Czarodziejska góra

2003-01-01
Józef Kramsztyk, Władysław Jan Tatarkiewicz
Europa kryzys czas przełom
Inne

Arcydzieło, które trzeba przeczytać. Cóż więcej?

Arcydzieło, które trzeba przeczytać. Cóż więcej?

DNF, książka opis i tyle w temacie.

DNF, książka opis i tyle w temacie.

Zarozumiały młodzian sztywny jak kij od szczotki, pojawia się w szwajcarskim kurorcie. Przez siedem lat swojego tam pobytu obserwuje ewolucję międzynarodowej burżuazji, której przedstawiciele są kuracjuszami sanatorium. Jednak najciekawsze są: analiza stanu medycyny chorób zakaźnych początków XX wieku, niedoścignione u Autora opisy utworów muzycznych i crème de la crème, dyskusje filozoficzne z udziałem włoskiego erudyty, wręcz proroka nowej scholastyki i żydowskiego jezuity komunisty (sic!). Książka warta każdej z czterdziestu kilku godzin poświęconej na jej przesłuchanie.

Genialna powieść o upadku znanego świata, napisana w klasycznym stylu, a jednak podszyta zupełnie współczesna wrażliwościa.

Arcydzieło. Co napisać więcej? W każdym niemal zdaniu subtelny humor, podszyty ironią. Bohaterowie są tak wyraziści, że prawie namacalni. Niesamowite doświadczenie.

Ciekawa idea z niezłym końcem. Ale troche bez polotu. Ma się poczucie, że to bliżej szkicu niż pełnowartościowej powieści. Znacznie ciekawiej bardzo podobną wizje przedstawia Musil w "Człowiek bez właściwości", tylko lepiej, ciekawiej i pełniej.

W skrócie "Czarodziejska góra" to barykady opisów i kołki dialogów, na których autor rozpostarł drut kolczasty swoich młokosowatych i małostkowych wywodów, choć w przedmowie pojawiają się określenia takie jak: "szczegółowo... dokładnie... gruntownie... pedanteria...". Wielokropki nie oznaczają tu trylów autora, lecz zdania miłosiernie przeze mnie pominięte. Niestety metoda pisarska autora dorównuje prostotą jego filozofii, która obraca się jedynie wokół idei uwikłanych w zdania-gotowce wabiące umysły przeciętne. Przyznajmy, że dialog bywa rozkoszny, jeżeli jest dramatycznie lub komicznie stylizowany czy artystycznie stopiony w jedno z prozą opisową; innymi słowy, jeżeli jest aspektem stylu i budowy danego dzieła; a prawdziwa idea nie istnieje rzeczywiście, póki nie istnieją słowa skrojone dla niej na miarę...

...tak więc nasuwa się pytanie, czy dzieło tak merytorycznie naiwne i oparte na tak kołtuńskich technikach stylistycznych, jak zużyte graty opisów (zebrana na oślep wielka rupieciarnia bezwartościowych szczegółów) i (nieliczne) manewry fabularnymi trupami (zidiociały i bezwolny główny bohater; choroba, nieśmiała miłość, bal maskowy, niespełniona miłość, pojedynek i samobójstwo; w tle mami bezrobocie, mąci mistycyzm i majaczy superwojna — wszystko jest niesmacznie konwencjonalne i filisterskie), które autor spuszcza w uregulowane koryto ścieku nadętych dytyrambów i piany bezpostaciowych niekończących się dysput, można uznać za coś więcej niż tylko księgę sporządzoną wedle przepisów literatury nasennej?

Oczywiście przy okazji takiego dzieła, o którym mówi się, że "robi wrażenie i przekonuje", a autorowi przypisuje się umiejętność "przenikania tajników" psychiki "zasadniczo współczesnego" bohatera, że "ni mniej, ni więcej", jest to "manifest najszerszej prawdy", ryk śmiechu, tak więc przy okazji wystąpienia podobnych zbiorowych omamów pojawia się cała diagnoza niedorzecznej symboliki, dla których wyrok recepty oscyluje li tylko gdzieś między zielonymi pigułkami nadziei (koniecznie widzianą jak przemyka korytarzem życia osobistego autora) a całą masą zakapturzonych przeobrażeń drewnianego fallusa psychoanalizy.

Dzieło w mojej ocenie jest doskonałe.
Akcja książki dzieje się latach 1900 – 1907 w sanatorium "Bergho,f" położonym w wysokich górach w Davos. Głównym bohaterem jest młody mężczyzna, inżynier, Hans Castorp, który przyjeżdża w odwiedziny do chorego kuzyna
z zamiarem pozostania z nim w sanatorium przez 3 tygodnie. Jednak sytuacja tak się zmienia, że pozostaje na wiele dłużej.
Akcja utworu jest bardzo statyczna, wręcz hermetyczna poprzez zamknięte miejsce i ograniczoną, prawie stałą liczbę bohaterów. Szczegółowe opisy powodują uczucie, że uczestniczymy w opisywanych wydarzeniach i widzimy obrazy, które autor pragnie pokazać.
Głównego bohatera poznajemy przede wszystkim w rozmowach z innymi mieszkańcami sanatorium. Szczególną rolę odgrywają dyskusje z Settembrinim, który był pedagogiem, humanistą i literatem oraz jego oponentem Naphtą, niedoszłym Jezuitą. Toczyli długie dyskusje o wartości życia, o pięknie rozumu, moralności, stosunku do choroby i śmierci. Każdy próbował przekonać Hansa Castorpa o swojej racji i przechylić szalę jego uwagi na swoją stronę. Ważnym elementem rozważań głównego bohatera jest też rola czasu i przestrzeni w życiu. Spotykamy w tym dziele szereg długich, pogłębionych, filozoficznych wywodów. Obserwujemy życie w bardzo zwolnionym tempie.
Książkę czytałam bardzo wolno. Warta jest poświęconego czasu i zaangażowania, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli ktoś lubi szybkie akcje, nie lubi długich, szczegółowych opisów i długich filozoficznych rozważań – to nie jest to książka dla niego.

Dzieło w mojej ocenie jest doskonałe.

Wielowarstwowa i samoświadoma powieść, pełna zarówno filozoficznej treści, jak i pięknych zdań i bogatego słownictwa.
Czytałam w wydaniu sprzed pół wieku (z roku ok. 1970), które dzieliło powieść na dwa tomy. Tom pierwszy niełatwo było przełknąć - nie byłam pewna czy zawierzyć niespiesznemu stylowi Manna, choć od razu ujął mnie opis zmierzającego na górę pociągu i podróżującego nim Castorpa, gdzie narrator kreślił pejzaż psychiczny wraz z refleksjami na temat tego, co robi z bohaterem oddalanie się w czasie i przestrzeni. Niestety też długo przyzwyczajałam się do nienaturalnie brzmiących i początkowo miałkich dialogów, i to pomimo tego, że próbowałam je czytać według interpretacyjnego klucza parodii czy satyry. Potem w tomie drugim, Settembriniego i Naphty wyczekiwałam, odnajdując w ich kłótniach echa wojen idei, które czasem toczą mi się w głowie. Niemałą przyjemność sprawiało mi poprawne rozpoznawanie filozoficznych nurtów, idei i doktryn, o których perorowali albo też odpieranie w głowie argumentów to jednego i drugiego, a gdy takich argumentów mi brakło, ograniczałam się do prostego doceniania ich oratorskiego kunsztu i wiedzy - a przez to, doceniania tych zasług u Manna.

Super powieść, super. Szkoda tylko, że 7 stron fabuły zostało ukryte w 700 stronach traktatów.