Mag

John Fowles literatura piękna 704 str.
Magus

Ewa Fiszer
Zysk i S-ka
literatura piękna

Kup książkę

Bohater ksiàżki, Nicholas Urfe, przyjmuje stanowisko nauczyciela na pewnej greckiej wyspie. Tam zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym milionerem, który wciàga Nicholasa w tylko jemu zrozumiałe gry, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazjà, teraźniejszość z przeszłościá.
Ksiàżka bardzo mnie zaskoczyła bo spodziewałam się po opisie przede wszystkim dobrego thillera. Sà tu...

Dziełko monumentalne z lekką nutą wątków psychologicznych. Autor zmusza do myślenia o granicach naszej moralności i wpływie schematów obyczajowości na życie człowieka. Nie jet to lektura łatwa, ale pozostaje w pamięci.

Czytałem trzykrotnie. Za każdym razem wciągała i nie pozwalała się uwolnić. Jedna z książek życia.

Magiczna, zwariowana, intrygująca i doskonale napisana - zwłaszcza 70% dziejące się w Grecji (ach ta Grecja), później nieco chaotycznie. Wiele odniesień do historii, kultury i literatury. Trudno oderwać się od lektury. Pyszna, polecam.

Najlepsza książka, jaką czytałam. Pomijając walory języka, całość urzeka mistrzostwem w budowaniu poszczególnych elementów świata powieści. Główny bohater zostaje uwikłany w nieznaną mu grę, która go intryguje, a jednocześnie przeraża. Może liczyć na siebie i do końca nie wie, czy panuje nad swoim losem, czy gra narzuconą mu przez innych rolę.
Postaci niebanalne, dialogi...

Na półkach: , , , ,

Do prozy Johna Fowlesa zasiadłam w pełni skupiona, wiedziałam bowiem, iż nie będzie ot taka zwyczajna lektura. Wymaga dużo większego skupienia i koncentracji, ale i też nie została pozbawiona przy tym przystępnego języka.

Pisarz jest mistrzem słowa. Każde zdanie, każde słowo i dialogi są przemyślane. Napisana jest tak pięknym językiem, że czytanie jej to prawdziwa UCZTA...

Ciekawa fabuła. Pomysł nieco zwariowany. Plusem jest to że czytając czułem się jak na wakacjach w ciepłych krajach.

Całkiem przypadkowo trafiłem na tę książkę,padł ten tytuł w pewnym wywiadzie i zaintrygował mnie tytuł i opis.To jedna z najdziwniejszych i najbardziej intrygujących książek jakie czytałem w życiu,ale zdecydowanie nie nazwę jej arcydziełem.Bohaterem powieści jest Nicholas,Anglik,który to po nieudanym romansie z pewną Australijką wylatuje do Grecji,gdzie przyjął posadę...

Oto Nicholas Urfe – egoistyczny dupek przekonany o swej niezwykłości. Oto Conchis – bogaty starzec z wizją. Oto grecka wyspa, na niej ekskluzywna szkoła dla chłopców. Obok szkoły willa pełna tajemnic. Oto plejada postaci, która mają ważną rolę do odegrania, albo wcale nie. Oto „Mag” Johna Fowlesa - wielka powieść – dosłownie i w przenośni.

Powiedziałabym, że utwór ten...

Do czasu, kiedy przeczytałem Mistrza i Małgorzatę była to moja ulubiona i najważniejsza książka. Z biegiem czasu zacząłem cenić ją nieco niżej, chociaż twardym realizmem zawsze będzie górować nad MiM. Nadal jednak uważam, że jest to arcydzieło, które zasługuje na najwyższą możliwą notę.
Wracam do niej rzadziej, niż na to zasługuje z uwagi na brak wersji ebook - duża szkoda.

Dyskusje

3 222