Paragraf 22

2012-12-07
Lech Jęczmyk
Yossarian II wojna światowa paragraf 22 absurd
Inne

Wyobraź sobie, że jesteś bombardierem i za chwilę będziesz bombardować jakieś obiekty – to twoje zadanie.
Oczywiste jest to, że „przy okazji” zginie duża liczba – zwykłych ludzi, którzy niczemu nie zawinili i wiele razy już tak było, a ty już wielokrotnie wieczorami miałeś to przed oczami - i na różne sposoby próbowałeś to zagłuszyć. Bo i owszem to był rozkaz, ale to ty ostatecznie nacisnąłeś uśmiercający guzik.
Maszyna, którą lecisz – bombowiec, charakteryzuje się tym, że jest duża, zupełnie niezwrotna i bardzo wolna – taka masa blachy w powietrzu.
Nagle (co jest zupełnie normalne i częste) spostrzegasz eskadrę szybkich i zwinnych myśliwców wroga, których zadaniem jest powystrzelać was jak kaczki. Jedyne co ci pozostaje to zacisnąć zęby i czekać, że może akurat twojego bombowca nie zestrzelą.
I tak było wiele razy i tak będzie jeszcze 25 razy, a może 40 razy, ale równie prawdopodobne jest, że za chwilę zginiesz.
To szaleństwo!
Gość wychodzący z szeregu po odbiór odznaczenie „na waleta”, czy startujący na pontonie ratunkowym w podróż do Szwecji z jednej z plaż na Morzu Śródziemnym nie wydaje się być w tych okolicznościach niczym nadzwyczajnym.

O matko, co za nuda, w kółko to samo.
Rozumiem, że absurd na absurdzie i ma być śmiesznie i ukazywać wojnę jako 'bezsens' i 'głupotę', ale jednak może lepiej obejrzę serial.

Ciężko czytało się tę książkę, za długa.

O matko, co za nuda, w kółko to samo.

Ciężko czytało się tę książkę, za długa.

10 gwiazdek to za mało dla takich arcydzieł. Nie wiem czy i 20 byłoby dość.
To jest po prostu genialna rzecz, wg mnie.

10 gwiazdek to za mało dla takich arcydzieł. Nie wiem czy i 20 byłoby dość.
To jest po prostu genialna rzecz, wg mnie.

Ciężko się czytało. Miałam wrażenie, że w kółko czytam o tym samym.

Ciężko się czytało. Miałam wrażenie, że w kółko czytam o tym samym.

Bywa, że jedyną reakcją obronną na beznadzieję i bezsilność jest śmiech. Właśnie do takiej sytuacji prowadzi Paragraf 22.

Książka, w której absurd pogania absurd, a nowa salwa śmiechu dogania poprzednią. Jednocześnie historia pełna strachu, traum, buntu oraz desperackiej próby ucieczki przed dalszą wojną. Pomieszana i rozdrobniona – co początkowo drażni – jednak z biegiem rozdziałów układająca się w logiczną całość, wkładając wszystko na swoje miejsce i przeszywając rozbawienie rozpaczliwym ukuciem bólu.

Błyskotliwe. Ważne. Cholernie dobre.

Nic specjalnego.

Nic specjalnego.

Kilkanaście lat temu, będąc jeszcze uczniem, nie dokończyłem "Paragrafu 22". Wydawał mi się wtedy nudny. Teraz po obejrzeniu serialu, postanowiłem powrócić do książki i w końcu udało mi się ją dokończyć, aczkolwiek mam pewne mieszane uczucia. Sam pomysł jest oczywiście ciekawy -podczas II wojny światowej na wyspie Pianosie znajduje się kilka amerykańskich eskadr. Lotnicy przeżywają absurdalne przygody, co chwilę zmagając się przede wszystkim nie z wrogiem, ale z armijną biurokracją i generalicją. Główny bohater, John Yossarian, próbuje wrócić do domu, ale wszystko blokuje mistyczny Paragraf 22, więc kapitan musi imać się różnych sztuczek, które pozwolą jego osobie wycofać się z wojny. Poznajemy całą plejadę przerysowanych postaci, Milo - który jako oficer żywieniowy zakłada syndykat, Orr - ćwiczy wodowania bombowcami, Scheisskopf tylko by chciał, aby lotnicy defilowali itd. Powieść oczywiście zaskakuje swoim humorem i absurdem, sporo jest fragmentów zapadających w pamięć, czy to w powietrzu, czy w bazie, czy to podczas zabaw z prostytutkami w Rzymie. I pokazywanie tych biurokratycznych absurdów przez Hellera jest największą zaletą książki. Są natomiast też pewne wady. Wydaje mi się, że językowo jest trochę nudno. Postacie są bardzo charakterystyczne, co prowadzi do tego, że często stosowane są zabiegi stylistyczne w postaci powtórzeń, kiedy to bohaterowie przedrzeźniają się czy żartują z siebie. Po dłuższej lekturze staje się to dosyć nudne i przewidywalne, a co gorszą męczące. Mimo to, mamy do czynienia z działem bardzo ciekawym i jeśli ktoś lubi tego typ humoru, to z pewnością się nie będzie nudził.

Chyba coraz częściej dochodzę do wniosku, że o gustach się nie dyskutuje :). Do lektury przystąpiłem znając opinie że to jedno z arcydzieł amerykańskiej literatury, najważniejsza książka swoich czasów itp itd.... No cóż może przesłanie o absurdzie wojny ponadczasowe może humor i sarkazm w wydaniu amerykańskim natomiast całość to 500 stron monotonii, powtarzających się schematów i cóż autor we wstępie mojego wydania opisuje jak oburzony był na recenzje jednego z krytyków amerykańskich który stwierdził że książka jest zwyczajnie nudna jak groch z kapustą, po lekturze podpisuje się pod opinia krytyka nie pod oburzeniem autora.

Groteskowa i dość zabawna opowieść o lotnikach z amerykańskiej eskadry bombowej we Włoszech. Powieść bardzo dobrze pokazuje, że w trakcie wojny żołnierze są tylko pionkami w rękach dowódców, którzy wykorzystują ich również w swoich prywatnych celach.
Jedynym problemem dla mnie był jednak chaos, jaki autor wprowadził jeśli chodzi o czas akcji. Co chwilę to skaczemy do przodu to się cofamy, ponieważ któryś z bohaterów przypomina sobie coś z przeszłości

Książka obnażająca absurdy wojny, czarny humor obok psychicznego cierpienia i poczucia bezsensu to wybuchowa mieszanka. Trochę raziło mnie przedmiotowe traktowanie kobiet, które w tej książce niemal wyłącznie są bezimiennymi prostytutkami, ale cóż, to chyba taka konwencja tej powieści.