Traktat o łuskaniu fasoli

Okładka książki Traktat o łuskaniu fasoli
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Znak literatura piękna
literatura piękna
Znak
2010-01-01
2010-01-01
literatura polska Nagroda Literacka Nike Nagroda Literacka Gdynia
Inne

Okładka książki Myśliwski - Bocheński Rozmowy istotne Tomasz Bocheński, Wiesław Myśliwski
Ocena 8,0
Myśliwski - Bo... Tomasz Bocheński, W...
Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Ocena 6,3
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...

Powieść - rzeka. Są w niej zdania o niespotykanej urodzie, zdania dziwne, nużące i te całkiem zwykłe. Czasem miałam ochotę narratora wielbić, a czasem trzasnąć drzwiami i więcej nie wracać. Sama nie wiem, co byłoby lepsze.

Jak zawsze, rewelacja. Przeczytałem chyba 2 lub 3 raz, po latach, i wciąż świetne. Najlepszy współczesny polski prozaik. W Fasoli zastanawia fakt, że rozmówca bohatera "nie wychodzi na zdjęciach". Warte uwagi!

Wspaniała retrospekcja życia. Książka dla osób, które lubią wagę słów, które smakują słowa i zdania.

z jednej strony żałuję, że przeczytałam tę książkę dopiero w tym roku, a z drugiej cieszę się, że tak długo sięgałam po coś innego, bo jest przepiękna i chciałabym jeszcze przeżyć czytanie jej po raz pierwszy!!

na fabułę składa się przede wszystkim monolog narratora o bilansie całego życia i choć w pierwszym momencie nie do końca umiałam się przyzwyczaić do takiego typu opowieści, później płynęłam już przez nią bez trudu. bardzo mnie ta książka wzruszyła: przede wszystkim językowo, ale mam wrażenie, że niektóre wspomnienia narratora podotykały mnie przyjemnie i pozwoliły również mnie przypomnieć sobie ciepłe i pogodne chwile. momentami czułam, jakbym sama siedziała w tym domku nad jeziorem i łuskała fasolę, słuchając czyjejś opowieści i nie oceniając jej. chciałabym umieć o tej książce napisać coś mądrego, że życiowa, że stylistyczne triki przeróżne, ale chyba nie umiem. łezki mi czasem przy niej kapały, bo nie mogłam uwierzyć, że można tak trafnie poskładać ze sobą niektóre słowa. jak sobie wyobrazicie taki wieczór we wrześniu, gdzie słońce powoli zachodzi, grzejecie sobie w nim twarz i opatuleni kocem (bo w cieniu zawiewa) siedzicie na werandzie, patrząc na delikatnie wijącą się dookoła mgłę — to taka właśnie jest lektura tej książki

Kolejne wspaniałe dzieło Mistrza Myśliwskiego, przez które się płynie a nie czyta. Są tacy pisarze, którzy potrafią tak czarować słowem, że w zasadzie nie ważne o czym piszą, byle by tylko pisali. Może nie być akcji, początku ani końca, może być o fasoli albo o kapeluszach a nie będę się nudzić. Przez myśl mi nie przemknie czy to wiarygodne, realne, prawdziwe i czy w ogóle prowadzi do czegoś. Nieważne. Byle było. Piękno w czystej postaci.

Ta książka jest po prostu niesamowita. Choć musiałam ją sobie dawkować, to ostatecznie przyznaję, że to jest absolutne arcydzieło polskiej literatury. Nic dodać, nic ująć. Literatura najwyższych lotów.

Bełkot

Bełkot

Mądra, w przemyślany sposób skonstruowana, pełna filozoficznych rozmyślań, z oryginalną narracją, często poruszająca powieść - przykład dobrej literatury polskiej.

Traktat o łuskaniu fasoli to podróż poprzez
odmęty pamięci podczas, której bezimienny narrator dzieli się z czytelnikami za pomocą monologu skierowanego do bezimiennego słuchacza, wyrywkami, strzępami, bądź fragmentami opowieści ze swojego życia. Są to historie między innymi o pokoleniach, dziecięcym egzystowaniu podczas wojny, zmaganiach w powojennej Polsce, prostym życiu na wsi wśród piękna natury oraz o potędze muzyki i skomplikowanym uczuciu miłości. Wszystko to opisane ładnym i żywym językiem, który niesie w sobie wiele znaczeń, ale jest zazwyczaj na tyle lekki, że łatwy do zrozumienia.

Warto powiedzieć, że wykreowany sposób prowadzenia narracji jest na tyle osobliwy i rzadko spotykany (co jest również dużym plusem książki), że z początku może być trudny do przyzwyczajenia. Wytworzyło to we mnie specyficzne wrażenie, które po pewnym czasie odbierałem jakobym sam siedział w głowie głównego bohatera z jego wszystkimi myślami lub poczucie obcowania przez kilka godzin z jedną osobą bez możliwości odpowiedzenia jej. A postać ta, zanim do niej przywykłem, była dla mnie czasem irytująca i niekonsekwentna w głoszonych przez siebie poglądach - i to był największy minus dla mniej tej powieści, bo inaczej oceniłbym ją jeszcze wyżej, gdyż tak jak już wspominałem jest to naprawdę bardzo dobra powieść, którą powinno się czytać wolno i uważnie.
Polecam, w szczególności osobom lubującym się w literaturze pięknej.

„Jedyne miejsce człowieka jest tylko w nim. Niezależnie, czy jesteśmy tu, gdzie indziej czy gdziekolwiek. Teraz czy kiedykolwiek. Wszystko, co na zewnątrz, to jedynie złudzenia, okoliczności, przypadki, pomyłki. Człowiek jest sam dla siebie zwłaszcza tym ostatnim miejscem.”

Traktat o łuskaniu fasoli to podróż poprzez

Wiadomo - geniusz słowa!

Wiadomo - geniusz słowa!

Uzasadniona, choć nostalgiczna tęsknota za starym, lepszym światem, czy reminiscencyjne ględzenie starego pierdoły o tym, jak to kiedyś nawet reumatyzm u ludzi był jakiś taki fajniejszy? Chyba obydwa. A mimo to każdy rozdział jest mistrzowską opowieścią, od której ciężko się oderwać. Na prawdziwe uznanie zasługuje utrzymanie zainteresowania czytelnika pomimo prowadzenia przez 400 stron retrospektywnego monologu do ściany. Kunszt.