Nieznośna lekkość bytu

literatura piękna
Agnieszka Holland
Kundera
literatura czeska

Totalnie moja ulubiona książka, jest przy mnie niezmiennie odkąd ją przeczytałem. Dzięki niej odkryłem na nowo literaturę w ogóle, a przede wszystkim tę bardziej, hmm- można powiedzieć- intelektualistyczną. Kocham ją i Milana Muszę przyznać, że z żadnym innym dziełem literackim nie wytworzyłem dotąd podobnej zażyłości, choć może to być wrażenie spotęgowane tym, że przed...

Nie wszystko jest dla wszystkich. Dla mnie ta książka jest czymś czego długo szukałem i która chyba zostanie ze mną na długo. Kopalnia świetnych cytatów(co jest wpisanym dodatkiem), o reszcie z wiadomych względów nie chcę za dużo pisać. Tak więc moim skromnym zdaniem zdecydowanie warto, polecam.

Najlepsza książka o przypadku. Sięgnąłem po nią dzięki zajęciom z... matematyki, a konkretniej zagadnieniom poświęconym chaosowi deterministycznemu. Właśnie przez chaos sprawdzalność naszych długoterminowych prognoz pogody nadal wynosi "zaledwie" 70-80%. I całą teorię chaosu zawdzięczamy Lorentzowi, który starał się stworzył skuteczny model do przewidywania aury w...

Literatura w czystej postaci. Pięknie napisane. Porusza całe spectrum ważnych tematów ze zniewoleniem totalitarnym i postawach wobec systemu na czele. Daje do myślenia nie nastrajając zbyt optymistycznie nad kondycja człowieka. Polecam.

Książka, którą trzeba przeczytać chociaż raz w swoim życiu. Książka, którą się cytuję. Książka, która jest najprawdziwszą ucztą dla umysłu. Ucztą, którą je się powoli, dokładnie żując każdy kęs, aby poczuć smak każdego składnika.

100 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią.
nr.33, 2019
👍Arcydzieło👍

Oryginalna, ciekawa i filozoficzna. Kundera potrafi spojrzeć na zwyczajne sprawy z innej perspektywy. Historia Tomasza i Teresy jest jedynie pretekstem do wyrażenia siebie i swoich myśli przez autora. Takiej literatury dzisiaj się już prawie nie spotyka, a szkoda. Na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę, bo to powieść, która będzie zawsze świeża i zaskakująca.

Problemem z najbardziej znaną powieścią Kundery jest to że ciągnie się za nią opinia GENIALNEJ, najwybitniejszej powieści XX i tak dalej i tak dalej. Nie jest powieścią genialną, na pewno nie jest najlepszą powieścią XX wieku. We fragmentach relacyjno-romantyczno-erotycznych jest wręcz pretensjonalna do zgrzytu zębów, obsceniczna, ale głupio no i ja czułam ciarki żenady...

Niesamowite przeżycie

Jak dla mnie najlepsza powieść w dziejach literatury. Właściwie traktat w formie powieści. Niezwykle mądra i dojrzała książka o relacjach i paru innych rzeczach. Natomiast ekranizacji nie polecam: jest żenująca i wypacza sens historii Tomasza i Teresy.

Dyskusje

12 719