Solaris

Stanisław Lem fantastyka, fantasy, science fiction 340 str.
2012-03-01

fantastyka, fantasy, science fiction
Lem Literackie obca cywilizacja kosmos

Porównaj ceny i

Na półkach: , , , ,

Znów nadrabiam klasykę - tym razem sięgnęłam po "Solaris" Lema, na który od dawna miałam ochotę. Już od pierwszych stron zrozumiałam fenomen tej książki, zwłaszcza zdając sobie sprawę, kiedy została napisana. Lem ma niesamowitą wyobraźnię i talent opowiadania o skomplikowanych, naukowych rzeczach (nawet jeśli to "nauka" stworzona na potrzeby książki- solarystyka) w...

Powrót do twórczości Stanisława Lema jest przeżyciem, jak zawsze, wyjątkowym. A „Solaris” to dzieło przeznaczone na wieczność - nigdy się nie zestarzeje.

Czytałem bardzo dawno temu, ale powtórzyłem lekturę bojąc się, że mocno się zestarzała; moje obawy były nieuzasadnione. To jedna z najważniejszych powieści sf w dziejach, a Lem operuje tu takim bogatym wachlarzem środków odnoszących się do idei i języka, że mucha nie siada. Jedyny zarzut jaki mam to ten, że to czytałoby się (może) lepiej jako esej; forma powieści jest...

Nie dam więcej niż siedem. Fajne, raczej płynnie się czytało, momentami zaskakujące, ale cały czas czegoś mi brakowało. Stabilna "siódemka" przez całą książkę.
Brakowało mi czegoś ponadprogramowego, czego nie mogę określić. Czegoś wyjątkowego, czegoś na ocenę celującą.
Być może to moja ułomność, być może to koncepcja Si-Fi była dla mnie ograniczająca bo nie jestem do niej...

Sam pomysł bardzo dobry, natomiast dla mnie książka momentami strasznie się dłużyła. Szczególnie momenty, gdy główny bohater odwiedzał bibliotekę i czytał tamtejsze książki.
Niektórym może się taki wątek podobać, natomiast mi to nie podeszło, dlatego ocena mimo ciekawego pomysłu i solidnej dawki sci-fi "tylko" 6.

Jest to pierwsza książka Stanisława Lema, którą przeczytałem i zachęciła mnie ona do sięgnięcia po kolejne jego książki. Pomimo tego, że sama książka jest momentami dość „naukowa” to wciąga, buduje klimat i nie daje spokoju, ponieważ skłania do przemyśleń. Jest to zatem pozycja nieobojętna, która wzmaga ciekawość i uczucia, a zatem świetnie spełnia swoją rolę. Polecam.

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu spektaklu o tym samym tytule, który grany był w gnieźnieńskim teatrze. Lem w genialny sposób łączy elementy science-fiction z prawdziwie ludzkimi dylematami moralnymi.

To pierwsza książka Stanisława Lema, którą przeczytałem. W "Solaris" jest niezwykle wizjonerską i oryginalną opowieścią, Science-Fiction oraz psychologiczną z nutką refleksji egzystencjalnej. Stanowi dobrą wizytówkę autora, i zachęca do sięgnięcia po więcej.

Wizja jednego wielkiego żyjącego oceanu to coś na wskroś oryginalnego, ciekawego i szalonego. Sposób, w jaki ten...

Klasyka S-F. Jednak nie do końca trafia do mnie ani styl samego Lema jak i motyw przewodni "myślącego oceanu". Rzecz gustu.

Niesamowite jest to z jaką lekkością Lem posługuje się specjalistycznym, naukowym językiem, a jednocześnie operuje nim w taki sposób, aby nie zrazić czytelnika. Odległy świat staje się bliski, bo uwikłani są w jego sprawy ludzie tacy, jak my, żyjący na Ziemi. Obcowanie z Nieznanym początkowo budzi fascynację i ciekawość, jednak z czasem staje się przerażające, niedające się...

Dyskusje

13 992