behemot 
Przedstawiam się tym, co mi się podoba. Myślę, że jeżeli kilka spośród tych pozycji jest dla Ciebie wartościowe, jest jakaś szansa, że mamy zbliżony gust. Nie twierdzę, że wybrane przeze mnie książki są wybitne i lepsze od innych. Są ważne dla mnie... Homer „Iliada”, William Szekspir „Makbet”, Charles Dickens “Oliver Twist”, Mark Twain “Przygody Tomka Sawyera”, Robert Graves “Ja, Klaudiusz”, Mika Valtari “Egipcjanin Sinuhe” Henning Mankell – cykl o Wallanderze, Bernard Cornwell – trylogia arturiańska, Henryk Sienkiewicz – trylogia, James Jones “Stąd do wieczności”, Irwin Shaw “Młode lwy”, Lew Tołstoj “Wojna i pokój”, Michaił Bułhakow “Mistrz i Małgorzata”, Bolesław Prus “Faraon”, Dan Simmons “Hyperion”, Frederick Forsyth “Dzień szakala” Waldemar Łysiak “Wyspy bezludne”, Mario Puzo “Ojciec chrzestny”, Wilbur Smith “Bóg Nilu”, Steven King – cykl Mroczna Wieża, Nicholas Monsarrat “Okrutne morze”, Brian Aldiss – trylogia Helikonii, Andrzej Wydrzyński “Ciudad Trujilio”, Ken Kesey “Lot nad kukułczym gniazdem”, J.R.R. Tolkien „Władca pierścieni”, Ken Follett „Filary ziemi”, Andrzej Sapkowski – cykl o wiedźminie, Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat”, Tadeusz Dołęga Mostowicz „Kariera Nikodema Dyzmy”, Karl Marlantes „Matterhorn”
mężczyzna, status: Czytelnik, dodał: 11 książek, ostatnio widziany 1 dzień temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-05-07 23:11:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Opowiedziana historia bardzo poszerzyła moją wiedzę na temat zjednoczenia Włoch, pozostając przy tym ciekawą opowieścią o losach zwykłych ludzi. Duży podziw dla autorki za realizację tak monumentalnego projektu poświęconego historii własnej rodziny. Z rozlicznych wypowiedzi na ten temat wiemy, że tworzyła swe dzieło przez połowę życia. Niestety choroba nie pozwoliła jej go dokończyć. Skutkuje... Opowiedziana historia bardzo poszerzyła moją wiedzę na temat zjednoczenia Włoch, pozostając przy tym ciekawą opowieścią o losach zwykłych ludzi. Duży podziw dla autorki za realizację tak monumentalnego projektu poświęconego historii własnej rodziny. Z rozlicznych wypowiedzi na ten temat wiemy, że tworzyła swe dzieło przez połowę życia. Niestety choroba nie pozwoliła jej go dokończyć. Skutkuje to dla mnie chyba największą wadą powieści, jaką jest brak sensownego połączenia między czterema rozdziałami. Przyznam też, że ulubiona bohaterka autorki – Anastasja – mojej sympatii jakoś nie wzbudziła. Trudno odmówić jej siły charakteru, ale ciężko też podziwiać za osobliwą koncepcję udania się do mormońskiej sekty, czy prowadzenie wiadomego przybytku na zachodnim wybrzeżu.
Warto przeczytać.

pokaż więcej

 
2019-05-07 23:10:13
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Trylogia Oriany Fallaci (tom 1)

Dość trudno pokusić się o obiektywną ocenę tego wyjątkowo subiektywnego tekstu.
Z jednej strony pozostaję pod wrażeniem ekspresji i ładunku emocjonalnego, przy zachowaniu jednolitego przesłania, z którym co do zasady się zgadzam. Przestawienie obrzydliwości upiornego zabobonu jakim jest islam. Diagnoza metod grupowego sekowania stosowanego przez pseudoelitarne cykady wobec wszystkich mających...
Dość trudno pokusić się o obiektywną ocenę tego wyjątkowo subiektywnego tekstu.
Z jednej strony pozostaję pod wrażeniem ekspresji i ładunku emocjonalnego, przy zachowaniu jednolitego przesłania, z którym co do zasady się zgadzam. Przestawienie obrzydliwości upiornego zabobonu jakim jest islam. Diagnoza metod grupowego sekowania stosowanego przez pseudoelitarne cykady wobec wszystkich mających odwagę myśleć inaczej niż narzucony kanon poprawności politycznej też jest niezwykle trafna. Takie zbiorowe szczucie. Współczesne polowania na czarownice. Masowe opluwanie przeciwnika przez wysoko opłacanych dyspozycyjnych pracowników medialnego aparatu propagandy. Taktyka stada hien. Wypatrzeć i psychicznie zniszczyć. Cykady zawsze gotowe wrzasnąć: „Rasista, rasista!”
Z drugiej strony nie lubię naciągania faktów pod z góry założoną teorię. Niektóre fragmenty poświęcone sztandarowej roli Ameryki w obronie zachodniej kultury, te opisy uniesień patriotycznych i manifestacji... Ja tego tak nie widzę. Niby kto zdestabilizował cały region Bliskiego Wschodu? Kto rozpętał szereg konfliktów, wyłącznie w imię tego, by te wszystkie rodziny Clintonów, Bushów, zdobyły jeszcze więcej wpływów ? Kto własnym sumptem wyszkolił i uzbroił terrorystów? To znaczy, przepraszam, bojowników o wolność, który terrorystami stali się troszeczkę później, kiedy zaczęli gryźć rękę, która ich wcześniej karmiła. Kto wprowadził do współczesnego słownika osobliwe pojęcie umiarkowanych ugrupowań terrorystycznych, które w całej rozciągłości obnaża hipokryzję pewnego mocarstwa? Czy ktoś normalny jeszcze wierzy, że Al-Kaida w Afganistanie jest zła, a w Syrii dobra? Pani Fallaci lubiła przywoływać rozmaite ludowe mądrości naszych przodków. Mnie nasuwa się jedna: Kto sieje wiatr zbiera burzę.
Warto przeczytać.

pokaż więcej

 
2019-03-28 21:21:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Łabędzi śpiew (tom 2)
 
2019-03-28 21:21:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Łabędzi śpiew (tom 1)
 
2019-03-02 14:35:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Odrodzone królestwo (tom 3)
 
2019-03-02 14:34:08
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Odrodzone królestwo (tom 2)
 
2019-03-02 14:31:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Odrodzone królestwo (tom 1)

Dość przyjemna w czytaniu, bardzo rozbudowana opowieść o reinkarnacji polskiej państwowości u schyłku epoki Piastów.
Minusem są marginalne i nie pasujące do całości elementy fantasy ze smokami, pogańskimi bożkami i innymi nadnaturalnymi mocami. Minusem są landrynkowate pary roztaczające wokół światłość i zapach kwiatów. Minusem jest rozwój postaci Władysława Łokietka, od znerwicowanego i...
Dość przyjemna w czytaniu, bardzo rozbudowana opowieść o reinkarnacji polskiej państwowości u schyłku epoki Piastów.
Minusem są marginalne i nie pasujące do całości elementy fantasy ze smokami, pogańskimi bożkami i innymi nadnaturalnymi mocami. Minusem są landrynkowate pary roztaczające wokół światłość i zapach kwiatów. Minusem jest rozwój postaci Władysława Łokietka, od znerwicowanego i bezmyślnego narwańca do odpowiedzialnego i strategicznie myślącego seniora. Żal, że rozwój wynikający z niczego.
Są oczywiście i plusy. Wierne trzymanie się podstawowych faktów historycznych. Paleta ciekawych postaci. Sporo ciekawych wątków pobocznych. Wyczuwalny klimat dawnych czasów.
Wypadkowo daje to wrażenie dość dobre, nieco powyżej przeciętnej. Niestety ocena każdego tomu jest obniżona o jeden - za nic nie wnoszące do fabuły, za to psujące aurę powieści historycznej, ekstremalnie głupkowate wstawki ze stworzeniami herbowymi.
Opinia dotyczy trylogii jako całości. Trzeci tom jest najlepszy.

pokaż więcej

 
2019-03-02 14:31:28
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
Moja biblioteczka
501 114 1092
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (13)

Ulubione cytaty (3)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd