Wielki Gatsby

50 na 50
półświatek lata 20
Inne

Film lepszy

Ciężko mi wyrobić sobie jakieś jednoznaczne zdanie o tej powieści. Książka zaliczana do setki pozycji, które należy przeczytać i muszę przyznać, że w prawie sto lat po jej wydaniu jej przekaz wciąż jest jasny. "Pieniądze szczęścia nie dają" Lektura może nie obowiązkowa ale z pewnością warta uwagi.

Świetna pozycja! Po przeczytaniu tej książki jakbym przeskoczył na trochę wyższy poziom w tym co się czyta. W tym co było wcześniej, a tym co było później w moich gustach literackich. Lektura do myślenia.

Lata 20, XX wieku, radość i wdzięczność po przetrwaniu wojny. Spotkania, wyjazdy- wszystko, to co sprawiało przyjemność. Można się momentami zgubić, lecz zawsze w porę odnaleźć. Liczne opisy przyrody, błyskotliwe przemyślenia warte zapamiętania. Książka pobudzająca wyobraźnię, do snu. Smutny, niezrozumiały dla mnie koniec. Kazdemu polecam, takiej pięknej książki ze świecą...

pochłonęłam, piękna

Nie żeby nie było tu głębi i pola do dyskusji, ale dość bezemocjonalnie przez to przebrnąłem.

Ach te lata dwudzieste! Ten glamour, ten szampan, ta muzyka... ale i wielka samotność człowieka, który miał wszystko i nic zarazem. Mądra powieść w krótkiej i przyjemnej formie.

Szalone amerykańskie lata dwudzieste. Czuje się, że to czas młodości Autora - piękny i arogancki. Mimo młodego wieku (29 lat) Fitzgerald jest już dojrzałym artystą, a stworzenie pary Nick (narrator); Gatsby - główny bohater jest zabiegiem doskonałym. Intrygi, oszustwa i emocje uczuć, mnie mimo woli kojarzą się z "Lalką". Autor stworzył postać tragiczną i prawdziwą, której...

Jedna z najbardziej poruszających powieści.
Miłość, przyjaźń, a przede wszystkim samotność

Dobrnąłem do połowy i się poddałem. Mnóstwo niepotrzebnych szczegółów, bezbarwność postaci, nudna fabuła, absolutny brak czegokolwiek co skłaniałoby do refleksji. Nie wiem co ludzie widzą w tej książce.

Dyskusje

18 816