Na wschód od Edenu

Prószyński i S-ka
2011-11-15
2011-11-15
Bronisław Zieliński
Bronisław Zieliński konflikt pokoleń Ameryka saga rodzinna Kain i Abel amerykanska prowincja

Lektura „Na wschód od Edenu” przyniosła wiele „dawno nie…”. Dawno nie czytałem tak świetnie skonstruowanej powieści. Dawno tak mocno nie wciągnęła mnie fikcyjna historia. Dawno nie zachwycałem się tak bardzo i tak często stylem pisania. Dawno nie zaznaczyłem sobie tylu fragmentów, do których chciałbym wrócić. Dawno nie odczuwałem tego rodzaju pustki po zakończeniu książki, gdy w niejakim otępieniu nie wiem co dalej ze sobą zrobić. W końcu – dawno nie przeczytałem tak obszernego dzieła. „Na wschód od Edenu” to blisko 850 stron tekstu, ale naprawdę chciałbym aby książka ta tak szybko się nie kończyła.

Jest to arcydzieło literatury. Nie mogę go ocenić inaczej niż 10/10. Poprzeczka dla kolejnych książek powędrowała w tym momencie wysoko w górę.

POWIEŚĆ WAGI CIĘŻKIEJ

„Na wschód od Edenu” to najprawdziwsza saga. Dziś, w dobie szalonego przebodźcowania, powoli odzwyczajamy się od tego typu literatury. Kto ma czas i takie pokłady cierpliwości, by czytać o kilku pokoleniach danej rodziny. Co prawda znajdujemy w sobie energię na niekończące się seriale, jednak odstraszają nas powieści przypominające cegłówki. Nieubłagane prawa rynku, nierozerwalny związek popytu z podażą, sprawiają, że coraz trudniej znaleźć również pisarzy pokroju Johna Steinbecka. Są oczywiście „gorące nazwiska”, które produkują miesięcznie więcej stron niż liczy sobie „Na wschód od Edenu”, ale jest to zupełnie inny gatunek książek. Rynek wydawniczy zalewany jest nowościami, które można „odhaczyć” w jeden wieczór, jednak…

Jestem przekonany, że książki po które sięgamy, mają różną wagę. I nie myślę o wykorzystanym do druku papierze. Bynajmniej. Istnieją książki, które pozostawiają na stałe ślad w naszej duszy. Na tym polega ich waga, a „Na wschód od Edenu” zdecydowanie należy do tej rzadko spotykanej kategorii.

Początkowo możecie być znużeni rozległymi opisami przyrody oraz wprowadzaniem kolejnych postaci. Wydawać się może, że niewiele to wnosi do fabuły, jednak zaufajcie Steinbeckowi. On miał bardzo konkretny zamysł na tę powieść i zrealizował go po mistrzowsku. Tu nie ma przypadków. Nawet przyroda odgrywa swoją rolę. Informacje, które pojawiają się niejako na marginesie, tworzą większy obraz, który pozwoli nam w odpowiednim momencie lepiej zrozumieć co dzieje się w duszach głównych bohaterów.

PRZYPOWIEŚĆ O WALCE DOBRA ZE ZŁEM

Można powiedzieć, że to saga o konkretnych rodach. Ale to znacznie więcej niż dzieje rodziny Trasków czy Hamiltonów. To powieść o walce, która się toczy w ludziach. Czy dobro może zwyciężyć zło? Ten odwieczny konflikt często swoimi korzeniami sięga znacznie dalej niż moment naszych narodzin. Zdarza się, że życie naszych przodków rzuca cień i na nasze losy. Jednak czy to, że w jakiś sposób jesteśmy przez nich naznaczeni usprawiedliwia wyrządzane przez nas zło? A może to doskonała wymówka by uciec od odpowiedzialności za to jak żyjemy?

John Steinbeck proponuje nam wyjątkowo wnikliwe studium kilku przypadków. Osią „Na wschód od Edenu” jest biblijna historia Kaina i Abla. To raptem szesnaście wersetów z Księgi Rodzaju, które każdy z nas (bardziej lub mniej świadomie) musi przerobić w swoim życiu. Bóg zwraca się do Kaina:

„Dlaczego jesteś zagniewany? I dlaczego tak posmutniałeś? Gdybyś postępował właściwie, czyż wszystko nie byłoby w porządku? Ponieważ jednak tak nie postępujesz, u progu czyha grzech. Chciałby tobą zawładnąć, lecz ty masz nad nim panować”
(Rodzaju 4:6-7)

Autor kilkakrotnie wraca do tych słów. Czy użyte tam hebrajskie słowo nakłada na nas obowiązek panowania nad złem? A może jest ono subtelniejsze w swoim znaczeniu i Bóg mówi Kainowi o tym, że jest obdarzony wolną wolą? Oznaczałoby to, że może panować nad grzechem, ale jest to jego osobistą decyzją czy podejmie się walki ze złem.

Nie jest to książka, którą można by wpisać w kanon literatury chrześcijańskiej. Daleko jej od moralizatorstwa. Osoby religijne są tu przedstawiane raczej pejoratywnie, albo przynajmniej traktowane z przymrużeniem oka. Jednak pisząc o ludzkiej duszy, nie da się uniknąć pytań o dobro i zło. A na te nie sposób znaleźć odpowiedzi nie odwołując się do wiary (bądź niewiary) w Boga.

To co rozgrywa się w duszach nie tylko bohaterów „Na wschód od Edenu” – ale jestem przekonany, że również wielu z nas – doskonale ubrał w słowa apostoł Paweł:

„Nie rozumiem własnych czynów. Robię nie to, czego chcę, lecz to, czego nienawidzę. Jednak postępując w taki sposób, przyznaję, że Prawo jest dobre. Lecz czyniąc to, czego nie chcę, czynię to już nie ja, ale grzech, który mieszka we mnie. Przekonuję się więc, że nie mieszka we mnie, to jest w moim ciele, dobro. Bo chociaż odczuwam pragnienie dobra, wykonania tego, co dobre — brak. Nie czynię dobra, którego chcę, lecz popełniam zło, którego nie chcę. Jeśli jednak czynię to, czego sam nie chcę, to już nie czynię tego ja, tylko grzech, który mieszka we mnie”
(Rzymian 7:15-20)

Szczęśliwie można wyratować się z tego przytłaczającego rozedrgania. Czy uda się to bohaterom powieści Johna Steinbecka? Czy udało się Tobie?

„Na wschód od Edenu” to doskonale skonstruowana, uniwersalna powieść. Nie jest ona napisana z myślą o tych, którzy połykają powieść za powieścią, nie mając czasu ich przetrawić. Steinbeck serwuje nam wielodaniową ucztę, do której należy zasiąść, nie mając w planach szybko wstawać od stołu. Należy delektować się kolejnymi potrawami, niespiesznie sięgając po kolejne.

Nie będę w tej recenzji umieszczał zaznaczonych przeze mnie fragmentów, bo rozrosłaby się ona wówczas do kilkudziesięciu stron. Po prostu jeszcze raz zachęcam Was do sięgnięcia po „Na wschód od Edenu”. Zdecydowanie warto spędzić z tą powieścią cały szereg wieczorów. Pozwólcie, żeby ta wyjątkowa proza odcisnęła się na Waszej duszy.

"Na wschód od Edenu" to powieść genialna! Dlatego już na początku z pokorą przyznać muszę, że czegokolwiek o niej nie napiszę, będzie niekompletne i nie wyrazi geniuszu Johna Steinbecka.

W warstwie fabularnej książka przedstawia dramatyczną historię dwóch amerykańskich rodzin: Hamiltonów i Trasków, których losy splatają się ze sobą jak ich sąsiadujące rancza w Kalifornii na przełomie XIX i XX wieku. Mnogość wątków, jak i bohaterów momentami oszałamia, ale ich oryginalność i wyrazistość przykuwa uwagę i sprawia, że jako czytelnicy czujemy się częścią tej monumentalnej opowieści. Mamy bowiem świadomość, że to również nasza - bo ludzka - historia.

Miłość, nienawiść, zazdrość, a przede wszystkim walka dobra ze złem to archetypowe motywy, którymi autor żongluje w sposób absolutnie mistrzowski! Poruszył mnie bardzo reinterpretacją biblijnej historii o Kainie i Ablu, ukazując rywalizację braci o miłość ojca, potrzebę bycia kochanym, a przede wszystkim uświadamiając mi, że "jesteśmy dziećmi Kaina". Dotknął też konfliktu między wolną wolą człowieka a jego uwarunkowaniami genetycznymi. Żaden z bohaterów, nawet demoniczna Kate, nie jest tu jednoznaczny. W duszy każdego do samego końca toczy się walka dobra ze złem.

"Ludzie w swoim życiu, w rozumowaniu, w pożądaniach i ambicjach, w swoim skąpstwie i okrucieństwie, a także w dobroci i wspaniałomyślności - są uwikłani w matnię dobra i zła. Myślę, że to jest jedyna nasza historia i że rozgrywa się na wszystkich poziomach uczuć i inteligencji".

Nie myślcie jednak, że te poważne problemy przedstawił Steinbeck w sposób napuszony i patetyczny. Absolutnie nie! Dialogi skrzą się od finezyjnego humoru, a narracja jest żywa i błyskotliwa. Sama właściwie nie wiem, kiedy przeczytałam te osiemset stron! Zresztą przeżywałam je tak mocno, że zdarzyło się, że śniłam o braciach Traskach, mądrym Li i pięknej Abrze... i byłam mocno zawiedziona, kiedy powieść się skończyła.

W swoim prywatnym rankingu stawiam ją tuż za "Zbrodnią i kara" Dostojewskiego, której admiratorką jestem od czasów licealnych.
A w najbliższym czasie planuję obejrzeć jej adaptację filmową.

Historia dwóch pokoleń rodziny Trasków, a w tle wątek wolności wyzwolonej kobiety (takie to były czasy, że powieści pełnej dzielnych mężczyzn wyzwolona kobieta mogła być tylko... pracownicą seksualną, ale z czasem stała się bizneswoman, więc przełamała ten schemat). Świetny wątek przyjaźni Samuela i chińskiego służącego oraz uniwersalnej walki dobra ze złem, nad którym możemy panować, co jest naszym - często tragicznym - wyborem.

"Na wschód od Edenu " to najwybitniejsze dzieło autora. Opublikowana po raz pierwszy w 1952roku. Teraz powraca w nowej szacie graficznej, subtelnej i wymownej dzięki Wydawnictwu prószyński.
Steinbeck to klasyka amerykańskiej powieści.

Historia rodziny Traskow, która na przełomie XIX i XXwieku osiedliła się w dolinie Salinas.
Adam Trask samotnie wychowuje dwóch synów Arona i Kaleba. Chłopcy różnią się od siebie jak woda i ogień, a jedyne co ich łączy to rywalizacja o miłość ojca.
Kaleb to buntownik, a Aron posłuszny i spokojny.
Ich stosunki stają się jeszcze bardziej napięte, kiedy zakochują się w tej samej dziewczynie.
Dodatkowo Kaleb za cel postawił sobie odnalezienie matki, kiedy mu się to udaje wszystko okazuje się być innym niż przedstawiał ojciec.
To wszystko prowadzi do wewnętrznego rozdarcia, dokonania licznych wyborów, a w rezultacie do tragedii.
Kiedy wiele lat temu czytałam tą książkę miałam przed oczami bohaterów słynnego filmu. Przyznam, że film znam chyba na pamięć tak często kiedyś był puszczany w telewizji, ale książka to istna uczta.
Autor napisał dosyć osobistą historię farmerów, opierając relacje braci na relacji bibliojnego Kaina i Abla. Chciał przekazać nie tylko czytelnikowi, ale i swoim synom jak ważna jest wolna wola, własne zdanie, wybór między dobrem a złem. Nie cofa się przed trudnymi tematami jak morderstwo, seks, zdrada, niewiernosc, pazernosc przez co powieść uznawana jest za swoisty podrecznik życia,ktory Steinberg napisał z myślą o swoich synach.

Steinbeck to klasyka amerykańskiej powieści.

Adam Trask samotnie wychowuje dwóch synów Arona...

Nie dziwię się że na podstawie tej książki powstał film i serial bo materiał był ku temu potężny.
Długo się zabierałem do tej lektury, intrygowała mnie, ale jej objętość mnie odstraszała, ponieważ nie przepadam za książkami powyżej 800 stron, mimo to sięgnąłem po nią i nie żałuję bo to była wymagająca ale fajna przygoda. Steinbeck ma lekkie pióro i miał niesamowitą wyobraźnię do tworzenia postaci, które u niego są jak zawsze niezwykle barwne.
Polecam 👏❤️😉!!!

To jest jedna z niewielu książek w wersji audio, gdy już w trakcie słuchania wiem, że musi się ona znaleźć w wersji papierowej na mojej półce. Zasłużony klasyk.

Klasyczna pozycja, wciąż stoi na półce u mnie. Epickość tej książki jest niesamowita, biorąc pod uwagę nasze czasy. Po raz pierwszy przeczytałam w latach siedemdziesiątych XX w wieku i to jest naprawdę coś.

Wspaniała historia opowiedziana w genialnie prosty sposób. Przeczytalam gdzieś, że książka uznawana jest za arcydzieło i całkowicie się z tym zgadzam. Książkę czytało mi się znakomicie, nawet pomimo swojej objętości. Polecam każdemu, niesamowita opowieść, o której trudno będzie mi zapomnieć.

Jak dla mnie zdecydowanie najlepsza z książek Steinbecka. Wprawdzie bardzo wolno się rozkręca, ale później już ciężko się od niej oderwać. Bohaterowie są wyraziści, ale nie czarno-biali tylko mający swoje lepsze i gorsze strony.

Motto wolnościowców brzmi „Chcącemu nie dzieje się krzywda”, ponieważ to dzięki wolnej woli zbudowano cywilizację. Jan Steinbeck dowodnie ukazał nam siłę wolnej woli, która według religii monoteistycznych ma początek po stworzeniu pierwszych ludzi. „Na wschód od Edenu” rozgrywa się w drugim wieku dwudziestego stulecia i opowiada o losach trzech pokoleń rodziny Trasków. Dwa najmłodsze pokolenia synów mają ten sam problem i rozwiązał go tylko chiński sługa – Li, którego zastanawiało jedno hebrajskie słówko.
Książka jest długa, a akcja dość spokojna, więc należy uzbroić się w cierpliwość, ale czytać do końca. Sądzę, że po rozpoczęciu i tak jej nie odłożycie, bo będziecie się zastanawiać jak synowie kurwy i złodzieja sobie poradzą w życiu.

John Steinbeck Na wschód od Edenu. Tom 1 Zobacz więcej
John Steinbeck Na wschód od Edenu Zobacz więcej