Wizjer

2021-06-16
2021-01-01
literatura polska

Oficjalne recenzje i

Uważaj! Pawie oczy widzą wszystko...

Link do recenzji

730 371 44

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony. Akcja płynie wartko. Nie ma tu przedłużonych czy wymuszonych wątków. Pochłonęłam ją w dwa wieczory.
To co się tutaj wydarzyło miażdży całe wyobrażenie o bezpieczeństwie we współczesnym świecie. Żyjemy "przyklejeni" do smartfonów. One z nami śpią, przy nich się budzimy. Na spotkaniach leżą na stołach... A co jeśli cały czas jesteśmy obserwowani?

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka bardzo wciągająca, choć motyw aplikacji randkowej i wykradania danych jest bardzo mocno zbliżony do Netflixowej produkcji "dopasowani". Czytając pierwsze strony miałam wrażenie, że już to gdzieś widziałam. Dalej akcja oczywiście się różni i jest całkiem zaskakująca, książkę czyta się jednym tchem i ciężko się oderwać. Na pewno warto przeczytać.

Ciekawa fabuła, wciągająca. Czekam na drugą część.

Ciekawa fabuła, wciągająca. Czekam na drugą część.

Każdy z nas pewnie choć raz zastanawiał się, dlaczego pewne sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej. A co, jeśli naszym życiem nie rządzi przypadek, ale można je zaplanować, kontrolować i przewidzieć? I jaką władzę może mieć nad tym jeden, z pozoru niewiele znaczący, człowiek?
W większości nasze życie podporządkowujemy wirtualnej rzeczywistości. W sieci robimy zakupy, komunikujemy się przez Internet, a nawet szukamy swojej drugiej połówki.
Ale w rzeczywistości nic nie jest takie jak się nam wydaje.....
Bardzo dobry thriller informatyczny zaskakujący a zarazem zachwycający, intrygujący i pełen tajemnic. Mistrzostwo!!!

Przeczytana w dwa wieczory, bardzo wciągająca.

Przeczytana w dwa wieczory, bardzo wciągająca.

Znakomita powieść Magdaleny Witkiewicz. Super ciekawa i zaskakujaca tematyka. Być może lekko przewidywalna, ale tylko lekko. Wysłuchałem jako audiobook. Powieść przepięknie zinterpretowana przez Panią Marię Dębską.
Dla mnie mocne 8,5.

Dla mnie mocne 8,5.

"Wizjer" Pani Magdaleny Witkiewicz to pierwsza, solowa powieść z tego gatunku i powiem Wam cholerka, że ja chcę więcej autorki w takiej odsłonie. Ta książka to jest coś wspaniałego. Trzymająca w napięciu, ale też wywołująca masę emocji.

Pani Magda pokazuje, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Od pisania romansów wskakuje w mocny gatunek, a za chwilę może napisze science fiction i zapewne to też będzie świetne!

Powieść pełna intryg i zagmatwanych rozwiązań. Nie wszystko jest takie jakie widać na pierwszy rzut oka, co jeszcze bardziej podkręca klimat tej powieści. Jedyne o co mam żal to zakończenie, a właściwie brak kontynuacji teraz już natychmiast! No tak nie można no!!!! Czegoś takiego nie robi się czytelnikowi..... Jak żyć ja się pytam...... :P

Jeśli macie ochotę wejść do świata intryg i braku swobody, gdzie nawet we własnym domu nie można czuć się bezpiecznie to polecam Wam lekturę "Wizjera", obiecuję niezapomniane wrażenia.

Polecam ogromnie.

Uważaj co klikasz w internecie! Niby każdy wie, że trzeba być ostrożnym i nie udostępniać każdemu swoich danych i zgód, lecz w praktyce wygląda to inaczej. Przekonuje sy o tym bohaterką powieści Laura, której życie się zmienia gdy rozpoczyna pracę w internetowej firmie prowadzącej portal randkowy. Od tej pory zaczyna dostrzegać, że być może to nie ona sama podejmowała najważniejsze decyzje życiowe. Książkę dobrze się czyta i bardzo szybko. Faktycznie dała mi do myślenia na temat tego jak funkcjonuje socjotechnika internetowa

Magdalena Witkiewicz potrafi zaskoczyć. Nie jestem ani fanką ani tym bardziej ekspertką od kryminałów czy thrillerów, więc dla takiego laika jak ja to świetna pozycja.

Nowe technologie ułatwiają nam życie. Aplikacje, kolejne strony gdzie wszystko jest w zasięgu naszej dłoni, wystarczy tylko kliknąć "wyrażam zgodę na... " Czy to nie proste? Kto z nas czyta regulamin od pierwszego do ostatniego punktu? Czy zdajemy sobie sprawę jakie informacje o nas są zbierane przez kolejne aplikacje? Ile można się dowiedzieć o nas samych za pomocą tych danych? Czy można na nas wymóc pewne zachowania za pomocą kolejnej aplikacji?

Laura jest pracownikiem banku. Praca nad analizą danych i ich przetwarzanie sprawia jej przyjemność. Nie wyobraża sobie żeby miała robić coś innego. Jednocześnie codziennie wraca że swojej pracy do domu gdzie czeka na nią malutki synek. Na co dzień jest również samotną matką. Teraz szykuje się do wyjazdu na konferencje która jest prowadzona przez największego giganta w branży. Głodna wiedzy, nowych znajomości oraz tych starych... Ma nadzieję że spotka dawnego znajomego.

Laura nie zdaje sobie sprawy że jest tylko trybikiem w wielkiej maszynie. Ktoś bawi się w Boga, jej życie nie jest już zależne wyłącznie od niej. Ktoś planuje kolejny jej krok, ktoś chce przejść kontrolę nad jej życiem!

Magdalena Witkiewicz przedstawia przerażającą wizję gdzie nasze dane zostają wykorzystane przez niewłaściwe osoby. Ktoś planuje przejąć kontrolę nad ludźmi, a najgorsze jest to że oni sami wyrażają na to zgodę! To ciekawa powieść jednak nie oszukujmy się do thrillera trochę jej brakuje. Tutaj raczej świadomość jak wiele jesteśmy w stanie zrobić otumanieni i wierzący bezgranicznie w technologie budzi strach i niedowierzanie. Brakowało mi trochę głębszej zabawy z czytelnikiem w rozwiązywanie zagadki, mylenia tropów, ślepych zaułków. Tutaj raczej wszystko jest przejrzyste, jasne i następuje jedno po drugim.

Książka otwierająca oczy na wiele spraw. Przypomnisz sobie o niej za każdym razem gdy będziesz instalować kolejna aplikację w swoim telefonie.