Mdłości

Jean-Paul Sartre Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] biografia, autobiografia, pamiętnik
La Nausée
2005-01-01
Jacek Trznadel
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
powieść francuska XX w. filozofia ludzka egzystencja

No nie wiem. "Życie nie ma sensu, chyba że stworzy się jakieś dzieło sztuki, które jakoś usprawiedliwi naszą obrzydliwą i niepotrzebną egzystencję" - takie przesłanie wyczytałam z "Mdłości". Jest to chyba jedna z tych książek, których ocena zależy od uprzedniego światopoglądu czytelnika. Mnie akurat wnioski Sartre'a nie przekonują. O czymś świadczy też fakt, że do ich...

Przemyślenia ciekawe, lecz lepszym ujściem byłby dla nich esej. Jak na powieść, za dużo ględzenia i chaosu.

Powieść na pewno nie dla wszystkich z racji na... właściwie brak fabuły, ale powiedziałbym, że samą swoją formą oddaje egzystencjalizm i powolne zagłębianie się w rzeczywistość narratora i obcowanie z nią dało mi wiele pozytywnych odczuć estetyczno-filozoficznych.

1975

Antoine Roquentin zmęczony wieloletnimi podróżami wraca do Francji, aby ukończyć pracę nad książką historyczną. Monotonia mieszczańskiego życia skłania go do radykalnych przemyśleń na temat sensowności ludzkiego życia. Z czasem przedmioty stają się barwnymi plamami, przeszłość i przyszłość bezsensownymi projekcjami, pojawiają się Mdłości.

Być może miałem dla sławnej...

Nie każdy dobry pisarz musi mieć filozoficzne zacięcie, jak również, nie każdy filozof powinien zostawać powieściopisarzem.

Jean-Paul Sartre był człowiekiem o przemyśleniach, poglądach czy ideach wartych przedstawienia. Jego rozważania na tematy egzystencjonalne (wszak był egzystencjalistą) pozwalają odbiorcom prowadzić szeregi różnych dyskusji, choćby tylko z samym sobą....

Rozdarcie wewnętrzne pomiędzy słusznymi wyborami a tymi egoistycznymi, pomiędzy tym czego pragniemy, a tym co oferuje nam świat. Poddając się można się uwikłać równie beznadziejnie jak walcząc o to co w danym momencie wydaje się słuszne.

"Mdłości" to tak naprawdę przyczynek do filozofii Sartre'a.
Wolę jego eseje niż teksty fabularne.

to sie nasywa nudnosci nie mdlosci nie kce nawet mysles jak pszetumaszyli tekst ksionska mondra jak sie syta w sywilisowanym jensyku

Piękne i przepełnione bólem.

Czytając tą książkę miałem wrażenie, że nie stykam się z twórczością wielkiego egzystencjalisty, tylko z wrażliwym chłopakiem nie umiejącym poradzić sobie ze swoimi uczuciami i otaczającą go, walącą po oczach, niesamowitością i absurdem.

Bardzo ważna dla mnie książka.

Ktoś idzie do Ciebie trzymając w ręku nóż,
Ktoś mówi przez radio by zabić Twą wiarę.
Cienie przedmiotów wchodzą Ci do łóżka,
Szepcąc po kątach przestają być wierne.

Kiedy idziesz ulicą drzewa drapią Cię po skroniach,
Pająki uliczne wychodzą z rynsztoka.
Słowa pajęczyną oplatają Twoje usta.
Słowa pajęczyną oplatają Twe usta.

Otwarte okno kusi Cię wiosną,
Głowa niczym...