Nieznośna lekkość bytu

2013-09-25
2013-09-25
Agnieszka Holland
literatura czeska

"Nieznośna lekkość bytu" to dla mnie zbiór bardzo trafnych przemyśleń na temat miłości. Nie brak rozważań na temat tego, z jakich powodów zdradzamy oraz tego czego tak właściwie szukamy w bliskości fizycznej z drugim człowiekiem. Oprócz rozważań nt miłości w powieści znaleźć można wiele przemyśleń na inne tematy jak choćby na temat miłości do zwierząt czy pasji oraz sensu życia. Myślę, że warto przeczytać - każdy powinien znaleźć coś dla siebie;)

boże jak ja kocham milana kunderę, wirtuoz słów, przepiękna wrażliwość, istna poezja

Pierwszy raz przeczytałam "Nieznośną lekkość bytu" z polecenia mamy, gdy byłam jeszcze w liceum. Połknęłam powieść w trzy dni, a potem od razu wzięłam się za "Annę Kareninę", która nieustannie powracała u Kundery w rozmowach jego bohaterów. Według mnie to właśnie świadoma intertekstualność jest najbardziej fascynującym elementem twórczości czeskiego pisarza. Milan Kundera to przede wszystkim erudyta, który chce się z nami, czytelnikami, podzielić swoją wiedzą.i teoriami z zakresu filozofii czy literatury. I chwała mu za to!

Napisana w bardzo sprawny i błyskotliwy sposób. Problematyka i rozterki bohaterów, mimo że osadzone w konkretnych czasach i miejscach zdają się być ponadczasowe i bardzo powszechne. Może brakuje konkretnej puenty mysli, która ma z nami zostać po przeczytaniu książki, ale spory plus dla autora za starania w opisie problemu, byśmy mogli sami poddać go ocenie ,aniżeli narzucenie nam własnej oceny.

Niewątpliwe arcydzieło. Jedna z tych książek, którą chce się przeczytać jeszcze raz zaraz po skończeniu.

To była specyficzna książka.
Gdy w księgarni przeczytałam pierwsze kilka rozdziałów sądziłam, że będzie to pewnego rodzaju książka filozoficzna. W pewnym sensie się nie pomyliłam, ale z drugiej strony nie jest do końca to co myślałam, że będzie. Nie zmienia to faktu, że historia opowiedziana przez autora mi się podobała, momentami zmuszała do pomyślenia nad pewnymi sprawami i aspektami życia, i do tego była pięknie napisana.
Poznajemy tu historię tak na prawdę życia naszego głównego bohatera Tomasza i losy osób z nim związanych. Jest to niby zwykła historia opowiadająca o życiu jakiegoś tam mężczyzny, ale w tej swojej prostocie jest jakoś przejmująca i fascynująca.
Nie będzie to książka dla wszystkich, ja nie jestem też do końca pewna czy wszystko z niej zrozumiałam, ale na pewno była to ciekawa lektura, inna niż wszystkie książki, które dotąd przeczytałam.
Minusem dla mnie był trochę zbyt duży nacisk na seksualność i kontakty seksualne bohatera z różnymi kobietami, co nie jest wadą samej książki, ale mnie już lekko irytowało i czułam przesyt tym tematem.
Uważam, że warto się zapoznać z tą pozycją, bo pomimo dziwności jaka z niej bije, jest ona fascynująca i bardzo dobrze się ją czyta. Jednak polecała bym ją tylko dla dojrzałych czytelników, ze względu na ilość scen erotycznych.

To była specyficzna książka.

Fenomen książki kompletnie dla mnie niezrozumiały, ale nie wszystkie "klasyki" muszą się każdemu podobać. Język ładny, kilka cytatów na pewno wartych zapamiętania, natomiast fabuła nie porywa moim zdaniem. Miałam wrażenie, jakbym cały czas czytała jedno i to samo. Może nie zrozumiałam, może to nie mój czas na tę książkę, może kiedyś sięgnę po nią ponownie. Na pewno będę kiedyś chciała poznać inne powieści autora.

Portret czterech osób żyjących w Czechach w czasach komunizmu i wpływu praskiej wiosny na ich losy. Sabina jest malarka, Teresa i Tomasz małżeństwem, w którym są uwięzieni, nie umieją żyć razem i osobno, a Franz naukowcem. Książka jest rodzajem monologu autora, który opowiada o swoich bohaterach a jednocześnie przekazuje własne poglądy na świat, filozofuje i dyskutuje sam z sobą. Z pewnością jest to ważna książka, napisana ładnym językiem, ale do mnie nie przemówiła.

Kolejna książka do której wracam po latach. I po latach odbieram ją inaczej. Głębiej. Są takie książki wraz z którymi dojrzewamy i w tej dojrzałości odbieramy je inaczej. To też jedna z tych książek, których wartością nie jest jak szybko się ją czyta ale co się z tego czytania wynosi. Dla mnie to bardzo pełna opowieść. Bogate tło komunistycznego reżimu. Miłość. Bliskość. Filozofia przypadku. Semantyka uczuć własnych i świata, w którym przyszło nam żyć. Życiowy teatr pełen masek, pozorów i swoistego kiczu. To opowieść o życiu. Czytałam niespiesznie i z satysfakcją.