Czarodziejska góra

2003-01-01
Józef Kramsztyk, Władysław Jan Tatarkiewicz
Europa kryzys czas przełom
Inne

Okładka książki HERITO nr 40 / 2020 Mindaugas Kvietkauskas, Thomas Mann, Adam Mazur, Piotr Paziński, Redakcja kwartalnika HERITO, Bartosz Sadulski, Maciej Topolski, Miłosz Waligórski
HERITO nr 40 /... Mindaugas Kvietkaus...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

Najpiękniejsza monotonia, jakiej w życiu doznałam. W tej książce kompletnie nic się nie dzieje, fabuła ciągnie się jak flaki z olejem a jednak nie można się z nią rozstać. Niewytłumaczalne a jednak prawdziwe.

Arcydzieło to słowo, które w kontekście tej książki pojawia się wielokrotnie. Ja również się pod tym podpisuje i tak ją określam. Można by dużo pisać o treści książki, jej konstrukcji, języku i wyrażać swój zachwyt ale większość została już powiedziana i nie będę tego powielał. Jak każda pozycja tej klasy - nie ma ich dużo - znajdą się osoby, które określą tę powieść jako najgorszą z jaką się zetknęli. Komentarze o takim zabarwieniu są i tu obecne. Ciekawe to jest ale tak chyba jest w życiu, że to co niezwykłe budzi skrajne emocje. Będąc przy temacie komentarzy jeden z nich utkwił mi w pamięci. Otóż czytelnik wyrażał żal, że nie będzie mu już dane przeczytać tej książki po raz pierwszy. Piękne zdanie, które w sposób głęboki i całościowy określa wrażenia odbiorcy. Zastanawiam się do jakich tytułów bym go użył. Trochę ich jest ale na razie ograniczę się do jednej pozycji - "Czarodziejska Góra".

Ładnie napisana książka o niczym. Po 35% przestałem czytać bo ponoć druga część jest jeszcze nudniejsza.

Najnudniejsza i najbardziej JAŁOWA książka, jaką miałem nieprzyjemność czytać.

Dramat w sanatorium pełnym umierających na drętwotę. Kto jaką miał temperaturę, w co się ubrał, co jadł na śniadanie, na kogo zerknął i z kim się nie przywitał. Raz na 50 stron pojawia się jakiś wykład z biologii o ciele lub chorobach. Raz na 100 stron w rozmowach jakieś nieporadne dywagacje o filozofii na poziomie licealistów (niezaznajomiony z historią filozofii niewiele z tego wyniesie, a pasjonat filozofii może najwyżej wzruszyć ramionami nad banałami).

Męczyłem i męczyłem, sam nie wiem dlaczego. Chyba udzieliła mi się drętwota postaci... i czekałem końca... książki, lub mojego.

Wielokrotnie ten tytuł pojawia się na listach wszechczasów, a znajduje się niemało indywiduów twierdzących, że gdyby miało wybrać tylko jedną książkę, to właśnie tę. Psssst, polecam wizytę u psychiatry.

Ochy i achy nad językiem, stylem czy skłanianiem do zadumy można wsadzić między zachwyty nad produktami Tv Mango. Całość jest po prostu poprawna gramatycznie.

Sprawozdanie z najdłuższego pojedynku golfowego byłoby wiele bardziej emocjonujące.

Gdyby bezpieka puszczała mi audiobooka Czarodziejskiej Góry w ramach tortur, wyśpiewałbym wszystko.

Chcecie rozważań o śmierci? Zapodajcie sobie "Choroba na śmierć" Sorena Kierkegaarda.

PS.
A potem dowiedziałem się, że ten autor jest od "pedofila w łódce" ("Śmierć w Wenecji).

Najnudniejsza i najbardziej JAŁOWA książka, jaką miałem nieprzyjemność czytać.

Wspaniała książka

Wspaniała książka

Do sforumowałań typu: opus magnum, arcydzieło, ....można dołożyć kolejne Czarodziejska Góra, ale nie jako tytuł książki, ale jako typ dzieła, które jest doskonałe.
A doskonałość już taka jest, że jeśli nawet nie idzie zgodnie z duchem czasu, jeśli nawet zalatuje myszką i pachnie pleśnią spraw już przebrzmiałych to i tak poraża, zachwyca, i rzuca na kolana.
Czarodziejska Góra.
Czytajac można być spokojnym, bowiem powieść do żadnego współczesnego tematu wprost się nie odnosi, żadnym współczesny komentarzem też nie jest i ogólnie wydaje się, że nie w tym kościele dzwony dzwonią, ale.
Geometria to nauka, która opiera się na kilku niepodważalnych aksjomatach, do treści których, wszystko co geometria proponuje się sprowadza. Cała nauka wynika z kilku podstawowych praw. Ciekawe co?
Ta książka jest tego samego rodzaju intelektualnym cudem, czyli zbiorem kilku prawd opisujących i definujacych człowieka. Chcesz poznać lepiej sąsiada lub sąsiadkę przeczytaj książkę.
Wspaniałe nie?
Czytam piąty raz, ale tak jest zawsze przed szóstym.

Czarodziejska...

To jedna z moich najdłuższych lektur - tę powieść czytałam 2,5 miesiąca. Niekiedy ciężko było mi się przebić przez filozoficzne rozważania dwóch oponentów. Były nużące i niezbyt mnie interesowały, tym bardziej, że miałam wrażenie, że ich poglądy się mieszają i obaj filozofowie zmieniają swoje stanowiska o dyskutowanych sprawach. Niemniej jednak "Czarodziejska góra" okazała się być naprawdę magiczna. Przyciągała mnie podobnie jak i głównego bohatera. To opowieść, w której pojęcie czasu ulega zamazaniu, a sanatorium Bergof staje się miejscem, które usidla jego tymczasowych mieszkańców i skutecznie zastępuje im życie "na nizinach". Koniec powieści przyjęłam z ulgą, bo nie byłabym w stanie jej odstawić przeczytanej tylko częściowo. Moim zdaniem zasługuje ona na swoje miejsce w kanonie literatury. Jest w niej coś pociągającego i mimo dłużyzn warto dać jej szansę.

Każdy powinien przeczytać.

Każdy powinien przeczytać.

7.5 Sięgając po klasyczną książkę Manna, przypuszczałem, że to standardowa powieść, z bohaterami, fabułą, światem przedstawionym. Te elementy są w Czarodziejskiej górze zawarte, ale forma powieściowa jest dalece nowoczesna, to znaczy traktowana z wielką swobodą, a opowieść to pretekst do snucia nawet nie rozważań, a dyskusji na różne tematy, w szczególności dualizmu liberalizmu i konserwatyzmu, życia i śmierci, zdrowia i choroby, a także czasu, miłości. narracji czy muzyki.
Okładkowy i zamieszczony na portalu opis wyjawia fakty z samego końca książki. Hans Castorp przybywa do sanatorium położonego nieopodal szwajcarskiego Davos w odwiedziny u swego chorego kuzyna i sam okazuje się chory. Zostaje zatem mieszkańcem-pacjentem ośrodka i w tym właściwie zamyka się główna oś fabularna.
Spora część przemyśleń autora realizuje się w dyskusjach pomiędzy postaciami. Sam fakt, iż Thomas Mann identyfikował się z poglądami Lodovico Settembriniego nie jest w Czarodziejskiej górze zaznaczony, to coś, o czym można dowiedzieć z późniejszych opracowań. Na tym polega problem powieści - różne punkty widzenia są reprezentowane, ale ostatecznie nie następuje opowiedzenie się narratora po żadnej ze stron. Zagadką wydaje się to, jak chory był Hans - jeździł na nartach, poruszał się w śnieżycy i mroźnych warunkach, zabawiał się wycieczkami i przyjęciami w samym ośrodku. Na kartach książki kryje się aluzja, iż to lekarze i dyrekcja sanatorium zatrzymywali podatnych na sugestie pacjentów. Jednak taka jest idea książki, by nie mówić o wszystkim. Na tym polega jej tytułowy czar, iż ważne są elegancja, estetyka, liryzm, element poetycki. Nie mam wątpliwości, iż to pozycja, którą warto znać, nie zestarzała się dzięki nowatorstwu formalnemu.

Dopóki nie obniżą ceny w audiotece, nie mam zamiaru jej kończyć. 70zł, w abonamencie, gdzie wiekszość innych, wspaniałych ksiażek kosztuje 22zł to jakaś przesada. Z czego to wynika? Zakładam, że z czyjejś chciwości, dlatego nie mam zamiaru w tym procederze uczestniczyć.

• Klasyka
  • Literatura niemiecka