Trans-Atlantyk

Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
2013-01-01
978-83-08-04759-0

Szkoda czasu na takie gnioty.

Specyficzny styl Gombrowicza, wątki biograficzne i groteskowość historii łączą się w ciekawą całość zdecydowanie wartą przeczytania :)

Bardzo mądra i pouczająca satyra, która mimo upływu lat i zmiany otaczających nas realiów nic nie straciła na swojej aktualności. Wydaje mi się jednak, że przez "obydwie" skrajne strony interpretowana nieco zbyt emocjonalnie; nie jest to obrzydliwy atak na polskość, ani genialne wytknięcie przywar tych wstrętnych Polaków. Prawda leży pewnie gdzieś daleko pośrodku, ale jest...

Miła lektura , trochę dziwaczna ale przyjemna w czytaniu .

Krzywe zwierciadło, dobre by rozumieć krzywe czasy nad Wisłą. A "krzywe czasy" nad Wisłę lubią wracać. Tragikomiczna sekcja zwłok padającej Rzeczypospolitej, w soczewce zachowań jej obywateli, akurat tych na obczyźnie. Boli, ma boleć i jeszcze będzie. Dlaczego nie wyciągamy wniosków? Dobrze nam z tym, to nie wyciągamy. Ot co, pisze Gombrowicz.
Nie jest to najłatwiejsza...

Wspaniałe, doskonałe! Autentycznie zabawna i celna satyra na nasze wady narodowe w przepysznym gombrowiczowsko-psychodelicznym sosie. Wielka Polska w Argentynie, brr!

Nie mogę powiedzieć, żeby "Trans-Atlantyk" szczególnie do mnie przemówił albo bardzo wciągnął w swoją dziwaczność językową. Były jednak momenty , gdy narracja Gombrowicza zostawała ze mną i nadawała otaczającej mnie rzeczywistości plastyczność, jakąś nową jakość absurdu.

Jak nie zachwyca, skoro zachwyca!

Być może ta książka jest tak mocno przereklamowana, a być może ja po prostu jestem za głupi i nie umiem docenić arcydzieła. Przystępowałem do lektury z naprawdę dobrymi intencjami mimo świadomości, że autor to mniej więcej przeciwny mojemu biegun światopoglądowy. Może po prostu spodziewałem się zbyt wiele. Rozumiem i doceniam, że można kontestować, mierzyć się z polską...

Audiobook to rewelacyjna interpretacja Wojciecha Pszoniaka. Sam utwór z upływem czasu raczej stracił pazur.

Dyskusje

7 219