami, a do tego nieustanne pstryczki w nos w ich kierunku i...

Szkoda czasu na takie gnioty.

Specyficzny styl Gombrowicza, wątki biograficzne i groteskowość historii łączą się w ciekawą całość zdecydowanie wartą przeczytania :)

Miła lektura , trochę dziwaczna ale przyjemna w czytaniu .

Dyskusje

7 380