Kubuś Puchatek

Okładka książki Kubuś Puchatek
Alan Alexander Milne Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Kubuś Puchatek (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
1926-01-01
Data 1. wydania:
1926-01-01
Irena Tuwim
Kubuś Puchatek Kłapouchy Prosiaczek Krzyś Tygrysek Królik Sowa Przemądrzała Kangurzyca Maleństwo

Czytałam mężowi i 5,5-latce. No jakoś nikomu nie podeszło.

Czytałam mężowi i 5,5-latce. No jakoś nikomu nie podeszło.

Miodek na serce.

Miodek na serce.

Każda próba zmierzenia się z kongenialnym przekładem Ireny Tuwimowej jest skazana z góry na niepowodzenie.

To odwrotny przykład niż np. w przypadku arcydzieła Prousta, którego tłumaczenie Boya wołało jednak o pomstę do nieba. Z kolei jego przekładowi Rabelaisa żaden inny chyba już nie dorówna.

A sam Kubuś Puchatek będzie zawsze zachwycał i dzieci, i dorosłych, bo inaczej być nie może...

Czytałem sobie i małemu brzdącowi, lat 3 i pół. Ja się zachwycałem, on był zasłuchany. Kubuś, pluszowy miś o bardzo małym rozumku i niezwykle intuicyjnym i zdroworozsądkowym podejściu do życia, mieszka w Stumilowym Lesie z grupą przyjaciół, równie pluszowych i niezwykłych. Jedynym człowiekiem jest mały chłopiec, Krzyś, któremu tata opowiada historię o nim i jego pluszowych przyjaciołach. Dla każdego i w każdym wieku.

Przeczytałam z ciekawości różnic w tłumaczeniu (wersję popularną znam niemalże na pamięć). Owszem, są, ale nie widzę, żeby skutkowały różnicą w odbiorze książki.

8/10 ⭐

Książka jest napisana w formie opowieści. Krzyś słucha historii o swoim ukochanym misiu. Każdy rozdział, to jedna historia. Poznajemy przyjaciół Krzysia i Kubusia i ich przygody. Moją ulubioną postacią nadal jest Kłapouchy, chociaż jest go mało i nie dostajemy szansy poznania go lepiej. Królik jest zupełnie inny niż w animacji, a postać Tygrysa nie pojawia się. Mimo wszystko, fajnie było wrócić do dzieciństwa i ten reread sprawił, że uśmiechałam się i czułam nostalgię. Jest to klasyk literatury dziecięcej i warto go poznać, ale nie jest idealny.

8/10 ⭐

"KUBUŚ PUCHATEK WINNIE THE POHH" A.A.MILNE

Genialna lektura nie tylko dla dzieci.
Nie dziwię się, że jest uznana za jedną z najbardziej poczytnych książek wszech czasów.
Pomimo, że jestem już dorosłą kobietą uwielbiam Kubusia Puchatka. Tego kochanego Misia o Bardzo Małym Rozumku i wielkim sercu.
Bardzo chętnie sięgnęłam po tę lekturę, bo jest to jedna z nielicznych książek, która zawsze poprawi mi humor i wprowadza w dobry nastrój.
A przygody Kubusia Puchatka są po prostu niesamowite. Stumilowy Las już zawsze będzie mi się kojarzył magicznie.
Mogę zdradzić, ze moją ulubioną postacią z książki jest osioł o imieniu Kłapouch, jego sarkazm jest genialny.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka oddało w nasze ręce piękne wydanie kultowej książki. Wersja dwujęzyczna, czyli polska i angielska daje możliwość poznania oryginalnego tekstu i ćwiczenia znajomości języka angielskiego. Proste i niezwykle urocze rysunki dopełniają całość.
Absolutnie należy ją mieć w swoich zbiorach i czytać, gdy nie mamy humoru, lub czytać sowim dzieciom lub wnukom.

Rewelacyjne dialogi, niesamowite poczucie humoru i mądrość.

Z ciekawostek - pierwsze wydanie "Kubusia Puchatka" ukazało się w Londynie w 1926 roku.
Zadziwiającym jest jak bardzo ta lektura jest na czasie i jak bardzo mieszkańcy Stumilowego Lasu przypominają nas, ludzi.

ABSOLUTNIE P O L E C A M :)

"KUBUŚ PUCHATEK WINNIE THE POHH" A.A.MILNE

Genialna lektura nie tylko dla dzieci.
Bardzo chętnie sięgnęłam po tę lekturę, bo jest to jedna z nielicznych...

Fredzia to koszmarek translatorski. Jak powiedział Humboldt: „tłumaczenie tym bardziej odbiega od oryginału, im bardziej dąży do wierności”...

Uwielbiam ją.

Uwielbiam ją.

Nareszcie przeczytane świadomie i w całości. Piękna, ciepła, mądra, zabawna, ponadczasowa klasyka dla wszystkich grup wiekowych. Niezapomniane postaci, humor z mrugnięciem oka do starszego czytelnika, przygody w przystępny i niewinny sposób wyłuszczające prawdę o życiu. Miodzio :)