Nieznośna lekkość bytu

literatura piękna
Agnieszka Holland
Kundera
literatura czeska

Nieznośna lekkość bytu, stan krótkiej beztroski, na chwilę przed tym zanim dopadnie nas ciężar życia. Kilka zbiegów okoliczności, dużo uczuć i emocji. W przeciwieństwie do tytułu, nie jest to lekka książka, ciąży na sercu, smuci i wzrusza. Historia warta uwagi, a jeszcze lepsze wywody autora na temat filozofii, mnóstwo odniesień do literatury i sztuki. Polecam!

Jest to moje drugie spotkanie z Milanen Kunderą i o ile pierwszy kontakt z tym pisarzem,za sprawą powieści "Księga śmiechu i zapomnienia" ,wypadł bardzo dobrze,ale mimo wszystko ,nie wstrząsnął mną ,o tyle "Nieznośna lekkość bytu" rozbiła mnie w drobiazgi ,sprawiła ,że świat postrzegam inaczej,w szczególności:świat relacji damsko-męskich wraz z ich...

Przyzwoita lektura, cieszę się, że dopiero teraz wpadła w moje ręce, jakieś 10 lat temu uznałabym, że jest dziwna, a teraz umiem dostrzec wiele jej smaczków.

Przez większość czasu zdawała się nieznośnie lekka i dość pusta, ale na koniec przyjemnie zaciążyła

Chciałbym mieć possanego siurdaka

Masterpiece (i kropka!) :).

rewelacyjna

Ach ta nieznośna lekkość bytu! To tak rzadki stan, choć przydałoby się, żeby zdarzał się nam częściej. Trudno go uchwycić w życiu, na szczęście Milan Kundera napisał książkę, w której nieźle wyjaśnia, czym jest i kiedy się pojawia.

Ale czy na pewno jest właśnie tak, jak sugeruje autor? Ja chyba miałabym nieco inną definicję, ale nie o definicje tu chodzi, tylko o cudowną...

Bardzo interesująca lektura. Podczas czytania warto mieć otwarty umysł. Nie powiedziałabym, żeby to była książka zmieniająca spojrzenie na życie, ale z pewnością warto poznać przedstawione w niej przemyślenia.
Oczarował mnie styl pisania autora: prosty, trafny, ale jednocześnie piękny. Ach, no i Karenin <3

Jawne nawiązania do Kierkegaarda:

„Człowiek nigdy nie może wiedzieć, czego ma chcieć, ponieważ dane mu jest tylko jedno życie i nie może go w żaden sposób porównać ze swymi poprzednimi życiami ani skorygować w następnych” (9).

„Nie wiedząc o tym, człowiek komponuje swoje życie według praw piękna, nawet w chwilach największej rozpaczy” (40).

„Cóż to jest zawrót? Lęk przed...

Dyskusje

14 604