Mdłości

Jean-Paul Sartre Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej biografia, autobiografia, pamiętnik
La Nausée
2005-01-01
Jacek Trznadel
Arcydzieła Literatury Światowej
powieść francuska XX w. filozofia ludzka egzystencja

Rozdarcie wewnętrzne pomiędzy słusznymi wyborami a tymi egoistycznymi, pomiędzy tym czego pragniemy, a tym co oferuje nam świat. Poddając się można się uwikłać równie beznadziejnie jak walcząc o to co w danym momencie wydaje się słuszne.

"Mdłości" to tak naprawdę przyczynek do filozofii Sartre'a.
Wolę jego eseje niż teksty fabularne.

to sie nasywa nudnosci nie mdlosci nie kce nawet mysles jak pszetumaszyli tekst ksionska mondra jak sie syta w sywilisowanym jensyku

Piękne i przepełnione bólem.

Czytając tą książkę miałem wrażenie, że nie stykam się z twórczością wielkiego egzystencjalisty, tylko z wrażliwym chłopakiem nie umiejącym poradzić sobie ze swoimi uczuciami i otaczającą go, walącą po oczach, niesamowitością i absurdem.

Bardzo ważna dla mnie książka.

Ktoś idzie do Ciebie trzymając w ręku nóż,
Ktoś mówi przez radio by zabić Twą wiarę.
Cienie przedmiotów wchodzą Ci do łóżka,
Szepcąc po kątach przestają być wierne.

Kiedy idziesz ulicą drzewa drapią Cię po skroniach,
Pająki uliczne wychodzą z rynsztoka.
Słowa pajęczyną oplatają Twoje usta.
Słowa pajęczyną oplatają Twe usta.

Otwarte okno kusi Cię wiosną,
Głowa niczym...

Ta powieść jest dobra, przede wszystkim ze względu przez to, że stymuluje do refleksji w nietrywialny sposób. Sartre stawia tu tezy, które będzie uzasadniał już w ramach działalności stricte filozoficznej. Znamienny jest również język, mieszanie mowy potocznej, ulicznej z filozoficznym żargonem – interesujący zabieg literacki. Narracja jest prowadzona w trybie...

Choć Sartre przemawia do mnie nieco mniej niż Camus, Mdłości zachwyciły mnie swoją poetyckością, rozbudowaniem i plastycznością metafor, skomplikowaniem przemyśleń i dygresji. To zdecydowanie książka, która dotyka, choć trzeba się w nią wgryźć, aby docenić jej potencjał.

Przy setnej stronie przerwałem czytanie.
To nie jest to, czego się spodziewałem. Była filozofia (może nieco banalna o samotności, przemijaniu). Akcji właściwie brak - poznajemy szeroki profil psychologiczny bohatera i jego otoczenia. Oceny nie zostawiam; ta książka po prostu nie jest dla mnie, bardzo się z nią męczyłem. Szkoda czasu, na słabe (przynajmniej w mojej ocenie)...

Rewelacyjna. Pięknie napisana, filozofia Sartre wyłożona w sposób łatwy do przetrawienia oraz obrazowy. Bardzo łatwo możemy wczuć się w w głównego bohatera.

Czytanie tej książki szło mi jak krew z nosa i nie wiem co o niej myśleć. Z jednej strony kocham egzystencjalizm i miała w sobie tak mocne dla mnie fragmenty, że aż sobie zdjęcia stron robiłem, z drugiej strony książka jako całość, jej język, treść i bohaterowie były dla mnie bardzo męczące. Nie powiedziałbym, że nudne, ale "nie porywające". Ciężko mi było złapać ten...

Dyskusje

1 911