Grona gniewu

Okładka książki Grona gniewu John Steinbeck
Okładka książki Grona gniewu
John Steinbeck Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Grona gniewu (1940) literatura piękna
The Grapes of Wrath
Prószyński i S-ka
2012-07-26
2012-07-26
Alfred Liebfeld
Ekranizacje:
Grona gniewu (1940)
bezrobocie bieda Kalifornia klasyka literatury kobieta mężczyzna poszukiwanie pracy powieść amerykańska Pulitzer rywalizacja USA uczucie walka o przetrwanie wielki kryzys
Inne

Lektura obowiązkowa

John Steinbeck – Grona gniewu (1939) (8.8)

John Steinbeck – Grona gniewu (1939) (8.8)

"Grona gniewu" to moim zdaniem genialna proza i zarazem wspaniała możliwość poznania Stanów Zjednoczonych z perspektywy "Wielkiego kryzysu". Rodzina Joadów, którą mamy okazję dogłębnie poznać, przechodzi przez rzeczy, które były utrapieniem milionów amerykańskich rodzin z okresu lat 30 XX wieku. Kalifornia, która miała być rzekomo regionem obfitym w zarobek, tak naprawdę była miejscem pełnym niespełnionych oczekiwań i początkiem dojrzewania w ludziach tytułowych "gron gniewu". Postacie Jima Casy'ego, Toma Joada, Matki Joadówny, czy też stryja Johna oczarowały mnie swą oryginalnością charakteru i klimatem który wniosły do powieści, a styl w jakim Steinbeck napisał tą książkę sprawił, że raczej nigdy nie przyjdzie mi jej zapomnieć. Polecam.

Czekałam na wybuch gniewu i się nie doczekałam. Rodzina Joadów najpierw przez ponad połowę powieści jedzie na miejsce, a przez drugie pół przenosi się z jednego obozu do drugiego. Nie są wogóle zagniewani swoją sytuacją, raczej pokorni i poddają się temu co przynosi im los. Sama powieść kończy się tak jakby autor po prawie 700 stronach sam był już zmęczony swoimi bohaterami i stwierdził, że dalej nie da rady pisać ani nie da rady wymyślić zakończenia.

Proste słowo wyrażające najbardziej zawiłe problemy. Mistrzowskie portrety i pejzaże. Przygoda, cierpienie i miłość. Arcydzieło i mistrz.

Ciężko mi ocenić tę książkę jeśli chodzi o liczbę gwiazdek.
Z jednej strony jest to książka na pewno ważna, wywołująca duże emocje - opisująca wszechobecna biedę, walkę o przeżycie, ocieranie się o śmierć, straszliwe poczucie beznadziejności, chwytanie się każdej nawet wątłej nadziei w czasach wielkiego kryzysu.
Z drugiej strony jest to bardzo długa książka, z mnóstwem powtórzeń, opisem tych samych scen i przemyśleń, z mnóstwem opisów niewiele wnoszących do historii.
Książka opowiada historię rodziny, która jest jedną z tysięcy opuszczających swoje strony w poszukiwaniu lepszego życia - którego ostatecznie nie znajdują.

Ciężko mi ocenić tę książkę jeśli chodzi o liczbę gwiazdek.
Z drugiej strony jest to bardzo długa książka, z mnóstwem...

Książka o tematyce ciężkiej i przygnębiającej. Jednak czyta ją się zaskakująco szybko i lekko. Miałam wrażenie, że w trakcie czytania płynę razem z akcją, zatracam się w niej. Lektura o głębokim przesłaniu, która na pewno pozostanie ze mną na długo. Polecam także inną powieść Steinbeck'a pt. "Na wschód od Edenu".

Przygnębiającą lektura o głodzie, strachu co będzie jutro, tułaczce, traktowaniu ludzi gorzej niż zwierzęta. Mimo wszystkich przeciwnisci losu- nadzieja umiera ostatnia.

Ależ mam słabośc do tej książki! NAwet opisy przyrody, których nie znoszę czytam tu z rozkoszą. A rozdział o sprzedawcach samochodach-kanciarzach - językowy majstersztyk. Piękna kronika trudnych czasów USA - czyli "wielkiego kryzysu". Najlepsza z książek Steinbecka, inne również są godne polecenia.

Grona gniewu John Steinback
To jedna z tych powieści, która zostaje w głowie na całe życie, która budzi w czytelniku przerażenie, a jednocześnie pytanie – dlaczego?
Rodzina Joadów opuszcza swój dom w poszukiwaniu pracy, chleba, lepszego jutra. Pełni nadziei podążają do krainy mlekiem i miodem płynącej, jednak nigdy tam nie dotrą, zawsze już będą głodni i upodleni.
To powieść o człowieczeństwie, o ludzkiej godności, którą można stracić w obliczu całkowitej nędzy i głodu. To powieść o wartości i sile rodziny. Steinback podkreśla rolę kobiety w świecie, uwydatniając jej siłe, miłość i władze, to kobieta podejmuje najtrudniejsze decyzje, to ona wyznacza kierunek tej wędrówki, dodając rodzinie wiary w przyszłość.
Powieść jest niebywale trudna, po prostu smutna, rodzi w czytelniku swoisty bunt przeciwko tej biedzie i nędzy, której przyczyny pozostają niewytłumaczalne. Autor spina całą historię sceną, która jest wstrząsająca, a jednocześnie uzdrawiająca, która daje nadzieje na życie.

Grona gniewu John Steinback
To...

Książka która długo zostaje w pamięci po przeczytaniu. Realnie wpływa na postrzegany przez nas świat. Uwypukla jak bardzo ważna jest ludzka życzliwość, a jak niszcząca jest bezpodstawna nienawiść do drugiego człowieka. Według mnie powinna to być obowiązkowa lektura w szkołach.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska