Grona gniewu

Data 1. wydania:
1976-01-01
Alfred Liebfeld
Prószyński i S-ka
bezrobocie bieda Kalifornia klasyka literatury kobieta mężczyzna poszukiwanie pracy powieść amerykańska Pulitzer rywalizacja USA uczucie walka o przetrwanie wielki kryzys

Oficjalne recenzje i

Lektura obowiązkowa

[ 90 ] Link do recenzji

Przy ostatniej scenie prawie się popłakałem. "Grono gniewu", to książka wybitna, warta polecenia. Poruszyło mnie w tej książce to, że John Steinbek wyraźnie pokazał, że w czasie wielkiego kryzysu ludzie dla ludzi są ludźmi.

Komuniści pewnie polubili autora po tej książce ;) Mooocno ciągnięty wątek tego, jak wspaniała przyszłość czeka tych, którzy wspólnie z podniesionym czołem zbudują nową piękną rzeczywistość. Mnie osobiście naiwność tej fabuły drażni.

Przygnębiająca, ale piękna. Chętnie przeczytam drugi raz.

Super książka! Świetnie stworzone pełne zycia postaci nawet ten komunizm nie przeszkadza.

To moje drugie spotkanie ze Steinbeckiem, po przeczytaniu znakomitej "Myszy i ludzie". Czy spełniła moje wysokie oczekiwania? Niekoniecznie.

Oś fabuły stanowią losy rolniczej rodziny Joadów, która po wysiedleniu ich z ziemi przez korporację bankową za długi wynikłe z nieurodzajów w czasie Wielkiego Kryzysu, jest zmuszona do podróży do Kalifornii w nadziei na znalezienie...

No coż, wspaniała literatura. Dla wielu się na tym kończy, bo przecież to już ponad ok. 90 lat jak coś takiego mogło się wydażyć.
Jednak po tylu latach cholernie aktualna. Mimo upływającego czasu realia geopolityczne nie wiele się zmieniły, cały syf kapitalistycznego
feudalizmu właśnie teraz dochodzą do głosu. Już nie ma głodu. Na każdym rogu rozdają darmowe żarcie....

Bieda oraz nędza doprowadzająca człowieka do rozpaczy przez wyzysk, banki i wielkie przedsiębiorstwa. A mimo to bohaterowie nie tracą ducha i godności. Powieść napisana w 1939,a tematyka wciąż aktualna. Niestety.

Chętnie jeszcze raz przeczytam

Książka wybitna i niestety znów po 100 latach wciąż aktualna jeżeli chodzi o Amerykę. Genialny i jakże wciągający zapis nomadów z Oklahomy szukających lepszego bytu w Kalifornii.

Ta książka zmieniła mnie i moje życie. Już nigdy nie spojrzę na jedzenie tak samo. To arcydzieło gdzie przeplatana są reportaże o głodzie w Ameryce (które Steineck publikował kiedyś w prasie) z powieścią o rodzinie, kto®a rusza w drogę przez zubożałą, głodną Amerykę w poszukiwaniu, szczęścia, lepszego nieba nad głową i jedzenia. Niesamowite. Płakałam jak bóbr. Jestem...

Dyskusje

7 050