Niepokój przychodzi o zmierzchu

Okładka książki Niepokój przychodzi o zmierzchu
Marieke Lucas Rijneveld Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Data 1. wydania:
2020-03-19
Jerzy Koch
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (41) / maj 2021 Jon Lee Anderson, Dorota Borodaj, Agnieszka Bryc, Darek Foks, Karol Grygoruk, GIEDRÈ KAZLAUSKAITÉ, Marta Klimowicz, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Małecki, Ania Morawiec, Kacper Pobłocki, Marieke Lucas Rijneveld, Adam Robiński, Mateusz Roesler, Bartek Sabela, Małgorzata Smolak, Marcin Wicha, Agnieszka Wolny-Hamkało, Julia Zabrodzka
Ocena 7,5
Pismo. Magazyn... Jon Lee Anderson, D...

Oficjalne recenzje i

Mrok przychodzi przy lekturze

Link do recenzji

1923 14 299

Ta książka to jakieś nieporozumienie, a nagroda nie wiem za co została jej przyznana. Faktycznie mamy tu rodzinną tragedię czy wątek szkodliwości religii, natomiast został on spłycony oraz przykryty wątkami nie do przyjęcia. Mamy tutaj maltretowanie zwierząt, a także opisy podchodzę już pod molestowanie. Niektóre opisy są odrażające i po prostu obrzydzające. Jeszcze może bym to i zrozumiała gdyby to wszystko działo się po coś, a tutaj to nie prowadzi do żadnych refleksji. Książka niepokoi to fakt, ale równocześnie obrzydza, przy okazji przez większość czasu czułam się zniesmaczona. Zdecydowanie odradzam jej czytanie bo nie ma tu nic interesującego i szkoda marnować na nią czas.

Trudno mi ocenić tę książkę. Na początku byłam zachwycona stylem pisania. I do końca lektury miałam wiele momentów, gdy przystawalam nas jakimś fragmentem. Problem w tym, że nie bardzo wiadomo, po co to wszystko. Dlaczego? Czemu służą wątki męczenia zwierząt i dziwnych zachowań, wyglądających jak molestowanie? Rozumiałabym, gdyby bohaterowie byli młodsi - dzieci w końcu bywają bezsensownie okrutne, zdarza się też, że wykazują zachowania seksualne. Ale tutaj mamy do czynienia z 12-latką oraz jej (niewiele) młodszą siostrą i starszym bratem (chyba nie pada wiek, ale obstawiam ok.16). Klimat powieści, atmosfera tworzona przez Rijneveld i niektóre obserwacje na temat świata są naprawdę fascynujące, ale z czasem książka zaczyna się po prostu nudzi

Razi straszliwe okrucieństwo wobec zwierząt. Ohydna książka. Żałuję tych straconych godzin. Nagroda Bookera dużo straciła w moich oczach po tej nominacji.

Nie rozumiem tak niskich ocen. Ta książka jest niezwykła. Tak, jest przerażająca, jest często obrzydliwa. Ale takie było życie tej trójki dzieci wychowywanej przez surowych, fanatycznie religijnych rodziców, po śmierci brata. Może Ci, którzy ocenili na 3 przeczytają co innego? Prawdziwe życie może być mroczniejsze niż wszystkie wydumane horrory Kinga. Czytając tę książkę czułam faktyczny niepokój i dyskomfort, ale właśnie za to daję wysoką notę autorce.

W świecie przedstawionym przez 12-letnią dziewczynkę, żyjącą w religijnej, wiejskiej rodzinie, wszystko jest nie tak. To duszna, depresyjna opowieść o codzienności w niezaopiekowanej żałobie, a także o niewłaściwych relacjach i wzrastającej, nieprawidłowo eksplorowanej seksualności. W dziecięcym świecie bez mądrych przewodników dorośli są słabi i tylko dodają życiu ciężaru, a dzieci bez cennych wskazówek... no cóż, interpretują rzeczywistość tak, jak potrafią. Wiara nie przynosi ulgi, a srogi Bóg zdaje się tylko dociskać mocniej i mocniej. Zresztą: główna bohaterka jest przekonana, że Bóg zsyła na jej rodzinę wszystkie biblijne plagi. Po kolei, konsekwentnie.

Wszystko w tej rodzinie jest źle poukładane i przejmująco smutne. Zło czai się też w subtelnych ujęciach – jest niedopowiedziane, niedokończone, bywa tylko obietnicą przyszłych katastrof.

To, co wielu uznaje w tej książce za niepotrzebnie obrzydliwe, dla mnie jest po prostu do bólu prawdziwe. Patrzenie boli i pozostawia w człowieku wiele emocji. Mocna historia. Długo będę nosić ją w sobie.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Rewelacyjnie napisana książka o przemocy, która zostawia czytelnika z poczuciem doświadczenia przez lekturę przemocy pisarsko-czytelniczej.

Nie jestem w stanie jej ocenić. Z jednej strony opisana bardzo ciekawym, unikalnym językiem bohaterki-narratorki. Z drugiej strony nie sposób opędzić się później od wyobrażeń tego, co opisuje: przemocy w wydaniu fizycznym, psychicznym, duchowym, seksualnym, skrajnego zaniedbania i autoagresji, a wszystkiego tego bohaterka doświadcza od rodziców, rodzeństwa, rówieśników, weterynarza, wspólnoty religijne oraz od samej siebie.

Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś chciałby ją przeczytać drugi raz.
Ze względu na jej emocjonalną siłę rażenia słowami żałuję, że ją przeczytałam.

Porażająca lektura. Oddajcie głos dziewczynkom ze wsi i rozwalą Wam świat. Nareszcie.

Ta książka wybitnie ryje beret.

Ta książka wybitnie ryje beret.

Przeczytana w ramach DKK

Przeczytana w ramach DKK

nieustanny dyskomfort, obrzydliwość na obrzydliwości. kilka zaznaczonych fragmentów nie było wartych dalszego czytania.

Marieke Lucas Rijneveld Niepokój przychodzi o zmierzchu Zobacz więcej
Marieke Lucas Rijneveld Niepokój przychodzi o zmierzchu Zobacz więcej