Zgodnie z prawdą

Literatura polska

Oficjalne recenzje i

Spirala kłamstw

520 74 401

"Zgodnie z prawdą" to opowieść o poczuciu winy i o budowaniu relacji opartej na kłamstwie. To również historia o tym, że kiedyś każdy dojrzeje i wiele w życiu musi się nauczyć, by mieć pewność siebie.
Kiedy Patrycja dowiaduje się, że jest w ciąży ma powód do zmartwień. Wie doskonale, że jej mąż nie jest ojcem dziecka. W obawie, że zostanie sama z dzieckiem decyduje się na to, że nie informuje Miłosza o jego nie ojcostwie. Pozwala, żeby Miłosz żył w niewiedzy i wychowywał nie swoją córkę. Niestety Miłosz również ukrywa pewien sekret. Co się stanie gdy prawda wyjdzie na jaw?
Książka pokazuje wielką miłość ojca do dziecka, która jest w stanie znieść wszystko.

Bardzo dobra powieść obyczajowa, świat problemów w związku, szczerości i granic tolerancji pokazany raz oczami bohaterki, raz jej partnera. Ona i dwóch mężów, jedna córeczka, nietypowy trójka czy wręcz czworokąt. W końcu każdy musi pójść własną droga. Pozostają im tylko wspólne uczucia do córki i wspomnienia. Dobrze się czyta. Jedna uwaga: autorka musi się pozbyć seksizmu! Dziękuję czytelniczkom, do nich się zwraca... No i głupio się z tym czuje...

Z twórczością Danuty Awolusi nie spotykam się po raz pierwszy. Uwielbiam czytać wiele gatunków książek, literatura to tak naprawdę moje drugie życie i szansa na chwilowe odejście od zmartwień. Wcześniejsze teksty autorki, czyli przykładowo „Macochy” czy „Twoja wina” pozytywnie mnie zaskoczyły. Zrozumiałam, że pisarka nie boi się trudnych, wzruszających, dających do myślenia tematów. Nie tworzy czegoś nazbyt cukierkowatego, co jeszcze bardziej mi odpowiada- o książętach na białym koniu i wątkach jak z brazylijskiej telenoweli nie mam w ogóle ochoty czytać, to nie dla mnie- osoby, którą z pewnością można nazwać racjonalistką.

W przypadku powieści pt. „Zgodnie z prawdą” od razu można stwierdzić, że przysłowia typu KŁAMSTWO MA KRÓTKIE NOGI lub KIJ MA DWA KOŃCE pasują tutaj idealnie. Czytelnicy spotkają się bowiem z historią Patrycji- dwukrotnej mężatki. Pierwszy jej związek z niejakim Krzysztofem zakończył się z powodu mężowskiej zdrady. Mężczyzna może przepraszać, obiecywać zmianę, wręcz błagać na kolanach o wybaczenie, ale czy można zbudować zdrową relację opartą na skoku w bok? Mówi się przecież, że skoro raz ktoś tak się zachował, zrobi to ponownie, bo naiwna partnerka zawsze wybaczy. Inni mówią znowu, że do trzech razy sztuka, jak też twierdzą, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Wiem, że znowu operują dużą liczbą związków frazeologicznych, ale zawsze sądziłam, że to one dobrze odzwierciedlają ludzką naturę.

Patrycja nie jest kobietą, która po jednym nieudanym małżeństwie przestaje zwracać uwagę na płeć przeciwną. Warto dodać, że bohaterka pracuje razem ze swoimi rodzicami. Rodzice Patrycji prowadzą w Redzie dom ślubny, załatwiają wszystkie formalności ślubne od A do Z, a ich córka odpowiada za makijaże- zarówno panien młodych, jak i pozostałych gości. To właśnie przez swój zawód kobieta poznaje Miłosza-wcześniejszego obieżyświata, a obecnie fotografa ślubnego. Para jest sobą oczarowana i planuje ślub. Chcą także mieć potomstwo i założyć szczęśliwą, pełną rodzinę. Gdy kobieta informuje Miłosza, że jest w ciąży, wówczas wszystko się zmienia. Mężczyzna dosłownie blednie, a Patrycja… przeżywa katusze. Dlaczego? Co takiego się stało, że zarówno on, jak i ona mają ogromne wyrzuty sumienia, boją się każdego wypowiedzianego słowa? Dlaczego w ich przypadku wierność to słowo w stu procentach zaprzepaszczone? Warto się o tym dowiedzieć, bo to bardzo ważny temat, można powiedzieć, że stanowi on sedno całej powieści.

Warto także wspomnieć, że życie Miłosza nie było nigdy usłane różami. Mężczyzna nie zna swoich biologicznych rodziców, a wcześniejsze procesy adopcyjne nie były łatwe i przyjemne. W końcu Miłosz trafił na rodzinę artystów i to oni zaszczepili w nim miłość do pejzaży, pięknych widoków i fotografii. Bardzo intrygująca jest też jego relacja ze swoją siostrą. Wróbla, bo tak wszyscy ją nazywają, nie jest oczywiście jego biologiczną siostrą, lecz ich wzajemne traktowanie się jest… inne. Czy ich zachowanie względem siebie Was zadziwi? Oby tak się stało.

Zauważyłam także, że autorka nawiązała do bardzo aktualnych tematów związanych z grupą LGBT. W życiu Miłosza pojawiły się bowiem dwie kobiety, które pragnęły stworzyć pełnoprawną rodzinę. W tym celu prosiły Miłosza, by został on dawcą nasienia dla ich dziecka. Jaka będzie reakcja Miłosza? Poza tym, że jest to bardzo bieżący temat, to dodatkowo wiąże niemal wszystko, co wydarzy się w związku małżeńskim Patrycji i Miłosza. Niech czytelnicy dotrą do tego tematu- wówczas zrozumieją, jak bardzo akcja powieści nabiera tempa i trudno oderwać się od książki.

Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę powieść. Mogę ją polecić każdemu- mam nieodparte wrażenie, że wątek wzajemnego oszukiwania się szalenie zaciekawi odbiorców. Każdy z nas może sobie też zadać jedno ważne pytanie: czy zdradę można pojmować wyłącznie jako coś złego, niemoralnego? A może niekiedy uznaje się ją jako dar od losu? Dziwnie to brzmi, wiem, ale proszę wszystkich czytelników, by dobrze poznali szczegóły powieści. Wtedy być może moje myślenie nie wyda się nikomu nieadekwatne do sytuacji. Dzięki autorce rozumiem także, że wyrzuty sumienia to tak naprawdę pełnia człowieczeństwa. Ludzkie odruchy, w tym właśnie wyrzuty sumienia, występują tylko wówczas, gdy ktoś prawdziwie kocha, rozumie swój błąd, pragnie poprawy, ale nie ma możliwości cofnięcia się w czasie. Ile razy byśmy tego chcieli, nieprawdaż?

Trudno było mi wypożyczyć tę powieść. Wniosek? Danuta Awolusi zaciekawiła niejednego fana literatury i zrobi to zapewne jeszcze wiele razy. Dziękuję też Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa- osoby odpowiedzialne za ten program zadbały o to, by powieść mogła być przeczytana także przez osoby z poważną wadą wzroku. Pozwoli im na to wydanie z bardzo dużą czcionką. Mamy dopiero drugi miesiąc nowego roku, a ja już mogę stwierdzić, że „Zgodnie z prawdą” to jedna z lepszych powieści, na które natrafiłam. Zakończenie nie było oczywiste, co także mnie ucieszyło.
Polecam!

Mam mieszane uczucia do tej książki. Pierwszy rozdział rewelacyjny, zapowiadało się naprawdę dobrze, niestety później już tylko gorzej. W kolejnych częściach główna bohaterka robi się coraz bardziej irytująca, przez jej niezdecydowanie i lekki egoizm. Zakończenie nieco naciągane i mało realne. Po wczytaniu się w pierwszą cześć liczyłam na coś dużo lepszego.

"Zgodnie z prawdą" to kolejna przeczytana przeze mnie książka tej pisarki. Zaczęłam ją czytać i już wiedziałam, że nie będę mogła się oderwać ani zapomnieć o bohaterach, którzy weszli z butami do mojego życia.

Czy wyobrażacie sobie życie oparte na kłamstwie? Ten lęk towarzyszący każdemu dniu, że prawda wyjdzie na jaw i wszystko runie? Czy czujecie podskórnie, że nawet najmisterniej uknute kłamstwo nie ma szansy na długotrwałe powodzenie?

Taka jest historia opowiedziana w tej książce. Najpierw Miłosz nie wyjawia Patrycji prawdy o sobie, a następnie Patrycja pozwala wierzyć mężowi, że jest ojcem jej dziecka. Z każdym kolejnym rozdziałem sprawy coraz bardziej się komplikują, a małżonkowie nie decydują się na szczerość. Musi dojść dopiero do poważnej sytuacji, gdzie ważą się losy dziecka, by prawda wypłynęła i oczyściła.

Jeśli chcecie przekonać się, w jaki sposób prawda wyzwoliła bohaterów od stresu i lęku, sięgnijcie po tę książkę.
Cenię ją nie tylko za magnetyczne przyciąganie, wartką akcję i ciekawe kreacje bohaterów, ale także za to, że porusza problem, który znany jest od dawna - problem zdrady małżeńskiej, jej konsekwencji oraz dziecka wychowywanego przez niebiologicznego ojca. Smaczku historii dodaje fakt, iż opiera się ona na autentycznych opowieściach czytelniczki.

Ciekawa powieść o dążeniu do prawdy i szczerości w związku. Inspiracją podjętej przez pisarkę tematyki był list jednej z jej czytelniczek.
Autorka powieści próbuje odpowiedzieć na pytanie czy można żyć w szczęśliwym związku, rodzinie zatajając istotne fakty ze swojej przeszłości. Powieść porusza ważne i coraz częstsze problemy tzw. rodzin patchworkowych zrekonstruowanych z poprzednich związków i ich dzieci.
Wyraziste postaci, każdy z bohaterów ma swoje pasje i marzenia, które stara się realizować. Czy rola rodzica może stanowić przeszkodę w realizacji planów?
Książka chyba bardziej przypadnie do gustu czytelniczkom ze względu na pasję głównej bohaterki - Patrycji. Powieść obyczajowa idealna jako rozrywka, nie brak w niej elementów humoru, ale też potrzebna społecznie. Warto rozejrzeć się wokół a z pewnością dostrzeżemy podobne rodziny. Problemy z jakimi borykają się to jednak już wyłącznie ich wybór. Moim zdaniem w powieści potraktowane zostały zbyt idealnie, polane lukrem.

Patrycja ma za sobą jeden rozwód. Z Krzysztofem rozstała się po tym jak dowiedziała się, że ten ją zdradził. Wprawdzie nie byli wówczas jeszcze małżeństwem lecz i tak nie potrafiła przebaczyć i zapomnieć. Później na jej drodze pojawia się Miłosz. Chłopak pracuje jako fotograf od czasu ukończenia szkoły średniej. Zwiedził praktycznie cały świat, lecz myśli już aby osiąść w kraju i założyć rodzinę. Wspólnie z Patrycją decydują się na małżeństwo. Patrycja przez cały czas utrzymuje kontakt z byłym mężem, z którym mają wspólnych znajomych. Krzysztof po rozwodzie ułożył sobie życie ze stomatolożką Justyną. Gdy Patrycja zachodzi w ciążę i rodzi Klarę powinni cieszyć się wszyscy lecz wcale tak nie jest. Co ukrywają małżonkowie?

Jest to kolejna książka Danuty Awolusi, która mnie wciągnęła bez reszty i od której trudno się było oderwać. Patrycja miała dwóch mężów. Z pierwszym Krzysztofem fajnie się imprezowało, z Miłoszem związek był już bardziej dojrzały. Mimo, iż oboje bardzo się kochają mają swoje tajemnice. Niestety ciężko jest zbudować solidy i stabilny związek, jeżeli nie jesteśmy wobec siebie szczerzy. Z pozoru Patrycja z Miłoszem stanowili idealną parę, jednak ich relacja była krucha jak domek z kart.
Co się stanie gdy prawda wyjdzie na jaw?
Historia jest ciekawa i bynajmniej nie jest banalna. Postacie są wyraziste i nietuzinkowe. Podjęty temat na pewno nie jest łatwy, lecz bardzo prawdziwy. Wcale nie wykluczam, że podobne pary mogą istnieć w rzeczywistości.
Książkę polecam.

Głównymi bohaterami utworu są Patrycja i Miłosz, małżeństwo, mieszkające w okolicach Gdańska. Z zewnątrz wydają się oni idealną parą bez żadnych wad, a tymczasem każde z nich ukrywa przed swoją połówką tajemnicę, która może zaważyć na ich wspólnej przyszłości.
Wbrew pozorom nie jest to tylko opowieść o kłamstwach, ale przede wszystkim historia o pięknej, ogromnej miłości ojca do córki, miłości, która jest w stanie przetrwać wszystko.
Dawno nie czytałam książki, która spowodowała we mnie aż tyle emocji. Podczas jednego rozdziału byłam w stanie śmiać się, płakać, a na końcu ze zdziwieniem zastanawiać się co tu się wydarzyło.
Tytuł jest jak najbardziej godny polecenia myślę, że dla każdego, bo w pewien sposób każdy znajdzie w nim cząstkę siebie, swoich zachowań czy myśli. Ja znalazłam.

To nie bajka, to po prostu życie. W życiu szczerość i prawda to fundament każdego związku. Kłamstwa zawsze są jak niszczące pociski. Warto przeczytać. Ciekawe problemy, nie oczywiste rozwiązania, może nie od początku porywa, ale w końcu nie można się oderwać

zaskakująca i optymistyczna

zaskakująca i optymistyczna