Anna Karenina

1953-01-01
Data 1. wydania:
1995-01-01
Kazimiera Iłłakowiczówna
Kazimiera Iłłakowiczówna Rosja miłość namiętność literatura rosyjska powieść rosyjska arcydzieło klasyka
Inne

Oficjalne recenzje i

Pociąg do miłości

Link do recenzji

7521 409 181

Klasyka z najwyższej półki.

Klasyka z najwyższej półki.

Po pierwszych 200 stronach miałam chęć zrezygnować z czytania. Jednak dałam radę. Później książka trochę się rozkręca. Nie wciągnęła mnie. Mało w niej romansu. Zero miłosnych scen. Myślałam, że to będzie coś innego.

Fantastyczna, klimatyczna, bogata!

Fantastyczna, klimatyczna, bogata!

Rosja, lata siedemdziesiąte XIX wieku. Anna Karenina, żona znaczącego polityka poznaje i zakochuje się w młodym hrabim Aleksym Wronskim. Początkowo arystokracja traktuje ich relacje- jako salonowy, niewinny romansik. Matka Wrońskiego uważa, że "romansik z mężatką jest niezbędny w edukacji młodzieńca". Stopniowo związek Anny i Aleksego przeradza się w coś poważniejszego. Anna bez pamięci zakochuje się w Wronskim. Anna będąc młodą dziewczyną poślubiła pod presją rodziny i z "rozsądku" znacznie starszego od niej Karenina. Mąż nie okazywał jej uczuć, bardziej dbał o pozory idealnej rodziny niż uczucia żony. Niekochana przez męża Anna spełnienie znalazła w macierzyństwie. Wroński rezygnuje z awansu, który wiązałby się z wyjazdem aż na Syberię, by być dalej z Anną, czym naraża się przełożonym i matce. Towarzystwo nieprzychylnie patrzy na romans Anny i Aleksego. Mąż Anny martwi się, że przez romans żony nie zrobi kariery i straci poważanie. Co za bawlan.🤬🤬🤬🤬 Nie ważne, że żona go zdradza i go nie kocha. Ważne to co ludzie powiedzą.🤦🤦🤦🤦 Anna rodzi dziecko Wrońskiego i odchodzi od męża. Zostaje potępiona przez arystokrację i już nie jest przyjmowana na salonach, w przeciwieństwie do jej kochanka. Mąż zabrania jej kontaktów z synem. Anna popada w paranoję i obłęd. Drugim ważnym wątkiem, którego prawdę mówiąc jest więcej, jest wątek Konstantego Lewina i jego miłość do młodziutkiej księżniczki Kitty. Szczerze mówiąc jego wątek mnie nudził. Te jego rozważania filozoficzne, problemy z uprawą ziemii. Bardziej ciekawiło mnie jak potoczą się jego losy i Kitty. Trzeci wątek to losy rodziny Oblonskich. A dokładniej brata Anny- Stiwy, jego żony i dzieci. Stiwa notorycznie zdradza żonę, robi długi, a ona mu to wybacza.🤦🤦🤦 Znakomity opis życia rosyjskiej arystokracji w drugiej połowie XIX wieku. Jej zblazowania i zakłamania. Gdy mężczyźni mają romanse, jest to ok i nikogo nie gorszy. Dalej są przyjmowani na salonach. Zaś kobiety powinny zachować nutkę niedopowiedzenia i nie afiszować się zbytnio z kochankiem. Jak robiły to matka Wrońskiego i księżna Betsy. Chociaż wszyscy wiedzieli o ich kochankach. W salonowych romansach nie chodziło o prawdziwe uczucie, bardziej o zabawę. Szczera, namiętna i zakochana Anna zostaje potępiona i poddana towarzyskiemu ostracyzmowi. Jest uważana za kobietę upadłą i niemoralną. W tamtych czasach miłość Anny i Aleksego nie miała szans na szczęśliwy finał. Anna początkowo jest piękna kobietą, podziwianą na salonach, oddaną matką i siostrą, powszechnie lubianą, jednak brak jej miłości męża. Wroński to "złoty młodzieniec". Dyletant, hulaka, bawidamek, maminsynek, nie myśli poważnie o życiu. Nie rozumiem, co Anna w nim widziała? Samej Anny też do końca nie rozumiem. Była naiwna i zagubiona. W książce więcej było Lewina niż Anny. Relacja Lewina i Kitty jest budowana na: miłości, rozsądku i wzajemnym poszanowaniu. Nie tak jak związek Anny i Aleksego na gwałtownej namiętności.Mam wrażenie, że Tołstoj nienawidził Anny, dlatego jest jej tak mało. Czytałam, że Tołstoj był przeciwko równouprawnieniu kobiet. Widział je tylko jako żony i matki. Sam nie był dobrym mężem. Dałam 8 gwiazdek za wspaniale oddaną psychologię postaci, klimat tamtej epoki. Odjelam dwie za nużące rozważania Lewina i opisy jak to on uprawiał razem z chłopami ziemię...

Pięknie napisana powieść. Bardzo dobrze opisane życie w Rosji w dawnych czasach. Ale.. No właśnie musi być „ale”. Miał być romans, a dla mnie jakoś go nie było. I dlaczego Autor zdecydował się na taki tytuł? Tytułowa Anna to jedna z bardzo wielu postaci. A jej romans z Wrońskim nie jest jak dla mnie głównym wątkiem. Książkę czytałam baaardzo długo. Pomimo tego, że fascynuje mnie tamtejsza historia, zwyczaje i styl życia, to jakoś nie mogłam jej skończyć. Dużo dokładnych opisów. Dla mnie mogłoby być mniej.

Powieść absolutnie wielka, nie tylko rozmiarem.
Tołstoj w swoim dziele zawarł dogłębny opis rosyjskiego społeczeństwa XVIII wieku ze wszystkimi jego rozterkami, pięknie opisał przemyślenia bohaterów oraz ich wewnętrzne przemiany.
Ogromne wrażenie wywarła na mnie zwłaszcza znajomość Lewina i Kitty - chyba nawet pokuszę się o opinię, że to oni są najważniejszymi postaciami tej powieści, a opisane szczegółowo etapy ich skomplikowanego związku są wisienką na torcie całego dzieła.

Powieść absolutnie wielka, nie tylko rozmiarem.

Nudne romansidło dla ludzi nie posiadających własnego życia. Promocja rozwiązłości i trywializacja instytucji małżeństwa (i rodziny). Zdarzają się "literackie", ckliwe momenty, ale co z tego? Tytułowa bohaterka nie ma nic do zaoferowania, poza pięknem zewnętrznym - wewnętrznie jest zepsuta, rozpuszczona i niedojrzała. Iluzoryczne "problemy" wynikające z nieuporządkowania duszy. Trzeba było posłuchać Platona 2500 lat temu i tworzyć literaturę wokół wartości, inspirującą ludzi do prowadzenia moralnego życia. Nie polubiłem żadnej postaci - wszyscy jednakowo mi zwisali.

Rosyjska literatura jest dla mnie dość toporna. Długo czytałam tą książkę, nie tylko ze względu na jej objętość. Dużo bardziej niż z tytułową bohaterką, utożsamiałam się z innymi postaciami, których zresztą w powieści jest dużo więcej. Anny nie polubiłam i nie zrozumiałam.

Kimże ja jestem by oceniać Tołstoja?
Mimo wszystko podzielę się moją opinią.

Za wyjątkiem Lewina, nie lubiłem wszystkich bohaterów.
A im brnąłem dalej w tę historię, tym bardziej wydawali mi się infantylni, zmanierowani, tym bardziej mnie irytowali.
Może dlatego fabuła mnie nudziła.
Podobała mi się końcowa rozprawka filozoficzna, przesłanie.

Historia miłosna wszech czasów?
Gdy przewracałem ostatnią kartkę "Przeminęło z wiatrem", czułem się jakby ktoś poskakał mi po głowie, skopał podbrzusze i wyrwał serce.
Tutaj... bez żadnych emocji.

Kimże ja jestem by oceniać Tołstoja?
Mimo wszystko podzielę się moją opinią.

Za wyjątkiem Lewina, nie lubiłem wszystkich bohaterów.
Może dlatego fabuła mnie nudziła.
Podobała mi się końcowa rozprawka filozoficzna, przesłanie.

Historia miłosna wszech...

Czytam co 3-4 lata i za każdym razem odkrywam coś nowego. Wspaniała literatura! Tym razem wysłuchałam audiobooka - czyta Anna Polony - mistrzyni!

Lew Tołstoj Anna Karenina. Tom 1 Zobacz więcej
Lew Tołstoj Anna Karenina. Tom 1 Zobacz więcej