Szklany klosz

2010-02-25
2010-02-25
Mira Michałowska
szpital psychiatryczny

"Szklany klosz" to opowieść o chorobie, której nie widać, chociaż odciska piętno na każdym aspekcie funkcjonowania. Autorka - otoczona swoistym kultem lewicujących, feministycznych środowiskach czytelniczych - opierała się w dużej mierze na własnych doświadczeniach, pisząc te powieść, i nie doczekała doświadczenia jej popularności.

Środek XX wieku, Nowy Jork, utalentowana młoda kobieta, która powinna być dumna z siebie i swoich osiągnięć, w trakcie stażu, dzięki któremu udało się jej wyjechać z rodzinnego domu. Zaczyna się od pozornie trywialnego poczucia poczucia zniechęcenia i nieumiejętności wpasowania się w grupę rówieśniczą, a kończy na paskudne mrocznym dnie i kresie wytrzymałości. Jest skupiona na sobie, hiperindywidualistyczna, analizuje swój stan, ale nie potrafi sobie z nim poradzić w sposób konstruktywny. Można się wściekać na bohaterkę za podejmowanie nieracjonalnych decyzji, można jej współczuć i można ją doskonale rozumieć. Zakończenie jest otwarte - prawie, bo znajomość biografii Plath dość nachalnie sugeruje, co może dziać się potem z półfikcyjną Esther.

Środek XX wieku, Nowy Jork, utalentowana...

Ważna książka. Podobały mi się poglądy Esther (a tym samym Autorki) odnośnie roli kobiety w społeczeństwie. "Murem za kobietami".

Szklany klosz jest jak skok w przepaść. Zaczyna się niewinnie, ale nie wiedzieć kiedy nabiera zawrotnego tempa i porywa czytelnika w smutną, ciemną otchłań. Jest trudna, chociaż napisana przystępnym językiem i wciągająca. Na pewno za jakiś czas do niej wrócę.

Mam nieodparte wrażenie, że gdyby nie samobójstwo autorki to książka nigdy nie osiągnęłaby takiego sukcesu.

Kierowana jakimś spontanicznym odruchem kilka dni temu sięgnęłam po „Szklany klosz” Sylvii Plath. Książkę, która według wielu recenzji jest wstrząsająca i wbijająca w fotel. No niestety, na mnie nie zrobiła aż takiego wrażenia.

Książka była bardzo dobra. Napisana łatwym, lekkim językiem, czytało się ją dobrze i szybko ale pod względem emocjonalnym nie dostałam tego czego się spodziewałam. Może dlatego, że jestem zdrowa i nie mam skłonności depresyjnych nie odbierałam problemów, które miała Esther jako coś co może doprowadzić do ciężkiej depresji. Dla mnie sytuacje, które były przyczynkiem do jej choroby były dość powszechne i błahe. Z drugiej strony książka pokazuje jak niewiele trzeba żeby osoby, które mają skłonności do depresji zachorowały i jeśli nie otrzymają odpowiedniej pomocy targnęły się na swoje życie. Uważam, że ukazanie i uświadomienie problemu depresji i jej skutków jest najmocniejszą stroną książki.

Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie historii. Obstawiałam, że będzie zupełnie inne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, to co stało się z autorką zaledwie miesiąc po skończeniu książki. Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie również poglądy Esther na tematy dotyczące roli kobiet, gdzie biorąc pod uwagę, to że akcja książki dzieje się w latach 60-tych ubiegłego wieku, były bardzo nowoczesne i jak na ówczesne czasy kontrowersyjne.

Podsumowując, „Szklany klosz” to przede wszystkim ważna książka, zwracająca uwagę na to jak ciężką chorobą jest depresja, jednak opowiedziana historia będzie inaczej odbierana przez osoby zdrowe a inaczej przez osoby, które miały podobne doświadczenia jak Esther.

Powieść w postaci monologu młodej kobiety, skupiająca się raczej na przeżyciach wewnętrznych i walce z chorobą psychiczną. Dobrze mi się czytało tę książkę z wielu powodów, wyróżnia się m.in. świetny styl autorki, każdy rozdział wnosił coś ciekawego; umiejętność ujęcia trudnych zagadnień w niebanalny sposób, czasami dosyć poetycki; zaangażowanie emocjonalne czytelnika w opisywane wydarzenia. Dla mnie ta lektura była wyjątkowa, szczególnie zestawiając powieść z biografią autorki.

Myślę, że to jak podchodzimy do lektury zależy w dużym stopniu od naszego stanu i doświadczeń... Osobiście natrafiłem na tą książkę w momencie, gdy przeżywałem epizod depresyjny, i jak żadna inna pochłonęła mnie, przeczytałem ją jednym tchem. Jest to lektura bardzo ,,introwertyczna", to znaczy, Plath jak i inni konfesjonaliści skupiali się głównie na wewnętrznych przeżyciach, dlatego ta lektura może być przytłaczająca dla osoby, która chciałaby poznać problemy głównej bohaterki z dystansu. I chociaż każde doświadczenie depresji wygląda inaczej, niewiele tak otwarcie bada ten temat jak ,,Szklany Klosz", pomimo konwenansów i świadomości ówczesnego społeczeństwa, które Sylvia Plath bez ogródek wytyka.

Książka, która raczej nie ma do zaoferowania nic więcej poza tym, że "lekko się ją czyta". Czytadełko, do którego nie trzeba za bardzo przywiązywać uwagi. Tematy niby trudne, ale podane przez Plath w nieinteresujący i płytki sposób.

Styl autorki bardzo przyjemny, strony same lecą. Książka porusza ciężkie tematy, z jakim zmaga się główna bohaterka, jednak nie brak w lekturze humoru.

Esther nie pasuje do czasów, w których przyszło jej żyć. I zdaje sobie z tego sprawę, odrzuca konwenanse, presję społeczeństwa i nadane role społeczne, a jednak wciąż jakby brak jej odwagi, by sięgnąć po więcej.

Niezwykle utalentowana studentka zderza się, dość brutalnie, z rzeczywistością do której nie pasuje, której nie rozumie i w której nie umie się odnaleźć. Punktem kulminacyjnym staje się odmowa przyjęcia na kurs letni, która przychodzi z uczelni i popycha Esther w coraz większe poczucie beznadziei, osamotnienia i marazmu.

A potem zostaje już tylko cięzka i nierówna walka o siebie i swoje życie.