Folwark zwierzęcy

2006-01-01
Bartłomiej Zborski
satyra antyutopia animalizm Napoleon Boxer
Inne

Klasyka literatury, poraża swoją aktualnością pomimo odniesienia jej do totalitaryzmu dawnych czasów. Cała seria metafor w żaden sposób nie czyni opowieści trudną i niezrozumiałą, powinna być pozycją obowiązkową dla każdego. Nie odstrasza swoją długością, ma całą serię prawd uniwersalnych. To moim zdaniem genialne ostrzeżenie przez totalitaryzmem i skarbnica świetnych cytatów. Nie wiem czy jestem w stanie napisać o niej cokolwiek innego - w całości zgadzam się z zachwytami nad celnością przekazu.

Brak mi słów.

Brak mi słów.

Ogólnie tak książka to klasyka. Świetnie przedstawiona sytuacja na farmie zwierzęcej w odniesieniu do ustroju totalitarnego. Obrazująca jego okrutną stronę i manipulację społeczną w tym przypadku przedstawioną w postaci zwierząt. Majstersztyk.

Orwell jest nieoceniony. Uważam, że jest to świetny pisarz, który, mam wrażenie, potrafi bez problemu wyrazić swoje myśli i poglądy. Mimo, że porusza ciężki temat, jakim jest polityka, ten utwór czyta się jednym tchem. Jak dotąd, przeczytałam tylko Folwark zwierzęcy i Rok 1984, ale mam ochotę sięgnąć po wszystkie jego książki, jak i biografie. Jestem niesamowicie zaintrygowana lekkością pióra tego pisarza i mimo że Folwark zwierzęcy ma już sporo lat, to jak najbardziej dotyczy teraźniejszego świata. Momentami nawet ta lektura potrafi rozbawić, gdyż bardzo działa na wyobraźnię. Mam wrażenie, że czytając ją więcej niż jeden raz, snułabym zawsze inne wnioski i miałabym ciągle nowe przemyślenia. Jest to obowiązkowa książką dla każdego, niezależnie od wieku :))

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem. W bardzo dosadny sposób ukazuje realia życia politycznego w społeczeństwie, używając zwierząt jako metafory. Polecam ją z czystym sercem każdemu - jest dosyć krótka, więc nawet ludzie co niechętnie czytają powinni przez nią przebrnąć.

Napiszę tylko, że każdy powinien tę książkę przeczytać.

Napiszę tylko, że każdy powinien tę książkę przeczytać.

Trudno napisać coś odkrywczego i nowatorskiego przy klasyce literatury. Warto sięgnąć, warto przeczytać, tym bardziej, że napisana jest dosyć prosty i plastycznym językiem - czyta się lekko i szybko.

Zastanawiam się wciąż, jaki był odbiór tej książki przez współczesnych Orwellowi. My już mamy inną perspektywę i zapewne inaczej patrzymy na tę pozycję.

Klasyka. Powieść ciągle aktualna. Polecam.

Klasyka. Powieść ciągle aktualna. Polecam.

Na półkach: , , , ,

Skończyłam, usiadłam i płakałam. Straszna. Ale najstraszniejsze jest jednak to, że jest tak prawdziwa.

Książka znakomita! Znakomity język, świetnie się czyta. Jednak to co mnie chwyciło i zdruzgotało jednocześnie to fakt, że jest taka aktualna. Autor napisał ją tak dawno i o stalinizmie, a można ją odnieść do współczesności. Kilka dni temu kończyłam czytać a wciąż analizuję jej treść. Programy informacyjne przypominają mi codziennie, że żyjemy na folwarku zwierzęcym Szok!