Folwark zwierzęcy

Bartłomiej Zborski
satyra antyutopia animalizm Napoleon Boxer
Inne

Opinie [1 137]

Przeczytałam drugi raz, dla odświeżenia i przypomnienia sobie i znów zrobiła na mnie takie samo wrażenie. Coraz bardziej zmusza do myślenia, bo w jakimkolwiek momencie byśmy jej nie przeczytali, to zawsze będzie aktualna. Krótka, zabawna, czasem niepokojąca, no genialna książka jeśli ktoś chce przeczytać coś troszkę bardziej ambitnego. Trzeba mieć łeb by napisać coś, co tak...

Wybitne dzieło opisujące komunizm w szyderczy sposób. Natura ludzka opisana za pomocą odpowiednich zwierząt.
Warto przeczytać, żeby wiedzieć do czego może prowadzić absolutna władza w rękach kilku osób.
Świetnie przedstawiona panująca amnezja, kultura strachu i zmiany faktów z przeszłości.
Świetnie zostało przedstawione wybranie wspólnego wroga wszystkich towarzyszy (a...

Antyutopijna powiastka sierpem na komunizm. Na stu stronach Orwell zdołał odkryć ideologiczne absurdy czasów słusznie minionych (oby trwale, bo ta myśl nigdy nie wygasła). Podobno Francuzi mają paragraf na nazywani świń imieniem Napoleona, a to najbystrzejsza postać tej opowieści.

W końcu przeczytałam tę klasyczną już powieść. Przekazanie w zrozumiały sposób do czego prowadzi żądza władzy, chciwość, bezkrytyczność w ocenie ludzi i sytuacji. Cieszę się, że mam na półce "przeczytane", a kto jeszcze się ociąga - polecam nadrobić.

Tak aktualne, że aż przerażające.

Ponadczasowa ksiazka, do ktorej zawsze warto wrocic po latach.

Przedstawia mechanizmy polityczne i to, jak manipuluje wladza. Ksiazka dotyka uniwersalnego tematu i jest napisana ku przestrodze - problematyka, która porusza, jest niestarzejaca się i przykładow z książki śmiało można wciąż się doszukać w życiu codziennym naszych czasów. Przerażająca i jakże prawdziwa.

Uwielbiam tą książkę, pierwszy raz czytałam ją w gimnazjum. Chętnie do niej wracam.

Autor trafnie i ironicznie przedstawił wizję komunizmu pod postacią "bajki" o zwierzętach, które zaniedbywane i wyzyskiwane postanawiają wzniecić powstanie przeciw człowiekowi. Folwark Zwierzęcy" jest mistrzowskim połączeniem z pozoru prostej, napisanej nieskomplikowanym językiem opowieści z historią ukazującą problemy wielkiej wagi.

Czytałem ją jako lektura w szkole i byłem zafascynowany jak celnie punktowała totalitaryzm. To dzięki tej książce poznałem inną stronę literatury pięknej.

Czyta się jednym tchem, tym przyjemniej jeśli się interesuje historią XX wieku i ma się wiedzę kto kogo symbolizuje. Jedno mi się tylko tu nie podoba - idealizowanie Trockiego (gdyby się dorwał do władzy byłby jeszcze gorszy niż Stalin) pod postacią Snowballa...

Dyskusje

33 249