Wiosenne premiery 2021 roku, czyli książkowe nowości maja i czerwca

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.05.2021

W najbliższych tygodniach wydawcy będą nas rozpieszczać nowościami! Wiosna przynosi ze sobą wyczekiwane powieści popularniejszych w Polsce autorów i autorek. Nie zabraknie literatury pięknej, reportaży, fantastyki i czegoś dla młodszych czytelników. Sprawdźcie zapowiedzi wydawnicze na maj i czerwiec!

Wiosenne premiery 2021 roku, czyli książkowe nowości maja i czerwca

Jakie książki warto przeczytać w najbliższym czasie? Lista godnych polecenia nowości wydawniczych jest długa, dlatego wybraliśmy dla Was najciekawiej zapowiadajace się premiery. Do księgarń już niebawem trafią nowe powieści takich pisarzy, jak Wojciech Chmielarz, Marek Krajewski, Ryszard Ćwirlej i Magdalena Witkiewicz. Nowe książki wydają również Magdalena Grzebałkowska, Zośka Papużanka i Jakub Żulczyk. O uwagę czytelników, oprócz twórców już znanych i cieszących się renomą, zabiegają także autorzy, którzy debiutują na polskim rynku.

Chcecie kupić którą z poniższych książek w najlepszej cenie? Skorzystajcie z porównywarki cen na lubimyczytać.pl. Kliknijcie w przycisk „Kup książkę” przy interesującej Was okładce i sprawdźcie, która księgarnia ma najatrakcyjniejszą ofertę dla książki papierowej, e-booka lub audiobooka. Możecie również skomponować pakiet książek, które chcecie przeczytać i sprawdzić, gdzie kupicie je wszystkie najtaniej! Wystarczy na stronie książki kliknąć przycisk „Dodaj do pakietu”, a następnie zamówć je od jednego sprzedawcy (wiecej szczegółów tutaj). Czas na wiosenne książkowe zakupy!

Premiery maja

„Rączka rączkę myje” Olga Rudnicka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 4 maja

Od kilku miesięcy rodzinne ogródki działkowe padają ofiarą wandali. Ktoś niszczy altanki, okrada domki, przekopuje kolejne działki. Zdaniem detektyw Matyldy Dominiczak, to nie są po prostu wybryki nastolatków. Jacyś ludzie czegoś tu uparcie szukają. Matylda pomaga w śledztwie komisarzowi Tomczakowi, jednocześnie prowadząc własną sprawę. Zdobywanie informacji wymaga wchodzenia w kolejne układy i wyświadczania przysług, które zaczynają się mnożyć jak grzyby po deszczu.
Bystra pani detektyw wpada na trop szajki, mającej na sumieniu coś więcej niż tylko chuligańskie ekscesy.

 „Angst with happy ending” Weronika Łodyga
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Premiera: 5 maja

Życie siedemnastoletniego Aleksandra nie jest usłane różami. W domu wciąż brakuje pieniędzy, mama zaharowuje się w kolejnych pracach, a przy jego boku nie ma nawet przyjaciół, którzy mogliby pomóc w odczarowaniu szarej rzeczywistości. Dlatego jest bardzo podekscytowany internetową znajomością z Yuki – czuje, że nareszcie poznał bratnią duszę. Tym większe jest jego rozczarowanie, gdy w realu przyjaciółka okazuje się… niskim chłopcem o nastroszonych ciemnych włosach i wielkich, pełnych lęku brązowych oczach. Jak mógł dać się tak oszukać?!

Anita musi się opiekować czworgiem rodzeństwa i znosić krzyki pijanego ojca. Zawsze może liczyć na sąsiedzką pomoc Aleksa, jednak gdy jest już u kresu sił, nawet jego wsparcie to za mało. Chłopak mimo własnych problemów, które wywołują w nim napady agresji, nie zamierza odpuścić i chce odmienić jej los.

 „Cień utraconego świata” James Islington
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Premiera: 5 maja

Nie ufaj niczemu, nawet własnemu umysłowi. Oto świat, w którym magia jest oczywista, niczym istnienie dobra i zła. I podobnie jak zło, do cna znienawidzona. Oto świat, który za chwilę przestanie istnieć. Z północy nadciąga zagłada, a jedyne, co może stawić jej czoła to właśnie wzgardzona i osłabiona magia.

Młody Davian wyrusza w niebezpieczną podróż na północ. U boku ma przyjaciela a za plecami zostawia zniszczenie, śmierć i grozę. Mimo strachu, każdego dnia wędruje dalej, wszak od powodzenia jego misji zależą losy świata. No, chyba, że jego misja polega na czymś zupełnie innym, niż sądzi i właściwie został wysłany na śmierć.
Może też być tak, że przyjaciel, który dzielnie kroczy u jego
boku jest tak naprawdę kimś zupełnie innym, dawny wybawca poświęci go bez mrugnięcia okiem a bohatersko uratowany dzieciak okaże się silniejszy, niż cała drużyna wybawców. Może też być zupełnie inaczej.

W tej historii prawda splata się z kłamstwem, stare długi ratują życie, a zdrajca zasłania zdradzonego własną piersią.

 „Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik” John Cleese
Wydawnictwo: Insignis
Premiera: 5 maja

Nie wydaje ci się przypadkiem, że kreatywność to jakiś tajemniczy, niezwykły dar, uzdolnienie nielicznych? John Cleese ma na ten temat zupełnie odmienne zdanie! Jak dowodzi w swoim krótkim, praktycznym i błyskotliwym poradniku, kreatywność to umiejętność, którą zdobyć może każdy.

Cleese – współzałożyciel grupy Monty Pythona, scenarzysta i aktor (Rybka zwana Wandą, Lemur zwany Rollo, Monty Python i Święty Graal, Żywot Briana, Hotel Zacisze) – korzystając ze swojego bogatego doświadczenia, dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi procesu twórczego i radzi, jak rozbudzić w sobie kreatywne myślenie w dowolnej dziedzinie.

Czego potrzebujesz, żeby twój umysł wszedł w kreatywny tryb pracy? Co powinieneś zrobić, gdy czujesz, że doszedłeś do ściany? Skąd wiadomo, że pomysł, który właśnie zaświtał ci w głowie, to coś, czym warto się zająć?

Każdy może być kreatywny. A John Cleese pokazuje, jak to osiągnąć.

 „Tęsknota za innym światem” Ottessa Moshfegh
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza
Premiera: 5 maja

„Tęsknota za innym światem” to pierwszy zbiór opowiadań jednej z najbardziej ekscytujących współczesnych autorek. To zarazem rzadki przypadek, gdy zbiór opowiadań jest bardziej oczekiwany niż nowa powieść. I nie bez powodu. W opowieściach Ottessy Moshfegh jest coś niesamowicie niepokojącego, coś niebezpiecznego, a jednocześnie zachwycającego, a nawet zabawnego.

Bohaterami opowiadań są osoby, które razem i każda z nich z osobna reprezentują ułomną kondycję człowieka. Groteska, a czasami oburzenie, z jakimi autorka opisuje swe postacie, są jednocześnie nasycone czułością i współczuciem, próbą zrozumienia i wybaczenia. To opowieści o izolacji i samotności każdego człowieka, który tęskniąc za osiągnięciem pełni i doskonałości, wybiera drogę, na której niemal zawsze potyka się o własne impulsywne zachowania i egzystencjalną niepewność. Zawarty w tych historiach pesymizm, który wydaje się odbierać energię, jest jednocześnie potężnie ożywczy. Nie ulega wątpliwości, że historie te opowiada autorka o wielkim umyśle, wielkim sercu i intelektualnej bystrości.

Opowiadania Moshfegh, szczególnie w jej zainteresowaniu dziwakami, mogą przypominać pisarstwo Angeli Carter, Flannery O’Connor czy Katherine Dunn. Moshfegh zyskała już miano ważnego, nowego głosu w świecie literatury, a jej troska o osoby wyizolowane nie tylko ze społeczeństwa, ale także z fizycznych granic własnego ciała, przypomina dzieła genialnych poprzedniczek, takich jak Mary Gaitskill, Christine Schutt czy Eileen Myles. Czytelnik odkryje w tym zbiorze opowiadań nie tylko zdolność autorki do zaskakiwania, zaciekłość, zepsucie, przemoc, ale także czarny humor, czasami absurdalny, innym razem melancholijny.

 „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Marieke Lucas Rijneveld
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Premiera: 5 maja

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020.

Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej.

Brud rzeczywistości, chłód rozpaczy, dzieciństwo pełne wstydu. Mała wioska na holenderskiej prowincji. Tuż przed świętami rodzina skromnych i pobożnych rolników doświadcza wielkiej tragedii - w wypadku ginie najstarszy syn Matthies. Niedługo potem kolejne nieszczęścia nawiedzają farmę, której życie zaczyna przypominać koszmarną wizję z obrazów Boscha. To kara za grzechy? Tak sądzą rodzice. Zatracając się w bólu i poczuciu winy, zaniedbują trójkę dorastających dzieci, które niewiele rozumieją i są przerażone atmosferą panującą w domu. Co to znaczy, że Matthies umarł? Czy ojciec odejdzie? Co stanie się z mamą? Jas, Obbe i Hanna na swój sposób radzą sobie z niepokojem. Gromadząc niepotrzebne przedmioty, składając ofiary, zadając ból sobie i innym, łamiąc seksualne tabu, dają się wciągnąć w wir coraz bardziej zatrważających obsesji i fantazji. Na ziemi niczyjej, gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, kończy się niewinność.

Czym jest rodzina? Jaki sens ma wiara? W tej powieści o braku miłości i osamotnieniu, ujmującej wrażliwością i surowym, wręcz brutalnym pięknem języka, Marieke Lucas Rijneveld stawia pytania, które podważają nasze najświętsze przekonania.

 „W złej wierze” Jacek Piekiełko
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Premiera: 5 maja

To miał być najszczęśliwszy dzień w ich życiu…

Ernest Doroszewski ma świetną pracę i piękny dom w malowniczej Pszczynie. Przed nim najważniejszy dzień w życiu – narodziny dziecka. Gdy w drodze do szpitala dochodzi do usterki, pomoc w nagłej sytuacji oferuje nieznajomy mężczyzna. Marta, żona Ernesta wsiada do samochodu, aby jak najszybciej dotrzeć do szpitala. To ostatni moment, kiedy Ernest widzi swoją żonę… W sprawę zaginięcia Marty Doroszewskiej włącza się emerytowany profiler. Prowadząc śledztwo, dostrzega coraz więcej sprzecznych informacji w zeznaniach osób mających styczność ze sprawą. To jednak nie chęć powrotu do służby oraz tajemnicze zaginięcie kobiety motywują go do pracy. Okazuje się, że Marta jest niezwykle podobna do jego ukochanej żony, która zaginęła przed laty…

Czy Ernest dowie się, co się stało z jego żoną? Kto skrywa tajemnice i dlaczego? Komu można zaufać? Skomplikowane śledztwo doprowadzi do przerażającego odkrycia…

 „Chamstwo” Kacper Pobłocki
Wydawnictwo: Czarne
Premiera: 12 maja

„Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy”. Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze ze służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności.

Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.

 „Kapelusznicy” Tamzin Merchant
Wydawnictwo: Dwukropek
Premiera: 12 maja

Cordelia pochodzi z długiej linii magicznych Kapeluszników, którzy w każdy kapelusz wplatają alchemię i zaklęcie. Kiedy ojciec Cordelii i jego statek, Jolly Bonnet, gubią się na morzu podczas misji zbierania magicznych składników do kapeluszy, Cordelia postanawia go odnaleźć. Ale wujek Tiberius i ciocia Ariadne nie mają czasu pomóc najmniejszemu Kapelusznikowi – ponieważ ktoś używa magii kapelusza do ciemnych celów.

Dzieła rodziny – wraz z produktami ich rywali, magicznych Szewców, Rękawiczników, Krawców i Zegarmistrzów – zaczynają wywoływać zamieszanie i chaos. Tylko Cordelia może odkryć kto za tym stoi – i dlaczego.

„Opowieści znad rzeki Hulan” Xiao Hong
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Premiera: 13 maja

Xiao Hong (1911‒1942) to jedna z najbardziej utalentowanych i najprzekorniej wyrastających ponad swoje czasy pisarek chińskich. Jej życie (opisane przez tłumaczkę, Magdalenę Stoszek-Deng w posłowiu) było krótkie, nader burzliwie i przeważnie nieszczęśliwe, ratunkiem jednak okazywała się literatura. To za sprawą wyjątkowego „zmysłu obserwacji i nieprzeciętnego pióra” (Lu Xun), Xiao Hong zaskarbiła sobie przyjaźń i szacunek największych ówczesnych pisarzy chińskich. Pisała bez przerwy, do utraty sił i kosztem sił – powieści, opowiadania, eseje, wspomnienia. „Opowieści znad rzeki Hulan” są jednym z jej ostatnich ukończonych utworów. Mao Dun w przedmowie nazwał je „poematem opisowym”, „kolorowym pejzażem” i „cyklem melancholijnych pieśni”. Sięgając po oszczędną i liryczną narrację Xiao Hong udaje się w podróż w czasy dzieciństwa, buduje obraz zamkniętego świata rodzinnego domu, ale i miasteczka, w którym czas się zatrzymał, cesarstwo na dobre nie upadło, a tym bardziej nie spustoszyła go jeszcze rewolucja komunistyczna. Są tu wspomnienia okrucieństwa i czułości, brakuje moralizatorstwa, jest za to uważne spojrzenie na człowieka i kierujące nim pobudki.

 „Ciche wody” P.K. Adams
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 18 maja

Pierwszy tom cyklu znakomitych kryminałów historycznych.

Jest Boże Narodzenie 1519 roku, dwór królewski w Krakowie świętuje radosny okres. Niecałe dwa lata wcześniej włoska arystokratka Bona Sforza przybyła z Bari do stolicy Polski jako świeżo poślubiona małżonka króla Zygmunta. Towarzyszył jej imponujący orszak, do którego należała hrabina Caterina Sanseverino, teraz sprawująca nadzór nad dwórkami usługującymi królowej. Caterina wciąż przyzwyczaja się do życia w tym północnym królestwie mroźnych zim, obcych obyczajów i niezrozumiałego języka, kiedy dworem w wieczór pierwszego dnia Bożego Narodzenia wstrząsa szokujące morderstwo. Kilka dni później, w noc sylwestrową, dochodzi do następnej zbrodni. Ofiary pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Szaleją plotki, spekulacje i podejrzenia, lecz sprawca pozostaje nieuchwytny. Oficjalne dochodzenie utyka w miejscu, a Caterina z pomocą Sebastiana Konarskiego, młodszego sekretarza króla, postanawia odkryć tożsamość zabójcy. Tropy zaczynają wskazywać na krąg najbliższy królowej i oboje wkrótce ścigają się z czasem, by powstrzymać kolejne morderstwo. "Ciche wody" to powieść o władzy i jej nadużywaniu oraz o ostateczności, do której może posunąć się człowiek, szukając zadośćuczynienia za krzywdy w sytuacji, gdy nie może liczyć na sprawiedliwość. Chociaż osadzona w początkach epoki renesansu, powieść nawiązuje nieomylnie do najważniejszych kwestii społecznych dwudziestego pierwszego wieku.

 „Żelazny wilk” Siri Pettersen
Wydawnictwo: Rebis
Premiera: 18 maja

Nordyckie misterium. Krew, pożądanie i tajemnica.

„Żelazny Wilk” to pierwsza książka z serii „Vardari”, odrębnego cyklu, którego akcja toczy się w uniwersum znanym z obsypanych nagrodami „Kruczych pierścieni”.

Juva nienawidzi czytających z krwi. Są one otaczane czcią, lecz tak naprawdę to tylko pławiące się w ludzkim strachu oszustki. Juva doskonale o tym wie, bo sama pochodzi z rodu czytających z krwi, i przysięgła, że nigdy nie stanie się jedną z nich. Gdy jednak rodzinie zaczynają zagrażać vardari, budzący grozę wieczni, zostaje bezlitośnie wciągnięta w pogoń za dziedzictwem czytających z krwi: mroczną tajemnicą, która kiedyś zmieniła świat i może uczynić to ponownie.

Aby przeżyć, musi stawić czoło wspomnieniu , o którym ze wszystkich sił starała się zapomnieć: wspomnieniu dnia, gdy ujrzała diabła.

 „Biel” Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 19 maja

Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w przeszłości.

Trzeci tom mrocznej serii „Kolory zła".

 „Dewocje” Anna Ciarkowska 
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 19 maja

Powieść autorki głośnych i bestsellerowych „Pestek” oraz „Chłopców, których kocham”. To mogło zdarzyć się wszędzie, bo wszędzie są matki i ojcowie, sklepowe, listonoszki i ciotki Jadwigi, wszędzie są katechetki i łysiejący proboszcze. I cuda mogą wydarzyć się wszędzie. To mogło zdarzyć się każdemu, ale zdarzyło się jej. A przecież niczym szczególnym na ten cud nie zasłużyła, bo żyła we wsi jak wszyscy, ze sprawiedliwie przez Opatrzność przydzielonym losem. Może tylko modliła się szczerzej, może bardziej niż inni prosiła o łaskę, mniej bała się wieczności i mocniej wierzyła w to, że człowiek może być święty. „Dewocje” to spowiedź z jednego życia, ale na mocy cudu także z żyć innych, z grzechów niespowiadalnych, które zalegają na samym dnie duszy, z wyrzutów sumienia, z win, żalu i lęku. Spowiedź, która nie niesie ze sobą ulgi zupełnego odpustu, ale opowieść, na końcu której okazuje się, że nieważne przez Kogo, ale dla kogo dzieje się cud.

 „Informacja zwrotna” Jakub Żulczyk
Wydawnictwo: Świat Książki
Premiera: 19 maja

Nazywam się Marcin Kania. Jestem alkoholikiem i zaraz zabiję człowieka.

Syn Marcina Kani, żyjącego z tantiemów byłego muzyka, twórcy jednego z największych polskich hitów, pewnego dnia znika bez śladu. Jedyne, co po sobie pozostawia to zakrwawione prześcieradła. Kania wie, że poprzedniego wieczoru widział się z synem. Jednak prawie nic z tego spotkania nie pamięta. Zapił.

Kania, alkoholik leczący się z choroby w ośrodku ,,Jutro", wyrusza w szaleńczą podróż w poszukiwaniu syna. Ta odyseja po mieście, w którym każde z miejsc ma swoja brudną tajemnicę, popchnie go w najmroczniejsze rejony ludzkiego psyche, naprowadzi na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej oraz skonfrontuje ze złem, które wyrządził swojej rodzinie.

Klucz do odkupienia i odnalezienia syna tkwi w jego wyniszczonym przez alkohol umyśle. Musi sobie tylko przypomnieć.

Jaka będzie informacja zwrotna?

 „Kąkol” Zośka Papużanka
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 19 maja

„Kąkol" to powieść o powrocie do wakacji spędzanych na wsi, do przyrody, dzieciństwa – trudnego, naznaczonego niewyjaśnionym międzypokoleniowym konfliktem ludzi przymuszonych do bycia ze sobą. Narratorka patrzy na świat oczami kilkunastoletniego dziecka, rozdartego między ojcem, pełniącym funkcję autorytetu, ale dalekim i zdominowanym przez swojego ojca, a matką, która jest postacią idealną, niezwykłą – lecz odrzuconą przez rodzinę męża, nieumiejącą się odnaleźć. Dziecko nie umie wytłumaczyć sobie zależności, którym podlega, w które zostało wrzucone – i próbuje znaleźć w własne miejsce, odrzucić poczucie winy.

To historia pamięci. Zioła, liście, trawy wkładane pomiędzy kartki książki, mogą oznaczać coś, co chcemy zachować, albo o czym chcemy zapomnieć. Kąkol to książka o przyjaźni, próbującej pogodzić świat dziecka z miasta z wakacjami dziecka ze wsi. O poszukiwaniu kogoś, kto bardzo się stara być taki, jak my, chociaż nie jest. Kąkol szuka wreszcie odpowiedzi na najstarsze z pytań: czym jest dobro, a czym zło? Czy jesteśmy złem naznaczeni, czy też wybieramy je świadomie? Czy dziecko potrafi być złe?

Ta książka pachnie suchą trawą, mlekiem i korą drzew. Ta książka boli jak pierwsze doświadczenie niesprawiedliwości. Jest urokliwa i straszna, nieprawdziwa i prawdziwa – jak każda baśń.

 „Lapis” Emilia Kiereś
Wydawnictwo: Wyd. Kropka
Premiera: 19 maja

Pewnego dnia wskutek niecnego spisku włodarzy miasta Lapis, życie Tobiasza – młodego architekta o złotym sercu – i jego mądrej, dobrej żony, Elżbiety, wywraca się do góry nogami. Na domiar złego ich ukochane miasto w ciągu jednej nocy zostaje niemal całkowicie zniszczone przez złowrogą siłę, kryjącą się w podziemiach.

Pięćdziesiąt lat później do odbudowanego Lapis przybywa Irenka. Ta oczytana, ciekawa świata i nieco zbuntowana dziewczynka postanawia zgłębić tajemnice miasta i dowiedzieć się, dlaczego o pewnych sprawach się tu nie rozmawia. Czy uda jej się rozwikłać wszystkie zagadki? Czy Poczwara to tylko stara legenda? Co się stało z Elżbietą i Tobiaszem i skąd w Lapis latarnia morska, skoro nigdy nie leżało nad morzem?

„Lapis” to pełna przygód i mrocznych tajemnic opowieść o rezolutnej, nieustraszonej dziewczynce, skomplikowanej ludzkiej naturze, samotności, miłości, przyjaźni i odwadze. Przede wszystkim jednak to historia o potędze słowa i o tym, że nie można go lekceważyć, bo bez niego – nic nie ma znaczenia.

 „Malamander. Gargantis. Tom 2” Thomas Taylor
Wydawnictwo: Wilga
Premiera: 19 maja

Druga część pełnej przygód serii o mieszkańcach Widmowego Portu - nadmorskiego miasteczka, w którym ożywają legendarne potwory. Herbie i Violet ponownie łączą siły, aby rozwiązać nadprzyrodzoną tajemnicę. Tym razem dotyczy ona Gargantisa - potężnej istoty, która posiada moc wywoływania zabójczych sztormów. Nad Widmowy Port nadciągają niebezpieczne burze, a rybacy podejrzewają, że ich przyczyny nie są naturalne. Ktoś przebudził pradawnego Gargantisa, który spał w podwodnych jaskiniach pod miasteczkiem. Gargantis wydaje się poszukiwać czegoś, co zostało skradzione z jego morskiego leża. Czy przedmiotem jego zainteresowania może być coś, co znajduje się w biurze rzeczy znalezionych hotelu Grand Nautilus prowadzonym przez Herbiego? Z pomocą Violet Parmy chłopiec podejmie się rozwiązania zagadki, co skradziono Gargantisowi i kto dokonał tego czynu. Nie będzie to jednak łatwe w miasteczku pełnym podejrzanych, ukrywających swoje sekrety mieszkańców...

 „Miasto szpiegów” Marek Krajewski
Wydawnictwo: Znak
Premiera: 19 maja

W Wolnym Mieście Gdańsk wszystkie chwyty są dozwolone.

1933. Edward „Łyssy” Popielski na zlecenie swych mocodawców trafia z Ritą i Leokadią ze Lwowa do targanego wojną wywiadów Gdańska. Szybko odkrywa ciemną stronę miasta — jak najdalszą od wyobrażeń o gotyckiej Perle Bałtyku. Portowe zaułki są pełne nędzy i przemocy, a wzburzone fale zimowego morza często zamykają się nad głowami kolejnych ofiar, które wiedziały zbyt dużo. Popielskiego czeka pierwsze, niemal śmiertelne starcie z Abwehrą.

Kiedy na drodze Łyssego staje platynowowłosa piękność, wdowa Irena Arendarska, wszystko wydaje się jasne – ta cyniczna uwodzicielka zastawia nań sidła. Czy Popielski się z nich wyplącze? Czy łatwiej mu będzie zaufać najbardziej zaciekłemu wrogowi, czy najbliższej osobie?

 „Niebiańskie osiedle” Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 19 maja

Chcesz znaleźć spokój i ciszę? Chcesz w tym zwariowanym świecie trafić do wymarzonego miejsca, w którym otoczą cię życzliwość, miłość i ciepło płynące wprost z serca? Każdy ma prawo do zasłużonego odpoczynku po ciężkiej pracy. Ty również możesz mieć to wszystko na wyciągnięcie ręki. Niebiańskie Osiedle czeka na ciebie.

Czy można sprzedawać miejsca w niebie? Czy ktoś skorzysta z takiej oferty? Ile to kosztuje? Czy to uczciwe? Moralne?

Nowa seria, nowy bohater, uznana jakość. Ryszard Ćwirlej, prawdziwy mistrz kryminału, pokazuje zupełnie nowe oblicze! Poznajcie Marcina Engela – mistrza świata w kłopotach, dziennikarza śledczego z Poznania, mieszkającego w Warszawie.

 „Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę” Mick Conefrey
Wydawnictwo: Mova
Premiera: 19 maja

Historia zdobycia trzeciego najwyższego szczytu Ziemi. Mick Conefrey – pisarz i filmowiec, od ponad dwudziestu lat tworzący filmy dokumentalne o tematyce górskiej dla takich stacji jak BBC, History Channel i Discovery, opowiada ekscytującą historię pierwszego wejścia na Kanczendzongę. Na szczycie ośmiotysięcznika, trzeciego co do wielkości szczytu świata, leżącego w Indiach na granicy Nepalu i Sikkimu, stanęli w maju 1955 roku dwaj Brytyjczycy, przyjaciele Joe Brown, wspinacz z Manchesteru, i George Band, absolwent Uniwersytetu Cambridge. Wyprawą kierował Charles Evans.

Ten ogromny sukces poprzedzały nieudane, niekiedy tragiczne w skutkach próby. Kanczendzonga zyskała reputację niezwyciężonej. Połączenie ekstremalnej pogody, wysokości i skomplikowanego technicznie terenu budziło wątpliwości, czy jest ona w ogóle możliwa do zdobycia.

Mick Conefrey z pasją popartą wiedzą i badaniami opowiada o świętej górze Sikkimu, o marzeniach i determinacji, tragediach i uporze himalaistów w dotarciu na szczyt tej potężnej i majestatycznej góry.

 „Topieliska” Ewa Przydryga
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 19 maja 

Telefon z przychodni wyrywa Polę ze snu. Okazuje się, że jej trzyletni synek wraz ze swoim tatą nie pojawili się na umówionej wizycie. Gdy Pola nie może skontaktować się ze swoim mężem, mimo szalejącej za oknem zamieci, decyduje się pojechać do przychodni. Po drodze jest świadkiem prowadzonej nad rzeką akcji ratunkowej. Na jej oczach dźwig wyławia samochód z roztrzaskaną przednią szybą. W pustym wraku Pola rozpoznaje nissana Kuby.

Zamarznięte ciało jej męża zostaje wyłowione z rzeki kilka dni później. Zwłoki ich synka nie zostają jednak odnalezione. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek. Mijają dni, a nad dobrym imieniem Kuby zaczynają się zbierać czarne chmury. Dopuścił się w pracy kilku matactw i zapewne w związku z tym był szantażowany. W odległej przeszłości Kuby mnożą się kolejne luki, a główną z nich wypełnia tajemnicza dziewczyna, która kilkanaście lat wcześniej utonęła w kaszubskim jeziorze. W trakcie przeszukiwania domu Poli i Kuby w piwniczce na wina policja dokonuje wstrząsającego odkrycia… Zacieśnia się spirala obłędu.

Porywający thriller psychologiczny, który czyta się jednym tchem. Mistrzowsko budowane napięcie i duszny, psychodeliczny klimat sprawiają, że do samego końca nie mamy pewności, któremu z bohaterów powinniśmy zaufać.

 „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” Magdalena Grzebałkowska
Wydawnictwo: Agora
Premiera: 19 maja

Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj.

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów narodu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

 „Wilkołak” Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 19 maja

Prywatny detektyw Dawid Wolski nie spocznie. Na cmentarzu, na pogrzebie swojego ojca, mecenasa Wolskiego, który doprowadził do uwolnienia mordercy Igi, kobiety jego życia – widzi ją z daleka i już wie, że przeszłość wróciła i niemożliwe stało się możliwe. Dziewczyna jest dziesięć lat starsza, zmieniona, ale to Iga. Tylko on ją zobaczył, tylko on ją rozpoznał. Nikt mu nie wierzy, lecz on jest pewien – Iga żyje. Żyje i z jakiegoś powodu znowu znika. Od chwili jej śmierci Wolski wie, że coś jest nie tak i teraz ma pretekst, żeby to sprawdzić. Dopuszcza się profanacji i w niebezpieczną grę wciąga jedynego przyjaznego mu człowieka – prokuratora Adama Górnika. Prawda okaże się jednak zbyt trudna do przyjęcia, ale dla Wolskiego nie ma ratunku…

Nowa powieść wielokrotnie nominowanego i nagradzanego autora kryminałów, thrillerów i sensacji. To także wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego, którego losy czytelnicy znają z tomów Wampir i Zombie. Świetna historia, wartka akcja, nieprzewidziane zakończenie, które dosłownie wbija w fotel.

Trwa właśnie ostatni etap sprzedaży praw do serialu i filmu na podstawie powieści z dużym producentem.

Premiery czerwca

 „Wyzwolony” E L James
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 1 czerwca

Poczuj na nowo sensualność, przeżyj raz jeszcze romans i dramat Nowego oblicza Greya, chłonąc myśli, refleksje i marzenia Christiana Greya. EL James powraca do zmysłowej serii Pięćdziesiąt twarzy Greya, historii miłosnej, która podbiła serca milionów czytelniczek na całym świecie.

Serdecznie zapraszamy na ślub dekady: Christian Grey uczyni Anastasię Steele swoją żoną. Tylko czy na pewno jest dobrym materiałem na męża? Ojciec Christiana ma co do tego wątpliwości, brat chce zorganizować niezapomniany wieczór kawalerski, a narzeczona wciąż nie przyrzekła mu posłuszeństwa…

Małżeństwo niesie też ze sobą pewne wyzwania. Namiętność, która połączyła kochanków, płonie coraz mocniej – mocniej niż kiedykolwiek – a wyzywająca Ana wciąż budzi najmroczniejsze lęki Christiana, wystawiając na próbę jego potrzebę kontroli. A ponieważ dawne napięcia i urazy zagrażają im obojgu, jeden błąd może ich rozdzielić.

Czy Christian zdoła przezwyciężyć koszmary z dzieciństwa, zapomnieć o zgubnej młodości i się ocalić? A gdy już odkryje prawdę o swoim pochodzenia, czy uda mu się znaleźć przebaczenie i zaakceptować bezwarunkową miłość Any? Czy Christian będzie wreszcie wyzwolony?

 „Bardzo długie popołudnie” Inga Vesper
Wydawnictwo: Słowne
Premiera: 2 czerwca

Znakomity kryminał o tym, jak American dream zamienia się w koszmar.

Wczoraj pocałowałam męża po raz ostatni…

Jest lato 1959 roku, kalifornijskie słońce wypala wypielęgnowane trawniki przed domami w Sunnylakes. Pewnego bardzo długiego popołudnia w tej sielskiej atmosferze przedmieścia znika Joyce Haney. Tego samego dnia Ruby Wright udaje się do pracy, spodziewając się, że czeka tam na nią to, co zawsze: obowiązki domowe, których nie cierpi, obolałe stawy, pogarda ze strony białych pracodawców… a także światełko w mroku codzienności: życzliwość Joyce. Zamiast tego znajduje dwójkę przerażonych dzieci i plamę krwi na podłodze w kuchni. Po pani domu nie ma śladu.

Do sprawy zostaje przydzielony detektyw Mick Blanke, który niedawno trafił do Sunnylakes z Nowego Jorku i szybko odkrywa, że klucz do zagadki znajduje się w rękach Ruby, nikt bowiem tak dobrze jak ona nie zna tajemnic kryjących się za wykrochmalonymi, idealnie gładkimi zasłonami.

Tyle że czarnoskórych pomocy domowych na amerykańskim Południu nie prosi się o pomoc w śledztwie. Ich o nic się nie prosi…

 „Inwazja Jaszczurów” Hans TichaKarel Čapek
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Premiera: czerwiec

Efektowne ilustrowane wydanie jednej z najwybitniejszych i najbardziej dowcipnych antyutopii XX wieku. Pierwszy tom nowej serii prezentującej klasykę literatury pięknej w mocnych opracowaniach graficznych.

Na jednej z wysp południowego Pacyfiku odkryty zostaje nieznany gatunek wielkich, niezwykle inteligentnych płazów. Ta naukowa rewelacja prowadzi do przemysłowej rewolucji: pracowite zwierzęta stają się masowo i bezwzględnie wykorzystywaną tanią siłą roboczą oraz ważnym elementem światowego wyścigu zbrojeń. Z czasem ludzkość uzależnia się od ich pracy, a szybko mnożące się płazy zyskują umiejętności i narzędzia, dzięki którym mogą uwolnić się od dominacji człowieka i stanąć z nim do walki o władzę nad światem.

Błyskotliwa satyra Čapka na żarłoczny kapitalizm, naukę, media, faszyzm, rasizm i komunizm powstała w przeddzień II wojny światowej, lecz pozostaje aktualna do dziś. Pseudodokumentalna formuła powieści, obficie wykorzystujące satyryczną stylizację na rozmaite gatunki, znalazła idealne dopełnienie w totalnym opracowaniu graficznym Hansa Tichy. Ponad 100 ilustracji i pełen inwencji projekt typograficzny uczyniły tę klasyczną już książkę edytorskim dziełem sztuki. Posłowie Jan Gondowicz.

 „Ekocentryczka w kuchni. Sezonowo, roślinnie, less waste” Daria Rogowska
Wydawnictwo: Publicat
Premiera: 2 czerwca

Pasję do gotowania odkryłam w sobie, kiedy przeszłam na dietę roślinną. Warzywa i owoce okazały się wdzięcznym obiektem kulinarnych eksperymentów. Przekonałam się, że aby w pełni cieszyć się ich smakiem, trzeba jeść je wtedy, kiedy jest na nie sezon. Świadomość tego, że nie powinno się marnować różnych dóbr, nie tylko żywności, towarzyszy mi od dziecka, choć gdy byłam dziewczynką, nie wiedziałam, że określa się to terminem less waste. Ja sama rozsądnego gospodarowania produktami nauczyłam się od moich dziadków, którzy każdego dnia pokazywali mi, jak bez szczególnego wysiłku wyrzucać mniej. Odkąd sama prowadzę dom, robię zakupy świadomie – kupuję wyłącznie jedzenie dobrej jakości i wykorzystuję je do ostatniego okruszka. Szanuję pracę ludzi, którzy produkują żywność. Przejmuję się stanem naszej planety i staram się jak najmniej ją zaśmiecać. Pamiętaj, że każdy krok ku bardziej świadomemu życiu ma ogromne znaczenie! - Daria Rogowska, autorka bloga ekocentryczka.pl

 „Zaginiona siostra” Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 2 czerwca

Niecierpliwie wyczekiwane zamknięcie sagi „Siedem Sióstr", jednej z najpopularniejszych serii obyczajowych na świecie.

Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po swojemu i rzadko mają okazję spotkać się wszystkie razem. Do domu ściąga je niespodziewana śmierć ojca, który zostawił każdej list i wskazówki mogące im pomóc w odkryciu własnych korzeni. I w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, co się stało z siódmą siostrą…

Podążając za sensacyjnymi doniesieniami prawnika rodziny, Georga Hoffmana, który być może ustalił tożsamość zaginionej siostry, Maja i Ally wpadają na jej trop w winnicy w Nowej Zelandii. Znajdują też rysunek niezwykłego pierścienia ze szmaragdem w kształcie gwiazdy. Dla dziewcząt rozpoczyna się wyścig z czasem, aby jak najszybciej odnaleźć Zaginioną Siostrę, żeby mogła razem z pozostałymi siostrami złożyć wieniec na Morzu Egejskim, w miejscu, gdzie Ally ostatnio widziała jacht ojca, Pa Salta. Niestety Mary McDougal, właścicielka pierścienia, która jako jedyna może potwierdzić, że jej córka Mary Kay rzeczywiście jest Zaginioną Siostrą, właśnie wyruszyła w podróż dookoła świata. Siostry udają się więc kolejno do Nowej Zelandii, Kanady, Anglii, Francji i Irlandii, ale nieuchwytna Merope wciąż wymyka im się z rąk. Wygląda na to, że wcale nie chce, by ją odnaleziono…

Zapomniana przeszłość, skomplikowane relacje uczuciowe i łamiące serca sekrety to znaki rozpoznawcze książek Lucindy Riley. Czytelniczki na całym świecie pokochały Siedem Sióstr, jej nastrojową, pełną magii sagę rodzinną o siedmiu siostrach D'Aplièse, których przyszłość zapisana jest w gwiazdach.

 „Agent w terenie” John le Carré
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 16 czerwca

Premiera „Agenta w terenie”, ostatniej książki Johna le Carre, w tłumaczeniu Jana Rybickiego, wielkiego znawcy twórczości autora, zaplanowana jest na 16 czerwca. Porywająca historia o naszych czasach od niekwestionowanego mistrza gatunku powieści szpiegowskiej. 

Nat, 47-letni weteran brytyjskich służb specjalnych, ma wrażenie, że jego kariera agenta dobiegła końca. Wrócił do Londynu ze swoją anielsko cierpliwą żoną – Prue. Jednak w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Moskwy biuro ma dla niego jeszcze jedno zadanie. Nat ma przejąć The Haven, nieistniejącą już podstację London General z bandą szpiegów. Mocnym atutem zespołu jest młoda Florence, która ma oko na Departament ds. Rosji, i (zamieszany w rosyjskie sprawy) wpływowy ukraiński oligarcha.

Nat jest nie tylko szpiegiem, ale także zapalonym graczem w badmintona. W poniedziałkowe wieczory zwykle grywa z o połowę od niego młodszym, introspekcyjnym i samotnym Edem. Ed nie znosi Brexitu, Trumpa i swojej pracy w bezdusznej agencji medialnej. I to Ed , osoba, po której najmniej można by się tego spodziewać, wprowadzi Prue, Florence i Nata na ścieżkę politycznego gniewu, który omota ich wszystkich.

 „Dom głosów” Donato Carrisi
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 16 czerwca

Nowa powieść jednego z najpopularniejszych włoskich pisarzy, autora słynnego „Zaklinacza”, którego thrillery cenią m.in. Michael Connelly oraz Ken Follett.

Pietro Gerber jest psychologiem dziecięcym, specjalizującym się w hipnozie – pomaga młodym pacjentom przezwyciężyć traumę i odzyskać wyparte wspomnienia. Pewnego ciemnego zimowego poranka Pietro odbiera telefon od australijskiej psycholog, która opowiada mu o przypadku jej pacjentki... Podczas sesji hipnozy z podświadomości Hanny wyłoniło się wspomnienie o morderstwie, którego ofiarą padł chłopiec o imieniu Ado. Do morderstwa doszło w nieznanym miejscu gdzieś na toskańskiej prowincji, kiedy Hanna była dzieckiem. Czy po latach uda jej się ustalić, gdzie doszło do tragicznych wydarzeń? Pietro Gerber nie spodziewa się, że historia Hanny zaangażuje go osobiście, niebezpiecznie popychając na skraj szaleństwa.

Powieści Donato Carrisiego, publikowane już w ponad dwudziestu krajach świata, są jak filmy w 3D – czytelnik jest dokładnie w środku historii, wewnątrz jądra zła. Jego thrillery czyta się z nieodpartą perwersyjną przyjemnością. Potwierdzają to wyniki sprzedaży: ponad 3 miliony egzemplarzy!

 „Wizjer” Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 16 czerwca

Nowa ekscytująca powieść Magdaleny Witkiewicz, jednej z najpopularniejszych polskich pisarek. „Wizjer” to znakomity, trzymający w napięciu thriller, który od samego początku wciąga w genialną intrygę, nie raz zaskoczy i sprawi, że na nowo spojrzysz na otaczającą cię rzeczywistość – zarówno tę realną, jak i wirtualną.

Każdy z nas pewnie choć raz zastanawiał się, dlaczego pewne sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej. A co, jeśli naszym życiem nie rządzi przypadek, ale można je zaplanować, kontrolować i przewidzieć? I jaką władzę może mieć nad tym jeden, z pozoru niewiele znaczący, człowiek?

W życiu Laury, młodej samotnej matki, zaczynają dziać się niewiarygodne rzeczy. Niektórzy znajomi znikają bezpowrotnie bez zapowiedzi, inni ulegają dziwacznym wypadkom bądź popełniają samobójstwa. Czy podejrzana seria wydarzeń w jej życiu ma jakiś związek z pracą, którą kobieta wykonuje, czyli projektowaniem i prognozowaniem zachowań oraz potrzeb konsumentów? Czy istnieje „ktoś”, kto nami steruje? Kto to jest? No i najważniejsze – po co to robi?

 


komentarze [40]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aneta  - awatar
Aneta 02.06.2021 18:46
Czytelnik

W przyszłym miesiącu premierę będzie miała najnowsza książka Roberta Noble: "Nagual Julian. Moja inicjacja w świecie czarowników". Zapowiada się bardzo ciekawie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zaczytana   - awatar
Zaczytana 16.05.2021 21:02
Czytelniczka

Ja nie mogłam się doczekać "Odwróć wzrok" Abbott, ale książka już za mną i jestem pod wrażeniem :) Szczerze polecam ten niesamowicie wciągający i trzymający w napięciu thriller :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ChelseaMonday  - awatar
ChelseaMonday 10.05.2021 12:03
Bibliotekarka

Jedno co łączy te książki, to wstrętne okładki. Niby mówią, że okładka nie świadczy o wnętrzu, ale jest ona pierwszą rzeczą, która sprawia, że zatrzymuję się przy książce. Zwłaszcza odkąd 90% opiniujących, myli opinię ze streszczeniem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Robert K-ski - awatar
Robert K-ski 10.05.2021 10:36
Bibliotekarz

Czekam na Wilkołak, Odnaleziona, Biel, Zgodnie z prawdą

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wilkołak  Odnaleziona  Biel  Zgodnie z prawdą
Hania  - awatar
Hania 08.05.2021 22:30
Czytelniczka

Czekam na Biel

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Biel
Patusza  - awatar
Patusza 08.05.2021 17:36
Czytelniczka

1) Miasto z mgły i Angst with happy ending 💕💕💕
2) w czerwcu wychodzi "In deeper waters" od F.T. Lukens i się jaram niesamowicie bo czekam na nią od stycznia 💕
edit: okej, z jakiegoś powodu tylko na bookdepository będzie od czerwca,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Miasto z mgły  Angst with happy ending
asymon  - awatar
asymon 06.05.2021 19:25
Bibliotekarz

O matko, kupiłem sobie ebooka "Niepokój przychodzi o zmierzchu" i dopiero wtedy uderzyło mnie, jak ktoś zapaskudził okładkę :-( Można sobie porównać np. z angielskim wydaniem.

A więc szyldoza dotarła i do Wydawnictwa Literackiego. Choć z drugiej strony trochę podziwiam, nawet logo Nagrody Bookera udało się upchać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Redo  - awatar
Redo 05.05.2021 17:36
Czytelnik

19 maja PIW wydaje Wyrok śmierci Maurice'a Blanchota, nie mogę się doczkeać! Jego teksty są niemal metafizyczne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
aleksablog  - awatar
aleksablog 05.05.2021 11:29
Czytelniczka

Czekam na "Biel" z niecierpliwością.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aksamitt  - awatar
Aksamitt 05.05.2021 01:38
Czytelniczka

Oooo, tym razem wielka różnorodność:)
Od razu rzuca się w moje oko - „Opowieści znad rzeki Hulan” Xiao Hong. "Wizjera" wcześniej zauważyłam. Autorka w nowej odsłonie. Może być ciekawie;)
A na deser: „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post