Cień utraconego świata

Okładka książki Cień utraconego świata James Islington
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Cień utraconego świata
James Islington Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Trylogia Licaniusa (tom 1) fantasy, science fiction
Trylogia Licaniusa (tom 1)
The Shadow of What Was Lost
Fabryka Słów
2021-05-05
2021-05-05
2014-08-04
Grzegorz Komerski

Przeznaczenie utkane z kłamstw i pozorów

wywiad z autorem na lubimyczytac zatytuowany jest "niestandardowa fantastyka". zupelnie nie mam pojecia co tu bylo niestandardowego. to jest klisza, to jest "kazda fantastyka spod znaku fabryki slow". sama nazwa wydawcy wlasciwie mowi o tym, ze ksiazka bedzie max 6/10, bo w mojej opinii fabryka slow nie wydala nic godnego uwagi, ot czytadla. totalnie standardowe fantasy jakich wiele. samo zakonczenie, mniej wiecej od wejsca caedena do portalu, jest napisane jakby autor sie spieszyl. caedem wchodzi po licaniusa, straznik mowi "kazdy musi spotkac sie z odmowa" po czym dokladnie 17 slow dalej mowi "przeszedles test". przeciez to jest jakas kpina z czytelnika (rozumiem, czytanie mysli, ale to jest takie chodzenie na skroty, ze az oczy szczypia). po bitwie caeden spotyka wirra, daviana i ash i mowi "spiesze sie spiesze bardzo nie ma chwili do stracenia ale sie przygotujcie, bo bedzie zle, pa pa". nie jest w stanie poswiecic 20 minut z roku i jednego dnia jakie ma na wypelnienie zadania zeby opowiedziec czego sie dowiedzial, a co moze byc bardzo wazne. porwanie daviana w inny czas? jakze wygodne dla autora, ale strasznie sztampowe.
dodatkowo zdarzaja sie kwiatki typu "zaden nie zyje", "nikt nie zyje". to raczej kwestia tlumacza ale pokazuje jak fabryka slow dba o jakosc wydawanych ksiazek.

To się właśnie nazywa kawał dobrej fantastyki! 🥳 Muszę przyznać, że już dawno nie czytałam książki w tym gatunku, która tak mnie wciągnęła w swój świat i przygody bohaterów. Od razu skojarzyła mi się z moją ukochaną serią Wielkie Płaszcze (to różne historie, ale emocje te same) i myślę, że tę serię umiłuję również mocno 🧡.

Podobało mi się wszystko:

Stworzony świat, który jest bardzo rozbudowany, ale na szczęście nie pogubiłam się w nim, nawet jeśli czasem straciłam rozeznanie, to szybko udawało mi się ogarnąć co i jak 👌🏼.

Akcja i fabuła, która nie nudzi, ale też nie daje poczucia przeładowania, wszystko było tak wyważone, że jedyne o czym myślałam, to byle tylko sięgać po kolejne strony 🤭.

No i wykreowani bohaterowie... trochę ich tam było, ale jednocześnie każdy był oddzielną postacią, że swoim charakterem i celem w całej tej historii 😘. O dziwo większe emocje wzbudzały we mnie postacie drugoplanowe, ale główni bohaterowie też byli świetni, po prostu nie da się ich nie polubić ❤️.

CUDOWNA historia, którą polecam z całego serca i już niedługo na pewno sięgnę po drugi tom 🥹.

Podobało mi się wszystko:

Stworzony świat, który...

Davian, jest młodym Obdarzonym, który niebawem ma odbyć próby władania Esencją. Niestety ma on problemy z jej kontrolowaniem i obawia się, że za niepowodzenie w Próbach zostanie skazany na życie jako Cień. Z pomocą przychodzi pewien starszy, który dzień przed próbami, daje Młodemu dziwny sześcian i nakłania go do ucieczki ze szkoły. Wyrusza z nim Wirr, jedyny jego przyjaciel, który nie jest do końca tym, za kogo się podaje.

Dwóch młodzików, wyrusza zatem na północ, w celu uzyskania odpowiedzi na zbyt wiele pytań. Po drodze nawiążą nowe znajomości, odnajdą znajomych, o których myśleli, że ich już utracili oraz odsłonią gro tajemnic. Tylko, czy warto?

Tymczasem Bariera na północy kontynentu słabnie. Wielu Obdarzonych o tym wie, jednak wszyscy bagatelizują sprawę, nie spodziewając się, jakie to będzie miało dla nich i dla królestwa Andarry konsekwencje.

Powiem szczerze, że jestem strasznie zaskoczony. Książka się długo rozkręca, ponieważ pierwsze sto parę stron to wprowadzenie do świata, z bardzo nielicznymi wydarzeniami. Natomiast kiedy już wydarzenia zostaną puszczone w ruch to nie da się ich zatrzymać. Z jednej strony dobrze, z drugiej, ilość informacji do przyswojenia jest ogromna. Nazwa miejsc, imiona, nazwiska, role, itp. – jest tego dużo. Mimo tego, książka jest świetna. W intrygach idzie się pogubić, póki co tylko ich dochodzi, ale może kolejny tom przyniesie rozwiązanie chociaż części :)

Dziwi mnie, że to debiut pisarza bo nie czuć tego czytając. Pierwszy tom prawie 900 stron wielkiej przygody fantasy. Świat wydaje się być stworzony ciekawie, posiada wiele tajemnic, które z czasem powoli poznajemy. Jest kilka krain jednak od strony politycznej za dużo na razie nie dowiadujemy się. Książka skupia się na kilku bohaterach i co na wielki plus, każdy jest wyrazisty na swój sposób i jest dobrze opisany oraz "swój czas". Magia która choć znienawidzona w tym świecie jest wymyślona dosyć prosto ( nie ma jakiegoś nowego podejścia do niej). Jak dla mnie największą zaletą tej książki jest tajemnica i umiejętne prowadzenia fabuły, które dąży do rozwiązania jej i gdy na samym końcu wydaje się że już wiadomo o co chodzi i poznajemy tajemnice to epilog "wywraca" wszystko i pokazuje, że tajemnica jest jeszcze większa i powinno się jak najszybciej chwycić za drugi tom.

Wspaniały cykl fantasy, z dobrze rozpisanym wstępem, mnóstwem tajemnic i plot twistami. I jak to się czyta! Lecę po kolejny tom.

Bardzo fajna książka. Idealna dla fanów fantastyki

Bardzo fajna książka. Idealna dla fanów fantastyki

Naprawde fabularnie dobra książka. Jak na debiut autora to jest bardzo udany. Tajemnica goni tajemnicę. Nie wiadomo kto dobry, kto zły, kto kim jest, no nic niewiadomo właściwie przez większość książki. Informacje podawane zdawkowo, co sprawia, że chce się czytać, historia wciąga, a rozdziały dośc szybko pękają. Pod koniec już zaczynałem być zmęczony, że nic większego się nie wyjaśnia. Mnóstwo postaci do zapamiętania, dobrze że w następnym tomie jest streszczenie i słowniczek bohaterów, bo można się zagubić bez robienia notatek.
Jeden duży minus to postaci, które są bez charakteru, nikt specjalnie się nie wyróżnia, żadnych głębokich przemyśleń wśród nich. Puste wektory pchające fabułę do przodu. Z żadnym się nie utożsamiłem, żadnego nie polubiłem bardziej.

Ta pozycja za długo przebywała na liście do przeczytania a gdy dorwałem ją w swoje ręce to nie mogłem się od niej oderwać. Jest po prostu świetna. Jest magia, jest tajemnica, są intrygi i tajemnice, są zagadnienia na które staramy się jako czytelnicy odpowiedzieć a jak już chyba wiadomo co i jak to jednak autor pokazuje nam, że się mylimy i stawia kolejne zagadnienie do wyjaśnienia. Są pojedynki, są zdrady, są układy polityczne i to wszystko utrzymane w świetnym stylu i w odpowiedniej dawce a końcówka to po prostu cud, miód, malina :)
Skoro tyle się wyjaśniło to jestem ciekaw co przyniosą kolejne tomy. Z czystym sumieniem mogę napisać, że cień utraconego świata jako nieliczna z książek otrzymuje ode mnie taką wysoką ocenę. Zdecydowanie polecam

Niezaprzeczalnie książka jest jedną z lepszych jakie miałam okazję czytać. James Islington swoim debiutem zaprezentował poziom Sandersona, Bretta i innych wybitnych pisarzy.
Czytelnik do świata przedstawionego zostaje wprowadzony w sposób stopniowy, dowiadując się o panujących zasadach razem z głównymi postaciami. Dzięki temu nie zostaje wrzucony na głęboką wodę i od początku historię można śledzić z pełnym zrozumieniem, mimo wielu niespodzianek czekających po drodze na bohaterów. Islington stworzył ciekawy system magii i zasad z nią powiązanych. Bardzo przyjemnie śledzi się losy postaci, które nie zawsze mogą iść na skróty dzięki magii, tylko muszą wykazywać się sprytem i kreatywnością.
Z każdą kolejną stroną dowiadujemy się coraz więcej o przeszłości poszczególnych osób, tym samym ułatwiając czytelnikowi zrozumienie podejmowanych przez nich decyzji. Nie są to nudzące wywody, a idealnie wyważone informacje, które zostały w umiejętny sposób wplecione w wydarzenia. Dużą rolę odgrywa narracja, która umożliwia czytelnikowi poznać wewnętrzne przeżycia postaci. Natomiast nie na tyle, aby nie móc się zaskoczyć następnymi poczynaniami bohaterów :).
Z niecierpliwością czekam na poznanie dalszych losów Daviana, Wirra, Ashy i Ceadana.

Video

Video