Nie tylko piszą, ale i nagrywają. 5 profili pisarzy na YouTube, które warto śledzić

Anna Sierant Anna Sierant
28.04.2021

Wieczne pióro w ręce, kartka papieru na biurku i pełne skupienia oblicze  – taki obraz w przypadku wielu współczesnych pisarzy stracił już na aktualności. Część autorów dawno temu przekonała się do laptopów i innych wytworów współczesnej techniki, na których, jak się okazuje, tworzy nie tylko nowe utwory literackie. Poznajcie pisarzy, którzy działają i na polu literatury, i na... YouTubie. 

Nie tylko piszą, ale i nagrywają. 5 profili pisarzy na YouTube, które warto śledzić

YouTube kojarzy się przede wszystkim z serwisem umożliwiającym słuchanie muzyki oraz z platformą, w ramach której filmy tworzą gamerzy, vlogerzy zainteresowani branżą beauty i cała masa młodzieży, marzącej o tym, by dzięki swoim produkcjom zaistnieć w Internecie. Warto jednak pamiętać, że wspomniany Internet jest bardzo demokratyczny, więc znajduje się w nim miejsce na różnego rodzaju treści. Także te tworzone przez ludzi, których z kręceniem filmów najczęściej w wyobraźni nie łączymy, czyli przez pisarzy.

5 pisarzy, którzy są aktywni na YouTube

1. John Green

Nasze zestawienie rozpoczynamy od twórcy z USA. John Green znany jest przede wszystkim jako autor głośnej książki „Gwiazd naszych wina”, do której sukcesu przyczyniła się także późniejsza ekranizacja. Jeśli jednak z tego powodu pisarz kojarzy się wam tylko ze wzruszającymi i rzewnymi historiami, zajrzyjcie na jego konto na YouTube, by zmienić zdanie. Green razem ze swoim bratem Hankiem założył tam w 2007 roku kanał Vlogbrothers, który doczekał się ponad 3,3 mln subskrybentów (stan na kwiecień 2021 roku). 

Amerykanie są m. in. twórcami serii Crash Course, w ramach której w przystępny i ciekawy sposób poruszają konkretne zagadnienia z literautury, fizyki, chemii, historii, anatomii, fizjologii, biologii, filozofii. Wokół braci utworzyła się nawet społeczność, której członkowie nazywają się nerdfighterami. Panowie Green wykorzystują swoją popularność także do wspierania szczytnych celów: w ramach Project for Awesome prowadzą zbiórki na cele charytatywne, stworzyli też grupę pożyczkową, która wsparła 4 mln przedsiębiorców z krajów rozwijających się.

John i Hank Green są również twórcami VidCon  – ogromnej corocznej konferencji stworzonej dla społeczności tworzącej filmy w Internecie. Wydarzenie przyciąga najpopularniejszych youtuberów i ich fanów, towarzyszy mu wiele spotkań, wykładów itp. 

2. Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari podbił z kolei listy bestsellerów swoimi książkami popularnonaukowymi, między innymi „Sapiens. Od zwierząt do bogów”„21 lekcji na XXI wiek”. Pochodzącemu z Izraela twórcy można pozazdrościć pracowitości: nie tylko tworzy wielostronicowe książki (zdążył już napisać jedną na temat pandemii COVID-19), ale i jest aktywny w Internecie. Na swoim kanale na YouTube (prowadzi go po prostu pod swoim nazwiskiem) publikuje różne treści. Przede wszystkim są to filmy, na których rozmawia z ekspertami z danych dziedzin, np. Danielem Kahnemanem, psychologiem i ekonomistą, dziennikarką, pisarką i działaczką LGBT Mashą Gessen czy Audrey Tang, programistką, która została ministrem cyfryzacji Tajwanu. Na kanale Yuvala Noah Harariego można przeczytać także wywiady, których on sam udzielił dziennkarzom oraz filmy dotyczące kwestii poruszanych w jego książkach.

3. Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik znana jest nie tylko jako pisarka, ale i działaczka społeczna, feministka. Razem z Karoliną Sulej prowadziła na YouTube Barłóg Literacki  – przez kilka lat istnienia kanału powstało 155 filmów (nagrywanych i realizowanych przez Mateusza Kubika), których celem była „nachalna promocja czytelnictwa w każdym domu”. Chutnik i Sulej zakończyły swoją wspólną internetową działalność w 2019 roku. Obecnie autorka „Kieszonkowego atlasu kobiet”„Smutku cinkciarza” na swoim własnym kanale publikuje podcasty, których tematyka dotyczy przede wszystkim kwestii społecznych, ale Chutnik rozmawia również z pisarzami i pisarkami, m.in. Joanną Bator. Częścią youtubowej działalności twórczyni jest także Elgiebete TV  – w ramach swojej internetowej „telewizji” Chutnik porusza, jak sama nazwa wskazuje, tematykę związaną z sytuacją społeczności LGBT+.

4. Katarzyna Puzyńska

Swoją działalność na YouTube zaczęła w kwietniu 2021 roku również popularna twórczyni powieści kryminalnych Katarzyna Puzyńska. Autorka serii o Lipowie w ramach swojego kanału prowadzi (jak do tej pory) dwa różne działy tematyczne. Jeden z nich stanowi Mini Szkoła Pisania  – Puzyńska opowiada w filmach o tym, co jest najważniejsze podczas tworzenia książki i jak napisać własną powieść. Radzi, w jaki sposób stworzyć rys psychologiczny postaci, jak ważne jest miejsce akcji danej powieści. Drugim stworzonym przez Katarzynę Puzyńską cyklem jest ten, w którym odpowiada ona na często zadawane jej pytania. Z pierwszego odcinka „Dlaczego?” można się było np. dowiedzieć, dlaczego twórczyni (nie tylko) cyklu o Lipowie ma tyle tatuaży.

5. Fundacja Olgi Tokarczuk

Na YouTube znajdziecie również treści publikowane przez Fundację Olgi Tokarczuk. Powstała ona w marcu 2020 roku i ma na celu wspieranie inicjatyw kulturalnych, artystycznych, obywatelskich i naukowych, które będę szukały nowych rozwiązań, formuł dla życia społecznego, pokazywały odmienne punkty widzenia. Fundacja ma też tworzyć przestrzeń do międzynarodowej rozmowy i najbliższej przyszłości. Do tej pory wśród udostępnionych na YouTubie fundacji filmów znaleźć można m.in. rozmowę prof. Ryszarda Koziołka z Olgą Tokarczuk o jej „Czułym narratorze”, wykład prof. Bralczyka o wystąpieniach publicznych czy film „W moim domu mieszkał...”, nakręcony w październku 2020 roku na ul. Krzywej 29 we Wrocławiu, w willi Karpowiczów.

Nie tylko YouTube

Warto zaznaczyć, że pisarze działają również poza YouTube. Katarzyna Tubylewicz, reportażystka i powieścipisarka, autorka „Moralistów”„Bardzo zimnej wiosny”„Samotny jak Szwed?” nagrywa razem z Urszulą Chowaniec, historyczką literatury, kultury języka polskiego i retoryki podcast SNACK, czyli Sztokolmskie Niepokorne Arcy-celne Konwersacje Kasi i Uli. W ramach podcastu jego autorki recenzują książki, poruszają tematykę społeczno-polityczną m.in. związaną z sytuacją i rolą kobiet w Szwecji i w Polsce, mowią o Polsce z perspektywy Szwecji i odwrotnie. W radiu z kolei można posłuchać Doroty Masłowskiej, która razem z Agnieszką Szydłowską rozmawia z wybranymi gośćmi.

We współczesnym świecie naturalny staje się coraz częstszy kontakt pisarzy z czytelnikami, także za pomocą mediów społecznościowych czy – jak widać na powyższych przykładach  –  treści wideo (i audio). 

Warto dodać, że serwis lubimyczytać.pl również posiada swój kanał na YouTube, na który serdecznie zapraszamy. Znajdziecie tam bardzo dużo ciekawych rozmów z autorami i autorkami. Youtube'owy adres naszego kanału znajdziecie pod tym linkiem


komentarze [18]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Martyna Kowalczyk - awatar
Martyna Kowalczyk 04.05.2021 15:49
Czytelnik

Czemu mówiąc o Johnie Green zamieściliście akurat film z jego bratem a nie nim samym?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
fiu  - awatar
fiu 02.05.2021 16:50
Czytelnik

Polecam kanał Brandona Sandersona.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Ykazxem  - awatar
Ykazxem 01.05.2021 11:22
Czytelniczka

Z wymienionych w tym artykule regularnie obserwuję tylko kanał Sylwii Chutnik, więc jedynie o nim mogę się wypowiedzieć. Moja krótka opinia: robi tam świetną robotę, podcasty są interesujące i ani razu mnie nie znużyły, a i wręcz przeciwnie dzięki nim otworzyłam się na kilka nowych tytułów do przeczytania i pamiętam, że jeden z odcinków wypuszczonych w okresie lata zeszłego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Lilek404  - awatar
Lilek404 03.05.2021 19:06
Czytelniczka

Women empowerment: manifest w pamiętniczku. Kawał dobrej roboty. Dzięki, nigdy nie czułam się tak podbudowna jako kobieta. Chyba tylko miny i grymasy milionerki Natalii Portman mogą się z tym równać.

#facepalm

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Ykazxem  - awatar
Ykazxem 03.05.2021 21:37
Czytelniczka

Dzięki za tę zgryźliwość. Jeżeli dalej chciałabyś się pośmiać z pisania podbudowujących form, to mogę dodać, że oprócz tego, znowu podpatrując u Chutnik, zapisałam 20-stronnicowe podsumowanie poprzedniego roku razem z celami na rok następny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
wonap  - awatar
wonap 30.04.2021 18:49
Czytelnik

nie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
AHTKasprzyk  - awatar
AHTKasprzyk 29.04.2021 14:45
Autorka

Ze swojej strony polecę jeszcze kanały Krzysztofa Piersy i K. Wycisk – nie należą do moich ulubionych, ale wiem, że mają wielu fanów (choćby wśród początkujących twórców). Materiały, jakie oferują są naprawdę solidnie przygotowane. Na YouTube nagrywa także Arkady Saulski (kanał Arkady20) i też porusza interesujące, pisarskie tematy, ale podchodzi do tej części swojej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
SLigiaKallina  - awatar
SLigiaKallina 03.05.2021 12:37
Czytelniczka

Bardzo lubię słuchać Krzyśka, trafia do mnie jego pozytywne podejście do pisarstwa i energia, z jaką wspiera młodych twórców do działania :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
AHTKasprzyk  - awatar
AHTKasprzyk 03.05.2021 15:20
Autorka

O tak, jest świetny, choć jestem w stanie uwierzyć, że nie każdemu pasuje jego wesoła twórczość coachingowa – kładzie straszny nacisk produktywność. Gdy słuchałam kiedyś jak Krzysiek pyta, czemu wśród profesjonalnych autorów jest tak mało piszących co dwa miesiące inną książkę, utwierdziłam się w przekonaniu, że to nie jest dla każdego. Niemniej bardzo go szanuję i lubię...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Krzysiek Żuchowicz - awatar
Krzysiek Żuchowicz 05.05.2021 12:09
Autor

Dzięki za info o kanale K. Wycisk.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
AHTKasprzyk  - awatar
AHTKasprzyk 06.05.2021 19:56
Autorka

Polecam jej live'y z ciekawymi ludźmi :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JoaSia  - awatar
JoaSia 29.04.2021 11:13
Czytelniczka

Najbardziej przemawia do mnie Fundacja Olgi Tokarczuk 😍 W sumie nie pomyślałam nigdy o tym, żeby szukać kanałów na yt znanych pisarzy 🤷🏻‍♀️

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lilek404  - awatar
Lilek404 03.05.2021 19:00
Czytelniczka

Czy na swoim kanale szanowna noblistka rozwinęła myśl o zbrodniach swoich dziadków? Mówiąc, że "my byliśmy mordercami" nie miała chyba na myśli całego narodu polskiego. To by znaczyło, że Pani i inne Polki, które obserwują jej youtuba też są uważane za potomkinie morderców. To by było strasznie prymitywne uogólnienie albo projekcja własnych kompleksów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
JoaSia  - awatar
JoaSia 03.05.2021 21:26
Czytelniczka

Hmm nikt do końca nie wie jak zachowywali się nasi protoplaści w czasach wojny. Niektórzy byli cichymi bohaterami, inni cichymi zabójcami a nam zostaje domyślać się z opowiadań rodzinnych. Pozostawiamy wiele naszej wyobraźni i głupocie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant - awatar
Anna Sierant 28.04.2021 15:48
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lilek404  - awatar
Lilek404 03.05.2021 19:02
Czytelniczka

Myślę, że artykuł powinien się nazywać "Kanały pisarzy na Youtube, które obserwuje Anna Sierant". Wartego śledzenia nie wymieniono żadnego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się